Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sıfat sizce ne demek, sıfat size neyi çağrıştırıyor?

sıfat terimi 3rd3m tarafından tarihinde eklendi

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  kütle ve hızın çarpımı momentumu veriyor . kişilerin sıfatlarını kütle, sözlerini de hız gibi düşünürüm hep. sıfat ve etkili sözlerin çarpımı toplumsan momentumdur toplumdaki etkisidir. sözün etkilli olabilmesi için söyleyenin de sıfatlarının da güçlü olmasına bağlıdır. bugün pekerin konuşmalarının etkili olmasının sebebi de budur. pekerin sıfatları ve sözleri toplumsal etkisi çok fazla yani momentumu çok fazla.
  sıfatlarımızın ve sözlerimizin çarpımı toplumsal momentumumuzu verir. ne kadar etkiliysek veya etkisizsek bu mekanizma belirler momentumumuzu.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  testi içindekini sızdırır.içinde güzelik olan güzellikleri görür fesat ve karamsar olanlar olayların kötü tarafını düşünür kötü şeyler yaşayacağının beklentisi içinde olur sevgi hissi güçlü olanlar fedakar sevecen merhametli olur.anne sevgisiyse tüm annelerin süt rengi beyaz yapar. yani hissettiklerimiz belirliyor her şeyi yani aynı hisleri hissettiğimizde aynı şeyleri düşünüyor yapıyoruz .farklılıklarımızsa sadece isim ve sıfatlarımızdan kaynaklanıyor.ben dediğimiz şey özümüz deki enerjiyi şöyle düşünün .....
  şöyle düşün karanlık bir gecede şehri aydınlatan sokak lambaları kimisi sarı kimisi kırmızı kimisi yeşil kimi mavi kimi turuncu.kimi çok parlak kimi zayıf işiklar. bu farklılıkları işikların sıfatları gibi düşün .bizimde farklılıklarımız isimlerimiz ve sıfatlarımız dır.ben dediğimiz de hepimizin tek oluşu birliğimizdir. sokak lambalarının bağlı oldu hatlardaki enerji gibi gibi düşünürüm özümüzde ben dediğimiz o enerjiyi .

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  Isimler sifatlarin zuhur yeridir.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  bizi tarif eden herşey bizim sıfatımızdır.sahip olduklarımızda benemizdir.mesela mevlana derki benesi israil oğullarından diyerek bi yohudiyi tarif eder.benim benem de türk varın kıyas edin kendinizi beneyi anlamak bilmek için. muhittin arabide allah kainatı suretiyle yaratır ve yönetir der.allahın suretide allahın isim ve sıfatlarıdır.ilahi varlıklar gelir allahın isim ve sıfatlarına ayna olur der.arabi kurandan delil göstererek derki nefsini bilen rabını bilir dikat edin nefsini öldüren değil nefsini bilen rabini bilir der.içimizdeki özü bula bilmek için nefsimizi bilmek gerekiyor.işte o özde herşeyin özü.ama isim ve sıfat perdesi ortadan kalkmalı.başka türlü anlayıp bilip hissedemeyiz.

 • Kezban Mermi
  Kezban Mermi

  isimlerden önce gelen ismin rengini durumunu şeklini belirleyen kelimelere denir......%100 eminin çünkü daha bu gün öğrendik yani.............xd

 • Can Can
  Can Can

  en güzel tamlaması; 'doğan güneş' olsa gerek:W

 • Yusuf
  Yusuf

  tanımı:varlıkların rengini,sayısını vb. olan şeylere SIFAT denir

 • Onur Furkan Dellalbaşı
  Onur Furkan Dellalbaşı

  hal eki olan ki ye 5 tane örnek

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  cümlede ki rolü ile vücudumuzdaki rolü aynıdır.....
  sıfatsız insanlar ve sıfatsız kelimeler vardır....
  sıfatsız burda sıfat rolünde :))
  nasıl ınsanlar sorumuza cewap werdıgı için niteleme sıfatı diyebılırz....
  ya da nitelememe.....

 • Bir Kara Karga
  Bir Kara Karga

  ..ismimin peşini bırak..sni bi yük gbi taşımaktan bıktım...bir boşluk olayım bnde..katıksız..niteliksiz

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  isimden önce gelen ve ismi niteleyen sözcük :)
  bi de küfür var şöyle başlar'hay senin sıfatına... :)))
  ama ben söylemiyim tabii..

 • Aylin Mutlu
  Aylin Mutlu

  bir ismin önüne gelerek onu farklılaştıran,özelleştiren, belki de yerin dibine geçiren vs.yani gücüne göre ismi anlamlı kılan ya da ona her türlü anlamı veren kelimedir. sıfat bir ismi oyuncağı yaptığını zannedebilir. mesela ben; ama iki kişi konuşurken; 'ay şu hyde de çok havalı,burnu büyük kız canım'denilir,kendini beğenmiş olurum. 'aman canım çok sempatik kız ama' denirse(ki denmez :)) denirse de bi anda şirin bişey olurum. oysa ben sadece hyde'ımdır...

 • Kübra Aktaş
  Kübra Aktaş

  Sıfat ismin önüne gelerek onu çeşitli yönlerden niteleyen sözcüklerdir.

 • Umut Balkan
  Umut Balkan

  Sıfat gneel olarak isimden önce gelir ve ismin rengini tadını kokusunu ve durumunu bildirir.Sfıat ın sonuna çekim eki eklenirse tamlama olur ve sıfat olmaktan çıkar.

 • Tayfunakalın
  Tayfunakalın

  isim ve sıfat

 • Ahmet Kartal
  Ahmet Kartal

  İsimleri niteleyen sözcüklere sıfat denir.İnsanları birbirine taptıran yada taptırmak için kullanılan isimlerden önce kullanılan ön ek.

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  İnsanları birbirine taptıran yada taptırmak için kullanılan isimlerden önce kullanılan ön ek.
  Mesela ölen birinin isminin önünde bir sıfat varsa yas tutulur, eğer sıfat yoksa kaldır at..

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  'Sıfatları büyük yapan bağlandıkları isimdir.

  Hiçbir sıfat yoktur ki; ismi kendinden küçük olsun.'

  çah

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Yeşilin bir bir tonunun ihtişamla yayıldığı, büyüleci ve kokusunun insanı deli ettiği bir yerdir.

  'Yeşilin bir bir tonunun ihtişamla yayıldığı, büyüleci ve kokusunun insanı deli ettiği bir '=sıfat