Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

sarıkamış faciası sizce ne demek, sarıkamış faciası size neyi çağrıştırıyor?

sarıkamış faciası terimi Erhan Aydemir tarafından tarihinde eklendi

 • Dağlar Özügüç
  Dağlar Özügüç

  Sarıkamış Harkatı

  Kara kışta Sarıkamış’ta
  Bir emirle sürdüler bizi cepheye
  Çoğumuz oyun oynayacak yaşta
  Fırsatımız olmadı büyümeye
  Ama bu kimin umurunda

  Ne olurdu bizde yaşasaydık
  Çoluk çocuğa karışsaydık
  Ayaklarımıza bari potin alsaydık
  Osmanlı için düşman mı yok
  Ölmek için vakit çok

  Kar susamıştı sanki kana
  Akan kanlar onu doyurmadı
  Damarlarımızdakini de istedi
  Onu da yavaş yavaş aldı
  Kıvrılınca Mehmetler siperde bir yana
  Yatan bir daha kalkamadı

  Askerlerimiz birer birer donuyordu
  Ordumuz göz göre göre yok oluyordu
  Ak saçlı analar oğulsuz kalıyordu
  Taze gelinlerin ise yüreği kavruluyordu
  Allah’ım bu ne iştir bir nesil eriyordu
  Ama kimse görmek istemiyordu

  Ölmek belki de şans oldu
  Kalanların çoğu esir oldu
  Yıllarca işkence gördü
  Çoğu kaçarken Hazar’da boğuldu
  Ya da Moskof’’da muhacir oldu
  Peki saraydaki Enver’e ne oldu?

  Saray öldüğümüzü sakladı
  Konuşulmayı bile yasakladı
  Biz utanılacak ne yaptık
  Emirleri uyguladık
  Öl dediler vatan için öldük
  Daha ne yapaydık

  Şehit sayısında bile anlaşamadılar
  Sanki teker teker saydılar
  Sonuçtan ders çıkaramayan zavallılar
  Olan Vahşete harekat dediler
  Bize yazık ettiler
  Osmanlıyı yok ettiler

  Daglar Özuguc

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Karlarda yatarlar şerefli şanlı...

  Kimisi vurulmuş nur yüzü kanlı...

  Kimisi nevcivan, taze nişanlı...

  Boynu buruk, melül, gözü yoldadır...

  ...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Erzurum 29 Kanusanisani 1330'da bir tebliğ: Askerlerimizin ahval-ı sıhhiye ve kuvvet-i-maneviyesi son derece mükemmei olduğu gibi,ordumuzun iaşe ve levazım tertiyatı mucub-i şükran olacak derecede muntazam ve mükemmeldir.Yalancının mumu yatsıya kadar yanmış ve 100 bin ülke evladı Allahuekber dağlarında şehit olmuşlardır.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Enver Paşa,Sarıkamış teftiş için gittiğinde,askerin aç,perişan halini görünce biraz sabredin zaten düşman çekilmekte siz bu imanizla karları bile eritirsiniz. Kafkasya'ya gireceksiniz ve rahata kavuşacaksınız demiş 80 bin vatan evladı telef olmuştur.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Elbetteki Enver paşa da böyle olmasını istememiştir,
  Ama hırs ve çevredeki uyarıları dinlememek insana neler yaptırıyor, bu açıdan çok önemli dersler çıkartılması gereken olaydır, sarıkamış.
  Yoksa olan olmuştur, geri dönüşü yoktur,
  ders çıkarılabilirse bari bu kazanç sayılabilir..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  90 bin veya 130.000 rakamlar çok önemli değil. Önemli olan yapılan hatadır, beceriksizliktir.
  Bu neye benzer, düşünün Avrupa takımı ile elemeli kupa maçı yapıyorsuuz, ilk maçı eze eze 5-0 alıyorsunuz.
  Rövanşta işimiz kolay derken, kendi kalenize attığınız 6 gole 6-0 yenilip eleniyorsunuz.,
  Sarıkamış işte böyle bir hezimet, üstelik 90.000 cana mal olmuş bir hezimet.

 • Perihan Pehlivan
  Perihan Pehlivan

  onlar şehadet mertebesine ulaşmış yiğitler. ama bu gün o tür olaylardan ders almayıp aynı saçmalıkları yapan yöneticilere ne demeli.işgüzarlık yapmayı. komutanlık sayanlar.hak etmediği makama uçarak oturanlar, bu milletin canını daha çok yakar.işte asiıl suçlular, onları o makama uçuranlar vebal onların şehidlere saygıyla.

 • Gürsoy Solmaz
  Gürsoy Solmaz

  Soğuk kış yapacağını yapmış.Enver Paşa ve Hafız Hakkı bacanaklar da yapacağını yapmış.Düşman da yapacağını yapmış.
  Aradan geçmiş 80 yıl derken bu vatan evlatları aklımıza gelmiş.Bizde bol bol ahkam kesiyoruz..Sarıkamış'ın dağları tepeleri ovaları şüheda dolu.Bakımsız ve sahipsiz..
  Biri türkü yapıp para kazandı.Olmadı bide film yaptı ordan da kazandı.. Kazandıklarıyla şehitler için bir şey yaptığını sanmıyorum. Yine kalp cerrahı Hoca olmasaydı kimsenin hatırlayacağı da yoktu ya.O da meşhur televizyonun program yapımcısının kalbine bakmasaydı iş bu kadar mesafa almayacaktı.
  Hoş Hoca'da Sarıkamışlı olduğu için yıllar sonra onunda aklına ancak gelmiş.
  Ancak Sarıkamış Şehitlerine 1950 lı yıllarda yazdığı şiiri müthiş bir yapıt olan Mehmet Gökalp'ı de kimse aramaz sormaz...

 • Gürsoy Solmaz
  Gürsoy Solmaz

  Harekat Sonrası defnedilen şehitlerimizden birinin üzerinden çıkan şiirin şu kıtası bence herşeyi anlatıyor.Allahuekber Dağlarına serzeniş ve sitem yüklü mısralar aynen şöyle:

  Sen Türkleri öz bilirdin,
  Düşmanlara geçit verdin;
  Geçsin.... fakat sen geçirdin...
  Karlı dağlar kanlı dağlar
  Süngüden ormanlı dağlar....

 • Volkan Gürsoy
  Volkan Gürsoy

  evet arkadaşlar bazımız vatan haini bazımız büyük osmanlıya gönül vermiş biri olarak görüyoz. hadi bide konuya şu tarafdan bakalım hangimiz paşayız hangimiz üst düzey güvenlik görevlisiyiz mertebeler kolay alınmaz hele bide baş komutanlık vekili hıh eğri oturup doğru konuşalım bugün o zafer gerçekleşmiş olsaydı 16 devleti yıkılmış 17.cisi kurulmuş koca türk milleti zaferlerine zafer katacaktı ha şunuda unutmayın zafer kendine daha çok inanındır. konuşmayla tarih yazılmaz hem günahtır ölünün arkasından konuşmak allah ölenlerin acısıyla tatlısıyla günahlarını af eylesin yaşasın KOCA TÜRK İMPARATORLUĞU

 • Mss
  Mss

  Evet sarıkamış bir idealin gerçekleştirilmesi uğruna çıkılan yolda karşılaşılan bir faciadır. Bazı yorumlar Enver paşayı haklı bazıları ise haksız göstermektedir. Doğrudur savaşçı bir milletiz gözümüzü kırpmadan ölüme gideriz vatan için feda edemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur ancak -45 50 dereceye varan soğukta askeri 2 metre karın içerisinde yürütmek pek akıl işi olmasa gerek, ben Sarıkamış'lıyım karın soğuğun ne demek olduğunu iyi bilirim. Olan olmuştur, olayın ardından bir asır sonra yapılan tartışmalar 90 bin vatan evladını geri getirmeye yetmeyecektir. Önemli olan hatalardan ders almaktır, ecdadımızı karalamayalım neticede onlar bir amaç için oraya gittiler ve canlarını verdiler ama başaramadılar. Bütün hikaye bundan ibarettir. Ancak bize birşey öğrettiler vatansız bayraksız yaşanamayacağını. Allah rahmet eylesin ruhları şad olsun.

 • Soner Keles
  Soner Keles

  Neden se biz toplum olarak sürekli bizleri hor gören, bizleri kullanan bizleri hortumlayan, hatta bizlerin hayatı ile oynayanlara prim yaptırıyoruz
  90 bin veya 60 veya 120 bin asker, ne fark eder. İsterse 1 asker veya 1 insan o dağlarda ölmüş olsun. Bu sayının değişmesi Enver paşa ve onun şu anki papağanlarını haklı çıkarmaz. Sonuçta onca evlat onca insan o dağlarda insanlık onurunun kaldıramayacağı bir şekilde hayatlarına veda etmişlerdir. Biz onları dondular, aç kaldılar, ölülerini kurtlar parçaladılar diye üzülüyoruz, ama belkide onlar öleceklerine değilde, vatan için tek kurşun sıkamadılar diye üzüldüler.

  Enver paşa denen şahıs ı rahmetle anmıyorum, Turan cılık diye saçma sapan bir fikir atmış, şimdiki akıllılar da o taşı çıkarmaya çalışıyor.

  Neymiş efendim dünyada Türk birliği, Sizler önce 70 milyonu birleştirin, dünya Türkleri önce bunu bir görsün.

  Sarıkamış, Yemen, Trablusgarp, Çanakkale, burada ölen askerler ne için canlarını verdi. Bizim devlet adamı olmayan siyasetçilerimiz bunları soruyormu kendilerine, avrupa birliğinden medet beklerken, 90 yıl önce müttefiklerin silahla yapamadıklarını şimdi müttefiklerin torunları kalemle, para ile yapmaya çalışıyor. Resmi dairelerdeki Atatürk resimlerinin bile kalkmasını isteyen bir birlik ne fayda verecek bize. Şehitler ölmez vatan ı harcamayalım.

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Sarıkamış katliamında ölü sayısını küçülterek Enver'in günahını azaltmaya çalışan goygoycular Genelkurmay kayıtlarında Sarıkamışta savaş sırasında,tifüsten ve donarak ölenler ile esaret altında ölenlerin toplam sayısının 138.000 olduğu yazıyor...

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Paşanın birisinin 'vatan fikrini belleklere yerleştiren yer' diye acayip bir şekilde tanımladığı yer....Sanırsam bu büyük hezimet ve kıyıma (moda olacak bu kelime bugün) söylenebilecek anlamlı bir cümle bulamayınca metni hazırlayan yaveri bir taraflarından uydurmuş...

 • Ersen Doğan
  Ersen Doğan

  90000 askerimiz o dağlarda şehit oluyor...bu enver paşa denen hayalperst beş para etmez insan onlarla beraber ölseydi daha degerli olmazmıydı...askerleri yaz şartlarına göre giyinmişte kendisi neden tam teçisat giyinmiş...boyle komutan olunmaz..boyle adam övülmez

 • Cem Sagol
  Cem Sagol

  Vahdetin günahınımı almışız Atatürke vur emrii çıkaran vahdettin dimi bu.......

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Arkadaşlar yıllarca bazı politikacılar yüzünden Vahdeddin e küfür ettik ama artık herkes biliyor ki adamın günahını almışız.Aynı curum şu anda Enver Paşa içinde geçerlidir.Enver paşa nın Sarıkamış harekatı gerçekleşmiş olsaydı Kafkas cephesindeki bütün Rus ordusu kıskaca alınıp yok edilicekti.Ama Enver paşanın hesaba katmadığı tek şey -50 derece soğuktu.Evet enver paşa hatalıdır ama ben biliyorum ki orada donarak şehir olan doksan bin mehmete soracak olsak hiçbiri enver paşa hakkında kötü söz söylemez hiçbiri ona hakkımı helal etmiyorum demez.Zaten adam bile bile ölüme göndermedi ya o kadar askerini.
  Sarıkamış Osmanlı tarihinin en acıklı olaylarından birisidir.

 • Burcu Çabuk
  Burcu Çabuk

  askerlerimizin donarak şehit düştüğü yerdir Sarıkamış.

  memed yetim memed aşık
  potini var delik deşik
  anası elinde beşik
  memed yatar kar altında
  SARIKAMIŞ kar altında
  mehmedim karlar altında
  yüreğinde sevdiceği: memleketi kor altında
  anama demeyin sakın
  tüfengi omzuma takın
  bu yüreği benden sökün
  yatamam toprak altında
  son bir nefes memed dayan
  zalım uyku gelde uyan
  ölen beyaz bir kardelen
  tahammülüm zor altında
  ana sana bu mektubu Allahuekber dağında yazıyorum galiba veda vakti geldi hakkını helal et anam Elif kıza selamımı söyle o cepheden bu cepheye atıldık AŞK makamında bir türkümüz olmadı bu yüzden sevdamız gazi aşkımız şehittir bizim Elif kızın üstünden elim kalkmıştır gayrı hakkını helal etsin.Üzülme ana ağlama: Sarıhanlı nere Sarıkamış nere deme. Sarıkamış için ölmeyi bilmiyorsa bir adam Sarıhanlı için nasıl yaşar.Her seher vakti secde aydınlığındaki ak alnını öptüğümü bil ama beni öldü bilme.Ne diyor Yunus Baba 'Ölürse ten ölür canlar ölesi değil' ana.
  Ahmet Şafak

 • Ferdi Şavk
  Ferdi Şavk

  SARIKAMIŞ TÜRKÜSÜ


  Sarıkamış üstünde kar
  Kar altında Mehmedim yatar
  Gülüm donmuş kara dönmüş
  Gören sanmış yarini sarar

  Kimi Yemen kimi Harput
  Üzerinde ince çaput
  Avut yiğit gönlün avut
  Yar sarmazsa Mevlam sarar


  Özhan EREN

 • Nurfer Yıldız
  Nurfer Yıldız

  Yaşar Kemal'in Ada Hikayelerinde öyle etkileyici tasvirler var ki bu konuda; 'Buzdan ağaç olmuş askerler ormanı..' gibi.
  Lise kitaplarından ise aklımda kalan, Sarıkamış Faciası-Enver paşa komutasındaki 90 bir Türk evlâdı tek bir kurşun atmadan donarak ölmüşlerdir...

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  binlerce genç yatar orada hepsinin sevdası vatandı emir alınca moskofa karşı düşünmeden gitti üzerinde ne kaput ayağında nede çarık Allah ruhlarını şad etsin
  ölmek emri gelirse bir gün vatan için düşünmemelisin
  atanı evladını düşünüyorsan

 • Esra
  Esra

  Tarihimiz ihtisamli zaferler kadar facialarla da dolu. Zaferlerimizle övündügümüz kadar, yasadigimiz hezimetlerden de dersler çikarmak zorundayiz. Bunu yapmadigimiz sürece tarih bizim için ne ölçüde anlamli olabilir?

  Facialardan söz ederken, Sarikamis’i özellikle dikkate almamiz gerekir. Orada, hiç de uzak olmayan bir zamanda 100.000’e yakin askerimizi karlara gömdük. Üstelik tek kursun atamadan... Üstelik sadece bir hayalperestin kisisel ihtirasi ugruna...

 • Yasın Muco
  Yasın Muco

  envar paşa nın 90 000 turk askerının kursun atılmaksızın donarak olmesıne neden oldugu kotu bır olay:(

 • Kathleen Kelly
  Kathleen Kelly

  ittihat we terakkininde kurucularından olan enwer paşanın sorumsuzluğu yüzünden 90.000 insanımızın dağda cephane yemek olmaksızın donarak ölümü...

 • Necmiye Çakıcı Sarpkaya Çobanyıldızı
  Necmiye Çakıcı Sarpkaya Çobanyıldızı

  Beyaz Hüzün (Beyaz Ölüm)


  Ah ah durdurabilse zaman çarkları
  Kanatlanılabilse uçulabilse varılabilse
  Enver Paşanın mağrur kulaklarına
  Fısıldanılabilse al paşa al emri dense
  Ne olur salma civanlarımı dense
  Dağlar dağlar ölümlü dağlar

  Çileli dondurucu dağlar
  Yıl 13 ARALIK 1913
  Yarbaylıktan Albaylığa
  Arkasından paşalık
  Başkumandan vekilliği
  Henüz 32 yaşında mağrur kumandan

  25 ARALIK Mehmetçik çıkar yollara
  Marş marş istikamet Sarıkamış
  Kışlık parke içlik postal yok
  Ayaklarda çarıklar
  Yemenden yolculuklar
  Açlık yorgunluk yokluk
  Ağaç üzerinde geceler
  Mehmedim donmuş
  Mübarek bedenler
  Dökülür teker teker

  Hırsın bürüdüğü
  Dengelerin öldüğü
  Liyakatın yok olduğu
  Tecrübelerin kovulduğu
  Yalancı şöhretin sardığı
  Beyinler ah o beyinler

  Bize yanık türküler bırakır
  Mazinin kucaklarında günahlar
  Mazinin kucaklarında sevaplar
  Karbeyazı elbiseler yiğitlerim
  Yanık türküler sesleri keser
  Bülbüller susar
  Güller ağlar
  Dağlar taşlar ağlar
  Kurtlar kuşlar yas tutar
  Kara buza keser

  Beyaz hüzün yürekleri dağlar
  Kara haber tez ulaşır
  Kalbleri yaralar vicdanları paralar
  Ah dağlar ah yürükleri dağlar
  mübarek 90 bin can
  90 bin Mehmetim
  Beyaz kefenlerde
  Ruhlar havalanır ak güvercinler
  sonsuzluğu saran dağlar
  Cepheye çarıkla
  Cepheye yelekle
  Yollanan Mehmetimin
  Askerimin türküsü yankılanır
  Dağlar dağlar başı dumanlı
  Başı çileli dağlar

  Necmiye Sarpkaya


  (c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir.


  Selam ve Saygılarımla Sarıkamış ile ilgili şiirimi buraya taşıdım antolojide kayıtlı...Necmiye Sarpkaya

 • Göktürk Kutluhan
  Göktürk Kutluhan

  Tamamen cehalet ve ihmalkarlık sonucu 90.000 vatan evladının soğuktan donarak öldüğü ve düşmana kurşun sıkamadığı çok vahim bir olay.

 • Ahmet Dinler
  Ahmet Dinler

  H I R S

 • Boran
  Boran

  20 li yaşlarının başlarında genel kurmay başkanı olmuş, girdiği hiç bir savaşı kazanamamış bir hayalperestin yol açtığı faciadır. Sarıkamış bu milletin soğuk Yemen'idir. Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 • Emir Muftahi
  Emir Muftahi

  Enver paşa inkılap tarihimizin en önemli şahsiyetlerinden biri. Enver paşa hürriyet kahramanı, turan düşüncesinin yaratıcısı, idealist Türk büyüğümü yoksa hayaleri ile yıkılmakda olan bir imparotorluğu olacağından daha kötüye sürüklemiş, bu vatanın binlerce evladını sarıkamış da mısır da (kanal harekatı 2 defa yapılmış 1. sindeki kıyımdan sonra ısrarla yüzme bilmeyen anadolu çocuklarına bellerinden kabak bağlayarak 2. si yapılmış kanal gene çıplak mehmetcik cesetleri ile dolmuştur.) hiç uğruna feda mı etmiştir.

  Enver paşa bütün ittihatcılar gibi müthiş bir teşkilatcı; zor durumda donanması bitmiş bir imaratorluk ordusunu 10 sene savaşacak halde tutmuş fakat kötü bir asker. Kötü bir kurmay. ülkeyi maceralara sürüklemiştir.Ama çağ Maceraperestlerin, tutkuların hakim olduğu çağındır. 10000 vatan evladının ölmesi 90000 kişilik yazlık kıyafetli ama tam techizatlı ordunun dağılmasının tek sorumlusudur. Sadece sarıkamış değil ordunun başında olmasa bile kanal felaketleri unutulmamalıdır. Sorumlu gene Enver Paşadır.

  En büyük hatası her zaman ya tutarsa mantığında olmasıdır. Tutsa imiş şu an 96 da ülkemize gelen naaşının başında bütün Türk ulusu nöbet tutuyorduk.

 • Ayda Pehlivan
  Ayda Pehlivan

  eldeki olanaklarla en iyisini yapmak yerine bir takım hayallerin kör ettiği gözlerle savaşmanın sonucuna iyi bir örnektir Sarıkamış faciası.

  Enver Paşa'ya gelince... Mustafa Kemal'le hiçbir zaman anlaşamamıştır. Mustafa Kemal onu gerçeklerden uzak bir hayalperest olarak tanımlamıştır.