Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kafkasya sizce ne demek, kafkasya size neyi çağrıştırıyor?

kafkasya terimi Ebru Can tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan 11.06.2023 - 14:58

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan 10.06.2023 - 21:01

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan 21.05.2023 - 19:15

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan 14.05.2023 - 22:08

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan 10.05.2023 - 09:56

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas 10.04.2023 - 15:22

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş

  avrupa asya arasında kalmış, çok eski çağlardan beri yaşam izleri görünen,sırasıyla roma-bizans, iran, türk-tatar ve son dönemde rus etkisi altında kalmış yeraltı ve yer üstü kaynakları zengin bölge.halkının çoğunluğunu dağlı halkların ve gürcülerin oluşturur,

  2. olarak türkler, 3.olarak ruslar ve rus kazakları, 4. olarak da iran kökenliler (oset, ermeni,kürt) in yaşadığı,

  en eski türk yazıtlarında o zamanın türkçesiyle 'temir tav' yani 'demir dağ'adıyla anılır.
  ortadoğudakiler ve balkanlardakinden daha çok türk-tatar nüfusuna sahiptir...doğusundaki dağıstan ve azerbaycanda türk nüfusu yoğundır.bölge halkıyla karışmış, etkilemiş, etkilenmişlerdir.........türklerin dünyadaki 5 evinden biridir.(orta asya,kafkasya,ortadoğu,anadolu, balkanlar,)

 • Adige Çerkes
  Adige Çerkes

  HASRETİYLE YANDIĞIM BİRİCİK ÜLKEMDİR.! ! ! .BİR GÜN O BÜYÜLÜ ANA VATANIMA DÖNMEK DİLEĞİYLE.......

 • Sule Kahraman
  Sule Kahraman

  büyülü bir ülke,asil ruhlu insanların ülkesi...

 • Duney Neuh
  Duney Neuh

  yurdum, ruhum, kanım herşeyim.işte geldi yine sürgün ayımız...senden ayrılalı tam 142 yıl oluyor.. üzerindeki kanı yıkamaya yetecek kadar gözyaşı akıttık... al bizi geri...atlar koşturalım yeşilinde yine... woredleri ağlatalım serin toprağında..çağır bizi artık..

 • Duney Neuh
  Duney Neuh

  doğurduğun güneşi göremesemde sen benim tek vatanımsın.bekle beni doğurduğun güneşi görmeye geleceğim birgün...

 • Hasan Bozkurt
  Hasan Bozkurt

  -Kafkasya doğal zenginlikleriyle orda olusmuş halkların bütünlüşmesiyle bir özelliktir.
  -Kafkasya bünyesinde bulundurduğu tabilikle özgürce yaşamayı çagrıştırıyor.

 • Tuguj
  Tuguj

  Tanrının dünyada Cennet kıldığı topraklar.Kana doymuş ama hala zülüm altında kalan topraklar. Kafkas Kartallarının, korkusuz Abreklerin yattığı topraklar. Birgün tüm Çerkeslerin hatırlayıp kıymetini yeniden anımsayacakları ve geri dönecekleri topraklar.

 • Ayşe
  Ayşe

  SANA OLAN SEVGİM İNANKİ BİTMEZ
  ÖMÜR BİTSEDE YİĞİTLER ÖLMEZ
  İÇİMDEKİ HASRETİM ŞANINA YETMEZ..
  ŞANINA YAKIŞIR ŞAHLAN...KAFKASYAM...

 • Mehmet Demircan
  Mehmet Demircan

  ANAVATANIM.KUZEY KAFKASYA.BEYAZ IRKIN DOĞDUĞU YER.BİRGÜN İNŞALLAH TÜM ÇERKEZLERİNDE DÖNECEĞİ CENNET MEKAN.

 • Ayşe
  Ayşe

  Kafkasya...Adını hemen herkesin duyduğu, hakkında az yada çok bir şeyler bildiği, kimilerine göre efsanelerde anlatılan Kaf Dağı'nın ülkesi. Kimilerine göre ise, Kafkasya karlı dağların, cengaver savaşçıların, ayak parmaklarının ucunda savaş danslarını oynayan korkusuz dağ kartallarının, uzun boylu - ince belli güzel Çerkes kızlarının hayal beldesi..

 • Hülü ___
  Hülü ___

  atalarımın olduğu topraklar....geldiğim yer...

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  silmişler.

  Ama gerçek.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  Kafkasya bundan acı duyuyor...

 • Hülü ___
  Hülü ___

  kanlarının son damlasına kadar savaşan mücahitlerin,kafkas kartallarının olduğu topraklar......ZAFER BİZİMDİR....

 • Ali Güler
  Ali Güler

  istilaaaaaaaaaaaaaa edin dünyayı

 • Ömer Özcan
  Ömer Özcan

  ASLAN MASHADOV ÖLMEDİ, YAŞIYOR!
  09.03.2005 - 00:25:07
  MEHDİ NÜZHET ÇETİNBAŞ

  Çeçenistan bağımsızlık mücadelesinin adı gibi yiğit “Aslan” komutanı şehadet şerbetini içti.

  Bütün dünyanın gözü önünde, 21. asrın başında soykırıma uğratılan, bir milyonluk nüfustan şehit olan 250 bin Çeçen arasına Devlet Başkanı Aslan Mashadov da katıldı.

  Mashadov’un genç yaşta aklaşmış sakallarıyla her zaman gülen çehresini daima hatırlayacağız.


  Dörtyüz yıldır devam eden Kafkas-Rus savaşları çerçevesinde, Çarlık Rusyası dahil olmak

  üzere Ruslar Kafkasya'da oluk oluk kan akıttılar.

  1864 yılında Kuzey Kafkasya'yı işgal eden Ruslar, yaklaşık iki milyon Kuzey Kafkasyalıyı yurtlarından sürdüler.

  Bugün dünyanın dörtbir yanına savrulmuş vaziyette yaşayan Kuzey Kafkasya diasporasının sorumlusu Çarlık Rusyası ve onun mirasçısı komünist Rusya ve onun bugünkü devamı Rusya Federasyonu'dur.

  Devletlerin ismi değişse de, Kafkasya'da zulüm bitmemiştir. 1991 yılında yıkılan Sovyetler Birliği'nin ardından kurulan Rusya Federasyonu, önceki dönemlere rahmet okuturcasına soykırıma devam etmektedir.

  1992 yılında oluşturulan Rusya Federasyonu'na katılmak istemeyen Çeçenistan, bağımsızlık yönünde irade beyan etmiştir.

  Yugoslavya Federasyonu'nun dağılmasına nezaret eden, Çek ve Slovak halklarının ayrılmasında hakemlik yapan batı Çeçenistan'ın Rusya Federasyonu'na katılmama kararı karşısında Rusya'nın uyguladığı şiddete sessiz kalmıştır.

  Aslan Mashadov Çeçen bağımsızlık mücadelesinin önemli isimleri arasında yer almıştır. Dudayev'in başkanlığı döneminde Aslan Mashadov Çeçenistan Genelkurmay Başkanı olarak orduyu yöneten insandır. Aslan Mashadov, Dudayev'in şehadetinden sonra kazanılan zaferin mimarıdır.

  Aslan Mashadov 1996 yılının 31 Ağustosunda devlet başkanı Yeltsin'in Çeçenistan nezdindeki temsilcisi Aleksandr Lebed ile Hasavyurt anlaşmasına imza koyarak Çeçen zaferini belgeleyen insandır.

  Mashadov 1996 ateşkes anlaşmasının ardından Çeçenistan'ı ayağa kaldırmak için büyük uğraş verdi. Zaferden sonra kendisini ziyaret eden heyetlere 'asıl şimdi Çeçenistan'a destek verin' demekten kendini alamıyordu.

  Ruslar Mashadov yönetimini başarısız kılmak için ellerinden geleni yaptılar. Çeçenistan'da olmadık provokasyonlar tertip ettiler. Adam kaçırdılar, faili meçhul cinayetlerle Çeçenistan'ı karıştırdılar. Bağımsızlık yolunda yürüyen Çeçenistan'ın yürüyüşünü sabote etmek için akla hayale gelmedik tertiplerde bulundular.

  Bugün halen tartışmaya açık olan Dağıstan provokasyonu ile Şamil Basayev ve bir grup arkadaşını provoke eden Rusya başarılı olmuş, Dağıstan olaylarını bahane ederek barış sürecini kesintiye uğratmıştır.

  İkinci savaşa meydan vermemek için yoğun bir uğraş veren Aslan Mashadov ikinci Rus-Çeçen savaşının başlamasını önleyemedi.

  Mashadov'a, Rus kuvvetlerine karşı savunma yapmaktan başka bir seçenek kalmadı. Ve o da bunu yaptı.

  Aslan Mashadov 1997 yılında Zelimhan Yandarbiyev, Şamil Basayev gibi isimlerin de katıldığı, dünyaya örnek teşkil edecek demokratik bir seçimle devlet başkanı oldu. Halkı için çoluğunu çocuğunu unutarak kendisini ülkesine adadı. Yıllarca Çeçenistan'ı karış karış savundu.

  Mashadov son iki yıldır Çeçenistan'da barışın tesis edilmesi için temsilcisi Ahmedov'u görevlendirerek, kamuoyunda 'Ahmadov Planı' olarak bilinen çözüm önerilerini dünya kamuoyuna sunmuştu.

  Barış çağrıları tüm dünyada ve Rus aydınları arasında geniş yankı bulan Mashadov tek taraflı ateşkes ilan ederek iyi niyetli adımlarını pekiştirmişti.

  Ruslar, Dudayev ve Yandarbiyev'den sonra Aslan Mashadov'a da suikast düzenlediler.

  Halkın oylarıyla seçilerek ülkesinin başına geçmiş bir lideri önce savaşa mecbur eden, daha sonra yasadışı (!) ilan ederek terörist muamelesi yapan Rusya bütün dünya ile alay etmektedir.

  Çeçenistan'da diyaloga açık, şartsız olarak masaya oturmaya hazır, 'Putin'le 30 dakikalık başbaşa görüşmede Çeçenistan meselesi hallolur' diyen meşru bir lideri katletmekle Rusya, barış yolunu da dinamitlemiştir.

  Çeçenistan'da Aslan Mashadov'un ölümü büyük bir infial yaratacaktır. Rus yanlısı kukla hükümetin nüfuz bölgesinde yaşamak zorunda kalan Çeçenlerin de büyük bir üzüntü içinde olduğu kuşkusuzdur.

  Stadyumda bombayla havaya uçurulan Rusya'nın kuklası Ahmet Kadirov ve onun oğlu Ramzan Kadirov gibi ırz düşmanları ile elele veren Rus yönetimi Çeçen halkının izzet-i nefsi ile fazlaca oynamıştır.

  'Rusya Kahramanı' madalyası ile ödüllendirilen Ramzan Kadirov halkına ihanet eden bir haindir. Ruslara yaranmak için Aslan Mashadov'un 70 yaşındaki amcası, teyzesi ve halası gibi yakınlarını kaçırarak işkence yapan Ramzan Kadirov, Aslan Mashadov'u devreden çıkarmak için yoğun çaba sarfetmiştir. Rus yönetiminin Mashadov'la masaya oturmaması için çaba sarfedenlerin başında Alhanov ve Kadirov gibi hainler bulunmaktadır.

  Mashadov'un ölümüyle Çeçen savaşı daha kanlı bir safhaya girmiştir. Dudayev ve Yandarbiyev suikastlerinde Rusya aktiftir. Mashadov'un katledilmesinde ise, işbirlikçi hain Çeçenlerin parmağı vardır.

  Ramzan Kadirov, Alu Alhanov ve daha birçok işbirlikçi Çeçenin önümüzdeki günlerde Çeçen milli güçlerince ortadan kaldırılması hiç sürpriz olmayacaktır. Yine önümüzdeki günlerde Rusya'nın birçok yerinde Çeçen savaşçılar tarafından düzenlenecek intihar saldırıları da Rusya için şaşırtıcı olmamalıdır.

  Rusya bu olayları bilinçli olarak tezgahlamaktadır. Rusya Mashadov'u öldürerek Çeçenistan savaşında yeni bir safha açmıştır.

  Putin yönetimi Çeçen savaşını bahane ederek üniterleşme yolunda yeni adımlar atmaya çalışacaktır. Putin, henüz resmen ilan etmemiş olmakla birlikte, Çarlığı yeniden ihdas etme yolunda ilerlemektedir.

  Çeçenistan'da 250 bin insanın hayatına malolan özgürlük mücadelesi Putin'in sandığı gibi sona ermeyecektir. İmam Şamil'in dediği gibi 'Petrolar, Katherinalar ve nice çarların öldüğü gibi', gün gelecek Putinler de ölecek, ama Çeçen özgürlük savaşı devam edecektir.

  Aslan Mashadov her onurlu Çeçen gibi yaşadı ve öldü. Şehid oldu. Allah katında şehitlere öldü demek yanlıştır. Allah Kur'anda şehitlerin ölmediğini, yaşadığını söylüyor.

  Aslan Mashadov da, Dudayev ve Yandarbiyev gibi ruhuyla Çeçen mücadelesinin yanındadır. O yine mücadeleye devam edecek. Putin'in uykuları kaçacak, çünkü Aslan Mashadov ölmedi, yaşıyor.

  Çeçenistan'da yüzbinlerce Aslan Mashadov var.

 • Ömer Özcan
  Ömer Özcan

  Yaşasın Bağımsız Birleşik Kafkasya...

  Ha Marje...

 • Ömer Özcan
  Ömer Özcan

  KAFKASYA... CENNET GIBI BIR ULKE... CERKESLERIN ATAYURDU.

 • Dadasdasdasd
  Dadasdasdasd

  GELECEKTE DÜNYAYI YÖNETECEK OLAN AS IRKININ SAF İNSAN FORMLARININ EZELDEN EBEDİYETE KADAR YAŞAYACAKLARI UĞRUNA OLUK OLUK KANLARIN AKITILDIĞI VE AKITILACAĞI VATAN TOPRAĞIDIR!

 • Leyla Acba
  Leyla Acba

  Kafkasya: mertlik, yücelik, asaletlik, dikbaslik demektir benim icin.

 • Oğuzhan Demirci
  Oğuzhan Demirci

  Yaşasın bağımsız Çeçenistan