Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • şabsığ22.07.2006 - 23:02

  Kuzey kafkasya otokton halklarından biri olan Adigelerin bir boyudur.(bir not: çerkes olmayan kişilerin çerkeslerle ilgili konularda yazarken sadece çerkes kızını,çerkes tavuğunu duydukları için bunlara değinmelerini bi derece normal karşılarım ama çerkeslerinde bunlara değinmeleri bana abes geliyor)

 • şamil basayev12.07.2006 - 02:20

  ŞAMİL BASAYEV KİMDİR?
  10.07.2006 - 16:15:00
  Çeçen Lider Şamil Basayev, 1965'de Çeçenistan'ın Vedeno Bölgesi'nin Vedeno köyünde doğdu. 1987 yılında Moskova'da mühendislik eğitimine başladı. Öğrencilik yıllarında devrimci kişiliği ile ön plana çıkmıştı. Moskova'da odasının duvarında Che Guevera'nın posterinin asılı olduğunu verdiği bir demeçte dile getirdi.

  1991 Ağustosu'nda Moskova'daki hükümet darbesi sırasında Yeltsin taraftarları arasında yer aldı. Adını ilk defa Çeçenistan'da yaşananları dünyaya duyurmak için bir Rus uçağını kaçırarak Ankara'ya indirdiğinde duyurdu.

  1992 yılında Cohar Dudayev'in emri ile Abhazya'ya gönderilen Çeçen birliklerin komutanıykan, Abhazya'nın Gürcü işgalinden kurtulmasında birinci dereceden etkili olan Kafkas Halkları Konfederasyonu (KHK) birliklerinin komutanlığına getirildi. Abhazya'nın ardından Çeçenistan'a dönerek Dudayev'e karşı muhalefete geçen Rus yanlısı silahlı birliklerin dağıtılmasında etkili oldu. 1994 yılı Aralık ayında Ruslar'ın Çeçenistan'ı işgal etmesiyle Çeçen komutanların en önemlilerinden biri haline geldi. 1995 yılı başında Rus savaş uçakları, Şamil'in Vedeno'daki evini bombalayarak ailesinden 11 kişiyi şehid ettiler.

  Rus güçlerin sivillere karşı giriştikleri katliamların en üst seviyelere ulaştığı Haziran 1995'de, yaşananları dünya kamuoyuna duyurabilmek için 150 savaşçının Budennovsk kentine düzenlediği eylemi yönetti.
  1996 yılı Nisan ayında Çeçen Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı'na getirildi. Ve Rus güçleri Çeçenistan'ı boşaltmaya mecbur eden Cahar-Kale(Grozni) operasyonunu komuta etti. 1998 de Cahar-Kale'de yapılan Çeçen-Dağıstan Halkları Kongresi'nde başkan seçildi. Kongrenin ikinci toplantısında alınan kararla 1 Ağustos 1999'da kurulan İslam Şûrâsı'nın başkanlığına getirildi.

  1999'da Rusya'nın Çeçenistan'ı yeniden işgali üzerine Çeçenistan'a dönerek doğu cephesi komutanlığı görevini sürdürmeye başladı. İkinci savaş sırasında da başkent Grozni'yi savunan Basayev, kentten çekilirken yaralanmış, bir bacağının bir kısmı kopmuştu. Basayev, Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un emrinde Çeçenistan Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı görevini sürdürmekteydi.

  Şamil Basayev, Çeçen-İçkerya Devlet Başkanı Abdulhalim Sadullayev'in 17 Haziran 2006 tarihinde öldürülmesinden sonra yerine geçen Dokko Umarov'un yardımcılığına getirildi.

  (SEV)
  ------------
  inguşetyada şehit adildi tüm kuzey kafkasyalıların başı sağolsun.bir şamil ölür bin şamil doğar.yaşasın bağımsız birleşik kuzey kafkasya.

 • Aslan Mashadov15.12.2005 - 23:15

  UYANIN ARTIK ZAMAN YENİ MAŞHADOVLARIN DİRİLME ZAMANIDIR.BU SAVAŞ KAFKASYALILARIN SAVAŞIDIR.ORADA BİRTAKIM İDEOLOJİK EGO TATMİN EDİCİLERİN DEĞİL.ÇEÇENLERİ YANLIZ BIRAKMAYALIM.ONLAR BİTERSE TÜM KAFKASYA BİTER.ASALAK MİLLET STATÜSÜNDEN SIYRILIN EYYY K. KAFKASYA KÖKENLİLER.ÖZÜNÜZE DÖNÜN.

 • Aslan Mashadov15.12.2005 - 23:05

  BİR MAŞHADOV ÖLÜR BİN MAŞHADOV DOĞAR.AMA BU DUYARSIZ,AMAÇSIZ DEVLET BÜYÜKLERİ TARİHE GÖMÜLÜP GİDER.RUSYAYA GİDİP ÇEÇENLERİ PKK İLE EŞ TUTUP ÖLÜM FERMANLERINI İMZALAYAN DEVLET BÜYÜKLERİ,TABİ BİRDE KAFKASYALILIKLA SADECE ÖVÜNEN AMA O RUHU TAŞIMAYAN BEDBAHT İNSANLAR TARİHE VERİLECEK HESABINIZ VAR.

 • kâfe13.12.2005 - 00:47

  KAFE BİR KABARDEY OYUNUDUR.ASLI; GÜZELLER GÜZELİ KABARDEY KIZI KAFE'NİN ÖLÜMÜ ÜZERİNE YAKILMIŞ BİR AĞITTIR.BİR BAY BİR BAYAN LA OYNANAN ÇERKEZ KIZNIN ZERAFETİNİ ERKEĞİNİN ASALETİNİ SERGİLEDİĞİ OYUNDUR.

 • kafkasya13.12.2005 - 00:40

  ANAVATANIM.KUZEY KAFKASYA.BEYAZ IRKIN DOĞDUĞU YER.BİRGÜN İNŞALLAH TÜM ÇERKEZLERİNDE DÖNECEĞİ CENNET MEKAN.

 • çeçenler12.12.2005 - 02:52

  İNSANLARI VATANINDAN KOPARABİLİRSİNİZ AMA ASLA İNSANLARIN KALBİNDEN VATANLARINI KOPARAMAZSINIZ.YAŞASIN BAĞIMSIZ BİLEŞİK KUZEY KAFKASYA.

 • Adige12.12.2005 - 01:57

  ADİGE ANLAM OLARAK KUSURSUZ İNSAN DEMEKTİR.GENEL MANADA KUZEYBATI KAFKASYANIN OTOKTON HALKLARIDAN BİRİ OLAN ÇERKESLERİN KENDİLERİNE VERDİKLERİ ADDIR.