Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Aslan Mashadov sizce ne demek, Aslan Mashadov size neyi çağrıştırıyor?

Aslan Mashadov terimi Ömer Özcan tarafından 09.03.2005 tarihinde eklendi

 • Gökhan Erdoğan
  Gökhan Erdoğan 22.10.2006 - 17:01

  Kafkasya ŞAMİL'lerinden şehit oldu. Unutmasınlarki Kafkasyada Şamiller, Aslanlar bitmez...

 • Ali Aydın
  Ali Aydın 23.09.2006 - 20:05

  Kafirlerle Mücadele Eden Çeçen Mücahid.

 • Handan Yildiz
  Handan Yildiz 24.03.2006 - 06:24

  Biricik Kardesim Volkan'i.

 • Mehmet Demircan
  Mehmet Demircan 15.12.2005 - 23:15

  UYANIN ARTIK ZAMAN YENİ MAŞHADOVLARIN DİRİLME ZAMANIDIR.BU SAVAŞ KAFKASYALILARIN SAVAŞIDIR.ORADA BİRTAKIM İDEOLOJİK EGO TATMİN EDİCİLERİN DEĞİL.ÇEÇENLERİ YANLIZ BIRAKMAYALIM.ONLAR BİTERSE TÜM KAFKASYA BİTER.ASALAK MİLLET STATÜSÜNDEN SIYRILIN EYYY K. KAFKASYA KÖKENLİLER.ÖZÜNÜZE DÖNÜN.

 • Mehmet Demircan
  Mehmet Demircan 15.12.2005 - 23:05

  BİR MAŞHADOV ÖLÜR BİN MAŞHADOV DOĞAR.AMA BU DUYARSIZ,AMAÇSIZ DEVLET BÜYÜKLERİ TARİHE GÖMÜLÜP GİDER.RUSYAYA GİDİP ÇEÇENLERİ PKK İLE EŞ TUTUP ÖLÜM FERMANLERINI İMZALAYAN DEVLET BÜYÜKLERİ,TABİ BİRDE KAFKASYALILIKLA SADECE ÖVÜNEN AMA O RUHU TAŞIMAYAN BEDBAHT İNSANLAR TARİHE VERİLECEK HESABINIZ VAR.

 • Vedat Kocakaya
  Vedat Kocakaya 07.10.2005 - 15:50

  aslanım maşadov yürü en dıştan kim tutar seni..................:P

 • Hülü ___
  Hülü ___ 07.10.2005 - 08:57

  Çeçenistan'ın bir gün özgürleşeceğine sonuna kadar inanan ve bunun için savaşan bir MÜCAHİTTİ... ve ŞEHİT oldu..
  ALLAH Rahmet eylesin...

 • Mehmet Yılmaz
  Mehmet Yılmaz 31.08.2005 - 21:44

  o bir Mücahit
  ruslara karşı direnen bir Çeçen
  bir askeri deha ve en önemlisi İslam yolunda bir ŞEHİT......

 • Mustafa Adil
  Mustafa Adil 15.06.2005 - 18:50

  Şehit...

 • Alperen Musa
  Alperen Musa 14.06.2005 - 21:00

  ÇEÇEN DAVASININ İMAM ŞAMİL İLE BAŞLAYIP CAHAR DUDAYEV İLE DEVAM EDEN KLOMETRE TASLARINDAN BİRİ AMA ORDA ASLANLAR BİTMEZ.ALLAH c.c. RAHMET EYLESIN.ALLAH GERIDE KALANLARIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN

 • Mustafa Turna
  Mustafa Turna 02.06.2005 - 20:38

  'Özgürlük kolay değil' Cevher Dudayev
  Çeçen mücadelesi galiba Maşadov'un vefatıyla bitti.Allah rahmet eylesin kendisine...

 • Cavit Yılmaz
  Cavit Yılmaz 31.05.2005 - 03:10

  Çeçenistan'ın barış için son umudu,
  Çar olmayı hayal eden Putin'in önündeki binlerce engelden sadece biri...

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden 11.05.2005 - 14:04

  rusyaya; bana 2 saat versinler rusya ile görüşüp barış antlaşmasını imzalayalım dediği hafta bir suikast sonucu (ölen rus yanlısı eski çeçenistan başbakanının oğlunun ihbarı ile) öldürüldü...
  bu rusyanın orada tek niyeti, barış yada toprak olmadığının açık bir göstergesiydi...orada bitmeyen bir savaş ile rusya kendini el altından askeri yönden,illegal yollarla (uyuşturucu ve silah kaçakçılığı) gelir sağladığının belgelerinden biri...

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt 11.05.2005 - 13:58

  İyi adam, iyi askerdi...

  Yazımın başlığı, Çeçen direniş liderlerinden Aslan Mashadov (Meşhedov) ’un öldürüldüğünü duyunca onun hakkında aklıma ilk gelen değerlendirme cümlesiydi. Mashadov’un önceki gün Çeçenistan’ın başkenti Grozni (Coharkale) ’ye 20 kilometre uzaklıktaki Tolstoy-Yurt köyünde gizlendiği evin altındaki sığınakta Rus iç istihbarat ve güvenlik servisi FSB ajanları tarafından öldürüldüğü artık malum. Hem Çeçen ve hem de Rus kaynaklar televizyonlardan da gösterilen, yerde kanlar içinde yatan, sol gözünün altında kurşun izi görülen kır saçlı, kır sakallı kişinin Mashadov olduğunu teyit etmiş bulunuyorlar.


  Aslan Mashadov, bir gün bağımsızlığını görmeyi umut ettiği vatanının bağımsızlığı için öldü. İsteseydi kendi yaşındaki birçok Çeçen lider gibi mücadelesine vatanı dışında devam edebilirdi; ama o vatanını vatanında savunmayı tercih etti ve bunun için hayatını verdi.

  Elli üç yaşında ölen Mashadov dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canisi Joseph Stalin ve onun gizli servis şefi ve celladı Lavrenti Beria’nın Deportatsiia diye bilinen tehcir ya da zorunlu göç politikasının kurbanı bir Çeçen ailenin çocuğu olarak vatanından çok uzakta 1944 yılında kitle halinde sürüldükleri Kazakistan’ın Karadantinski eyaletine bağlı Osakarovski şehrinin Şakay köyünde 1951 yılında doğdu. Stalin sürgünlerinin vatanlarına geri dönüşüne imkan veren kararnamenin çıkmasından sonra 1957 yılında 6 yaşındayken vatanına geri döndü, yaşı geldiğinde orduya girdi, 1972 yılında Tiflis’te okuduğu askerî okuldan topçu subayı olarak mezun oldu. Daha sonra 1978 yılında Leningrad Askerî Akademisi’ni de bitirdi. Kızılordu’da topçu subayı olarak Rusya’nın Uzakdoğu bölgeleri ile, Macaristan, Afganistan ve Litvanya’da görev yaptı. Sonraları Afganistan’da görev yapmaktan dolayı utanç duyduğunu açıkça itiraf etti.

  Mashadov, Sovyetler Birliği’nin yıkılmaya başladığı 1991 yılında ordudan istifa etti, Çeçenistan’a geri döndü. Bağımsızlık hareketinin başladığı bu yıl harekete katıldı, 1992 yılından itibaren Çeçenistan’ın ilk devlet başkanı Cahar Dudayev’in yanında yer aldı. Çeçen ordusunun teşkilinde çok önemli bir rol oynadı. Dudayev tarafından önce Genelkurmay Başkan Yardımcısı, daha sonra da Genelkurmay Başkanı yapıldı.

  1994-1996 Birinci Çeçen Savaşı’nda olağanüstü askerî başarılara, operasyonlara imza attı. Başkent Grozni’yi ilk saldırıya karşı olağanüstü bir şekilde savundu, taktik geri çekilmeden sonra Grozni’yi yeniden ele geçirdi, Rus kuvvetlerini hezimete uğrattı ve bunun sonucunda Rusya’yı barış ve görüşme masasına oturtmayı başardı. Birinci savaşın sonunda imzalanan Hasavyurt Anlaşması, Mashadov’un askerî başarısının sonucuydu büyük ölçüde ve Çeçenistan 1996 yılında imzalanan bu anlaşma ile 1999 yılına kadar fiilî bir bağımsız dönem yaşadı. Mashadov herkesin düzgün yapıldığını söylediği 1997 seçimlerinde yüzde 60 oyla, öldürülen Dudayev’in yerine yeni devlet başkanı seçildi ve başkanlığı, Şamil Basayev ve taraftarlarının 1999 sonbaharında Dağıstan’a ani bir baskın düzenlemesi ve bunun sonucunda İkinci Çeçen Savaşı’nın patlak vermesine kadar devam etti ve bu savaşla birlikte hem Çeçenistan ve hem Mashadov için eskisinden daha kanlı ve acımasız bir yeni dönem başladı. Rus ordusunun Çeçenistan’a yeniden girmesiyle Mashadov da silahlı mücadelesine kaldığı yerden devam etti ve sonunda bu uğurda hayatını verdi.

  Çeçen direniş ve mücadelesinin milliyetçi kanadına mensup Mashadov, anlattığım gibi çok iyi bir askerdi. Liderliğini yaptığı askerî kadroları hep kabul edilen savaş hukukuna göre yönetti. Rusların iddialarının aksine hiçbir zaman gayri insani ve ‘terörist’ metotlara başvurmadı; hatta bunları yasakladı; askerlerinden hep Cenevre Savaş Hukuku’na uymalarını istedi.

  Mashadov, Rusya’nın iddia ettiği gibi asla terörist olmadı; hiçbir zaman terörist metotlara itibar etmedi; üstelik kendisine bağlı olmayan bazı Çeçen grupların savaş metotlarını kınadı, bunları kabul etmediğini açıkça ve defalarca söyledi.

  Aslan Mashadov başlıkta da söylediğim gibi iyi bir adam, iyi bir askerdi. Bugün burada onu rahmetle ve saygıyla anıyorum...

  10.03.2005 /Zaman/Fikret Ertan

 • Ömer Özcan
  Ömer Özcan 10.03.2005 - 09:18

  'Kırılır da bir gün bütün dişliler,
  Döner şanlı şanlı çarkımız bizim.
  Gökten bir el yaşlı gözleri siler,
  Şenlenir evimiz barkımız bizim.
  Yokuşlar kaybolur, çıkarız düze,
  Kavuşuruz sonu gelmez gündüze.
  Sapan taşlarının yanında füze,
  Başka alemlerle farkımız bizim.'

  Aslan oğlu Aslan... Kafkasya seni unutmayacak yiğit kumandan! ! !

 • Oğuzhan Demirci
  Oğuzhan Demirci 09.03.2005 - 18:55

  liderimiz
  sözünü tuttu diğer onbinler gibi:
  Ya özgürlük ya ölümdür seçeneğimiz(çeçenistan milli marşından)

 • Sakir Gulden
  Sakir Gulden 09.03.2005 - 17:51

  Şamil BASAYEV in Bir sözü var.

  'Şavaşacak Kadar Genç, Ölecek Kadar Yaşlıyız'

  Zulum Sonzuza Kadar Sürmez,Süremez,Sürmeyecek...

 • Elif Cevahir
  Elif Cevahir 09.03.2005 - 15:13

  Nihayetsiz ugraslardan yorgun düsen bu insanliga ibret olabilse bu ölümler keske..keske...

 • Eda Yıldırımtürk
  Eda Yıldırımtürk 09.03.2005 - 15:09

  O şimdi kutlu komutanların yanında...

 • Eylem Esra
  Eylem Esra 09.03.2005 - 13:06

  işte şimdi sonsuz oldu...

 • Elif Cevahir
  Elif Cevahir 09.03.2005 - 11:28

  Bababama sehidligini müjdeledigimde agzindan tereddütsüz bir tek lafza cikti'Elhamdulillah'

 • Ömer Özcan
  Ömer Özcan 09.03.2005 - 11:25

  ASLAN MASHADOV ÖLMEDİ, YAŞIYOR!
  09.03.2005 - 00:25:07

  Çeçenistan bağımsızlık mücadelesinin adı gibi yiğit “Aslan” komutanı şehadet şerbetini içti.

  Bütün dünyanın gözü önünde, 21. asrın başında soykırıma uğratılan, bir milyonluk nüfustan şehit olan 250 bin Çeçen arasına Devlet Başkanı Aslan Mashadov da katıldı.

  Mashadov’un genç yaşta aklaşmış sakallarıyla her zaman gülen çehresini daima hatırlayacağız.


  Dörtyüz yıldır devam eden Kafkas-Rus savaşları çerçevesinde, Çarlık Rusyası dahil olmak

  üzere Ruslar Kafkasya'da oluk oluk kan akıttılar.

  1864 yılında Kuzey Kafkasya'yı işgal eden Ruslar, yaklaşık iki milyon Kuzey Kafkasyalıyı yurtlarından sürdüler.

  Bugün dünyanın dörtbir yanına savrulmuş vaziyette yaşayan Kuzey Kafkasya diasporasının sorumlusu Çarlık Rusyası ve onun mirasçısı komünist Rusya ve onun bugünkü devamı Rusya Federasyonu'dur.

  Devletlerin ismi değişse de, Kafkasya'da zulüm bitmemiştir. 1991 yılında yıkılan Sovyetler Birliği'nin ardından kurulan Rusya Federasyonu, önceki dönemlere rahmet okuturcasına soykırıma devam etmektedir.

  1992 yılında oluşturulan Rusya Federasyonu'na katılmak istemeyen Çeçenistan, bağımsızlık yönünde irade beyan etmiştir.

  Yugoslavya Federasyonu'nun dağılmasına nezaret eden, Çek ve Slovak halklarının ayrılmasında hakemlik yapan batı Çeçenistan'ın Rusya Federasyonu'na katılmama kararı karşısında Rusya'nın uyguladığı şiddete sessiz kalmıştır.

  Aslan Mashadov Çeçen bağımsızlık mücadelesinin önemli isimleri arasında yer almıştır. Dudayev'in başkanlığı döneminde Aslan Mashadov Çeçenistan Genelkurmay Başkanı olarak orduyu yöneten insandır. Aslan Mashadov, Dudayev'in şehadetinden sonra kazanılan zaferin mimarıdır.

  Aslan Mashadov 1996 yılının 31 Ağustosunda devlet başkanı Yeltsin'in Çeçenistan nezdindeki temsilcisi Aleksandr Lebed ile Hasavyurt anlaşmasına imza koyarak Çeçen zaferini belgeleyen insandır.

  Mashadov 1996 ateşkes anlaşmasının ardından Çeçenistan'ı ayağa kaldırmak için büyük uğraş verdi. Zaferden sonra kendisini ziyaret eden heyetlere 'asıl şimdi Çeçenistan'a destek verin' demekten kendini alamıyordu.

  Ruslar Mashadov yönetimini başarısız kılmak için ellerinden geleni yaptılar. Çeçenistan'da olmadık provokasyonlar tertip ettiler. Adam kaçırdılar, faili meçhul cinayetlerle Çeçenistan'ı karıştırdılar. Bağımsızlık yolunda yürüyen Çeçenistan'ın yürüyüşünü sabote etmek için akla hayale gelmedik tertiplerde bulundular.

  Bugün halen tartışmaya açık olan Dağıstan provokasyonu ile Şamil Basayev ve bir grup arkadaşını provoke eden Rusya başarılı olmuş, Dağıstan olaylarını bahane ederek barış sürecini kesintiye uğratmıştır.

  İkinci savaşa meydan vermemek için yoğun bir uğraş veren Aslan Mashadov ikinci Rus-Çeçen savaşının başlamasını önleyemedi.

  Mashadov'a, Rus kuvvetlerine karşı savunma yapmaktan başka bir seçenek kalmadı. Ve o da bunu yaptı.

  Aslan Mashadov 1997 yılında Zelimhan Yandarbiyev, Şamil Basayev gibi isimlerin de katıldığı, dünyaya örnek teşkil edecek demokratik bir seçimle devlet başkanı oldu. Halkı için çoluğunu çocuğunu unutarak kendisini ülkesine adadı. Yıllarca Çeçenistan'ı karış karış savundu.

  Mashadov son iki yıldır Çeçenistan'da barışın tesis edilmesi için temsilcisi Ahmedov'u görevlendirerek, kamuoyunda 'Ahmadov Planı' olarak bilinen çözüm önerilerini dünya kamuoyuna sunmuştu.

  Barış çağrıları tüm dünyada ve Rus aydınları arasında geniş yankı bulan Mashadov tek taraflı ateşkes ilan ederek iyi niyetli adımlarını pekiştirmişti.

  Ruslar, Dudayev ve Yandarbiyev'den sonra Aslan Mashadov'a da suikast düzenlediler.

  Halkın oylarıyla seçilerek ülkesinin başına geçmiş bir lideri önce savaşa mecbur eden, daha sonra yasadışı (!) ilan ederek terörist muamelesi yapan Rusya bütün dünya ile alay etmektedir.

  Çeçenistan'da diyaloga açık, şartsız olarak masaya oturmaya hazır, 'Putin'le 30 dakikalık başbaşa görüşmede Çeçenistan meselesi hallolur' diyen meşru bir lideri katletmekle Rusya, barış yolunu da dinamitlemiştir.

  Çeçenistan'da Aslan Mashadov'un ölümü büyük bir infial yaratacaktır. Rus yanlısı kukla hükümetin nüfuz bölgesinde yaşamak zorunda kalan Çeçenlerin de büyük bir üzüntü içinde olduğu kuşkusuzdur.

  Stadyumda bombayla havaya uçurulan Rusya'nın kuklası Ahmet Kadirov ve onun oğlu Ramzan Kadirov gibi ırz düşmanları ile elele veren Rus yönetimi Çeçen halkının izzet-i nefsi ile fazlaca oynamıştır.

  'Rusya Kahramanı' madalyası ile ödüllendirilen Ramzan Kadirov halkına ihanet eden bir haindir. Ruslara yaranmak için Aslan Mashadov'un 70 yaşındaki amcası, teyzesi ve halası gibi yakınlarını kaçırarak işkence yapan Ramzan Kadirov, Aslan Mashadov'u devreden çıkarmak için yoğun çaba sarfetmiştir. Rus yönetiminin Mashadov'la masaya oturmaması için çaba sarfedenlerin başında Alhanov ve Kadirov gibi hainler bulunmaktadır.

  Mashadov'un ölümüyle Çeçen savaşı daha kanlı bir safhaya girmiştir. Dudayev ve Yandarbiyev suikastlerinde Rusya aktiftir. Mashadov'un katledilmesinde ise, işbirlikçi hain Çeçenlerin parmağı vardır.

  Ramzan Kadirov, Alu Alhanov ve daha birçok işbirlikçi Çeçenin önümüzdeki günlerde Çeçen milli güçlerince ortadan kaldırılması hiç sürpriz olmayacaktır. Yine önümüzdeki günlerde Rusya'nın birçok yerinde Çeçen savaşçılar tarafından düzenlenecek intihar saldırıları da Rusya için şaşırtıcı olmamalıdır.

  Rusya bu olayları bilinçli olarak tezgahlamaktadır. Rusya Mashadov'u öldürerek Çeçenistan savaşında yeni bir safha açmıştır.

  Putin yönetimi Çeçen savaşını bahane ederek üniterleşme yolunda yeni adımlar atmaya çalışacaktır. Putin, henüz resmen ilan etmemiş olmakla birlikte, Çarlığı yeniden ihdas etme yolunda ilerlemektedir.

  Çeçenistan'da 250 bin insanın hayatına malolan özgürlük mücadelesi Putin'in sandığı gibi sona ermeyecektir. İmam Şamil'in dediği gibi 'Petrolar, Katherinalar ve nice çarların öldüğü gibi', gün gelecek Putinler de ölecek, ama Çeçen özgürlük savaşı devam edecektir.

  Aslan Mashadov her onurlu Çeçen gibi yaşadı ve öldü. Şehid oldu. Allah katında şehitlere öldü demek yanlıştır. Allah Kur'anda şehitlerin ölmediğini, yaşadığını söylüyor.

  Aslan Mashadov da, Dudayev ve Yandarbiyev gibi ruhuyla Çeçen mücadelesinin yanındadır. O yine mücadeleye devam edecek. Putin'in uykuları kaçacak, çünkü Aslan Mashadov ölmedi, yaşıyor.

  Çeçenistan'da yüzbinlerce Aslan Mashadov var.

  ' YAŞASIN BAĞIMSIZ KAFKASYA '

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca 09.03.2005 - 11:10

  bu sabah şehid edildiği haberini aldım üzüldüm, allah rahmet eylesin oda özgürlük için çalışanlardandı.