Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • Kafkas Dansları31.10.2006 - 12:53

  Mesela başka bir şehirde bilmediğiniz biyerdeki Çerkes köyüne gittiniz. Bir düğün var ve oyuna çıktınız. Peki karşınızdaki kızla yada erkekle nasıl anlaşarak oynuyacaksınız. Hayatınızda ilk defa bir birbirinizi görmüşsünüz. Tek iletişiminiz sadece başınızla bir birinizi selamlamınız olmuş. Sheshen oynuyacaksınız. Sert bir oyundur ve karagrofisi sınırlıdır. Doğaçlamadır bir çok şey bu dansta. Karşınızdaki insan soyunuzdan birisi ama tanımadığınız birisi. İŞTE BURDA RUHANİ BİR DORUK NOKTASI GİRER ARAYA. SEZGİLERİNİZLE HİSSEDERSİNİZ. OYNADIĞINIZ KİŞİYLE TEK BİR BEYİN OLURSUNUZ. TAMAMEN ANLAŞMANIZ İÇİN GEREKEN ŞEY SADECE DANS ETMEKTİR VE EDERSİNİZ.

  İşte bu yüzden Kafkas dansları muhteşemdir. Danslarımız bizim ruhani iletişim şeklimizdir.

 • almanca31.10.2006 - 12:35

  Bir neslin vhs video kasetlerden öğrendiği dil.

 • sigara sağlığa zararlıdır31.10.2006 - 12:30

  Günde bir cigara sağlığa yararlıdır.

 • kitle19.10.2006 - 15:33

  sen, ben, o

  biz, siz, onlar

  :P

 • black hawk down19.10.2006 - 15:26

  Her zaman ki gibi kahraman amerikan askeri konusu işlenen aptal filmlerlden teki daha. Irakta ısı duyarlı mavzerle önünde giden bisikletli adamı vurmayan amerikan askeri bu tür filmlerde 15 kişilik bir taburla 2000 yeri geldimi 3000 kişiye nokta atışları ile anında yok edebilme gibi özelliklere sahiptir. Bu tür filmleri izlerken bizler ne yaparız kaba etimizle güleriz. Salak amerikalılar ve salak amerikan politikası. Şu yeni kıtaya beyin göçü olmasa resmen embesillerin kol gezeceği kara parçasından çıkan filmlerden biri. :))

 • çeçenler17.10.2006 - 21:40

  Daha düne kadar Çeçenleri Çerkez bilen ve Çeçenler hakkında bir gram bilgisi olmayanlar bugün Çeçenlerin özgürlük savaşının hak davası yüzünden kendilerine (Çeçenlere) kardeşlerim diyen insanların var olmasına sebebiyet veren millettir. Bu tür kişilere aklınız daha önce neredeydi demekten başka hiçbir soru sormaya bile lüzum yoktur.

  Aynı anda bu savaşın verdiği gaz ile Çeçen yanlısı olanların Hattab'ın (arap kökenlidir kendisi) Çeçen direnişine karışıp adı üstünde, sicili kara olan Hattab'ın terörize yansımalarının çok daha çarpıtılarak dünya basınında yer alması neticesinde ' Çeçenler teröristmiş bak aaaa ' diyenlerin ve dün kardeşlerim diye ahkam kesen kişilerin Çeçenlere bu yüzden sırtlarını dönmesine ellerinde olmadan neden olan millettir.

  Çeçenlerin sözde kardeşleri o kadar çoktur ki Türkiyede bulunan Çeçen mülteci kamplarından bir tanesinden haberi olmayan, savaş görüntülerini izleyip tekbir getirecek kadar kendilerini olayın içine katan havaya girmiş kişilere TÜRKİYEDE YAŞAYAN ÇEÇEN MÜLTECİLER HAKKINDA EN UFAK BİR BİLGİNİZ VAR MI, HANGİ ŞARTLARDA VE NASIL BİR DURUMDA YAŞIYORLAR, İSTANBULDA ÇOK BÜYÜK İNSANLIK AYIBI YAŞANIYOR, ÇEÇEN MÜLTECİLERİN DURUMU ÇOK KÖTÜ hadi bakalım gösterin kardeşliğinizi denilecek bir haykırışta olabilir.

  Yanlız en doğrusu suç Çeçenlerde değildir. Bu nedenlerin sorumlusu kişilerin yaptıklarının göztermelik, popülerist haraketlerdir diyebileceğimiz nedir konusudur.

  Gösterin bakalım kardeşliğinizi! Fenerbahçede ki, Ümraniyede ki bulunan Çeçen mülteci kamplarında ki kardeşlerimize yardım etmeye çalışın. o zaman bu davada kendinize yer biçin ve Çeçenlere kardeşlerimiz diyebilin.

 • Japonca Dersi17.10.2006 - 16:14

  Ehem, karşındaki insan evladının yüzüne çemkirir ve haykırır gibim farklı bir dil konuşmak için alınan eğitimde yapılan eyleme verilen ad.

  ARIIIIGATTTOOOO.. Hos hoss

 • meşhur çocukluk yalanları14.10.2006 - 10:17

  Benim dayım superman.
  Bir akrabam bodruma girince Ölmüşşşşş.
  Bizim evde annem dün hayalet görmüşşşşşş...

  :Pp

 • çerkez11.10.2006 - 14:39

  Çerkesler Zamıko Seferbiy ile Şeyh Şamil arasındaki Kuzey Kafkasyadaki liderlik mücadelesi yüzünden ulusal direnişte bir bütün kuvvet olamamışlardır. Sahip oldukları kast sisteminde ise Prens (Pşihl) , köylü (Xable) ve Vork (köle) sınıfları vardır. Küçümseme söz konusu sadece Vorklar için geçerlidir ve Vorklar Çerkez milletinden insanlar değildir ve kölelerine tek kötü davranmak gibi lükse sahip olan millette Çerkesler değildir. Bu köleler küçükken devşirilmiş yada savaş esiri olarak alınmış kişiler gibi insanlardı.

  Çerkezler Kazak ve Gürcü milleti ile Kuzey Kafkasya mücadelisinde savaşmadı. Sadece Rus orduları ve Rus ordularında bulunan Kazaklara karşın 300 yıla aşkın bir mücadele verdiler. Ve Osmanlı - Rus antlaşmaları ile sürgüne anadolu ve arap yarım adası topraklarına bir kısmıda balkanlara dağıtıldı. Balkanlardaki toprak kayıpları yüzünden Çerkesler yeniden göçe zorlanıp anadolunun işgal güçleri tarafından çevrelenmiş sınır boylarına yerleştirildiler. Türkiyede yaşayan Çerkeslerin şu anki konumlarına bakarsanız bu hatların belirginliği hala mevcuttur.

  Osmanlıya bağlı kalanlar olduğu gibi (örnek Anzavur) T.C. bağlı kalan Çerkeslerde vardır. (örnek Çerkes Ethem, Rauf Orbay ve Sami Bekir gibi) bu topraklar için kendi inançlar ve doğruları uğruna görevlerini yerlerine getirmişlerdir.

  Gürcülerle olan tek savaş ise 1992 yılında olan Gürcistan - Abhazya savaşıdır ve galibi Abhazlardır.

  Türkiyede dışlandıkları içinde ayrıca önemli yerlerde mevki ve makamlarda dünlerinden bugüne kadar hep yer edinmişlerdir.

  Lakin en önemlisi 'amma çok hakkımızda atıp tutan var bree cahiller' dedirten nedir konusudur.

 • polat alemdar05.10.2006 - 21:01

  Yusuf Miroğlunun upgrade versiyonu, delikanlı adam 1.2 sürümü.

  bkz. Özenti kahramanlar