Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Kafkas Dansları sizce ne demek, Kafkas Dansları size neyi çağrıştırıyor?

Kafkas Dansları terimi Tuguj tarafından 24.02.2006 tarihinde eklendi

 • Necip Vardaniya
  Necip Vardaniya15.11.2008 - 06:08

  kafkas dansları savaş ve aşk temaları üzerine yapılandırılmış muhteşem koreografilere ve müzikler sahip gösterilerdir.Herbir oyun o toplumda derin izler bırakmış tarihsel olayları anlatır.´´raflar´´rumuzlu arkadaşın görüşlerinin aksine,Dünya çapında ün yapmış Kafkas dans toplulukları vardır.Bunlardan en önemlisi bu yaz İstanbul,dada gösteri yapan ´´SHARATİN´´(şaratin]dir.Bu gurup birçok uluslararası festivalde birincilik almış ve dünya,nın pekçok ülkesinde özel davet üzerine gösteriler yapmıştır.Ancak günümüzde eski gücünden biraz uzaklaşmış olmasına rağmen hızla eski günlerine dönmektedir.Gücünü kaybetmesinin sebebi ise 1992-deki özgürlük savaşında üyelerinin bir çoğunu kaybetmesindendir.

 • Nuray Aksu
  Nuray Aksu04.07.2007 - 17:00

  kafkas dansları bir asilliktir bence ve her zaman gurur duymuşumdur lazgi olmaktan bunu sadece bizim millet değil herkes öğrenmek istiyor ve beğeniyor.buda gurur verici

 • Yasemin Volkan
  Yasemin Volkan19.02.2007 - 17:08

  kafkas dansları neyi çağrıştırmıyorki ben bir halk oyunları dansçısı ve hocası olarak
  zerafeti, estetiği, hırsı, beceriyi,insanların savaşını, bence aklınıza gelebilecek tüm duygusal düşünceleri yansıtıyor

 • Adige Kafkas
  Adige Kafkas07.01.2007 - 19:14

  kafkas dansı benim için önemi anlatılamazz.o kadar çok seviyorum ki .özellikle erkeklerin yaptığı dans çok güzelll.bunları izledikçe,kafe yi dinledikçe çerkes olduğum için Allah'a şükrediyorum...

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş30.12.2006 - 11:50

  modern kafkas akımından uzak dururlarsa ve simd gibi ağır dansların sürelerini çok uzatmazlarsa güzel sanat eserleri çıkarırlar.

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş29.12.2006 - 12:05

  müzik ve dans düzenlemeleri, oyunculuk teknikleri çok iyi olsa da çoğu ciddi uluslar arası yarışmalarda 1.lik alamazlar.

  çünkü sahne şovuna çok fazla ağırlık verdikleri için stilize ede ede artık iş yöresel danstan çıkmış,%80 i bale ve akrobatik gösteriler haline gelmiştir.

  jüriler, bale + akrobasi değil,yöresel dans izlemek istedikleri için bunların şovlarını inandırıcı bulmaz, çizerler yarışmalarda.(köyde oynayan adam havada 3 kere dönemez)

  nice muhteşem gürcü gruplarının sinir harbiyle ortamı terk ettiği tarafımdan görülmüştür.

  bu tip ciddi yarışmalarda genelde balkan ülkeleri,sırbistan, bulgaristan ya da türkiye 1. olur, bunlar 2.-3. falan olurlar.şovlarına çok emek verirler,güzeldir,severiz sayarız.modern kafkas akımı bu dansın karakteristik özelliği olan sertliği öldürmüştür bundan kaçmalarını öneririz.

 • Adige Kafkas
  Adige Kafkas28.12.2006 - 20:48

  erkeklerin o kıyafetle yaptığı dansa hastayımm..
  2 ocakta gösteri var kesin gidiyorumm.kayseride bilgilendirmiş oluym

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş25.12.2006 - 15:18

  dansların sürelerinin çok uzun tutulmadığı

  ekipte birlikteliğin sağlandığı,

  koreografisinin sıkıcı olmadığı,

  derli toplu gruplar iyidir.

 • Laşin Tsey
  Laşin Tsey24.12.2006 - 18:25

  Her oyunun ayrı bir anlamı var ve hepsi çok güzel...küçüklükten beri hayalimdi bir kafkas dansları ekibine girmek Adigeyde olmadı burda girdim ekibe ve herkese tavsiye ederim hem çok zevkli hemde çok güzel... düğünlerde kaşeninizle çıkıp birbirinizle bir şeyleri dansla dile getirmek apayrı bir duygu...

 • Laşin Tsey
  Laşin Tsey24.12.2006 - 18:18

  akrabaların birbiriyle oynaması ayıp sayılan bir dans...