Kültür Sanat Edebiyat Şiir

atilla sizce ne demek, atilla size neyi çağrıştırıyor?

atilla terimi Ozcan Polat tarafından tarihinde eklendi

 • hayati çelik
  hayati çelik

  hayatinin anlamınıda gönderebilirmisiniz

 • Ömer Gür
  Ömer Gür

  dünya tarihine yön veren büyük türk hakanı ATİLLA...türkiyede de yüzde 95 oranında ATİLLA olarak yazılır ve kullanılır doğrusu da budur..çok küçük bir azınlık attila şeklinde yazmaya çalışıyor ve bunu anlamıyorum.bu isim attila olarak yabanci kaynaklarda geçer fakat o bile telaffuzda atilla diye okunur.arkadaşlar lütfen batı etkisinde kalıp kendi değerlerimizi bilmeden törpületmeyelim.isimlerimize sahip çıkalım.böyle giderse yarın cengiz han'a da chengis khan mı yazacağız yada isa'ya jesus,davut'a david mi diyeceğiz? .yapmayacağımıza göre ATİLLA'ya da sahip çıkalım.

 • Ömer Gür
  Ömer Gür

  ATİLLA

 • Cape Town
  Cape Town

  bildiklerim okuduklarım..
  atillanın babası ölünce amcası atillayı bulup yanına alır.. atilla avrupanın neredeyse tamamını fethetmiştir. batı roma seferlerinde papa atillanın önüne diz çöküp roma halkını bagışlaması için af dilemiş..atilla da romayı vergiye baglamıştır..
  fransızlar, ingilizler ve italyanlar atillanın adını korku olarak benimsemişlerdir. almanlar ise atillayı sever ve saygı duyarlardı..atillanın sarayında alman hükümdarların yaşaması hüküm sürmesi buna etkendi..

  atilla ölümü gerdek gecesinde eşi tarafından zehirlenerek öldürülmüştür.. atillanın gömüldügü yeri kimse bilmiyor cenazesine katılanların hepsi öldürülmüştür.gömüldügü yerin kimse tarafından bilinmesin diye...

 • S S
  S S

  Atilla:Tanrının kırbacı

  ATİLLA!
  KARABULUTLAR TAHTI YILDIRIMLAR KIRBACI
  O HUNLARIN BAŞ TACI!
  CERMENLER VE ROMALILAR ONA ESİR DOĞMUŞLAR
  O HUNLARIN BAŞTACI

  Tanrının Kırbacı Atilla
  (395-453)
  Büyük Türk-Hun Imparatorudur. 395 yilinda dogdu. Hun Devletinin kurucularindan Muncukun ogludur. 434 yilinda kardesi Bledu ile birlikte Imparatorlugun basina geçti. Bir süre sonra kardesinin öldürülmesiyle Tuna kiyilarindan Çin Seddine kadar uzayan imparatorlugun tek hakimi oldu. 750 bin kisilik ordusuyla Galya sehirlerini alt üst etti. Orleansi kusatti. Kuzey Italyayi silindir gibi ezip geçti. Avrupayi titreten bir cihangir oldu. 453 yilinda öldü.Tipki Büyük Iskender gibi bütün dünyaya hakim olmak ihtirasi ile dopdolu bulunan Attila, bu büyük emelini tamamen gerçeklestiremedi. Ancak tarihin tanidigi en ünlü cihangirlerden biri oldu.Gençligini baris için rehin olarak Romada geçirmis, bu yüzden Roma kültürünün yani sira zaaflarini ve karakterlerini incelemisti. Latinceyi de ana dili gibi ögrenmisti. Hükümdar olduktan sonra Romalilar hakkindaki bütün bu bilgilerini en iyi sekilde degerlendirmeyi basardi.
  Attila önce Dogu Romayi hedef aldi. Bizans üzerine yürüdü. Kendisinden aman dileyen Imparatoru yillik vergiye bagladi. Bir süre sonra vergisini ödemeyen imparatora, bunu pek pahaliya ödetti. Balkanlardan Moraya, oradan Istanbul kapilarina kadar olan bölgeyi ele geçirdi. Bizanslilar vergiyi iki misline çikartarak Istanbulu kurtardilar. Fakat, bu arada Bizans Imparatoru III. Valentinianus, bir suikastçi göndererek Attilayi öldürtmeye tesebbüs etti. Bu tesebbüs sonuçsuz kaldi. Imparator bu kez kendi emriyle suikasti hazirlayanin kafasini kestirip Attilaya göndermekle, kendisini temize çikarmaya kalkisti.
  Bu arada III. Valentinianusun hayati boyunca evlenmemeye mahkum ettigi kiz kardesi, rahibe olarak kapatildigi manastirdan Attilaya bir nisan yüzügü göndererek kendisiyle evlenmeye hazir oldugunu bildirdi. Bütün Avrupaya dehset saçan Attila, Bizans Imparatoruna daha sert bir mesaj göndererek, nisanlisinin kapatilmis bulundugu manastirdan serbest birakilmasini ve müstakbel esine çeyiz olarak Bati Roma Imparatorlugunun yarisinin verilmesini istedi. III. Valentinianus, Büyük Türk-Hun Imparatorunun bu teklifi karsisinda kara kara düsüncelere daldi. Bunun verdigi huzursuzluk bütün Bizansi kapladi. Dogu Roma Impatorlugu sinirlari içinde bitip tükenmek bilmeyen korkulu günler ve aylar basladi, Attilanin bütün emeli Bati ile Dogu Roma Imparatorluklarinin kendisine karsi birlesmelerini önlemekti. Iki cephede birden savasmak istemiyordu. Dogu Romayi bu huzursuzlugun içinde biraktiktan sonra ani bir kararla Bati Romaya yürüdü. Bir hallaç pamugu gibi atti, Bati Roma Imparatorlugunu.
  Romaya girmesinin gün meselesi halini aldigi bir sirada Papa III. Leon, bizzat Attilanin karargahina giderek Romayi çignememesi için ricada bulundu. Hatta bunun için kendisine yalvardi. Papanin bu yalvarisi karsisinda istilayi durdurmayi kabul eden Attila, Romalilari çok agir bir vergiye bagladi.Sekiz yil içinde bütün Avrupada esi görülmemis ölçüde büyük bir istilada bulunan Attila, korku ve dehset ifade eden tek isim oluvermisti. Bu yüzden son derece adil bir hükümdar olmasina ragmen bütün Avrupa kendisini barbar gözüyle gördü. Onun etrafina saçtigi büyük korku ve dehsetin psikolojik bir sonucu olmustu bu yanlis teshis…
  Attila yalniz büyük bir istilaci ve yaman bir komutan degil, mükemmel bir hükümdardi. Tarih onu, milletine medenî bir düzen veren ve dünyada posta teskilatini kuran ilk kisi olarak tanir.Attilanin ilk esi ve bas kadini Arikan idi. Ölümünden sonra yerine geçen oglu Ilekin anasi olan Arikandan baska bir kaç kadin daha almisti. 453 yilinda büyük Türk-Hun Imparatorlugunun baskenti olan Etzelburgda (Bugün Macaristan sinirlari içinde bulunan Attila sehri) Ilkido adinda genç bir kizla evlendi. Elli sekiz yasinda olmasina ragmen son derece dinç ve kuvvetli idi. Zifaf gecesinin sabahinda, bütün Avrupayi tir tir titreten cihangir, yataginda ölü bulundu. Agzindan, burnundan bosanan kanlarla, bütün yatak kipkirmizi olmustu. Ölümünün siddetli bir burun kanamasindan mi, bir hastaliktan mi, yoksa bir suikast sonucu mu meydana geldigi kesinlikle anlasilamadi.
  Cenazesi, ölümünün ertesi günü yapilan çok büyük bir törenle kaldirildi. Cesedi altin bir tabuta konulmustu. Bu tabut, önce gümüs, sonra da demir bir mahfazanin içine yerlestirilmis ve böylece topraga verilmisti.Attila, ölümünden sonra, kimse tarafindan rahatsiz edilmeden ebedî uykusunu uyumak isterdi. Bunu, böyle vasiyet etmisti. Bu nedenle mezarini kazip kendisini topraga verenler okla vurulmak suretiyle hemen oracikta öldürüldü. Sonra mezarinin yanindan geçmekte olan bir çayin mecrasi degistirildi. Sular basta tarafa, muhtemel olarak mezarin üzerinden verilen yeni mecrasina akitildi. Böylelikle büyük cihangirin son arzusu yerine getirilmis oldu.
  Ne yazik ki bugün mezarinin yeri dahi bilinmez…

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Hun İmparatorluğunun muhteşem lideri büyük Atilla.
  Her güçlü ve iyi TÜRK lideri gibi,
  ATİLLA'nın da ölümü normal olmamıştır.
  Onun gücünden korkanlar, kalleşçe emellerine ulaşmışlardır.

 • Şeyma Cihanbilir
  Şeyma Cihanbilir

  sewgilimin hayatımın aşkımınn herşeyimin ismiiiii atillammmmmm

 • Hüsamettin Erdinç
  Hüsamettin Erdinç

  TARİH SAHNELERİNE ADINI ALTIN HARFLERLE YAZMIŞ BİR PADİŞAHTIR BÜYÜK HUN DEVLETİ ONUNLA EN PARLAK DÖNEMİNİ YAŞAMIŞ VEDE KİMSENİN BAŞKOYAMADIĞI BİZANSI KENDİ KALESİNE KİTLEMİŞTİR ONDAN ESİNLEREK (CESARET ALARAK) DİĞER TÜRK DEVLETLERİDE BİZANSA KARŞI AKINLAR DÜZENLEMİŞ VEDE İSTANBUL TÜRK ŞEHRİ OLMUŞTUR ŞUANKİ HAYATIMIZIN TEMELİNİ ATMIŞTIR DİYEBİLİRİZ

 • Yakup İcik
  Yakup İcik

  Kimse titretemedi Hunlar kadar Roma’yı
  Roma ki Akdeniz’i bir iç göl yapmış
  Üç kıtaya hakim
  İleri karakolları
  Tuna’dan Ren ve Fırat’a
  Oradan Sahra ve Lud Havzasına ulaşan
  Bir dünya emperyali

  Hiçbir kuvvet korkutamadı Hunlar kadar Roma’yı
  Hunlarla ittifakı reddeden
  Gotlar Trakya- İtalya’ya
  Vizigotlar Güney Fransa’ya
  Vandallar Kuzeybatı Afrika’ya sürüldü
  Zenci köle ticaretini Roma’nın
  Ekonomik öğesi yaparak
  Roma’ya boyun büktüler

  Uranus oğullarını Olympos’a gömmeyi başaran İsa
  Bu yabanıl kavimleri de
  Kanatlarının altına almayı başaralı
  İki yüz yıl olmuştu
  Pagan Greko - Latin uygarlığı Hıristiyanlaşalı
  Ve İsa asılıp Konsül Hıristiyanlığı resmi din ilan edeli beri

  Roma İsa’yı asıp
  Sosyal ve kültürel ihtişamını koruyacağını düşünmüştü
  Oysa İsa’nın gölgesiyle acze düşmüştü

  Hunlarla Cermenler aynı amaçla birleşince
  Atilla’nın amcası Ruga
  Kuzey Avrupa’da bir tehdit odağı olmuştu

  Başbuğ Ruga Orta Asya’dan getirdiği
  Töre ve törenlere sadık kalıp
  Kendi kültüründen geri bir kültüre sahip
  Cermenleri etkisi altına aldı

  Hunların giyim kuşamları
  Pusat ve donanımları
  At ve araba koşumları
  Romalılardan ileri düzeydeydi
  Örgüt yapıları da öyle

  Hunların dinsel inançlarından da etkilenip
  Şaman tapınma törenleri
  Yekten Cermen kültürünün temeli oluşturdu

  Hunların etki ve itkisiyle
  İlkel Cermen toplulukları
  Greko - Latinlere kafa tutar hale geldi

  Ruga
  Hunları ve Cermenleri aynı bayrak altında toplayıp
  Görevi tamamlanınca göğe uçtu
  Atilla’nın eli amcasının kanına bulaştı.

  Atilla’nın babası Muncuk sağ olmasa da
  Cermen anası Yula
  Abisi Bleda’ya ve Atilla’yı
  Analık görevini yapıp
  Hun törelerinde
  İyi bir bahadır olarak yetiştirdi

  Bleda çok genç ve gözü pekti
  Batı Roma’ya akınlar düzenledi
  Hun ve Cermen silahlı
  Güçlerini yeniledi
  Ardından geniş bir coğrafya üzerinde
  Hiçbir muhalif odak bırakmadı
  Uyruğundaki halkalara
  Dirlik ve düzenlik güvencesi verdi
  Hun ve Cermen ittifakı
  Öç ve yağma üzerine kurdu
  Doğu ve Batı Roma İmparatorluğun alternatifi oldu
  Greko - Latin uygarlığı step uygarlığının atları altında ezildi

  Atilla’nın karısı Albız boş durmadı
  Atilla’nın içine şer tohumları ekildi
  “İki kılıç bir kına sığmaz! ”
  Diye fısıldadı
  Atilla aldırmadı
  “Dünya iki başbuğa dardır”
  Diye mırıldandı
  Atilla umursamadı
  “Senin akıbetini Bleda tayin edecek! ”
  Diye bağırdı
  “Bleda mı?
  Olmazdı
  Olamazdı
  Niçin olamasındı?
  Olur olurdu elbet”

  Atilla’nın kardeş sevgisiyle yanan kalbi
  Birden öfkeyle kabardı
  Hınçla bilendi
  Sağ kolu Arpad’ı yanına çağırdı
  Bleda’nın kesilmiş saçı iki hafta sonra
  Atilla’nın tolgasına sorguç oldu

  Diriyken esirgediği kutluğ * değeri başının üstünde tuttu
  Kendisine katil gözüyle bakanlara
  “Yeter! ”
  Diyordu
  Çığlık gibi yırtıcı sesiyle
  “Saygısızlık etmeyin
  Belada benim öz karındaşım
  Ağabeyimdi
  Alplik nedir o öğretti bana
  Kendisini öldürtmem gerektiğini de”

  Sonra sırtını bir ağaca dayayıp
  Uzak bir Sungura ** bakıyormuşçasına
  Gözlerini kısıp ihanetini ve sebeplerini anlatıyordu
  Ve sonucu şöyle bağlıyordu
  “Ağabeyim Bleda’nın malum akıbeti
  Mevcut koşulların ve doğa yasalarının bir gereğiydi
  Gerçekte o ölmedi ruhen benim içimde
  Gücünü bana bahşetti
  Ondan önce saftım
  Gözüm açıldı
  Bleda’nın uçmağa varışından itibaren
  Uslamlama gücüm arttı”

  Tolgasıyla kılıcıyla
  Çıkık elmacık kemikleri
  Sakal bırakmış yüzü
  Kısa boyuyla
  Bir at çobanına benziyordu

  Ne Bayındır Han kadar ihtişamlı
  Ne Oğuz Kağan gibi bilge
  Yarı Cermen yarı Hun
  Sürekli tetikte sürekli dikkatli
  Bir at çobanı

  Kısık çekik gözleri bir step ejderi gibi
  Kızıl diliyle tıslayarak gülüyordu
  “Ben
  Roma İmparatorluğunun baş belasıyım
  Mağdur ve mazlum halkların öç mızrağı”
  Tepeden tırnağa insanı titreten bir sesi vardı

  Burhan-haldun dağının alnacında ulayarak
  Yedi düele seyrü sefer eden Cengiz Han’dan el aldı
  Seyr ü sefer eyleyip
  Köle ticaretinden büyük gelir sağlayan
  Burgondları kılınçtan geçirdi
  Viking ve Saksonları hükümranlık alanlarından kovdu

  Kuzey Avrupayı tümden ele geçirdi
  Kendini kağan ilan edip
  Şaman kahinlerinin elinden taç giydi

  Atilla kağan olur olmaz
  Step törelerini kesintisiz yürürlüğe koydu
  Uyruğundaki halkların
  Dinler mozaiğine saygılı davrandı

  Balkanlara Hunlardan önce gelen
  Hıristiyanlaşan Türk kabilelerine
  Romalılarla Hunlar arasında ezilmesinler diye
  Özel önlemler aldı

  Tebaasındaki karındaşlarına
  Talan ve yağma ganimetlerini eşit paylaştırdı

  Ne var ki kağanlığına bağlı Kahinler Kurulu
  Yeterli bilgi ve bilgeliğe sahip değildi
  Step törelerinin temelindeki adalet anlayışı
  Onlar elinde dehşet kan ve gözyaşına döndü
  En büyük müttefiki Cermenler akıl almaz
  Tüyler ürpertici cezalar aldı
  Tarihe acımasız bir hükümdar olarak geçti

  Oysa aşk ve adalet anlayışını
  Bu ilkel insanlara aşıladığını sanıyor
  Kendi suretine bürünmüş korkunun
  Kol gezdiğini fark etmiyordu
  O büyük ideallerin ve Tanrısal aşkların adamıydı
  Tek amacı yeryüzünü bir Hun cenneti yapmaktı
  Bu kutluğ ideali uğruna kelleyi koltuğa almış
  Gerçek bir step bilgesiydi

  Atilla bu idealle durmuyor
  Yeni seyrü seferler düzenliyordu
  Doğu Romalılar
  “Atilla Kontantinopolis’e geliyor! ”
  Diye
  Trakya bölgesini olduğu gibi step atlılarına terk ettiler
  Ve Marmara bölgesine çekildiler

  Atilla Kontantinopolis’e girmedi
  Meriç Havzasında durdu
  Marianopolis’le Serdice dahil
  Yetmişten fazla kent zapt edildi
  Şimdilik bu yeter dedi
  Zamanın sarkacı gidip gelirken
  Öç duygusu
  Doğu Romalıların İmparator naibi Krysaphios’un
  Atilla’ya kininiyle birleşince

  Krysaphios kağanın başını
  Onun sağ kolu Edekon’dan istedi
  Ona bir servet teklif etti
  Edekon Krysaphios’un teklifini kabul etti
  Ve hemen yola koyuldu
  Atilla’yı katletmek şöyle dursun
  Krysaphios’un girişimini
  Atilla’ya bizzat kendi anlattı

  Atilla Krysaphios’un başını istedi
  Krysaphios Hunları hiç tanımamasının
  Bedelini canıyla ödedi
  Çünkü, elçi Edekon’un indinde
  Atilla Gök Tanrı’nın bir suretiydi
  İstese de ona ihanet edemezdi

  Kaldı ki Atilla’nın erkanı
  Atilla’dan daha iyi koşullarda yaşamaktaydı
  Atilla ihtişamını tabasından esirgemezdi de
  Rahip Jordanes ve tarihçi Priskos
  Bu tuhaf gerçekliğin tanıklarıydı

  Trakya’nın ilhakından ve suikast olayından
  Sonra Atilla kuzeye çekildi
  Doğu Roma – Batı Roma birleşip
  Atilla’ya saldırdı
  Atilla antlaşmalar yapıp bekle gör politikası uyguladı

  Ta ki Hororian’ın sesi ta Tuna kıyılarında yankılanınca
  Kendisine 25 yıl önce gönderilmiş
  Yüzüğe dudak büken Atilla
  Hororian’ı kurtarmak için ant içti

  İmparator Constantius’un kızı ve varisi Hororian’u
  İmparator ölünce İmparatoriçe Plancdia
  Hapse attırıp
  Oğlu Valentinianus’u imparator yapmıştı

  Atilla Hororian’ın zindana kapatılmaması
  Ve karısı olması için
  Batı Roma ‘ya dünürcüler gönderip
  İmparatorluğun yarısını drahoma olarak istedi
  İmparatorluk reddedince bu isteğini
  Orleans’da Roma ve ittifakı Got ordularıyla
  Batı Hun silahşorları göğüs göğse çarpıştı

  Kan su gibi aktı
  Gök Tanrı’nın Kutluğ Alpleri
  Şaman bahadırlarının ümit ve cesaretle yoğrulmuş step atlıları
  Batı Roma ordusunu dağıttı
  Kuzey Galya küçük krallıklar halinde parçalandı
  Britanya Saksonlara
  Güney Galya ve İspanya Vizgotlara
  Jura ve Alp bölgesine Burgonlar yerleşti

  Step atlıları vadilerden ağır ağır Po ovasına aktılar
  Po ovasında salgın kasırga gibi
  Atilla’nın ordusuna çullanınca
  O görkemli Hun ordusu hızla eridi
  Apeninler toynak sesleri yerine
  Hasta askerlerin öksürüğüyle yankılandı
  Atilla Hıristiyanların Tanrısı’nın hışmına uğradığını
  Düşünüp geri döndü

  İçindeki ateş bir türlü sönmüyordu
  Hororian’ın da Roma’nın da
  Gök tanrı belasını versindi

  Tekrar evlenmeye karar verdi
  Kendisine İlek, Dengizik ve İrmek adlı üç oğul veren
  Albız yoktu artık

  İldiko adlı bir peri kızını sevdi
  İldiko kimdi nereliydi kimse bilmiyordu
  Yedi gün şenlik ateşleri yakıldı
  Davullar vuruldu yedinci gün
  Atilla gerdeğe gencelip girdi
  Ecel onu nice savaştan yara almada
  Kurtulmuş stepleri bozkır kurdu
  İldiko’nun göğ gözlerinde boğuldu yok oldu
  Atilla ölmüş
  Atilla öldürülmüştü

  Şaman kahinleri bu kutluğ ve bilge hanı
  Gömecek yer bulamadılar
  Tuna nehrinin kollarından birinin yatağını değiştirip
  Üç günlük yuğ*** töreninden sonra
  Kızıl otağın önünden
  Beğümler**** saçlarını yoldu
  Alpler sakalların yolup
  Beyler****** hançerleriyle yüzlerini çizip
  Kızıl ateşlerin önünde sinsin oynadılar
  Bu nehir yatağına gömdüler ulu hakanları
  Definle görevli Yund Kabilesi******
  Töreleri gereği Batı Hun toprakların terk edip
  Atlarını bir daha dönmek üzere Anadolu’ya doğru sürdüler
  Atilla göğe uçup gitti
  Ulu bir sungurun kanadına takılıp

  ----------
  * Kutluk: Tanrısal ve yüce değer ve bilgi
  ** Sungur: Şahinden küçük bir yırtıcı bir kuş
  *** Yuğ: Ölüm ardında yapılan tören
  **** Beğümler: Prensesler
  ***** Beyler: Prensler
  ****** Yund Kabilesi: Ölüm ardından tören yapan rahip kabile
  ----------

  Kaynak: www.dergi.havuz.de

 • Atilla Yurttaş
  Atilla Yurttaş

  İsmi ve yazılışı konusunda birçok fikir beyan eden arkadaşa rastladım.Benim bilgim de her üç haliyle de (yani attila,atilla,atila) kullanıldığı yönünde.Zaten hepsi de birbirinden türeyen isimler.Bence önemli olan isminin nasıl yazıldığı değil de o ismin dünya tarihinde ne kadar yer etmiş olmasıdır.

 • Arzu Denler Kılıç
  Arzu Denler Kılıç

  Atilla, itil(volga nehri çevresinde Türklerin yaşadığı yerleşim birimi) de doğan anlamına geliyor.Belkide tarihin gördüğü en cesur kişi. Her ne kadar barbar denilsede çok zeki- politik, aynı zamanda nazik bir insan. Sevdiği kadın asahip çıkmasını bilmiş ve Nakara sını geri almayı başarmış. Tıpkı rüyalardaki gibi

 • Savt-ı Dicle
  Savt-ı Dicle

  Kavimler göçünden bu yana Avrupalıların korktuğu, gece rüaylarına giren, şimdilerde çocuklarını uyuturen 'Bak uyumazsan Atilla gelir yoksa....' diye korkuttukları kimilerince iyi, kimilerince kötü Türk hükümdarı

 • Yusuf Hav
  Yusuf Hav

  ATİLA DİYEDE KULLANILIR BUDA BNM KATKM OLSN

 • Atilla Demirci
  Atilla Demirci

  alla ın yolu dışında başka bir yol yokturrrrr

 • Atilla Demirci
  Atilla Demirci

  benim adımda atilla güzel isim ama atilla bir anlam taşımaz sadece isimdir

 • Safira El-azizi
  Safira El-azizi

  romalilarin 'canavar ' sandiklari bu adam..aslinda kisa boyluydu ve halkin hayal ettigi gibi korkunc degildi..

  giyinisi cevresindeki yaverlerinden farksizdi

  tahta bir masada otururdu.tahta kasiklarla ve tahta bir kaptan yemek yerdi.

  roma 'nin degerli taslarla bezeli imparatorlarina benzemiyordu

  cok mutaveziydi


  zetanin notlarindan...

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Attila şimdiki ülkücü arkadaşların deyimiyle gerçekten bir bozkurttu...
  Hayatını Türklüğe adadı...Macaristana girince bütün slav halkını imha ve göç yoluyla macaristandan yolladı ve oraya orta asyadan gelme macar türklerini yerleştirdi..(şu anki macaristan ismide oradan geliyor macarlar aslen türktü ama sonra slav halklarla karışınca bozuldular)
  Eğer Attila gibi birkaç hükümdar daha gelseydi şu anda Macaristan da mühim bir Türk azınlığı eğer böyle birkaç devlet daha olsaydı şu anda macaristan bir Türk devletiydi...
  aynı şekilde bulgaristanda öyle Attila tam olmasda bulgaristanıda türkleştirdi...Bulgarlarda aslen türktür...şu anki Bulgaristan topraklarına orta asyadan gelme bulgar türklerini yerleştirdi ama ne yazıkki devamı gelmedi...
  Attila dünyada iz bırakmış bazıları beğenmesede Türk tarihinin sayılı hakanlarından biriydi tek arzusu tek emeli milletini yüceltmek Türklüğe hizmet etmekti...
  Macaristanın şu anki ingilize adı Hungary...
  Hun-gary yani avrupalılar Macaristandakilerin Hunların torunları olduğunu sanıyorlar...

 • Fedai Balkan
  Fedai Balkan

  atilla türktü amma osmalıda fatih süleyman yavuz beyazıt... vs ne kadar turk tuler? bizde de mustafa kemal turktu aynı atiila gibi amma geri kalanı........................?

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Türk tarihinin en iyi hükümdarlarından biridir
  Hristiyanlar tanrıya karşı çok günah işlediklerinin ve tanrınında ceza olarak onlara Attila yı gönderdiklerine inanıyorlardı.
  Attila dağınık haldeki Türk boylarını birleştirip Moğollar ve diğer Asya kavimleriylede ittifak yapınca Avrupa nın içlerine yürüdü.Adı büyük bir korkuyla anılıyordu,İtalya üzerine sefer kalkışınca Papa ayağına gelip yalvarmıştır.
  O 1058 Roma imparatorluğu ile kedinin faeyle oynadığı gibi oynamış istediği zaman istediğini yaptırmıştır..

 • Ses Sizlik
  Ses Sizlik

  ATİLLA İLHAN

  Üstat neden “olamayan kadınları” sevmek zorunda kaldı? ....

 • Mehmet Kaya
  Mehmet Kaya

  Yuce Allahin bizansi cezalandirmak için saldigi bozkurttu, bizans degimiyle Allahin kirbaci

 • Atilla Günal
  Atilla Günal

  atilla'nın anlamı büyük denizdir

 • Kentin Eskicisi
  Kentin Eskicisi

  giz...

 • Attila Hun
  Attila Hun

  Attila'dır doğrusu. Kendisini çok fazla sevdiğimi anlatmama gerek yok herhalde? ? ?

 • Saim Dikderehttp//dikderetripodcom
  Saim Dikderehttp//dikderetripodcom

  Doğrusu ATTİLA. Avrupa Hun Devleti'nin en büyük hükümdarı. Batı Roma prensesi Honoria tarafından zehirlenerek öldürüldüğü sanılıyor. Avrupalılar ona 'Tanrı'nın kırbacı' derler. Onlara göre Tanrı zalim bir kavme ceza vermek için üzerine Attila'yı gönderirmiş.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  tarih dersinin vazgeçilmezi

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  duydunn! ! öldü.

 • Şeref Öztürk Usta
  Şeref Öztürk Usta

  ilk akla gelen büyük komutan
  sonra attilla ilhan hep farklı ve iddialı bir isim olarak kalmıştır belleğimde.delilik doluluk anlamında kullanıldığı da bilinir. yukarıdaki iki isme bakınca da tezi doğruluyor. insanları isimlerininde yönlendirdiği konusunda.

 • Ömer İkbal Şendilbent
  Ömer İkbal Şendilbent

  Atıl ne manaya geliyorsa yumuşatılmış hali, savaşlar artık bedenle yapılmıyor akılla!

 • Hakan Bayrak
  Hakan Bayrak

  atilla