Kültür Sanat Edebiyat Şiir

bozkurt sizce ne demek, bozkurt size neyi çağrıştırıyor?

bozkurt terimi Reyhan Canan tarafından 10.04.2005 tarihinde eklendi

 • Mehmet Ali Ekşi
  Mehmet Ali Ekşi11.10.2010 - 12:22

  bozkurt en başta özgürlüğün ve esaretin simgesidir...yani kısacası eskiden bizim atalarımız ötüken denilen bi yerde yaşamaktadır gün geçtikçe ve nüfüs arttıkca yasadikları yer dar gelmektedir kendileri mademciik gibi işle uğraşmaktadılar ve birgün bunların koyun sürüsüne bierşeyler olur anyamazlar bi kaç gece beklerler ve bi kurt'un koyunlarının yediini görürler ve kurtu takip ederler bi kayanın arasından çıkar gider bunlarda o kayayı eritip kırıp çıkarlar ordan ve çıktıları zaman kurt bi kayanın başında esaretli şeklide uluyor işte o yüzden hem onları özgürlüğe kavuşturduğu için hemde onun o etkileyici druşu esaretinden kendilerine sembol olark yol gösterici özgürlüğe ulaştıran olarak gmrüyorlar... tşk ederim allah türkü korusun ve yüceltsin

 • Osman Özütler
  Osman Özütler03.09.2009 - 10:21

  Kastamonu iline bağlı bir ilçe..

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``06.06.2009 - 22:30

  Bozkurtlar...

  Bayrak gölgesidir...

  ...

 • S S
  S S29.05.2009 - 23:28

  Bozkurt türklerin gururudur.
  İşte bozkurtlar:
  'Hun Ülkesinin kuzeyinde So adı verilen bir ülke vardı. Burada, Hunlarla aynı soydan olan Gök Türkler otururdu. Bir gün Göktürkler So Ülkesinden ayrıldılar. Bu sırada başlarında Kağan Pu adlı bir yiğit vardı. Kağan Pu'nun on altı kardeşi bulunuyordu. On altı kardeşten birinin annesi bir kurttu. Annesi Göktürklerce en kutsal yaratıklardan biri olarak bilinen ve böyle kabul edilen bir kurt olduğu için delikanlı, rüzgârlara ve yağmura söz geçirir, bu iki kuvveti buyruğu altında tutardı.Bununla beraber, So Ülkesindeki yurtlarından ayrılan Göktürkler düşmanlarının baskınına uğradılar.Bu baskında düşmanlar bütün Gök Türkler'i yok ettikleri gibi on altı kardeşten sadece birisi kurtulabildi. Kurtulan delikanlı annesi kurt olan idi. Bu delikanlının da, birisi yaz diğeri de kış ilâhının kızı olan iki karısı vardı. Baskından sonra her ikisinden ikişer oğlu oldu. Zamanla kalabalıklaşıp çoğalan halk, çocuklardan en büyüğünü kendilerine Hakan seçtiler; o zamanki adı Göktürk dilinde değildi. Hakan seçilir seçilmez Göktürkçe olmayan bu adını bıraktı ve Türk adını aldı.Ondan sonra Türk on kadınla evlendi, birçok çocukları oldu. İçlerinden Asena adını taşıyan biri hakanlık tahtına geçince boyun adı da Aşina oldu.'
  Bozkurt Destanı'nda da belirttildiği gibi, Türkler Tengri'nin göndermiş olduğu bir dişi bozkurt ile ilk Türk'ün soyundan geldiklerine inanıyorlardı.
  Bozkurt'un Türklerin ulusal sembolü olmasının bir nedeni de Bozkurt'un her zaman özgür olmasıdır. Türkler özgürlüğe çok önem verdikleri için, kendilerini Bozkurt ile özleştirmişlerdir.
  Türklerin tarihte Bozkurt'u her zaman kutsal saydıklarını Bozkurt Destanı:
  görebiliyoruz. Zira Kök Türklerin bayrağı mavi rengin (mavi, Kök Tengri'yi temsil etmektedir) üzerinde Bozkurt başıydı. Ayrıca, bugünkü Türk Dünyası'ndaki bazı özerk cumhuriyetler de bayraklarında Bozkurt'u kullanmaktadırlar.
  Bozkurt, bugün Türk milliyetçiliğinin sembolüdür.
  Bozkurt Destanı ve Ergenekon Destanı, Büyük Türk Destanı'nın bir parçasıdır ve Göktürkler çağını konu alır. Ergenekon Destanı, Bozkurt Destanı'nın ana çizgileri üzerine kurulmuş olup, bu destanın serbestçe genişletilmiş biçimidir diyebiliriz. Daha doğrusu Bozkurt Destanı ile kaynağını belirleyen Türk soyu, Ergenekon Destanı ile de gelişip güçlenmesini, yayılış ve büyüyüş dönemlerini anlatmıştır. Çin tarihlerinin de yazmış olduğu Bozkurt Destanı'nın bittiği yerde, Ergenekon Destanı başlar. Bozkurt Destanı'nın devamı, Ergenekon Destanı'dır.

 • Soner Gurcuoglu
  Soner Gurcuoglu06.04.2009 - 08:53

  Bölükbaşı: Yahu Türkeş siz bir işaret yapıyorsunuz, kurda benziyor. Onu anladık da, benim bildiğim sen Türkeş ona bir mana yüklemişsindir.

  Türkeş: Elbette ağabey (Bölükbaşı Başbuğ’dan yaşça büyüktür)

  Bölükbaşı: Peki nedir?

  Türkeş: (Bir eliyle bozkurt işareti yapar, diğer elinin baş parmağıyla işaret ederek tarif eder) Bak ağabey, şu serçe parmak Türk’tür, şu işaret parmağı da İslam’dır. Şu Bozkurt işareti yaptığımız işaretin arada kalan boşluk ise cihandır(dünyadır) . Son olarak kalan 3 parmağın birleştiği nokta ise mühürdür. Yani ağabey işaret ederek gösterir isek, şu çıkar: Türk İslam Mührünü Dünyaya vuracağız..

 • Soner Gurcuoglu
  Soner Gurcuoglu31.03.2009 - 10:34

  s.a cumleten.. arkadaşlar bozkurt anlamını ogrenmek ıcın onu yasamak gerekır ve bozkurt sembolunun ne anlama geldıgını bılmek gerekır..sımdı arkadaşlar bozkurt ısaretını yapıyosunuz anlamını bılıyomusunuz bılmıyosanız hmen ogrenın bence tabı bır turksenız. bozkurt ısaretyını yapmak her bır parmagında bır anlamı vardır..bu nedenle ilk once sembolunun ne anlama geldıgını ogrenmek gerekır sorada bozkurtlugu yasamak gerekır..NE KIZGIN SOKAKLAR, NE YÜCE DAĞLAR, HEPSİNDE TEK HAKİM ÖNCE ALLAH; SONRA TÜRK VAR! ! !

 • Ömer Duran
  Ömer Duran02.01.2009 - 19:46

  bozkurt normalde dunya gozunde hayvan denilen bir canlıdır (bunu herkes biliyor.) ama turk lere genildiğinde bozkurt cok buyuk bir anlam ifade eder bazı arkadaşlarımız kusuruma bakmasınlar herkesi goruşlerine saygı duyuyorum. (turklerin anasıdır gibi sözler soylemişler) bence hayır! bozkurt lar turklere yardım ederek kendilerinin asil olduklarını,dusune bildiklerini gostermek ve cağrıştırmak için bize yardım ettiklerini her zaman turklerin yanında olduğunu ifade etmektedirler kendim bir MHPli olarak konuştum... (allah turku korusun)
  allaha emanet olun...

 • Hüseyin Hamdi Goksu
  Hüseyin Hamdi Goksu27.12.2008 - 16:10

  bozkur vatan millet din demektir

 • Hüseyin Hamdi Goksu
  Hüseyin Hamdi Goksu27.12.2008 - 16:08

  bozkurt türk milletinin bir simgesidir. bir vatan demektir. türkün önde gidenidir. hayat demektir. bozkurt en eski millete dayanan bir kokendir. bozkurt hersey demektir.turkun bası demektir

 • Ozan Yardımcı
  Ozan Yardımcı08.12.2008 - 15:10

  türklerin anası