Kültür Sanat Edebiyat Şiir

albert einstein sizce ne demek, albert einstein size neyi çağrıştırıyor?

albert einstein terimi Cem Nizamoglu tarafından 14.03.2003 tarihinde eklendi

 • Tahir Görgen
  Tahir Görgen 04.12.2018 - 21:37

  Ve bencede en guzel 'equasion' onunkisi: E=mc2 energy is equal to mass times the speed of the light ^^

 • Tahir Görgen
  Tahir Görgen 04.12.2018 - 21:22

  E=mc2 sini onun ilk calismasina der tragheit eines korpers, in der physics'e (27/"9/1905) isaret eden fizikciler var idi. Ben baktim buna ve energiyi absorbe eden korper yururlukte degil. Yani inertia ile alakali kinetic
  Energy ile degil. Biliyorumki suan kimse anlamayaktir
  Bunu ve bunun imasinda bulanin fizikcilerde
  Kendilerini yorup bakmasinlar zatende bakarsalar anlamiyacaklar.

  Butun 50ye yakin Analen der physicsdeki calismalarina baktim ve hic birinde onun meshur E=mc2 sini belirtmiyor. Simdi ben onu ve fizik dunyasini anladigim icin dogru cevabi vereyim: E=mc2 onun markasi.

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu 26.09.2018 - 06:38

  doğruları gördükleri halde düşüncelerini değiştirmeyen insan cahilligiyle mutluymuş gibi yaşar demiş adam...

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu 17.08.2018 - 09:06

  Kuantum mekaniği kesinlikle etkileyici. Ancak içimden bir ses, henüz gerçeğin bu olmadığını söylüyor. Kuram bir çok şeyi açıklıyor, buna karşın bizi gerçekten Tanrı'nın gizemine götürmüyor. Ben, ne olursa olsun, O'nun zar atmadığına inanıyorum.

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu 17.08.2018 - 09:04

  Ben içten inanan bir inançsızım. Bu biraz yeni bir tür inançtır.
  Ben doğaya hiçbir zaman bir amaç, hedef veya "antropomorfik" olarak anlaşılabilecek bir şey yüklemedim. doğadan anladığım, onun sadece çok eksikçe kavrayabildiğimiz olağanüstü güzellikte bir yapı olduğu ve düşünen insana alçakgönüllülük hissini aşılaması gerektiğidir. Bu, mistizm ile hiç alakası olmayan gerçek bir inanca dayalı bir duygudur. İnsan suretinde bir tanrı fikri bana oldukça yabancıdır ve hatta safça gelir.

  Dinsel görüşlerim hakkında okuduklarınız elbette bir yalandı,düzenli olarak tekrar edilmekte olan bir yalan.İnsan suretinde bir tanrıya inanmam ve bunu hiçbir zaman etmedim, aksine bunu açık bir şekilde ifade ettim. Eğer içimde dinsel olarak tanımlanabilecek bir his var ise, bu dünyanın yapısının karşısındaki sınırsız hayranlığımdır.

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu 10.08.2018 - 11:58

  sakın sana kötü diyenlere aldırma, bana da geri zekalı dediler atomu parçalayıp ellerine verdim.......

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu 06.08.2018 - 06:51

  andırdı yine kendini

 • Masalların Masalı
  Masalların Masalı 27.05.2018 - 01:25

  "Hayat bisiklete binmek gibidir. Dengede kalmak için, hareket etmeye devam etmen gerekir."

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu 17.02.2018 - 13:54

  Bir gün yine bir konferansa giderlerken, şoför Einstein'a; “Profesör, yıllardır size hizmet ediyorum. Sizinle beraber Avrupa'nın birçok şehrinde konferanslara gittik. İnanın şoförlük sizin yaptığınız işten daha zor. Her zaman aynı sorulara yanıt veriyorsunuz. Artık ben bile bu sorulara yanıt verecek duruma geldim” der.
  Einstein, dikkatlice dinler ve ilginç bir teklifte bulunur; “Peki o zaman. Şimdi gideceğimiz yerde beni daha önce hiç görmediler. Eğer o kadar kolay olduğunu düşünüyorsan, sahneye benim yerime sen çık bugün. Ne de olsa benim görünüşüm hakkında bir fikirleri yok. Beni sen sanacaklardır”

  Şoför bir an duraksar ama bu teklif eğlenceli görünür ve “tamam, anlaştık” der. Einstein'ın hiç düşünmeden bütün kariyerini bir troll uğruna riske atacağını ve bunu bir Storia editörünün yıllar sonra yazacağı kimin aklına gelebilirdi ki?

  Şoför Einstein’ın paltosunu ve şapkasını da alıp konferansta yerini alır. Zamanı gelince herkesin beklediği an gelir ve ünlü fizikçi Einstein sahneye davet edilir. Einstein’ın şoförü heyecanlı bir şekilde sahneye yönelirken, Einstein arka sıralardan ayrılan yerinden şoförünü izler.

  Einstein’ın şoförü, profesörle beraber o kadar çok konferanslara katılmıştır ki artık soruların yanıtlarını ezberlemiştir. Şoför, sahneye çıktıktan sonra fizik konusunda kısa bir konuşma yaptıktan sonra soru kısmına geçilir. İlk başta sorulan sorular şoförü zorlamaz. Kısa ve öz yanıtlar verir.
  Ancak Einstein’ı zor duruma sokmak isteyen bir fizikçi söz alır ve çok zor bir soru sorar. Şoför bir an duraksar ve; “Bu kadar basit bir soru sormanıza şaşırdım. Bu soruyu şoförüm bile yanıtlayabilir der ve arka sıralarda oturan Einstein’ı işaret eder.”
  Salonda herkes "yok artık canım o kadarda değil!" havasındayken Einstein ayağa kalkar ve oldukça ayrıntılı bir yanıt verir. Bütün salon sessizliğe gömülür. Herkes gözünü açmış ve Einstein’ın şoförü bile bunları biliyorsa kim bilir kendisi neler biliyordur dercesine gerçekte Einstein'ın şoförü olan ama salondakilerin gerçek Einstein zannettikleri şoföre baka kalırlar.
  1921 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülen teorik fizikçi ve bilim kişisi Einstein'ın düşünceleri günümüze kadar ışık tutmaya devam etmektedir. Bu hikaye aslında zeki kişilerin çevrelerinde neden kendileri gibi zeki kişileri tuttuğunu açıklar nitelikte.

 • Gül İz Sokak
  Gül İz Sokak 26.09.2017 - 18:04

  "Bakış açısı önemlidir, çünkü derinlik uzakta değil yakındadır." Einstein

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu 19.09.2017 - 10:48

  Günün birinde einstein’ın bir meslektaşı ona telefon numarasını sorar Einstein bir telefon rehberi alıp numarasına bakar, meslektaşı kendi numaranı bilmiyor musun diye sorar ve şaşırır
  Hayır der Einstein ve ekler,ve yine müthiş zekasını kullanarak manidar bir cevap verir aklını alır arkadaşının, bir kitaptan kolayca bulabileceğim bir şeyi neden ezberleyeyim ki
  (burada kitap günümüzün google diyebiliriz) banana italyanın başkentinden banana denizin tuz oranından sonuçta bunları bilsin diye maaş alan insanlar var herkes herşeyi bilecek diye bir şey yok

 • Osman Aslan
  Osman Aslan 04.06.2017 - 23:03

  Güzel bir kızla flört ederken bir saat bir saniye gibi gelir. Kızgın bir közün üzerinde otururken bir saniye bir saat gibi gelir. İzafiyet budur.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay 04.03.2017 - 20:19

  ‘Ego yükseldikçe bilgi azalır, bilgi yükseldikçe ego azalır’.
  Albert Einstein

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu 04.11.2016 - 09:57

  bugün elektrik üretemeyen bir yol daha keşfettik, hep merak etmişimdir bu sözu neden söyledigini

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay 25.09.2016 - 16:14

  'Dünya yaşamak için tehlikeli bir yerse kötüler yüzünden değil, kötülüğe ses etmeyenler yüzündendir'
  (Albert Einstein)

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay 06.08.2016 - 22:15

  'Cevapları olan değil, soruları olan insanı dinleyin.'
  (Albert Einstein)

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay 28.12.2014 - 20:07

  'Gerçekten büyük ve esin verici olan her şey özgür bir ortamda çalışabilen birey tarafından yaratılmıştır.” (Albert Einstein)

 • Tatlı Kek
  Tatlı Kek 29.09.2012 - 09:47

  Almanya'nın Ulm kentinde dünyaya gelen Einstein, yaşamının ilk yıllarını Münih'te geçirdi. Lise eğitimini ve yüksek eğitimini İsviçre'de tamamladı fakat bir üniversitede iş bulmada yaşadığı zorluklar nedeniyle bir patent ofisinde müfettiş olarak çalışmaya başladı. 1905 yılı Einstein için bir mucize yıl oldu ve o dönemde kuramları hemen benimsenmemiş olsa da ileride fizikte devrim yaratacak olan dört makale yayınladı. 1914 yılında Max Planck'ın kişisel ricası ile Almanya'ya geri döndü. 1921 yılında fotoelektrik etki üzerine çalışmaları nedeniyle Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü. Nazi Partisi'nin iktidara yükselişi nedeniyle 1933'te Almanya'yı terk etti ve Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti. Ömrünün geri kalanını geçirdiği Princeton'da hayatını kaybetmiştir.

 • Sözüm Ola
  Sözüm Ola 06.09.2012 - 22:11

  // Albert Einstein' ın ilk okul sırasından öğretmenine verdiği yanıt. 


  Profesör:
  Şimdi size kanıtlıyacağım. Eğer Tanrı varsa, kötüdür. Tanrı yaratılmış herşeyi yaratanmıdır? Eğer Tanrı herşeyi yaratmışsa kötülüğüde o yaratmıştır. Buda demek oluyor ki; Tanrı kötüdür.

  A. Einstein: 
  (izin ister ve ayağı kalkar)  
  Pardon, profesör.
  Soğuk gerçekte varmıdır?

  Profesör:
  Ne tür bir soru bu? Tabii ki vardır. Sen hiç soğukta bulundun mu?  

  A. Einstein: 
  Aslında efendim soğuk diye birşey yoktur. Fizik kanunlarına göre gercekte bize soğuğu düşündüren şey ısının yokluğudur. 

  Gerçekte karanlık varmıdır profesör?  

  Profesör:
  Tabii ki vardır. 

  A. Einstein: 
  Yanılıyorsunuz efendim. Karanlık gerçekte var olmayan bir kavramdır. Işık üzerinde çalışabileceğimiz bir konu ama karanlık değil. 

  Kötülük yoktur, tıpkı soğuk ve karanlık gibi. 

  Tanrı kötülüğü yaratmadı. Kötülük sadece bir insanın kalbinde Tanrı sevgisi olmadan gerçekleştirdiği şeylerden ibarettir.  //Makedonya cumhuriyetinin
  'Din bilimdir' sloganı ile din dersinin tekrar okullarda verilmesini sağlamayı amaçlıyan reklam filminin metni. 

 • Belgin Sönmez
  Belgin Sönmez 19.07.2012 - 16:43

  Zeka sınırlı ve Tanrıya muhtaç çünki onuda yaratan var her şeyi bilemiyor...Einstein her şeyi bilemesede çok şeyi biliyordu akıllı pratik zekalı bir insandı zekasına hala hayranım..

 • Tatlı Kek
  Tatlı Kek 05.07.2012 - 19:49

  'Dahiliğin mutlak bir sınırı vardır, aptallığın asla.'

 • Donna Quixote
  Donna Quixote 12.02.2012 - 15:23

  'Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç almayı ummaktır.'

  'Dahiliğin mutlak bir sınırı vardır, aptallığın asla.'

  'Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur.'

  'Eğitim, insanın okulda öğrendiği her şeyi unuttuğunda arta kalandır.'

  'Sağduyu, onsekizine kadar edindiğimiz önyargılar toplamıdır.'

  ..........
  ve daha bir çok aforizmanın sahibi deha.

 • Nurdan Sönmez
  Nurdan Sönmez 26.11.2011 - 01:31

  İlim bilim ihsan eyleyen değilim. Yenilikçi yaratıcı üretimsel değerler de ortaya koyan değilim. Alanım, daha çok, reel ekonomidir ama,
  ALBERT EİNSTEİN;
  Enerji eşit kütle E=MC2
  İzafiyet teorisi
  ışık hızı,
  Evrenin gitgide (karadelikler olayı ile) kendi üstüne çökeceğini savunan bilim adamı. Ama 106 yıl sonra bu tartışılıyormuş.Evren kendi üstüne çökmeyecekmiş. aksine sonsuza değin genişleyecekmiş.

  Onun dördüncü boyut öğesine de 5. boyut eklenmiş. 5. boyutta varmış. Bu boyutta yanlış hatırlamadıysam, futonların yerini nötrinonlar alacakmış. yani ışık hızından öte bir hızmış. Hani katlana katlana giden dalgalar arasından yorulmadan zıplayan balıklar misali gibi...

 • Selen Ünlü
  Selen Ünlü 24.03.2011 - 11:34

  dünyaca ünlü bir fizikçi.dünyanın en zeki insanlarından ve görecelik kavramını bulan bilim adamı

 • Murat Özer
  Murat Özer 24.03.2011 - 01:07

  zeki çevik ahlaklı

 • Murat Akbaş
  Murat Akbaş 16.06.2010 - 14:02

  İnancı dışlayan bilim topal,bilimi dışlayan din ise kördür.
  ALBERT EİNSTEİN

 • Naginni Gerca
  Naginni Gerca 24.03.2010 - 18:24

  Fizik Ve Matematiğin Babası Yahudiler İçinde Tek Sevdiğim Adam

 • Lââ Lemân
  Lââ Lemân 02.03.2010 - 17:59

  İnançsız kesimin reytinglerini yükselmek için adını kullandıkları...Gerçekte ALLAH'a inanan bir bilim adamı.

 • ´¯` Lavinya ´¯`
  ´¯` Lavinya ´¯` 18.12.2009 - 04:13

  Eğer bir adam marşla uyum içinde yürüyebiliyorsa, o değersiz bir yaratıktır. Kendisine yalnızca bir omurilik yeterli olabileceği halde her nasılsa yanlışlıkla bir beyni olmuştur onun.

  Uygarlığın bu kara lekesi en kısa sürede yok edilmelidir. Emirle gelen kahramanlıktan, bilinçli ve bilinçsiz şiddetten, aptalca yurtseverlikten, tüm bunlardan nefret ediyorum. Ben savaşı ve o soğuk silahları öylesine tiksindirici ve aşağılayıcı buluyorum ki böyle iğrenç bir eyleme katılmaktansa kendimi yok ederim daha iyi...

  Benim anlayışıma göre sıradan bir cinayet, savaşta adam öldürmekten daha kötü değildir.

  Albert Einstein

 • Kurt Adam Amcayı Yiyen Küçük Kız
  Kurt Adam Amcayı Yiyen Küçük Kız 08.10.2009 - 19:01

  zeki bir insan

 • Bir Fincan Kayhve
  Bir Fincan Kayhve 06.10.2009 - 23:27

  Atom çekirdeği:D

 • Hüzünbaz Yüzler
  Hüzünbaz Yüzler 21.08.2009 - 23:07

  bir önyargıyı ortadan kaldırmak, atomu parçalamaktan çok daha güçtür....

 • Serap Mumcu
  Serap Mumcu 20.07.2009 - 20:03

  adamım benim

 • Osman Aslan
  Osman Aslan 08.05.2009 - 22:29

  Albert Einstein'den düşündüren sözler

  1- Muhteşem beyinler daima sıradan beyinlerin şiddetli muhalefetiyle karşılanmışlardır.

  2- Kendi gözüyle gören ve kendi yürekleriyle hissedenler çok azdır.

  3- İnsanlar çok zeki ve çok yavaştırlar, bilgisayarlar çok hızlı ama çok aptaldırlar.

  4- İnancı dışlayan bilim topal, bilimi dışlayan din kördür.

  5- Gerçeği aramak onu elde etmekten daha kıymetlidir.

  6- Gençliğimizde düşüncelerimizi oluşturan tüm konular sevgiyle ilgilidir. Sonraları ise tüm sevgilerimiz düşüncelerimiz olur.

  7- Deha ile aptallık arasındaki fark, dehanın sınırlarının olmasıdır.

  8- Bir kum tanesinin sırrını çözmeyi başarsaydık. Bütün dünyanın sırrını öğrenmiş olurduk.

  9- Aynı zamanda hem savaş hazırlığı yapıp hem de savaşı önleyemezsiniz.

  10- Görelilik kuramım başarıyla kanıtlanırsa Almanya benim bir Alman olduğumu iddia edecek. Fransa ise dünya vatandaşı olduğumu açıklayacak. Kuramım gerçek dışı çıktığında ise, Fransa bir Alman vatandaşı olduğumu söyleyecek. Almanya ise bir Yahudi olduğumu açıklayacaktır.

  11- Üçüncü dünya savaşında hangi silahlar kullanılacak bilmiyorum, ama dördüncüsü taş ve sopa ile yapılacak.

  12- a’yı hayatta başarı olarak tanımlayalım. O zaman a=x+y+z. x çalışmaktır, y oyundur, z ise çeneyi tutmasını bilmektir.

  13- Başarılıi bir insan olmaya çalışmayın; değerli bir insan olmaya çalışın. Başarılı insan, hayattan verdiğinden fazlasını alır. Değerli insan ise, hayattan aldığından fazlasını verir.

  14- Hayat iki şekilde yaşanır: ya hiç mucize yokmuş gibi, ya da herşey birer mucizeymiş gibi.

  15- İki şey sonsuzdur, insanoğlunun aptallığı ve evren. Fakat ikincisinden o kadar emin değilim.

  16- Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir.

  17- Karşı karşıya kaldığınız aşılmasıi güç problemleri mevcut düşünce yapınızla çözemezsiniz. Çünkü bu problemler, mevcut duşünce yapınızın ürünüdürler.

  18- Kendi yaşamının ve diğer benzer canlıların yaşamının anlamsız olduğunu düşünen insan; sadece talihsiz olmakla kalmayıp, yaşam için de neredeyse yetersizdir. (

 • Limonî Erz
  Limonî Erz 21.04.2009 - 17:44

  yahudiler hakkında kim ne derse desin çok akıllı bir adam, ve yahudilerin de akıllı insanlar olduklarını düşünüyorum. einstein yalnızca onlardan biri.

 • Mustafa Yıldırım
  Mustafa Yıldırım 26.03.2009 - 17:12

  Zeki Yahudi.

 • Tarık Belenli
  Tarık Belenli 27.01.2009 - 00:36

  A.Q su deha seviyesinde olanların lideri.
  Liderimize saygımız sonsuz.

  'Matematikle sorunum var diye üzülme, dünyada en büyük matematik özürlü benim' (orginali)
  Alber Einstein ^^'

 • Melek Kara
  Melek Kara 14.11.2008 - 13:20

  Ya hiç birşey MUCİZE değilmiş gibi yaşayabiliriz; ya da herşey MUCİZEYMİŞ gibi yaşarız'

  A. Einstein

 • Melek Kara
  Melek Kara 14.11.2008 - 13:19

  öğretmeni babasına 'bu çocuktan hiçbir şey olmaz,ben onda bir gelecek göremiyorum' demiş zamanında :)

 • Cmk
  Cmk 01.10.2008 - 12:37

  iki şey sonsuzdur insanoğlunun aptallığı ve uzay

 • Giriftar
  Giriftar 30.09.2008 - 17:27

  tam bi manyak yaaa :)) aynı ben.)

  lan albert sen yokmusun sen :)))

 • Selen Karataş
  Selen Karataş 05.09.2008 - 14:56

  lisede yıllık ödevimdi hayatını okudum adam bi dahi ama çok çılgın.söylediği sözler insanın aklını cezbediyor

 • Büşra Korkmaz
  Büşra Korkmaz 29.08.2008 - 01:36

  Olmasaydı ne olurdu? Edison yeterdi bize, einstein ismi bugün sadece geyik olarak kullanılıyorsa,ki öyle kullanılıyor, son derece de değersiz bir adam demektir.

 • Angel Anna
  Angel Anna 27.07.2008 - 00:17

  ' Basarinin değil değerlerin insani olmaya gayret et '

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n` 24.07.2008 - 18:25

  albert amcam şöyle demiş:
  'tanrı inancı,
  insanlığın çocukluk hastalığıdır'

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl 23.07.2008 - 20:44

  Tanrı evrenle kumar oynamaz........

 • Ben Kimsin
  Ben Kimsin 23.07.2008 - 02:10

  m=mc2

 • Alperen Kılıçkap
  Alperen Kılıçkap 16.07.2008 - 17:04

  Albert Einstein (14 Mart 1879 - 18 Nisan 1955) , Yahudi asıllı Almanyalı fizikçi.

  20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenen Albert Einstein, Görecelik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür. (Nobel Ödülü'nün ve Nobel Komitesi'nin o zamanki ilkeleri doğrultusunda, bugün en önemli katkısı olarak nitelendirilen Görecelik kuramı fazla kuramsal bulunmuş ve ödülde açıkça söz konusu edilmemiştir.)

 • Masalin Perisi
  Masalin Perisi 02.07.2008 - 12:06

  yahudi asilli alman fizikci... dünya da kac kisinin beyni hâlâ saklaniyoki...!

 • Sule Erman
  Sule Erman 27.04.2008 - 13:42

  hem zeki hem deli