Kültür Sanat Edebiyat Şiir

einstein sizce ne demek, einstein size neyi çağrıştırıyor?

einstein terimi Harun Kesik tarafından tarihinde eklendi

 • Eflin erttural
  Eflin erttural

  Einstein ne demek?

 • melek özdemir
  melek özdemir

  benim burcum kova vidid da einstein dediler burçla alakalıymış n edemek istendiğini bilmek istiyorum

 • melek özdemir
  melek özdemir

  benim burcum kova vidid da einstein dediler burçla alakalıymış n edemek istendiğini bilmek istiyorum

 • SEMİHA GÜZELYÜZ
  SEMİHA GÜZELYÜZ

  Yay burcu

 • SEMİHA GÜZELYÜZ
  SEMİHA GÜZELYÜZ

  Einstein ne demek

 • SEMİHA GÜZELYÜZ
  SEMİHA GÜZELYÜZ

  Yay burcu

 • Zehra ?srefova
  Zehra ?srefova

  Enistein ne demek?

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Einstein yalnızca bir bilim öncüsü değil, çağdaş tarih için büyük anlam taşıyan bir hümanisttir.

 • ali batar
  ali batar

  6eyu56

 • lllkkllggghggkkolk
  lllkkllggghggkkolk

  bu adam kim

 • Ömer Karabacak
  Ömer Karabacak

  20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenen Albert Einstein, Görelilik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür. (Nobel Ödülü'nün ve Nobel Komitesi'nin o zamanki ilkeleri doğrultusunda, bugün en önemli katkısı olarak nitelendirilen Görecelik kuramı fazla kuramsal bulunmuş ve ödülde açıkça söz konusu edilmemiştir.)

  Yaşamı

  Einstein, 1879 yılında Güney Almanya'nın Ulm kentinde dünyaya geldi. Babası küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibi; annesi ise, klasik müziğe meraklı, eğitimli bir ev hanımıydı. Konuşmaya geç başlaması ve içine kapanık bir çocuk olması, ailesini tedirginliğe düşürmüşse de, sonraki yıllarda sağlıklı bir çocuk olduğu anlaşıldı.

  Einstein: buluş ve çalışmalarındaki esin kaynağını ise kendisi: 'Çocukluğumda yaşadığım iki önemli olayı unutamam. Biri, beş yaşında iken amcamın armağanı pusulada bulduğum gizem; diğeri on iki yaşındayken tanıştığım Öklit geometrisi. Gençliğinde bu geometrinin büyüsüne kapılmayan bir kimsenin, ileride kuramsal bilimde parlak bir atılım yapabileceği hiç beklenmemelidir! ' sözleri ile açıklamıştır. [kaynak belirtilmeli]
  1921'de Albert Einstein


  Lise öğrenimini 1894'te İsviçre'de tamamladı ve 1896'da Zürih Politeknik Enstitüsü'ne (ETH) girdi. Sırp asıllı Mileva Maric adlı bir fizik öğrencisi ile evlendi. Mileva, Einstein'nın 1905'te çıkardığı araştırmanın matematik hesaplarında yardımcı olmuştur.

  1955'te yaşamını yitirene kadar bilim dünyasına pek çok katkıda bulundu. 1916'da yayımladığı 'Genel Görelilik Kuramı', 1921'de 'fotoelektrik etki ve kuramsal fizik alanında çalışmalarıyla Nobel Fizik Ödülü'nü aldı.

  Bern'de federal patent dairesinde görev aldı. Bu görevden arta kalan zamanlarda çağdaş fizikte ortaya atılmaya başlanan problemler üzerinde bir çok araştırma yaptı. Önce atomun yapısı ve Max Planck'ın kuantum teorisi ile ilgilendi. Brown hareketine ihtimaller hesabını uygulayarak bunun teorisini kurdu ve Avogadro sayısının değerini hesaplayarak teorisini test etti. Kuantum teorisinin önemini ilk anlayan fizikçilerden birisi oldu ve bunu ışıma enerjisine uyguladı. Bu da onun, ışık tanecikleri veya fotonlar hipotezini kurmasını ve fotoelektrik olayını açıklayabilmesini sağladı.

  1905 yılında 'Annalen der Physik' dergisinde bu çalışmalarını açıklayan iki yazısından başka, üçüncü bir yazısı daha çıktı ve bu yazıda görecelik teorisinin temelini attı. Teorileri sert tartışmalara yol açtı. 1909'da Zürih Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. Prag'da bir yıl kaldıktan sonra, Zürih Politeknik Enstitüsü'nde profesör oldu. 1913'de Berlin Kaiser-Wilhelm Enstitüsü'nde ders verdi ve Prusya Bilimler akademisine üye seçildi.Bir bilim adamı olarak 1. Dünya Savaşı'nda tarafsız kaldı.. İlk eşinden Hans ve Eduard isminde iki erkek çocuk sahibi olan bilim adamını 1914 yılında eşi terk etti. Birinci Dünya Savaşı nedeniyle yiyecek kıtlığı sırasında mide ağrıları çeken bilim adamına kuzeni Elsa bakmış ve ikinci defa kuzeni Elsa (takma ismi Else) ile evlenmiştir.
  Einstein'a Amerikan yurttaşlığı belgesi verilirken


  Yabancı ülkelere birçok gezi yapmakla birlikte 1933'e kadar Berlin'de yaşadı. Almanya'da yönetime gelen Nasyonal Sosyalist (Nazi) rejimin ırkçı tutumu dolayısıyla, pek çok Musevi asıllı bilim adamı gibi o da Almanya'dan ayrıldı. Paris'te College de France'ta ders verdi; burdan Belçika'ya oradan da İngiltere'ye geçti. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek Princeton Üniversitesi kampüsünde etkinlik gösteren Institute for Advanced Study'de (İleri Araştırma Enstitüsü) profesör oldu. 1940 yılında Amerikan yurttaşlığına geçti.

  Küçük oğlu Eduard akıl hastalığı nedeni ile Zürih yakınlarında bir bakım evinde hayatını geçirmiş; büyük oğlu Albert, babası ve annesinin karşılaştığı Zürih Polytechnic'te mühendislik okumuş ve daha sonra University of California, Berkley'de profesörlük yapmıştır. 1955'de Princeton'da ölmüştür; oğlu Albert yanında bulunmuştur.
  Einstein, İsrail'li diplomat ve politikacı Abba Eban'la birlikte.


  Üvey kızı Margot Einstein, bilim adamının kişisel mektuplarını özenle herkesten saklamış ve kendisinin ölümünden 20 yıl sonra daha saklı kalmasını vasiyet etmisti. Günümüzde Princeton Üniversitesi tarafından basılan bu mektuplar bilim adamının gizli kalmış özel yaşamı hakkında ilginç bilgiler sunulmaktadır.

  Buluşları

  Einstein'ın fizik alanındaki çalışmaları modern bilimi büyük ölçüde etkiledi. Kendisi özellikle zaman ve uzay için düzenlenmiş bağlılık İzafiyet Teorisi ile tanındı.

  Bu teori üç bölüme ayrılır:

  1. Newton mekaniğinin yasalarını değiştiren ve kütle ile enerjinin eşdeğerli olduğunu öne süren özel görelilik (1905):
  2. Eğrisel ve sonlu olarak düşünülen dört boyutlu bir evrene ait çekim teorisini veren genel görelilik (1916):
  3. Elektro-manyetizma ve yerçekimini aynı alanda birleştiren daha geniş kapsamlı teori denemeleri.

  İlk iki teorinin geçerliliği atom fiziği ve astronomi alanında yapılan deneylerle çok başarılı bir biçimde sınanmıştır; çağdaş fiziğin temel taşları arasında yer alırlar. Einstein'ın atom ile ilgili olarak: 'Ben atomu iyi bir şey için keşfettim,ama insanlar atomla birbirlerini öldürüyorlar.' demiştir. Ayrıca birçok kişinin ilgisini çeken 'Neden Sosyalizm? ' adlı yazısı Monthly Review adlı aylık dergisinin, ilk sayısının, ilk yazısıdır.

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  Sakın sana kötüsün diyenlere aldırma,
  Bana da geri zekalı dediler,
  Atomu parçalayıp ellerine verdim.
  :) (:
  Demişşş...

 • Çiğdem Demirci
  Çiğdem Demirci

  einstein bu evrenin görüp görebileceği en zeki faniii

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Bazıları sonradan açılır,
  Einstein'da öyleymiş.

  Ateistlerin iddia ettikleri gibi ateist değildi.
  Kendi düşüncelerini kitaplarında ateist görüşlerine dayanak gibi gösteren inançsızlara gereken cevabı vermiş bir bilim adamıdır.

 • Onur Umut
  Onur Umut

  çorap takıntısı olan ve yaz kış çorap giymeyen bilim adamı

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu

  görecelik kuramı ve ışık...

  kütledeki ve zamandaki değişim - hız.
  ve kuantum fiziğinin temelleri...

  ve tabiiki şimdiki yeni fizikçiler...bunu eski kaba materyalistler pek anlamıyolar yaa...neyse :))

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  'ön yargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur '

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  Görelilik kuramı, çağdaş fiziğin en önemli kuramlarından biridir ve 20.Yüzyıl başlarında Albert Einstein tarafından ortaya atılmıştır. Dilimizde, görelilikten başka bağıllık, görecelik ve izafiyet gibi karşılıkları da bulunmaktadır. Genel olarak tüm bu sözcükler 'evrende hiçbir şeyin kesin ve mutlak olmadığını; kişiye ve zamana göre değiştiğini' anlatmak için kullanılır. Görelilik kuramının özü de bu tanımda yatmaktadır.Işık ise Michelson-Morley deneyi sonuçlarına göre böyle davranmamaktadır. Işık kaynağı ile gözlemcinin hızı ne olursa olsun, ışığın hızında değişiklik gözlenmez. Bu, deneyi yapan bilim adamlarınca bile beklenmeyen bir durumdu. Çünkü sesin hava aracılığıyla yayılması gibi, ışığın da 'esir' adı verilen gizemli bir ortam aracılığıyla yayıldığı ve gözlemcinin hareketine bağımlı olduğu düşünülüyordu.Elbette ki Michelson-Morley deneyini merak ettiniz. Öyleyse bu deneyden biraz söz etmek yerinde olacaktır. Işığın da ses gibi dalgalar halinde yayıldığının anlaşıldığı yıllarda, bilim adamları ışığın boşlukta nasıl yayıldığını, boşluğun aslında boşluk olup olmadığını araştırıyorlardı. Amerikalı fizikçiler Albert Michelson ile Edward Morley, 1887'de ışığın yayılma hızını belirlemek üzere çok duyarlı bir deney düzeneği tasarladılar. Amaçları, ışığın hızının hareket yönüne bağımlılığını kanıtlamaktı. Oysa sonuçlar tamamen farklı çıktı. Işığın hızı, yerkürenin dönüş hızından ve yönünden etkilenmiyordu. Hem dönüş yönünde hem de aksi yönde aynı sonuç elde ediliyordu: 300.000 km/sn (Tamı tamına 186.282 mil/saniye veya 299.792 km/saniye) .'Bir ışık ışınına binmiş olsaydım, dünya bana nasıl görünürdü acaba? 'Albert babasına bu soruyu sorduğunda henüz 14 yaşındaydı. Yıllar sonra görelilik kuramını ortaya atacak, bilimde bir devrimin öncüsü olacaktı. Adı Albert, soyadı Einstein idi bu çocuğun...

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  Einstein Ulm’da 14 Mart 1879 tarihinde, özgür düşünceli Alman Yahudisi bir ailenin çocuğu olarak doğmuştu. Babası, pek para kazanmayan bir mühendisti. Albert, çocukluğunu Münih’de geçirmiş ve evde zekasının işaretini erkence vermiş olmasına karşın okulda olağanüstü başarılar sağlayamamıştır. Ortaokulda Alman öğretim sistemini sevmemiş, karşılığında ona ters davranan öğretmenlerle çatışmaya düşmüştü. Bu erken deneyimlerden ötürü resmi Alman makamlarına karşı düşmanlık kazanmıştı. Olumsuz iş koşulları aileyi 1894’te Milan’a göçe sürükledi, öğrenimini tamamlaması için Münih’de bırakılmış olan Einstein da hasta olduğu bahanesiyle sonradan İtalya’daki ailesine katıldı. İtalya’yı daha çok seven Einstein, burada kaldığı kısa süre içinde Milan’dan Cenova’ya 160 km. tutan yolu gezi amacıyla yürüyerek aştı.


  Einstein sonra Zürih’deki Politeknik Okul’a giriş için başvurdu ama sadece yeterli bir lise diploması olmayışından değil, matematik ve fizikte üstün başarı sağlamasına karşın giriş sınavını da geçemediğinden başvurusu kabul edilmedi. Sınavı kazanabilmek amacıyla, Aarau’daki Cimnazyum’da öğrenim görmeye gitti. Orada çok mutluydu, İsviçre’ye aşık olmuştu; sonradan İsviçre vatandaşlığına geçti ve yaşamı boyunca bir daha ayrılmadı. Sonunda Politeknik Okul’a girdiğinde matematik profesörleri, ikisi de birinci sınıf bilginler olan H. Minkowski ve A. Huntwitz’di; ama ne onlardan pek bir şey öğrenebilmişti, ne de onlar Einstein’i fark etmişlerdi.


  Mezun olduğunde, geçimini sağlayabilecek bir iş bulmakta güçlük çekmişti. İlk başlarda yedek öğretmen olarak çalışıp, özel fizik dersleri vermişti. 1902’de Berne kantonundaki patent dairesinde alçak gönüllü bir iş buldu. Bu sıralarda Einstein Mileva Mariç’le evlendi. Biri ileride Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde hayli saygın bir mühendislik profesörü olacak, iki oğulları oldu.


  Patent ofisindeki iş Einstein için çok uygundu. Gönderilen buluşları incelediği ofisteki işleri arasında, saptırılmadan bağımsız düşünecek zaman bulabiliyordu. O zamanlar, kara cisimle ünlü W. Wien’in yönetimindeki Annalen der Physik’e gönderdiği fizik makaleleri yazmaya başladı. 1901’de bir, 1902’de iki ve 1903 ile 1904’te de birer tane sundu. Tümü de istatistiksel devinbilim ve ısıldinamik alanlarında derin araştırmalardı. Birkaç yıl önceki Plank’in durumuna benzer bir biçimde, aynı konular daha önceleri Gibbs tarafından da ele alınmıştı, ama Einstein bunu biliyordu.


  1905’te Einstein'in dehası eşsiz bir biçimde parladı, Mart’ta, Mayıs’da ve Haziran’da her biri tek başına onu ölümsüz kılmaya yetecek üç çalışma yayımladı. İlk çalışma ”Işığın oluşumu ve iletişimine ilişkin öz dili bir bakış noktası” ışık paketçiklerinin keşfini ve büyük bir uygulama olarak ışılelektrik etkisinin açıklanmasını içermektedir. İkincisi Isının kinetik kuramınca belirlenen durgunluktaki sıvılarda parçacıkların devinimleri üzerine Browncil devinim kuramı içermekte ve bir kez daha atomların gerçek varlığını gösterip Boltzmann sabitini yeni bir yoldan saptamaktadır. Üçüncüsü Devinen Cisimlerin elektromağnetiği üzerine özel görelilik kuramı içermekte, buradan da, herkesin Einstein’i tanımasına neden olan E=mc2 bağıntısı çıkarılmakta.  Fizik dünyasının çoğu Einstein'ı kuşkuyla karşılamasına rağmen Einstein'ın en beklenmedik sonuçları bile kısa sürede doğrulandı. Einstein 1913'de Berlin'de çalışmaya başladı. Bu dönemde kütle çekimi kuramını iki yüzyıl önce Newton'un bıraktığı noktadan alarak 1916'da genel görelilik kuramı olarak ortaya koydu. Genel göreliliğin ortaya koyduğu uzay-zaman bükülmesi gibi bütün sonuçlar daha sonraki yıllarda yapılan deneylerle doğrulandı. Daha sonra kuram evrenin genişlemesinin bulunmasıyla da uyum sağladı.


  Einstein'ın 1917'de ortaya attığı ışınımın uyarılmayla yayımlanması fikri kırk yıl sonra lazerin bulunmasıyla sonuçlandı. 1920'lerde gelişen kuantum mekaniğinden rahatsız olan Einstein klasik belirlenimci görüş yerine olasılıkçı görüşü kabul etmedi. Kuantum mekaniğine karşı 'Tanrı zar atmaz' diyen Einstein ilk defa yanılmış oldu.


  Bütün dünya çapında büyük bir üne kavuşan Einstein Nazi iktidarıyla birlikte 1933'te Almanya'yı terk etti. Hayatının gerisini A.B.D'de geçirdi. Einstein hayatının son yıllarını kütle çekimi ile elektro-magnetik kuramı birleştirecek olan kuramı aramakla geçirdi, ama bunda başarısız oldu. Halen bu problem çözüm beklemektedir. Einstein 1955'te Princeton'da hayata gözlerini yumdu. Time dergisinin yaptığı ankette 20. yüzyılın en büyük kişisi seçildi.

 • Arthas
  Arthas

  Albert EİNSTEİN; yüzyılın en iyi bilimadamı seçildi.Binlerce bilimadamı
  kendine hep onu örnek aldı. Bulduğu teoremlerle dünyayı ayağa
  kaldırdı.Bir çok mualifinin EİNSTEİN teoremlerini hiçe saymak için
  püskürttükleri hırçınlığı, yaptığı basın toplantılarındaki inanılmaz
  sakinliğiyle bertaraf etti.Günümüzde bile ispatlanamayan teoremlerini tüm
  dünyaya kabul ettirirken, soğukkanlılığını ve barışçı tavırlarını herkes
  ayakta alkışladı.İvme kuramını oluşturmak için tam 7 yıl odasından dışarı
  çıkmadı.Bilimin ilgi odağı olduğunu bildiği için ortaya attığı yanlış
  teoremlerde olmuştur ama bu teoremlerin bile bilime çok farklı boyutlar
  kattığı tartışılamaz bir doğrudur.Tek kelimeyle özetlemek gerekirse;
  EİNSTEİN tek başına insanlık tarihini tamamen değiştiren ve insanların
  uzayın gizemli dünyasına dalmasını sağlayan teoremleriyle bilimi köklü bir
  değişikliğe uğratmış ve tarih sayfalarına kendi adını altın harflerle
  yazdırmıştır...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Geçtiğimiz yüzyılın ve aynı zamanda bilim tarihinin en önemli bilim adamı olarak kabul edilen Albert Einstein evrenin tesadüflerle oluşamayacak kadar harika bir düzeninin olduğu ve bu mükemmelliğin ancak bir Yaratıcı tarafından yaratılmış olabileceği sonucuna varmış büyük bir fizikçidir.


  Einstein, rölativite teorisi ile ışık hızının, kütlesi olan her maddede sınırlayıcı bir hızının olduğunu ve kütle ve enerjinin eşit olduğunu ortaya atmıştır. 1916 yılında, yerçekiminin, zaman-mekan eğrisinin belirleyicisi olduğu yönündeki rölativite teorisinin matematik formülünü tamamlamıştır. Daha sonra da yerçekimi, elektromanyetizm ve atomaltı parçacıkları ile ilgili çeşitli kanunlar belirlemiştir. Rölativite teorisinin yanı sıra Einstein'in kuantum teorisine de büyük katkıları bulunmaktadır.


  Yazılarında Allah'a olan inancından sıkça söz eden Einstein, 'Dinsiz bir toplum topaldır' sözleriyle dinle bilimin ayrılmaz bir bütün olduklarını göstermektedir. Einstein, 'tabiatı araştıran herkesin içinde bir çeşit dini saygı' olduğunu belirtmiş ve şunları söylemiştir: 'Bilimle ciddi şekilde uğraşan herkes tabiat kanunlarında bir ruhun, insanlardan daha üstün bir ruhun olduğuna ikna olur. Bu yüzden bilimle uğraşmak, insanı dine götürür.'

  http://www.harunyahya.org/Makaleler/bilimadamlari2.html.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  E=mc²

 • Fatih Taşkın
  Fatih Taşkın

  KENDİMİ....beni bazı dostlarım bu isimle çağırır.harbiden öyle ama..çok fazla yeni şeylerim vardır.kimsenin aklına gelmeyen şeyler hep benim aklıma gelir.veee neyse ararsan söylerim..

 • Oğuzhan Keskin
  Oğuzhan Keskin

  bkz: albert einstein

 • Nehir Sel
  Nehir Sel

  ve en popüler bilim adamı

 • Hayalbaz
  Hayalbaz

  O bir Dahi....
  Unutmayalım
  Her çocuk bir dahi adayıdır.

 • Harun Kesik
  Harun Kesik

  K.S = S.A

 • Harun Kesik
  Harun Kesik

  Gelmi$ geçmi$ en büyük bilimadamı...

  O gece ve gündüz ayırt etmeyen açlık ve uykusuzluk nedir bilmeyen bir varlık...

  E = m.c2 (c kare) nin Atomu parçalarına ayıran formülün sahibi...

  O Hayatı boyunca insanlık için çalışmı$ bilgiye ve bilme doymamı$ bir $ahsiyet

  O Liseyi neredeyse bitirmemi$ bir mucit...

  Allah Mekanını Cennet Eylesin..!

  (Amin)