Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

flört sizce ne demek, flört size neyi çağrıştırıyor?

flört terimi Zip tarafından tarihinde eklendi

 • Uğur Şamil Tuğrul
  Uğur Şamil Tuğrul

  Flört


  Sual: İşyerinde beraber çalıştığımız bir arkadaşımız şu anda büyük bir üzüntü içerisinde. Nedeni de evlenmeyi planladığı erkek arkadaşıyla ayrılmışlar. Kendisi daha önceden de bu şekilde arkadaşlıklar kurup ayrılıklar yaşamış. Bizlerin bu şekildeki ilişkilere girmemesi yönündeki sözlerimize aldırış etmiyor. Sizin bu arkadaşımız için tavsiyeleriniz nelerdir?
  CEVAP
  Aşağıdaki flört ile ilgili yazımız yeterli bilgi verebilir:

  Evlenecek gençlerin flört denilen bir arkadaşlığa asla ihtiyaçları yoktur. Hatta flörtün birçok sakıncası da vardır:

  Flörtte bir tuzak vardır. Flörtte çok defa, kız, erkek tarafından kandırıldıktan sonra terk edilir. Flört, gençlerde gafilce tecrübelere yol açar. Bu tecrübelerin çoğu, kötü şekilde sonuçlanır. Tecrübe için insan, cebine barut koyup kendini tehlikeye atmaz. Ateşle barut bir arada durmaz. Yılan acaba nasıl sokar diye yılanla oynanmaz.

  Flört, akıl mantık hislerini alt üst eder. Flörte alışan, sık sık arkadaş değiştirir. Kızı kandırıp terk eden erkek hain, kandırılan kız da maskara durumuna düşer. Flörtte çok defa, iffet elden gider. Namuslu bir kız için bundan büyük felaket olamaz. Flört, birçok gençleri serseri, müsrif ve perişan eder. Gençler arasında aşağılık kompleksi, kıskançlık, kin, nefret, karamsarlık, düşmanlık, anarşi ve çeşitli ruhi bunalımlar doğurur.

  Flört arzusu, tenhada buluşmaya davet eder. Sonunda, birçok gencin başı belaya girer. Bu arkadaşlıkta iş eğlenceye dökülünce, genç erkeğin güveni sarsılır. Önce kızı zorlar, arzusuna kavuşunca da kızı ayıplar, ahlaksız diye ona hakaret eder. Yüzüne demese bile gencin artık ona olan güveni kalmamıştır, başkalarıyla da böyle yapmadığı nerden malum diye düşünür. Genelde bu hissi eğlencelerden sonra hep soğukluk olur.

  Genç erkek, kokladığı çiçekten hemen doyar, sonra başka bir renk, başka bir çiçek arar. Artık bu sahne onu avutmaz, ondaki esrar, onu çeken cazibe, bağ ve düğümler çözülmüştür. O artık başka bir cazibe, daha esrarlı bir düğüm ister, başka eğlenceleri kovalar. Bu bakımdan flört hususunda kız veya kadın, çok hassas olmalıdır.

  Başından böyle işler geçmemiş bir gence, bunlar anlamsız gelir. Çünkü birisine gönlünü kaptıran genç, kendisine verilecek nasihati, deli saçması kabul eder. Onun için Peygamber efendimiz, (Sevgi insanı sağır ve kör eder) buyurdu. Sağıra ne anlatsanız duymaz. Köre bütün renkleri gösterseniz, birini diğerinden ayıramaz. Seven kimsenin de gözüne bir şey görünmez. Morfinman gibi olur. Her bakımdan yanlış da olsa, yine onunla evlenmeyi ister.

  Atalarımız da demişler ki:
  Aşık ile delinin farkı, biri gülmez, biri ağlamaz.
  Aşk başta karar etse, akıl firar eder.
  Aşk bir deryadır, dalmayan bilmez.
  Bir yiğit ne kadar kahraman olsa, sevdiğine yenilir.
  Sevda geçer yalan olur, sonu sokar yılan olur.

  Flört sonucu evlenen gençlerin çoğu sonunda pişman olur. Bu bakımdan salih ana babanın tavsiyelerine mutlaka uymalıdır! Ana baba, oğlunun veya kızının evleneceği kişiye, evlatlarının gözü ile bakmaz. Acı tecrübelerin verdiği firasetle bakar. Atalarımız, (Ulu sözü dinlemeyen uluya kalır) demişlerdir.

  Gönül iyiyi de kötüyü de sevebilir. Bu bakımdan sevdiğimiz kimse ile değil, iyi kimse ile evlenmek önemlidir. Sevdiğimiz kimse kötü de çıkabilir. (Seven yanılmaz) demek çok yanlıştır. Hislerden meydana gelen sevgi bir ölçü değildir. Buna sevgi denmez heves denir. Gençler akıllı olmalı, sevgi ile hevesi karıştırmamalıdır.

  Mağdur olan genç kız
  Bodrum’dan “Solgun gül” rumuzlu okuyucu özetle diyor ki:
  “19 yaşındayım. Flörtle ilgili yazınızı dikkatle okumamış, şöyle bir bakmıştım. Gerçi baksam da, başında kavak yelleri esen bir kimseye elbette etkisi olmazdı. Başından böyle işler geçmemiş gençlere, bunların pek tesirli olmayacağını, çünkü Peygamberimizin, (Sevgi insanı sağır ve kör eder) buyurduğunu bildirmiştiniz. Bunu acı tecrübeler sonunda anladım. Genç kızların benim düştüğüm çukura düşmemeleri umudu ile yazıyorum.

  Ablamın kesip sakladığı yazınızda, (Flört, gafilce tecrübelere yol açar. Tecrübe için, ateşle baruta yaklaşılmaz. Ateşle barut bir arada durmaz. Erkek, önce kızı zorlar, arzusuna kavuşunca da, kızı ayıplar, ahlaksız der!) demiştiniz. Biz de evlenmek gibi temiz niyetlerle gezdik, tozduk ve beraber olduk. Ondan sonra benden ayrılmak için bahaneler aramaya başladı. (Sen benimle niçin evlenmek istiyorsun?) dedi.

  Ben de, o anda laf olsun diye, (Yakışıklısın, terbiyelisin, soylusun, boylusun, hem de iyi huylusun!) gibi şeyler söyledim. Bunları söyler söylemez, (Demek benden daha yakışıklısını bulsan onu tercih edeceksin, seni ahlaksız seni!) diye bana çıkışmaya başladı. Gidiş o gidiş, bir daha gözüme görünmedi. Şimdi, o yazınızda, (Hercai genç erkek, kokladığı çiçekten hemen doyar, sonra başka bir renk, başka bir çiçek arar. Artık bu sahneler onu avutmaz, ondaki esrar, çözülmüştür. O artık, daha esrarlı bir macera peşindedir) diye ifade edilenleri daha iyi anlıyorum.”
  CEVAP
  Okuyucumuz, (Evlenmek gibi temiz niyetlerle...) diyor. Evlenmek niyeti temiz ise de, yapılan işler kirlidir. Evliliği, böyle kirli işler, günahlar üzerine kurmak doğru değildir. Günah mefhumuna inanmayan veya günaha önem vermeyen kimselerle evlenmek doğru değildir. Çünkü onlar evlendikten sonra da günah işlemekten korkmazlar. Onların tek korkusu başkalarının ayıplamalarıdır. Kimsenin olmadığı yerde eğer kanun korkusu da yoksa, hiçbir şeyden çekinmezler.

  Okuyucu kızımız da o genç delikanlıya, (Sen benimle niçin evlenmek istedin?) diye aynı soruyu sorsaydı, o da, (Güzellik, zenginlik...) gibi bir şey söyleyebilirdi. O zaman, (Benden daha güzelini, daha zenginini bulsan, onu tercih etmen mi gerekir? Yiğit sözünden döner mi?) demeliydi. Fakat ne dese faydası olmazdı. Sokakta onun bunun kızına lâf atan, onu bunu yoldan çıkarmaya çalışanların tuzağına düşmemelidir.

  Bu konuda birçok mektup geliyor. Konu itibariyle olduğu gibi, hep aynı şeyleri yazmak bakımından da uygun olmuyor. Gazetelere, (Hayatım Roman) gibi, mesela (Aldananlar ve aldatanlar) veya (Mağdur olan gençler) gibi bir köşe açılabilir. Bu acı tecrübeler, tecrübesizlere örnek olabilir.

  Gençlerin, flört bataklığına düşmeden önce, evlilik öncesi ve sonrası yapacakları işleri bildiren, evlilik rehberi olabilecek yaşanmış olaylara ihtiyaçları vardır. (Yılan nasıl sokar ki?) diye herkesin kendini denemeye kalkması çok yanlış olur. Herkes acı tecrübelerin kurbanı olmamalı. Bu kurbanların acı tecrübelerini okuyarak, kendine çeki düzen vermelidir.

  Kadınların saadeti
  Fransa’nın meşhur şair kadınlarından Madam Lara Mardirous diyor ki:
  (Kadınlarınıza söyleyiniz! Sahip oldukları aile hayatının kıymetini bilsinler! .. Yaşadıkları İslami hayat ne büyük nimet, ne büyük saadet. Bu yaşayış onları öyle sıkıntılardan korur ki...

  Ah, şu omzumda hıçkırarak ağlamış kızların adedini bilseler. Kulaklarım, böyle kızların çok feci ve kalbleri yakan şikayetleri ile dolu. Evet, ışıklar ve çiçeklerle süslü balolar, konserler çok tatlı gibi görünür. Aslında buralar, kadınların sömürüldüğü, erkeklere sunulduğu, şehvetlerin tatmin edildiği yerler... Buralar, bir azap hücresi, bir cehennemdir.

  Türk erkeklerine sesleniyorum:
  Kadınlarınıza, kızlarınıza bunları iyice anlatın. Sakın bu yapılanların kadınlara iyilik olarak yapıldığını zannetmesinler. Bunların sadece ve sadece kadını istismar için yapıldığını bilsinler, sakın bunlara özenmesinler.) Cenap Şehabettin (Evrak-ı eyyam)

  Flört ve boşanma
  Sual: Evlenecek tarafların, iyi niyetle, birbirlerini daha iyi tanımaları için, flört etmeleri, nikâhsız beraber yaşamaları niye uygun değildir?
  CEVAP
  Çünkü dinimiz, nikâhsız gezip tozmayı haram etmiştir. Haram edilen bir şeyde ise, fayda aranmaz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Allahü teâlâ haramda şifa tesiri yaratmadı.) [Buhari, Hâkim]

  Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Herken de, (Flörtle evlenenler, boşanmaya daha yatkın oluyorlar) diyor. (Net Gazete)

  Flört edenler birbirlerini severlerse, bu daha kötü netice verir. Böyle biri, kendisine verilecek nasihati, deli saçması kabul eder. Onun için Peygamber efendimiz, (Aşırı sevgi insanı sağır ve kör eder) buyurdu. (İbni Mace)

  Sağıra ne anlatsanız duymaz. Köre bütün renkleri gösterseniz, birini diğerinden ayıramaz. Seven kimsenin de gözüne bir şey görünmez. Morfinman gibi olur. Her bakımdan yanlış da olsa, yine onunla evlenmeyi ister. Bu duruma düşmeden önce, tedbir almak gerekir.
  (ALINTI)

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  grup flört....
  benim çocukluğuma denk gelen ismiyle kim bunlar...
  saç modelleriyle beatles çakması..
  ama dinlerdim...bu dinlediğim gerçeğini değiştirmez...kaseti vardı...
  atabarı,dağlar kızı reyhan,ringo ringo şişeler (ki bu çok neşe verici bi şarkıdır...doum günümden birinde bu şarkıyla 100 kes oynamıstık.sıkıcı doum gunlerınden birini eglenceli kıldıgı için minnettarım bu şarkıya =)) ]
  ve bence en güzeli....
  ığdırdan alma aldım diye bir azeri şarkıydı...
  ya nasıl delisiyim bu şarkının...
  internetten bulamıyorum.. çıldırıyorum....

  'ığdırdan alma aldım ay balam
  yarimi yola saldım
  men o yari görmeyeli ay balam
  ayva gibi sarardım
  ölürem...
  ölürem yar, sevirem yar
  sensizem yar...
  amman...
  deryada deryalıklar ay balam
  suda oynar balıklar
  dünyada en güzel şey aybalam
  bir yarinin olması...
  ölürem.....
  ...
  '
  hala da söylemekten en zevk aldıgım şarkısın sen...
  [çocukken de iyi keşfetmişim bu şarkıyı...]
  =)

 • Aydolu Çetin
  Aydolu Çetin

  ÖSS ye hazırlanırken tesadüfen radyodan tanıdığım grup.Cemiyette pişiyoruz ve Bir tek sen gelmedin en bilinen şarkılarıdır. 'bir tek sen gelmedin yanıma neden? yoksa beni hiç mi sevmedin? ' her duyduğumda içimi acıtıyo....demek ki sevmemiş

 • Tuba Koçak
  Tuba Koçak

  hadi bana eyvallah ben artık gideyim..
  arayan soran olursa selam söyleyin..

 • Deste
  Deste

  Flört,şans eseri tanıdığım bir grup...
  Cemiyette pişiyoruz parçası muhteşem..

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Günümüz çağdaş yaşantısında, tabiri caizse eskisini getir, yenisini götür kampanyası...! ! !

  İslamiyet'in çok eşliliğine karşı olanların (çok eşlilik öyle istediğin zaman olmaz, belli kuralları ve kaideleri var) sessiz kaldığı, hattak şakşakladığı iğenç öğreti...

 • Aylin Ay
  Aylin Ay

  youtube da şans eseri,yalnızlık mevsimi şarkısını dinlediğim grup..biraz beatles a benziyorlar sanki..ama güzel..dinlenebilir
  ^^Gözümde kanlı yaşlar/Kalbimde aşk acısı/Yine geldi/Yalnızlık mevsimi^^

 • Pelin Kaya
  Pelin Kaya

  icat edenin boynu altında kalır inşallaahhh...

 • Serkan Orhan
  Serkan Orhan

  dedem takarmış eskiden kafasına fötürmü fötrmü öle bişey işte, flörtde herhalde ninem gibi yaşlı kadınların kafasına taktığı bir şapkadır.(hani çağrışım yaptı ama emin değilim) hohoho yyy

 • İmran Tekin
  İmran Tekin

  Flört veya aşkın fırtınasıyla mutlu bir evliliği bulacaklarını sananlar aldanma ihtimalini göz önünde tutmalıdırlar.

 • Hakan Öz
  Hakan Öz

  Doğru eş her zaman uzun zamanFLÖRT ettiğin kişi değildir. Önemli olan kısa zamanda da olsa fikirlerinin uyuştuğu, yaşam tarzlarının benzediği, espiri anlayışının yakın olduğu, zor zamanların da hep yanında olacağını bildiğin, dertlerini, sevinçlerini paylaşabileceğin, fikirlerine, olaylara bakış açısına güvendiğin, senin fikirlerine saygı
  duyan, konuşmaktan sıkılmayacağın, hayata küstüğün zaman seni kabuğundan çıkartıp eğlendirebilen, gözlerine baktığında ne söylemek istediğini anladığın, aynı zamanda iyi bir arkadaş, fiziksel görünüşün dışında da seni sen olduğun için sevebilecek ve bunu kaldırabilecek birini eş olarak seçmelisin! ! ! ...

 • Eren Dündar
  Eren Dündar

  sexden önceki ve ilk konuşmadan sonraki evre :))))

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  yalanı bol bi evre, hiç sefmem :)

 • Erdogan Bal
  Erdogan Bal

  Eğer kendi iç benliğinde özgür değilsen,flört ederken ardında daima bir bekçi duracaktır.Her şeye karşın biriyle ilişki kurmaya yüreğin olmalı. Yalnızca sen ve o istediği için.Neden diye sormadan ve tadını çıkara çıkara flört edebilmelisin.
  Flör,iki kişinin kendi iç benliklerini tanıştırması ve özgürlüklerin kanatlarında eğer ortak bir haz alabileceklerse özgürce kanatlanmasıdır.İlişkinin geleceğine bu günden sınır koymamaktır.Gelecekte ne şekil alacaksa iki benlik şekillendirecektir o ilişkiyi.
  Zaman ve mekan sınırlaması olmadan,eğer karşındaki 'bende' ram olmaya,ondaki güzelliklere katılmaya varsan,o zaman flört denen özgür kuşun kanadına binmeyi hak edersin.

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu

  'cemiyette pişiyoruz' die bi albümleri var şu an..'özürler sewgilim özürler,mavi ördek gibi figürler,astomkonte' şarkısına bitiyorumm..
  bu grubun 'kim bunlar' die piyasaya çıktığı dönemlerde sen de demişindir bi kere 'kim bunlar' die..

 • Adsa Dasda
  Adsa Dasda

  direkt olarak olaya girmeyen kız ve erkeğin ısınma turları atması....

 • Umut Baydar
  Umut Baydar

  fingirdeşmek olarak ta isimlendiren olay, genellikle kent merkezlerinde cafelerde sinemlarda felan oluyo sanursam