Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sümerler sizce ne demek, sümerler size neyi çağrıştırıyor?

sümerler terimi Küçük Semaver tarafından tarihinde eklendi

 • Gökçe Sevim
  Gökçe Sevim

  deyince akla gelir Muazzez İlmiye Çığ

 • Sümer
  Sümer

  ben diyarbakırlı'yım. eğer atmaca arkadasımın dediği gibiyse öyle birşey var.tülay hanım yazdıklarınıza hiç mi hiç katılmıyorum.ordaki cocuklar ve kürtler diye tabir ettiğiniz kişiler, tam tersıne okumak için ellerınden gelenı yapıyorlar ama ne yazık ki bazı ları amaçlarına ulaşabiliyorlar.bunun nedeni ise oradaki insanların geçim sıkıntısını fazlasıyla çekmeleri.şöyle birsey daha soylıyeyım....ben diyarbakırlıyım izmirde yasıyorum.ve ikinci unıversıtemı bıtırdım..umarım bu yeterlıdır.

 • Sümer
  Sümer

  internette öylesine gezinirken bu siteye rastladım ve ilgimi çekti.soy adım sümer.ve daha bir çok sümer var.ama ben bu yazıyı bulan sümerler le alakamız olmadığını düşünüyordum.yorumları okuyunca kafam biraz karıştı.
  yazı ve astronomi ile ilk kez sümerler ilgilenmiştir.mezopotamya da yasamıslar ve diğer tüm beyliklerin baslangıcı olmuslar.çok tanrılı inanışları vardır.yanlız burada yazılan bazı seyler gercekten kafamı karıstırdı.

 • Korkmaz Şükürlü
  Korkmaz Şükürlü

  en eski turk kabilesi.cok zengin kulturleri olmus.gil lovheler uzerine yazilar yazarmislar.bu lovheleri ilk defa jhon smith okumustur.yazilarda turk kelimelerine cokca raslanmis.bilim adamlari sumerleri en eski turk halki adlandirmislar.gilgamis dastani ve umumdunya taskini sumerler tarafindan yaradilmistir.zikkurat tipli mabedler de onlara mahsustur.

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  ilk devlet düzeni sümerlerde var...

 • Hamza
  Hamza

  kürtlerin ataları....

 • Fikret Sümer
  Fikret Sümer

  sümerler ne demek

 • Aliye
  Aliye

  mezopotamyada ilk site şehir devletlerini kurmuş asyalı bir kavimdir...: lagaş, ur, uruk, eridu, nipur-

  ilk defa yazıyı kullanadılar...........

  tarihin bilinen ilk yazılı kanunlarını yaptılar: - urukagina, urnamu yasaları.-

 • Kaan Türk
  Kaan Türk

  Sümerler bu coğrafyada yaşamış eski TÜRK kavimlerinden birisidir...Sümer dilinde Türkçeyle ortak kökenli kelimeler mevcuttur.. sanıldığnın aksine Türklerin anadoluya girşleri ise 1071 de değil cok daha eskilere dayanır... Hititler den kalma civi yazısı ile yazılmış tabletlerde TÜRKİ krallıktan bahsedilmektedir...

 • Tülay Yavuz
  Tülay Yavuz

  Sümerlerin bugünkü devamının Kürtler olduğunu yazmış bir arkadaş. Kendince şaka yapmış. Sümerlerde eğitim çok önemliydi. Şimdiki Kürt halkına bakar mısınız, en yakınındaki okula gitmemek için büyük mücadeleler veriyorlar. Gitselerde öğrenmemek için mücadele veriyorlar.

 • Samet Mursiyanoglu
  Samet Mursiyanoglu

  bildigimiz gibi tarih sümerlerle başlıyor ve bitecekse de sümerlerle bitmeli ve bu kavimin son refakatçileride kürdlerdir.sümerler var olam butun medenıyetlerin beşiğidir... aslında yazılacak o kadar cok şey varkı hepsini buraya yazmak imkansın ama ben eger merak edenler olursa arastırmalarını dilerim ölyle bir kültürün hala var oldugunu bilmek en güzel şey... şunu da unutmayalım kı SÜMERLER hala yaşıyor...

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Dini inanışlarının, hâşa ilahi dinlerin kaynağı olduğunu söyleyen bir gurup bilgisiz fikir sahibi olan insanların, göklere çıkardığı millet..

  Ta sümerlilere giderek olayı araştırmaya gerek yok, örnek verilecek olunursa...

  Hz.Musa kavmini bırakıp Tur dağına gitmiş ve geri geldiğinde Yahudilerin bir buzağıya secde edip taptığını görmüştür..

  Şimdi söylermisiniz, Puta secde etme olayı nerden geliyor...? ? veya secde olayı ilahi dinlerin bir gereğimi yoksa uyduruk dinlerin mi..! !

 • Suf Aya
  Suf Aya

  Sümerlerdeki başı örten giysinin kullanım amacıyla İslamiyetteki kullanım amacı birbirinden farklıdır. Muazzez İlmiye Çığ kendi kişisel görüşlerini yazmış sümerliler hakkında. Aykırı yorumlar yapmış, sümerlerdeki varolan bazı inançları, âdetleri kullanarak 'bakın semâvi dinlerde varolan bütün emir ve yasaklar sümerlilerde de vardı. o halde bunlar insan ürünüdür' demeye getirmiş ve haddini aşmıştır. Bu bir yorumdur. Bilim değildir.
  Halbuki İslami inanca göre de insanlığın başından beri dini öğretiler vardı. Bunu zâten biliyoruz. Kurban Hz. İbrahim'e dayandırılarak anlatılır Kur'anda mesela..
  Burada okuduğu bir kitabın etkisiyle din aleyhinde mücâdele vermeye çalışan insanları anlayamıyorum. Ne istiyorlar? Bugün başörtüsüne dil uzatan insanların bir çoğu ya deist ya ateist.. Hem inanmıyorlar hem de yanlış olduğunu ispat etmeye çalışıyorlar. İyi ama inanmıyorsanız bu emirlerin muhatabı siz değilsiniz ki? Neden bu gocunma?
  Dinsiz bir toplum mu istiyorsunuz? Tarihte fertler dinsiz olmuştur fakat toplumlar asla dinsiz olmamıştır. İnsanların kişisel sorunlarını dini inkâr etmeye dayandırmalarına şaşırmamak gerekir aslında.. Ama yinede sizin dinsizliğiniz size, bizim dinimiz bizedir.. Lütfen İslam peygamberini ve dahi diğer peygamberleri 'yalancılık' ile ithâm etmeyiniz. Muazzez İlmiye Çığ'dan yaptığınız alıntılarla burada tafra satmayınız. Kendisi saygıdeğer bir bilim adamıdır fakat söyledikleri bilimsel değildir. Yorumdur. Ve bence yanlış yorumlanmış, kötü niyet sarf edilmiştir.
  Burada başörtüsü, kurban, cariye, nikah vs. mevzularına alıntılayarak yapılan saldırılar hiç hoş değil. Gerekirse hepsine tek tek cevap verilir ama gerek yoktur. merak eden araştırır..

 • Zehra Metin
  Zehra Metin

  ANADOLUDA KURULMUŞ EN ÖNEMLİ MEDENİYETLER

 • Yunus Karaca
  Yunus Karaca

  Anu, İştar, Kurnaz Enki, Enlil, Marduk, Gılgameş, Enuma Eliş Ve Daha Çözülememiş 200.000 üzerinde tablet.

 • Ayşe Alpdoğan
  Ayşe Alpdoğan

  kim oldukları gizemleri tam olarak çözülememiş ilk medeni topluluk

 • Mehmet Geçgil
  Mehmet Geçgil

  eski medeniyet(gelişmiş ve tarihe mal olmuş)

 • Mehmet Tekgöz
  Mehmet Tekgöz

  mu coculklatından e nüstün olanları yazıların dünyaya tanıttılar

 • Sait Altınay
  Sait Altınay

  yazıyı bulmuşlar daha ne olsun........

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Gılgamış Destanı