Kültür Sanat Edebiyat Şiir

başörtüsü sizce ne demek, başörtüsü size neyi çağrıştırıyor?

başörtüsü terimi Yasemin Orhan tarafından tarihinde eklendi

 • Hasan Hazani
  Hasan Hazani

  Nisa suresi- 34, de Kadinlar Erkek,lerin tarlasidir, Erkek'lere itaat etmeldirler, itaat etmiyen kadinlari dövünüz der. sizce bu deyim'ler ne demektir ?

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas

  https://twitter.com/odatv/status/1637850877938610177?s=20

 • bahri salaman
  bahri salaman

  başörtüsü kurban olduğum ya rasulallah'tan gelebilir amma lakinki öyle değildir.

 • Fırat Sarpkaya
  Fırat Sarpkaya

  Kadının saçı günah unsuru olsaydı, Rabbim kadini kel yaratırdı.... diye düşünüyorum.

  Ve soruyorum:
  Sen gunahi/sevabı, Yaradan'dan iyi mi bileceksin ey zavalli kul?

 • Ahde Vefa
  Ahde Vefa

  Rabbimin emrine ve peygamber efendimiz hz MUHAMMED MUSTAFA aleyhisselamın sünnetine uygun olduğunu düşünerek emre itaat amaçlı kullanılan örtü. Sevenin hoşuna sevmeyenin zoruna giden bir yaşam tarzı. Allah (c.c.) daha iyisini bilir

 • Murat Akman
  Murat Akman

  Güzel ahlakı gönlüne sarmalamayan birinin başını sarmalaması komik. İkisi bir arada olsa da öyle savunsan örtünü olmaz mı?

 • Abdullah Kaya
  Abdullah Kaya

  HASBİHAL

  İsteyen Allah' a inanır, isteyen inanmaz. İsteyen dine inanır, isteyen inanmaz...Dinde zorlama yoktur. Ancak müminler için farz olan emirleri insanlar yaparken kimse de onlara karışmamalıdır. Bu zaten laikliğin ve kanunun gereğidir.

  Başörtüsü için Nur suresi 30-31 nci ayetler Türkçe meal okunabilir.

  Kalbin takvası ve Rabbin dostluğu içinde Yunus suresi 61-64 ncü ayetler okunabilir.

  Kalın sağlıcakla.

 • Saniye Yıldırım
  Saniye Yıldırım

  Mercimek beyni örtmeye hiçbir çul kadir değildir. Boşuna uğraşmayın.

 • Nurgül Kılavuz
  Nurgül Kılavuz

  Düşünceleri, insanın taşıyabileceği en ulvi değerleri kuvvetle aşmış hatta tüm çirkinlikleri örtmeyi başarabilecek düzeyde kutsallaştırılmış dindarlığı bir şekile sığdırıp bununla kutsiyet yüklenen muhtemel toplum veya kişilerin odaklandığı insandan daha kutsal kabul gören, farklı desen ve renklerin işlendiği içine insanın ruhundan üfürüp adeta şekil verdiği, o oyalı, o boyalı çeşitleri ile insana şiir yazdırabilecek sanki takılmazsa insanı azdırabilecek ölçülerde boyut kazanmış haramın hakkın hukukun önemini sollamış o üstün görev atfedilen o yüce bez parçası

 • Delirdim Ama Bisor Niye Delirdim
  Delirdim Ama Bisor Niye Delirdim

  mavi yazma tez solar ciğerimi dağlama......

 • Deniz Ercivan
  Deniz Ercivan

  zavallı türk insanı ...
  konusu hala çaput

 • Maria Puder
  Maria Puder

  Böyle bir siteye taşınması bile amacını aşmış bir araç olduğunu gösterir bir kanıttır.

 • Delirdim Ama Bisor Niye Delirdim
  Delirdim Ama Bisor Niye Delirdim

  vur çapayı çapayı vur kazmayı kazmayı
  yar başına bağlamış oyalıda ipek yazmayı......

 • Hicran Hep Hicran
  Hicran Hep Hicran

  Aslında tesettür kadının zırhıdır, yalnızca başörtüsünden ibaret değildir. Gençliğinde güzelliğini , yaşlılığında ise yaşlılığa bağlı oluşan , gelişen kusurlarını örter gizler korur kadını tesettür.
  Yabancı ve hayli bir yaşlı kadın birdefasında bana , " imreniyorum kapalı kadınlara , benim gibi hergün saçlarına bakım yapmak zorunda değiller " demişti , aslında buna alınmıştım ve anında , bende hergün saçımı yıkıyorum demiştim , evet bu doğruydu. Amacın tesettürlü kadını aşağılamak değildiyse seni tutan mı vardı, madem tesettür kolay sende gir bakalım tesettüre.

 • Zeynep Sekerci
  Zeynep Sekerci

  Saclari örtmek icin kullanilan kumas parcasi.

 • Vetanrı Ağladı
  Vetanrı Ağladı

  Her birey kendinden mesuldür.Din sözkonusu olduğu zaman hepimiz ilahiyatcı oluyoruz fakat bu bilgilerimizi ve uyguladığımız dinin doğruluğunu hiç sorgulamıyoruz.Dinimiz sadece başörtüsünden ibaretmidir veya bukadar mı çok önemli bir konu? Benim bildiğim Allah ile kul arasına kimse karışamaz.Bugün bize dayatılan din gerçek dinmidir.Korkuyorum din diye diye dinden çıktık.Acaba diyorum en önemlisi kalp temizliği güzelliği olabilirmi? :)

 • Devriik Cümle
  Devriik Cümle

  Bundan iki,üç yıl öncesi baş örtülü herkesi dindar,namaz kuran okuyan herkesi iyi niyetli görürdüm...! ! Ama bu sayfaya üye olduktan sonra bir kaç baş örtülü bayan tanıdım,hiç de masum değillerdi hele o Kuranı kerimi okuyupta onca yalan söyleyen insan hala şoktayım..ne kadar masum düşüncelerimi,bozdun şu an kimseye güvenmez oldum..Allahın verdiği o güzeligin ahlaksızlıkları ile bozan insanları kınıyorum....

 • Hüseyin Seyitoğlu
  Hüseyin Seyitoğlu

  Bir aralar yurt dışını gösteren bir program izlemiştim. Hollanda'da başı bağlı Müslüman bir bayan öğretmen, Hristiyan ailelerin ilköğretim çağındaki çocuklarına eğitim veriyordu ve o ülkede bu durum hiçbir sorun arz etmiyordu. Nüfusunun önemli bir kısmı Müslüman olan Türkiye'de bu durumun yıllarca tartışılması çok manidardır. Başörtüsü sanki uzaydan inme bir icatmış gibi muamele ediyor bazı insanlar. O insanlara sormak istiyorum: Kurtuluş Savaşında cepheye mermi taşıyan ninelerimizin kaçının başı açıktı acaba?

 • Sıla Sıla
  Sıla Sıla

  Rabbimin emri,kadına güzellik,yüzüne nur veren örtü...

 • Lami Yiğit Kuşçu
  Lami Yiğit Kuşçu

  Kadınların ibadet yaparken veya mahremleri arasında başlarına taktıkları örtüye başörtüsü denir. YAZAN:LAMİ YİĞİT KUŞÇU

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  hıristiyanlar hazreti isaya sormuşlar yoldan bi kadın geçiyor gördüm günaha girdimmi hazreti isa gördüğünü içinden geçirirsen günah.
  müslümanlar aynı soruyu bizim peygamberimiz hazreti muhammede sormuşlar yoldan bi kadın geçiyor gördük günaha girmiş olurmuyuz peygamberimiz dönüp tekrar bakarsanız günaha girmiş olursunuz.bütün dinlerde gaye amaç kötülüğün ortaya çıkmasını kimsenin kimsenin karısında gözü olmasın gaye bu kadın güzelliğini sadece eşine saklıcak saçlarını saklıcak güzelliğini saklıcak dişiliğini saklıcak ki kimse dönüp bakmasın kötülük ortaya çıkmasın gaye bu baş örtünmedeki gaye kötülüğün ortaya çıkmaması.ama bugün başını örtüpte öyle bi giyinenler varki. başını örtüpte öyle bi makyaj yapanlar varkii. başlarını niye örttüklerinide bilmiyorlar.

 • Selim Toprak
  Selim Toprak

  kapanmak dinin emridir sacini ister eşarpla ister turbanla ister kara carşafla kapa onu insanin maddi gücü bulundu cevre yöre toplum belirler önemli olan kapanmakdir gelişen dünya hirisdiyanlarin ve yahudilerin oldu icin gecen asirda islam dini gericilik olarak lanse edilmişdir özgürlükler cinsellik giyinme v.s baglamida bunun şabkasi olmuşdur İnsanlar ALLAHIN emirlerini sorgular duruma geitirilmişdir

 • Baybars Sultan
  Baybars Sultan

  Başörtüsü inananlar için Allah'ın emridir. Hz. Muhammed (AS) emri sünneti hadisi uygulamasıdır. Yüzyıllarca da böyle gelmiştir. Ayrıca Başörtüsü toplumumuzun bir geleneği adetidir. Başörtüsü binlerce kıyafet şeklinden bir tanesidir. İnsanlar ne amaç için başlarını örterse örtsün kendelerinin bileceği bir şeyken, Neden bazıları bu kıyafet biçimini yasaklar, neden hakaret eder? İnanmıyorsan sen kendin zaten örtmüyorsun senin kıyafetine karışılmıyorda sen neden başkasının örtüsünün nedenini niçinini nasılını sorguloyorsun! Bir de bazı cahil cühala takımı bu başörtüsünü bazı ülkelere milletlere özgü zannediyor. Bu İslamın bir emri olduğu için tüm müslüman kadınları ilgilendirir. Bir ırk veya toplumla özdeşleşemez.Ayrıca tarihimize baktığımızda da yüzyıllardır halkımızın bayanlarının çoğunluğu başörtüsü takmaktadır. Lütfen biraz saygı biraz bilgili biraz da edebli olalım.

 • Gaze Destan
  Gaze Destan

  Bence baş örtü kadınlarımıza Allah tarafından verilen ve cennetül bakiyeye girmek için verilen bir pusula sembolüdür

 • Cemal Gören
  Cemal Gören

  Dinimizin kesin emri... Toplumumuzun önemli hastalıklarından birisi bazı kişilerin kendilerini her konuda fetva makamında görmeleridir. Örneğin birçok izleyici futbolu hakemlerden daha iyi bilir(!) ve devamlı hakemleri tenkit eder. Yorumcu arkadaşlardan birisi söze “Her ne kadar Kuran-ı Kerim'de böyle bir emir olmadığını bilsem de” diye başlayarak aslında hiçbir şey bilmediğini ispatlamış. Bir başkası da din bozguncularının kitaplarından alıntılar yaparak başörtüsünün olmadığını ispat etmeye çalışmış. Halbuki, Nur Suresi’nin 32. ayeti kerimesinin tefsirini Ömer Nasuhi Bilmen, Fikri Yavuz, Ahmet Hamdi Akseki, Asım Köksal gibi din âlimlerimizin ve üyelerinin hepsi de konusunun uzmanı olan akademik kariyere sahip komisyonca hazırlanan Diyanet İşleri Başkanlığının tefsirlerine bakmış olsalardı gerçeği görmüş olacaklardı... Kadınların başlarını başörtüsü ve türban da dahil herhangi bir örtüyle örtmelerinin Kur’an-ı Kerim’in kesin emri olduğunu anlayacaklardı. Ama kimisi bu gerçekleri bildiği halde inkâr ediyor, kimisi de tembelliğinden araştırmıyor. Esasen, İslâm tarihini inceleyenler Peygamberimiz(S.A.V.) ’den bu yana uygulamanın bu yönde olduğunu rahatlıkla görebilirler.

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  'Kuran ayetinde ’başörtüsü’ diye bir kelime geçmemektedir. Buna rağmen tüm Kuran tefsirlerinde ve çevirilerinde Kuran ayeti ’başörtüsü’ olarak çevrilmiştir. Halbuki ayette geçen 'HIMAR’ kelimesi ’Baş örtmek’ anlamında değil, sadece ’örtmek’ anlamına gelmektedir. Eğer, herhangi bir şey örtülecek ise. O şeyin vurgulanması gerekir. Örneğin masa örtüsü derken, örtmek kelimesinin yanına masa kelimesinin gelmesi gibi, başörtüsü dendiği zaman da 'örtmek' ('hımar') kelimesinin yanına 'baş' ('re’s') kelimesinin ’hımarü-re’s’ şeklinde gelmesi gerekir. Ayetteki ’hımar’ (’örtü’) kelimesinin yanında geçen ve vurgulayan kelime ’cuyub’ kelimesidir ki, ’yaka’ veya ’göğüs’ anlamına gelir. Çünkü, aynı kelime ’cuyub’ bir başka ayette (28:32) Hz. Musa’nın ’göğsüne/koynuna elini soktuğu’ şeklinde geçer. Yani, ’cuyub’ kelimesi, ’hımar’ örtmek kelimesi ile kullanıldığı zaman ’bihumûrihinne ala cuyubihinne’ başını örtmek değil, ’göğsünün üzerini örtmek’ anlamına gelmektedir. Geleneksel tüm yorumcular, Kur’an ayetini bilimsel bakışla değil de, birbirlerini taklit edip, ’Başörtülerini yakalarının üzerine kadar örtsünler’ diyerek ’Felyedribne’ fiilini de ’örtsünler’ diye tercüme etmişlerdir. Bu geleneksel yorumcular ’DaRaBe’ kökünden gelen bu kelimeyi burada, ’Başörtülerini örtsünler’ derken, bir başka yerde aynı ’DaRaBe’ kelimesini ’Kadınları DÖVÜN’ (Bak. 4:34) diye çevirmişlerdir. Özetle, Kuran’ın orijinal ayeti tüm açıklığı ile ortadayken, elverişli bir siyasal kullanım malzemesi olarak, sürekli gündemde tutulan başörtüsü, Kuran’ın değil, geleneklerin, kişisel görüşlerin dinleşmesinden kaynaklanmaktadır.' (S. 373)

  'Evrensel Çağrı, Kur’an Meáli'

  Mustafa Sağ

 • Esma Öztürk
  Esma Öztürk

  :-) öyle içim acıyo ki bu kelimeyi duyunca ne anlatabiliyorum içimdekileri nede anlayabiliyorum tek gerçek başörtüsünün bir farz olduğu ve taşıyamacak yada yakışmayan insanın olmadığı

 • Umut Kuzu
  Umut Kuzu

  Sorun asla ideolojik bir sorun değildir... sosyolojide din inançda bir ideolojidir ki ideoloji de din de bir yaşam biçimidir.. İnanan kullar Rablerinden bir ayet (işaret) emir olarak örtünmeyi emir aldılar ise buna devlet buna rejim buna siz neden mudahale olmaya calısıyorsunuz?
  başörtüsü ile siyasetin asla yeri yoktur... siyaset bunu alet ediyor ise siz inanan ve inandığı gibi yaşayan insanlar buna engel olur..
  nur suresi 31 ayet azhap suresi 67 ayetler ap açıktır.. ALLAH'ın vaadidir örtünün diyor ve böyle yaşayın...
  örtünmek baştan aşağıdır tabiki saçını başını ortupde diğer tarafların açık ise bu idrak anlam sorunudur...

  ALLAH'ın ayetlerini emirlerini inansanız da inanmasanızda lütfen ayağa düşürmeyin ya itaat edin ya çekip gidin... birinin altına iç çamaşırı giymemesi sizi rahatsız etmiyor ise :) bu neden ediyor..
  zihnini gorememekten mi korkuyorsunuz diyorm ben böyle insanlara! ! !
  özel mesaj atarsanız bu konuyu konusuruz

 • Derya Aydın
  Derya Aydın

  başörtüsü bayanların saçlarının görülmemesi için bir güzel desenli,şekilli örtü ile baş tarafını örtmeleri! ...
  Ayrıca dinimizde de belirtilir kadının başının örtülü olması gerektiğini ama şu da bir gerçek günümüz koşulları ile ilk çağlar çok fark ediyor şu günde örtünmek çok farklı düşüncelere ilgi çekiyor örtülen örtünmeyenden daha dedikodu'ya maruz kalabilmektedir...

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Sonuçta inanç terazisi kimsenin elinde değldir,
  kim ne kadar imanlıdır ölçüsünü sadece Allah bilir.