Kültür Sanat Edebiyat Şiir

başörtüsü sizce ne demek, başörtüsü size neyi çağrıştırıyor?

başörtüsü terimi Yasemin Orhan tarafından 18.01.2005 tarihinde eklendi

 • Bahtinur Cano
  Bahtinur Cano30.04.2017 - 01:34

  İnandığı gibi yaşamak ya da yaşadığı gibi inanmak. AllahüTeala'nın apaçık emridir örtünmek. Ama bu emri hiçe sayan devletimin yıllarca uyguladığı zulüm gelir aklıma. Liseyi, üniversiteyi aç kapa şeklinde okumak, çalışma hayatına atılamamak.. Hala şu soruyu soruyorum kendime değer miydi? Allahın emrinden taviz vermeye değer miydi?
  Ve hiç duraksamadan aldığım cevap değmezdi.
  Malasef ne acıki, biz Müslümanlar birlik değiliz. İnancımız uğrunda çok kolay tavizler veriyoruz. Hala çoğunluğu müslüman bir ülkede cuma günleri resmi tatil değil. Ve bunun gibi nice...
  Ve bankaları elden giderken yürüyüşler yapan seslerini çıkartan o badem bıyıklı beyleri, o kapalı hanımları başörtüsü davasında görememek ne hazindi. İnancınızdan taviz verip açılabilirsiniz, peruk takabilirsiniz diyen hocalar kime? neye? hizmet ediyorlardı acaba.
  Mevzu derin başörtüsüyle başlayan laiklik nutukları.. Ve Anıtkabir yürüyüşleri. Ataya şikayet. Kahrolsun şeriat diyenlerin biz de Müslümanız benim annemde örtülü deyişleri.
  Hangi birini anlatmalı. Mevzu derin bir dokunsan kaybolursun.

 • Hicran Hep Hicran
  Hicran Hep Hicran29.04.2017 - 23:23

  Aslında tesettür kadının zırhıdır, yalnızca başörtüsünden ibaret değildir. Gençliğinde güzelliğini , yaşlılığında ise yaşlılığa bağlı oluşan , gelişen kusurlarını örter gizler korur kadını tesettür.
  Yabancı ve hayli bir yaşlı kadın birdefasında bana , " imreniyorum kapalı kadınlara , benim gibi hergün saçlarına bakım yapmak zorunda değiller " demişti , aslında buna alınmıştım ve anında , bende hergün saçımı yıkıyorum demiştim , evet bu doğruydu. Amacın tesettürlü kadını aşağılamak değildiyse seni tutan mı vardı, madem tesettür kolay sende gir bakalım tesettüre.

 • Zeynep Sekerci
  Zeynep Sekerci07.04.2017 - 21:06

  Saclari örtmek icin kullanilan kumas parcasi.

 • Vetanrı Ağladı
  Vetanrı Ağladı14.01.2016 - 13:35

  Her birey kendinden mesuldür.Din sözkonusu olduğu zaman hepimiz ilahiyatcı oluyoruz fakat bu bilgilerimizi ve uyguladığımız dinin doğruluğunu hiç sorgulamıyoruz.Dinimiz sadece başörtüsünden ibaretmidir veya bukadar mı çok önemli bir konu? Benim bildiğim Allah ile kul arasına kimse karışamaz.Bugün bize dayatılan din gerçek dinmidir.Korkuyorum din diye diye dinden çıktık.Acaba diyorum en önemlisi kalp temizliği güzelliği olabilirmi? :)

 • Devriik Cümle
  Devriik Cümle31.12.2013 - 12:49

  Bundan iki,üç yıl öncesi baş örtülü herkesi dindar,namaz kuran okuyan herkesi iyi niyetli görürdüm...! ! Ama bu sayfaya üye olduktan sonra bir kaç baş örtülü bayan tanıdım,hiç de masum değillerdi hele o Kuranı kerimi okuyupta onca yalan söyleyen insan hala şoktayım..ne kadar masum düşüncelerimi,bozdun şu an kimseye güvenmez oldum..Allahın verdiği o güzeligin ahlaksızlıkları ile bozan insanları kınıyorum....

 • Hüseyin Seyitoğlu
  Hüseyin Seyitoğlu29.12.2013 - 16:24

  Bir aralar yurt dışını gösteren bir program izlemiştim. Hollanda'da başı bağlı Müslüman bir bayan öğretmen, Hristiyan ailelerin ilköğretim çağındaki çocuklarına eğitim veriyordu ve o ülkede bu durum hiçbir sorun arz etmiyordu. Nüfusunun önemli bir kısmı Müslüman olan Türkiye'de bu durumun yıllarca tartışılması çok manidardır. Başörtüsü sanki uzaydan inme bir icatmış gibi muamele ediyor bazı insanlar. O insanlara sormak istiyorum: Kurtuluş Savaşında cepheye mermi taşıyan ninelerimizin kaçının başı açıktı acaba?

 • Sıla Sıla
  Sıla Sıla27.12.2013 - 13:24

  Rabbimin emri,kadına güzellik,yüzüne nur veren örtü...

 • Lami Yiğit Kuşçu
  Lami Yiğit Kuşçu22.12.2013 - 10:28

  Kadınların ibadet yaparken veya mahremleri arasında başlarına taktıkları örtüye başörtüsü denir. YAZAN:LAMİ YİĞİT KUŞÇU

 • Metin Bedir
  Metin Bedir20.11.2012 - 07:33

  hıristiyanlar hazreti isaya sormuşlar yoldan bi kadın geçiyor gördüm günaha girdimmi hazreti isa gördüğünü içinden geçirirsen günah.
  müslümanlar aynı soruyu bizim peygamberimiz hazreti muhammede sormuşlar yoldan bi kadın geçiyor gördük günaha girmiş olurmuyuz peygamberimiz dönüp tekrar bakarsanız günaha girmiş olursunuz.bütün dinlerde gaye amaç kötülüğün ortaya çıkmasını kimsenin kimsenin karısında gözü olmasın gaye bu kadın güzelliğini sadece eşine saklıcak saçlarını saklıcak güzelliğini saklıcak dişiliğini saklıcak ki kimse dönüp bakmasın kötülük ortaya çıkmasın gaye bu baş örtünmedeki gaye kötülüğün ortaya çıkmaması.ama bugün başını örtüpte öyle bi giyinenler varki. başını örtüpte öyle bi makyaj yapanlar varkii. başlarını niye örttüklerinide bilmiyorlar.

 • Selim Toprak
  Selim Toprak04.05.2012 - 17:31

  kapanmak dinin emridir sacini ister eşarpla ister turbanla ister kara carşafla kapa onu insanin maddi gücü bulundu cevre yöre toplum belirler önemli olan kapanmakdir gelişen dünya hirisdiyanlarin ve yahudilerin oldu icin gecen asirda islam dini gericilik olarak lanse edilmişdir özgürlükler cinsellik giyinme v.s baglamida bunun şabkasi olmuşdur İnsanlar ALLAHIN emirlerini sorgular duruma geitirilmişdir