Kültür Sanat Edebiyat Şiir

oğuz atay sizce ne demek, oğuz atay size neyi çağrıştırıyor?

oğuz atay terimi Barış Çalışkan tarafından 25.06.2003 tarihinde eklendi

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı30.05.2017 - 11:36

  öyle yapıtlar vardır mimarının önüne geçer. tutunamayanlar romanı sanki biraz oğuz atayın önündedir. onu tanımayı ve bunun böyle olup olmadığını anlamayı çok isterdim.

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam22.09.2016 - 23:01

  Okuyucun burada sevgili yazar.

 • Ahhh Ahhh
  Ahhh Ahhh15.11.2011 - 19:59

  tutunamayan yanım...

 • Feride Turan
  Feride Turan06.09.2011 - 02:19

  “Tutunamayanlar” romanı ile 1970’te TRT Roman Ödülü’nün sahibi Oğuz Atay geleneğe bağlı kalmayıp çoğu kez ruh sağlığı çeşitli derecelerde zedelenmiş kişilerle çıkar karşımıza. Onun romanlarında ya da öykülerinde, aydın veya değil, toplumda tutunamamış, dikiş tutturamamış kahramanlar vardır. Alışılanın tersine marjinal insanlardır bunlar, olumsuzdur, yalnızlık ve başarısızlık da ortak özellikleridir. 20. yy.ın sonuna kadar ortalarda olmayan; hatta bugün sözlüklerde bile tam olarak yerini alamayan; ancak son zamanlarda Postmodernizm’le birlikte anılan bir kavramla açıklayacak olursak, onun kahramanları “anti-kahraman”dır. Oğuz Atay bunlara hak vermez, onları övmez de, kurban olarak gösterip acındırmaz da. Nesnel ve korkusuzca “teşhir” eder; yanlışlıklarını, hatalarını, suçlarını sergiler. Ama bu olumsuzluklar yalnızca bireyin değil, toplumun da olumsuzluklarıdır. Bütün bunlara alaycı bir gözle bakarken nezaketi de elden bırakmaz o. Durum ya da olaydan çok, kişinin anlatıcısıdır Oğuz Atay. Mesela 'Korkuyu Beklerken' hikâye kitabındaki sekiz öykü sekiz ayrı kişinin öyküsüdür.

 • Reading Time Benna
  Reading Time Benna08.12.2010 - 23:00

  ''Bu yol nereye çıkar olric? ..
  Hiçbir yere efendimiz.
  Hiçbir yer neresidir olric..?
  Doğru yerdir efendimiz..
  Gidelim mi? ..
  Vardık efendimiz.
  Sus olric düşünüyorum! ..
  Düşünmek ne haddinize efendimiz.
  Descartes düşündükçe var oluyordu olric..?
  Descartes düşündükçe var olur; Siz düşündükçe yok olursunuz efendimiz...! ''

 • Reading Time Benna
  Reading Time Benna08.12.2010 - 22:58

  Çok yükseğe çıkamam bende yükseklik korkusu var.. ve kimseyi yarı yolda bırakamam bende 'alçaklık korkusu' var..

  Oğuz Atay

 • Uygar Sevim
  Uygar Sevim19.01.2009 - 23:15

  bazı eleştirileri okudum ve özellikle coğunda şunu grdüm özellikle SEBGERD vb yazanların galiba lenin in dediği gibi bunların ağzı hala süt kokuyormuş bilmiyorsan yazma sana zorla yazdıran mı var okumamışsan yazma bilmiyorsan konuşma be kardeşim..ki zaten okuma oranı yok tutmuşlar bir tutumnamayanlar gibi bir eseri iki kelimeyle eleştirmeye işiniz değil bu gercekten....

 • Hc
  Hc10.01.2009 - 10:09

  okuruna seslenerek nerede olduğunu soran, batı ile doğu arasında korkuyu beklerken tutunamayan, pastanede sevgilisinin gözlerine bakarak 'seni seviyorum' diyenlerden olmak istemeyen beyaz mantolu adam.
  yaşasaydı hepimize çok gülerdi...

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca07.01.2009 - 17:22

  - lanet olsun sanada kitabınada!
  - gerçeklerimi vurdular cicim yüzüne :))

  burdaki gülen kişidir işte o...

 • Mahmut Asiltürk
  Mahmut Asiltürk30.08.2008 - 21:57

  kanunlar çıkarırsınız benim açıklamalarımda olduğu gibi: herkesi her şey yaparsınız kimseye danışmadan ve anayasaya uygunluğuna bakmadan: zorlamadan uyulacak kanunlar yaparsınız. dairedeki memuru mühendis yaparsınız. içinizde hiçbir acılık birikmez. ne bırakılmış olmanın, ne anlaşılamamanın, ne yaşamamanın, ne de baştan yaşayamamanın acısı düzeninizi bozmaz. düşünmeden kapılırsınız olaylara. sonu ne olacak diye korkmazsınız. sonu yoktur ki.. sonu gelmez şövalye romanları gibidir bu yaşantı: en zor anlarda daima açık bir kapı bulunur girip saklanacak. ne gördün bütün kapıların birer birer kapandığı bu dünyada? son durağa gelmeden yolculuğun bitmek üzere olduğunu haber verdiler mi sana? birdenbire: 'buraya kadar! ' dediler. oysa, bilseydin nasıl dikkatle bakardın istasyonlara; pencereden görünen hiçbir ağacı, hiçbir gökyüzü parçasını kaçırmazdın. bütün sularda gölgeni seyrederdin. üstelik, daha önce haber vermiştik derler onlar. her şeyin bir sonu olduğunu genel olarak belirtmiştik. yaşarken eskidiğini ve eskittiğini söylemiştik. işte onların kanunları böyle. bizimkilere benzeyebilir mi hiç? şehrin duvarlarına sırayla üç kere ilan asıyorlar: sevginize dikkat! dördüncü ilan ve sevgiyi kaldırıveriyorlar. onlarla başa çıkılmaz turgut. ben çıkabildim mi? bilincin uyarmasın seni. dikkat et turgutçuğum, bu güzel hayalleri, şekilleri kaybetmesin bilincin. kurtar kendini onun baskısından. rüyadan gerçeğe geçmenin acılarını yaşama. ne olur turgut uyanma sakın. ne olur uyanma.. ne olur.. ne olur.. silme