Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kızıl elma sizce ne demek, kızıl elma size neyi çağrıştırıyor?

kızıl elma terimi Gökçen Karataş tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas 14.03.2023 - 21:42

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas 02.03.2023 - 03:25

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas 27.02.2023 - 15:09

 • Yunus Emre Alakuş
  Yunus Emre Alakuş

  demez taş kaya,yürürüz yaya Türküz gideriz kızıl elmaya -ziya gökalp gibi milliyetçiliğin tanımı haline gelmiş bir isim bu sözleri sarf etmiştir.kızıl elma anlayışı faşizan bir anlayış değildir.tarihe baktıgınız zaman dünya en huzurlu zamanlarını Türk hakimiyetleri altında geçirmiştir.bu ülkü bütün emperyalist hesapların aksine dünya barışının yine Türklerle gerçekleşeceği bilincindedir.bu anlayış ne yunanlıların megale-idea sıdır ne yahudilerin siyon anlayışıdır.bende buna inanıyorum ki bi gün bu gerçekleşecektir şincandan tutunda tarihi mostar köprüsüne kadar aziz millettim dünyaya barışı getirecektir

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Sadece bir 'ütopya'

 • Osmanlim Osmanlim
  Osmanlim Osmanlim

  Sadece Türk olanlarin bir cati altinda toplanmasidir kizil elma..Lakin Peygamberimiz ' Irkcilik üzere ölen bizden degildir' diyor..Bu hadise göre bir muhasebe yapmali...Fizikte etki-tepki diye bir prensip vardir...Suya sert bir sekilde vurursaniz su bile elinizi acitabilir... Ben BEN TÜRKÜM diye bagirirsam baska irklarinda bagirmasini istemis veya bagirmasina sebep olmus olurum..Koca elma agaci elmasiyla övünmemeli..

 • Mehmet Şeyban
  Mehmet Şeyban

  kızıl elmanın ne oldugu bilmeyen arkadaşlar lütfen agızlarına almasınlar kızıl elma parıldayan ve dünya hakimiyetini temsil eden som altından yapılmış kızıl renkli bir küre olarak tanımlanır somut olarak ise Türkler tarafından tüm halkların adilce ve kardeşçe yönetildiği bir dünya düzeni oluşturmak ve yönetmektir!

 • Esra Bayrak
  Esra Bayrak

  Türkler'in Büyük ÜLKÜ'sü.
  Cihan hakimiyeti mefkuresiyle birleşen ' Güneşin Doğduğu Yerden Battığı Yere Kadar Fethetmek ' düşüncesi. İslamiyet'le birlikte bu büyük Ülkü daha da güçlenmiştir.

 • İbrahimaydin
  İbrahimaydin

  türk ülküsüdür...

 • Kıtıpyoz Mehmet
  Kıtıpyoz Mehmet

  fazla kalınması halinde kurtlanması muhtemel sanırım bu elma baya kaldı kurtlanmış olması gerek TURAN KURTLU ELMAYI YE...ye turan ye turan topu tut ..tut topu turan..top turan top..

 • Emre Cetin
  Emre Cetin

  Bazı arkadaşlar dalga geçmiş. Türk müsünüz? Atatürkçümüsünüz? boş konuşup dalga geçtiğinizi sanmayın. Tarihinizi iyi okuyun öğrenin. Senin başka ortamlarda övündüğün kişilerde Kızıl Elmacı... Türkler diyor dikkatedin...

 • Aksu Şener
  Aksu Şener

  KIZIL ELMA: FETİHLERİN KAPISI
  HAKANLARIN MÜHÜR İLE TAPUSU..

  KIZIL ELMA: ANA HEDEF, DİLEK, YOL
  KUTLU DAVA, HEM HAKİKAT, HEM HAK YOL.
  CİHAN İÇİN TEK KURTULUŞ ve TEK YOL
  NİZAM-I ALEM’E GİDEN GERÇEK YOL..

  KIZIL ELMA: BİLİNMİYOR NERESİ
  BİR HEDEF Kİ ANLAŞILMAZ SIRASI
  BİR KANUN Kİ TÜRK’ÜN SOYLU TÖRESİ
  BİR SEVDA Kİ ER GÖNÜLLER ERESİ..

  KIZIL ELMA: TÜRK’ÜN HAYAL ETTİĞİ
  BİR SILA Kİ ORDULARIN YETTİĞİ
  BİR HASRET Kİ ÇİLELERİN BİTTİĞİ
  BİR ÜLKE Kİ HAK NİZAM’IN GİTTİĞİ..

  KIZIL ELMA: TÜRKLÜĞÜN ÖZ ÜLKÜSÜ
  BİN YILLARDIR HAYKIRDIĞI TÜRKÜSÜ...”

 • Tükenmez Kelam
  Tükenmez Kelam

  türkler için tarihi önemi büyüktür bu elmanın..benim için de amasya elmasının önemi büyüktürr :)

 • Oğuzhan Kuzu
  Oğuzhan Kuzu

  normal bildiğimiz elma

 • Atsız Kurt
  Atsız Kurt

  yiğitler kan döker başak solmaya,
  anadolum başlar vatan olmaya,
  kızıl elmaya hey kızıl elmaya,
  en güzel marşını vurmada mehter,
  YA ALLAH BİZMİLLAH ALLAHUEKBER.

  Kızıl elma yetişilmez ulaşılmaz, Yetiştiğiniz zannettiğin an bitmişin demektir.

 • Yavuz Uzun
  Yavuz Uzun

  kızıl elma türk birliği çerçevesinde ilah'i kelimetullahın tüm dünyada hakim kılınması için yapılan çalışma ve gayretlerin bi sonucu olarak çıkmıştır.

 • Kemal Ranya
  Kemal Ranya

  kizil elma denilince,sarikamista donarak olen 90 bin asker aklima geldi.
  enver pasada kizil elmacidir,biraz kana susamis bir gurup olarak biliyorum kizil elmacilari,gunumuzde deniz baykal ve ordu bunun temsilcileridir,kahrolsun her cisit savas yanlisi,yasasin baris,kardesli...

 • Bay Grey
  Bay Grey

  cadının Pamuk Prensese yedirdiği zehirli elma...

 • Metin Mert
  Metin Mert

  Türklerin, özellikle Oğuz Türkleri arasında önemli bir yeri olan “Kızıl Elma” ulkusu Türkler'in ulaşmak istedikleri en büyük hedef Türk Cihan Hakimiyetidir. bir baska deyisle 'Türk' ün göz koyup fethetmnek istediği yere ve onu gerçekleştirme idealine Kızıl Elma Ülküsü denir.'

  Türk dünyasının özgürlüğüne kavuşmasının 10. yıldönümünde Rusya'nın
  bölgedeki etkisi hala sürmektedir. Türkiye'nin önderliğinde kurulacak olan
  Türk Birliği Rusya'nın bölgedeki etkisini büyük ölçüde kıracak ve
  21. yüzyılda dünya liderliğini hedefleyen Türk
  dünyasının önünü açacaktır.

  Türk Birliği'ne inanıyorum, onu görüyorum.'


  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


  nur icinde yat ATAM..inanclarin gorduklerin bizimle gercek olacak...RAHAT UYU..

  Yiğitler kan döker başak solmaya,
  Anadolu başlar vatan olmaya,
  Kızıl Elmaya hey Kızıl Elmaya,
  En güzel marşını vurmada mehter,
  Ya Allah Bismillah, Allahuekber!

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Ostara, Etom size Kızıl Elma ikram ediyim :)

 • Yunus Emre Dilmaç
  Yunus Emre Dilmaç

  turkluk

 • Ali Meral
  Ali Meral

  mustafayıldızdoğan abin sarkısı kızılelma adamgibiadamınsarkısı

 • Yücel Çoban
  Yücel Çoban

  kızıl elma ban aşkımı sevdigim insanı ulaşamıyorum ona çünkü o ulaşılması zor insan

 • Kenan Alpogan
  Kenan Alpogan

  Kızıl elma tarihi bir efsanedir..Bizans İmparatoru III.İllunisosis tarafından İstanbul'da Galya'ya bir heykel yaptırılmıştır..Altından yapılan bu heykelin ucunda kırmızı,yuvarlak bir cisim bulunmaktadır..O çağdaki insanlar bu cisimi dünya olarak nitelendirmişlerdir..İslam filozofları ise bu nesneyi elmayı andırdığı için Kızıl Elma diye adlandırmışlardır..Anlatılanlara göre Bizans İmparatoru yaverlerine ' Bu dünya heykelciğine dikkat edin,bu heykelcik düştüğünde Türkler tüm dünyaya hakim olacak' demiş ve uyarıda bulunmuştur..Ve Peygamberimiz Hz.Muhammed(SAV) doğduğunda heykelin ucundaki bu elma yere düşmüştür..Ve ne ilginçtirki aradan 600 yıl geçtikten sonra Osmanlı İmparatorluğu 7 kıtaya ve 70,000 düvele akim olmuştur..Sözü tüm dünyada senet gibi geçmektedir..

 • Ali Erdem
  Ali Erdem

  Türkler, özellikle Oğuz Türkleri arasında cihan hâkimiyetinin sembolü olarak ifadesini bulmuş bir mefhum veya mefkuredir. Kızılelma, Türklerin yaşadıkları bölgeye göre batı yönünde ulaşılması gereken bazen bir belde, bazen de bir ülkedeki taht veya mabet üzerinde parıldayan veya cihan hâkimiyetini temsil eden som altından yapılmış kızıl renkli altın bir yuvarlak yahut top olarak tahayyül edilmektedir.
  Kaynak:www.bozkurt.com
  Bir kavme gazaplandığım zaman onları o kavmin üzerine saldırtırım' mealindeki hadis-i kutsi, İslâm dünyasında Türkler hakkında söylenen rivayet ve kehanetlere örnektir. Hz.Muhammed'in; 'Horasan'da Arap olmayan, güzel yüzlü hâkim bir insan zuhur edecek; onun adı da benimki gibi Muhammed olacak ve Büveyhilerin baskısına son verecektir. Horsan'dan Büyük Dervazat'a kadar fetihler yapacak. Irak, İran ve Mekke hutbelerinde adı okunacaktır ' mealindeki hadis ile 'Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayınız' mealindeki hadisler bütün İslâm dünyasında dilden dile yayılmaktaydı.

  Türkler, gerek İslâmiyet'ten önceki GökTanrı inancı zamanında, gerek İslâmî dönemde kendilerinin Tanrı tarafından dünyaya hükmetme ve adaleti sağlamak için yaratıldıklarına ve hayat felsefesinin bu düşünce ile şekillenmesi gereğine inanmışlardır. Batıcılığı, Avrupa’dan damızlık erkek getirmek, alafranga pantolon giymek olarak anlayanlar olduğu gibi, Kızıl elma düşünü kafatası ölçüsü almaya vardıranlar da çıktı.
  Kızıl elma bir ütopyadır. Bir düştür. Irkçılık bu düşün gerçekleşmesinde yer edemez.kızıl elma tüm dünyanın var olan tek Tanrının hakimiyetinde olması gerektiğine inanan bir düşüncedir.

 • Demet Hocaoğlu
  Demet Hocaoğlu

  kızıl elma varılmak istenen yerdir,gerşekleştirilmek istenendir...ülküdür...
  benim kızıl elmam da Türk-islam ülküsünü tüm dünyada yeniden kurup yaşatmaktır....
  Kanı benden olan ve Allah yolunda olan tüm insanlarımı bir bayrak altında toplamaktır....
  ülkemin durumu içler acısı olsada bugün, türk milleti hiç bir zaman köle olarak yaşamamış,her zaman kendini belli etmiş,gururla idame ettirmiştir soyunu...BU YÜZDEN 'BUGÜN' BENİM İÇİN BİR KRİTER OLAMAZ.....
  kızıl elmada buluşmak dileğiyle....

 • Noname
  Noname

  Enver Pasa ugrasiyordu boyle islerle, sonra gumburtuye gitti.

 • Ahmed Çetin
  Ahmed Çetin

  Buyuk ulku, dusuk ittifak...

 • Bugrahan Karaoglu
  Bugrahan Karaoglu

  Kan ancak İnançla devrederse iklimini bulur yoksa toprağın taa derinliklerindeki gizli madenler gibi faydasızdır.Kan kılıcın yapıldığı maden ise İman onu çeliğe dönüştüren su ve onu faydalı kılan bilenme dir.Su verilmemiş bir kılıcın yapacağı iş ancak sağlam bir odunun yapacağı işten öteye gitmez…KIZIL ELMA TÜRKÜN HAYAT KILICINA VERİLMİŞ SU,CANI,O CANA ÜFLENEN RUHU,İMANLA ARINDIRILMIŞ KANIDIR…HERŞEYİDİR…

 • Ahmet Çağrı Özsema
  Ahmet Çağrı Özsema

  Kızıl Elma Türk'ün herşeyidir... Amacıdır. Bir Türk asla Kızıl Elma yolundan şaşmamalıdır.Bakın Kızıl Elma yolundan şaştık ve bugün ne hallerdeyiz..