Kültür Sanat Edebiyat Şiir

halepçe katliamı sizce ne demek, halepçe katliamı size neyi çağrıştırıyor?

halepçe katliamı terimi Fatma Gündüz tarafından 22.08.2005 tarihinde eklendi

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam13.12.2016 - 21:09

  Ya Rab, bu uğursuz gecenin yok mu sabahı?
  Mahşerde mi biçarelerin yoksa felâhı!

 • Serkan Arslan
  Serkan Arslan14.03.2013 - 12:50

  toplu anlamd abüük bir kıyım insanlık namına unutulmayacak bir acı

 • Anlam Yolcusu
  Anlam Yolcusu18.03.2012 - 21:33

  ah bu millet uzerinde ne oyunlar oynadilar ne zulumler ettiler

 • Metin Bedir
  Metin Bedir17.03.2012 - 02:46

  bundan yirmiüç yıl önceydi. sanıyorum 1988 yılıydı hakkarinin uludere ilçesinde askerdim tanin dağındaki bakım evinin güvenliği için bakım evinin tepelerine pusu atıyorduk hava kararmış beytüşabab tarafından vadinin içindeki yol adeta ışıktan bi nehir halini almıştı.bi ucu gözükmeyen bi araç konvoyu.yüzlerce kamyon geçmişti o gece.ve arabaların eksozlarından çıkan gürültü dinleme yapmamıza engel oluyordu buda bizi huzursuz ediyordu. çünkü gece duymak görmektir.tam 156 kamyon geçmiş ve bunlardan üçü o geceyi bizim bakım evinin önünde geçirmiş ti.tim komutanımızda gece yaz ayı olmasına rağmen dağda hava soğuk olduğu için kadın ve çocukları bizim koğuşa almış çocuklarda bütün yataklara işemişlerdi sabah geldiğimizde bütün yataklar ıslak :) hatta o gece bizim koguşta bide doğum gerçekleşmiş. ne kadar zor bi hayat değilmi.ölümden kaçarken hayata merhaba demek. sabahleyin erkenden de gitmişlerdi.ertesi gün bakım evinin arkasında ki yar dibinde bi sürü kalaşnikof mermisi bulmuştuk peşmergeler yanlarında getirdikleri mermileri atmıştılar. o zaman şöyle düşünmüştük onların çocuklarını ve annelerini gece soğukta kalmasınlar diye bakım evine almış olmamızdan dolayı kendilerini güvende hissetmişler ve artık bu mermilere ihtiyaçları olmadığını düşünmüş olmalılar.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir17.03.2012 - 02:40

  uludere den gülyazı ya hareket ediyoruz çok hızlı ve acele. defalarca tv lerde gördüğüm hayri kozakçıoğlunu ilk defa orda görüyorum yanındada jandarma asayiş komutanı hulisi sayın var. kısa bi moladan sonra tekrar araçlara biniyoruz gülyazı dan ayrılıyoruz yemişliye doğru yine çok acele hareket ediyoruz sınır boyunca devam eden yolda.bi ara yoldan vadinin içine doğru giden yola sapıyoruz önümüzde vişne çürüğü bi doğan taksi var içinde kiler shp milletvekilleri imiş.ama onlar daha ileriye gidemiyorlar geçirmiyorlar. vadinin son noktasındaki buzdolabı gibi beyaz sınıtaşı görünüyor ve müthiş bi toz yükseliyor sınırın sıfır noktasına yaklaştıkça tozun neden kaynaklandığını anlıyoruz vadinin içi insanlar hayvan sürüleri katırlar askerler müthiş bi kalabalık sınırın öbür tarafından daki yamaçlardaki makilik arazinin içinden bi sürü insan hayvan sürüleri kadınlar çocuklar bize doğru geliyorlar. tam bi mahşer yeri. bi ara masvavi gök yüzünde kirli bi is dikkatimizi çekiyor kirli is göğe doğru yükselmiş sonrada ırak tarafındaki tepenin arka tarafına düşmüş tü. ırak askerleri sınıra doğru kaçan peşmergelerin üzerine havan mermisi atıyorlar. ölümden kaçan insanlar sınırı geçmek için var güçleriyle mücadale veriyorlardı. sürülerinide bırakmamış kimileri hayvanlarınıda yanında getirmişti mal canın yongası napsınlar. ve bu hayatta kalma yarışıydı ve bizde finiş cizgisi gibiydik. sınırın bizden tarafına geçen saddamın askerlerinden kurtuluyordu.kürtçe bilen arkadaşlarımız peşmergelerle konuşuyordular ve onların anlattıklarına göre gazla zehirliyormuş saddamın askerleri hatta o gaz insanda gülme hissi uyandırıyormuş ve öldürüyormuş. ve ilk defa hardal gazını orda duymuştum. bu nasıl insanlıktır hadi savaşta asker askere karşı kullanır savaştır bu ama çoluk çocuğu kadınları yaşlıları masum insanları öldürmek bu nasıl ola bilir bu nasıl bi alçaklıktır bi insan böyle bişeyi nasıl yapa bilir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün16.03.2012 - 14:34

  halepçe katliamı:derin acılar sessizdir. 'italyan atasözu'

 • Mahmut Erez
  Mahmut Erez09.04.2011 - 12:22

  bence halepçe katlıyamı tam bir vahşetti o ğünü yaşamadım ve o gün orada 5500 masum insan vahşıce katledildi. öldürüldü. allah izin verirse benim bir hayalım var bu vahşetı filme alacam... o katiyamı yaşan ve sag kalanlara allah yardım etsın...

 • Remzi Gökdere
  Remzi Gökdere17.03.2011 - 00:51

  Halepçe katliamında imzası bulunan diktatör saddam ve yardakçıları bu dünyada cezalarını buldu.. onları, o zalimleri ahirette daha kötüsü bekliyor..çünkü Allah zalimleri sevmez.. haksız yere cana kıyanları cehenneme atacağını bildiriyor..

 • Yağmur Hırçın
  Yağmur Hırçın19.03.2010 - 15:49

  insanların öldurulmesıne olumlerın bu kardar kolaylastırılmasına basıte ındırgenmesıne sessız kalmamalıyız.yalnız bunu lutfen kürt ırkına karşı yapılmıs bır olay olarak algılamayalım.sonucta halepçede yasayanlar kürt değil laz yada türk de olsa olacaktı.olaya kürt meselesi olarak değil bir insanlık meselesi olarak bakalım...

 • Serkan Arslan
  Serkan Arslan16.03.2010 - 23:46

  halepce katliami dunyanin en buyuk toplu kiyimidir buna hic bir yurek dayanamaz din dil irk ayirimi yapmaksizin olenler insandi ve insanlik sucu bu bunun sebebi asil buyuk sebebi siyonist ulkelerdir ve diktator olan saddam huseyyindir.