Kültür Sanat Edebiyat Şiir

çanakkale 18 mart sizce ne demek, çanakkale 18 mart size neyi çağrıştırıyor?

çanakkale 18 mart terimi Seu Kuyt tarafından 18.03.2003 tarihinde eklendi

 • Remzi Ece
  Remzi Ece18.03.2017 - 18:23

  Sözde, üzerinde güneş batmayan imparatorluğun, güneşinin battığı gün.

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam18.03.2017 - 17:27

  Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl!

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu18.03.2017 - 09:07

  çanakkale zaferinde şehitlerimizi, gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum...

 • Lâl Vâveyla
  Lâl Vâveyla18.03.2016 - 13:00

  İNSANLIK DERSİ:​

  Çanakkale Savaşlar'ında savaşıp, bir kolu ile bir ayağını kaybeden Fransız Generali Bridges, yurduna döndükten sonra anlattığı bir savaş hatırasında şöyle diyor: 'Fransızlar, Türkler gibi mert bir milletle savaştıkları için daima iftihar edebilirsiniz.
  Hiç unutmam.Savaş sahasında döğüş bitmişti.Yaralı ve ölülerin arasında dolaşıyorduk az evvel, Türk ve Fransız askerleri süngü süngüye gelip ağır zaliyat vermişlerdi.Bu sırada gördüğüm bir hadiseyi ömrüm boyunca unutamayacağım.Yerde bir Fransız askeri yatıyor, bir Türk askeride kendi gömleğini yırtmış onun yaralarını sarıyor, kanlarını temizliyordu.Tercüman vasıtası ile şöyle bir konuşma yaptık:
  - Niçin öldürmek istediğin askere ediyorsun? Mecalsiz haldeki Türk askeri şu karşılığı verdi: 'Bu Fransız yaralanınca cebinden yaşlı bir kadın resmi çıkardı.Birşeyler söyledi, anlamadım ama herhalde annesi olacaktı.Benim ise kimsem yok.İstedim ki, o kurtulsun, anasının yanına dönsün'.

  Bu asil ve alicenap duygu karşısında hüngür hüngür ağlamaya başladım.Bu sırada, emir subayım Türk askerinin yakasını açtı.O anda gördüğüm manzaradan yanaklarımdan sızan yaşlarımı dondurduğunu hissettim.Çünkü, Türk askerinin göğsünde bizim askerinkinden çok ağır bir süngü yarası vardı ve bu yaraya bir tutan ot tıkamıştı.Az sonra ikisi de öldüler...'
  Fransız Generali BRIDGES Çanakkale Savaşları komutanı.

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız29.01.2015 - 13:45

  bu isimde bir üniversite var değil mi?

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``18.03.2011 - 11:40

  18 Mart 1915 Çanakkale Zeferi'nin 96. yıldönümünde şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve sevgiyle anıyoruz. Vatan size minnettar. Ruhlarınız şad olsun.

 • Lââ Lemân
  Lââ Lemân13.08.2010 - 01:41

  Hamilton'un rüyas;

  Çanakkale Harbi'nde İtilaf Devletleri Kumandanı Sir Jan Hamilton, 21 Eylül 1911'de gördüğü bir rüyayı şöyle anlatıyor:

  'Dün gece korkunç bir rüya gördüm. İmroz'da çadırımın içindeki küçük portatif karyolamda yatmaktaydım. Birdenbire kendimi buz gibi sulara gömülmüş buldum. Birisi beni denizin dibine doğru çekiyordu. Boğuluyordum. İki kuvvetli elin boğazımı sıktığını hissediyordum. Bu iki el, beni hem boğuyor hem de denizin derinliklerine sürüklüyordu. Nefesim kesiliyordu.

  Dehşetli bir mücadeleyle kendimi bu iki elden kurtarmaya çalıştım. Bu, o kadar sıkıntılı bir boğuşmaydı ki, yatağımda güçlükle gözlerimi açtığım zaman, bütün vücudum zangır zangır titremekteydi. Baştan aşağıya kan ter içinde kalmıştım. Boğazımı sıkan iki kuvvetli pençeyi görür gibi oldum. Çadırımın içinde sanki bir hayalet vardı. Fakat yüzü karanlıkta seçilmiyordu. Bu hayal yavaş yavaş gözden silinip kayboldu. Boğazım ferahladı. Rahat nefes almaya başladım.

  Çadıra bir düşman mı girmişti? Ömrümde bu kadar korkunç bir rüya gördüğümü hatırlamıyorum. Uyandıktan sonra saatlerce bu korkunç rüyanın dehşeti içinde kaldım ve bir türlü kafamdaki acayip düşünceleri atamadım: Çanakkale tekin değildi. Üzerimize kaçınılmaz bir tehlike çökmüştü. Hepimizi meş'um (uğursuz) bir akibet beklemektedir.'

  Ve Hamilton'un beklediği akıbet aynen vaki olmuştur.

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`03.05.2010 - 14:56

  abartılı bir şekilde efsaneleştirilen
  savaşı yok yere üç yıl uzatan, muharebe

 • Mustafa Kasım Tınas
  Mustafa Kasım Tınas25.03.2010 - 06:20

  dedelerimizin vatan millet ve namus için gözlerini hiç kırpmadan ölüme atladıkları (atlatıldıkları) maddi güçlere karşı manevi güçlerin savaşı, başarılamaz denilen şeylerin başarıldığını gösteren büyük savaş..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün19.03.2010 - 20:34

  Alman generali Liman von sanders komutasındaki Çanakkale Savaşları,İki emperyal gücün(Almanya ve Osmanlı) Ruslara karşı Önce Kafkasları ele geçirmek,daha sonra da Hint Okyanusu'na inmek için Almanların sadece 500(beş yüz) askerle ve hepsi geri hizmetlerde) katıldığı bir savaşın son bulduğu gündür.Çok değil beş yıl sonra İngiliz donanmasına mensup gemiler İstanbul'a demir attılar.