Kültür Sanat Edebiyat Şiir

avrupa birliği sizce ne demek, avrupa birliği size neyi çağrıştırıyor?

avrupa birliği terimi Kubilay Devrim tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  AB ye giriş ve Atatürk İlkeleri

  AB ye girmek mümkün olursa, AB kuruluşunu tamamladığında YTL nin yerini EURO alacak, AB 'nin hukuk sistemine ve parlamento kararlarına bağlı olacağız. Böylece ileriki yıllarda Avrupa Birleşik Devletleri’ nin bir parçası haline geleceğiz.
  Bu durumda anayasamızda yer alan ’Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ ve ’ Atatürk İlkelerinin beşi ortadan kalkacak (cumhuriyetçilik, milliyetçilik,v.b) Oysa bütün siyasi partiler hem AB ye girmekten yanayız. Hem de Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin ve Atatürk İlkelerinin sonuna kadar savunucusuyuz diyor. Bunun ikisi bir arada nasıl başarılacağını doğrusu merak ediyorum..Yanıt: ya AB, ya da,Atatürk ilkeleri. İkisi bir arada olmaz.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  AB ye giriş ve Atatürk İlkeleri

  AB ye girmek mümkün olursa, AB kuruluşunu tamamladığında YTL nin yerini EURO alacak, AB 'nin hukuk sistemine ve parlamento kararlarına bağlı olacağız. Böylece ileriki yıllarda Avrupa Birleşik Devletleri’ nin bir parçası haline geleceğiz.
  Bu durumda anayasamızda yer alan ’Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ ve ’ Atatürk İlkelerinin beşi ortadan kalkacak (cumhuriyetçilik, milliyetçilik,v.b) Oysa bütün siyasi partiler hem AB ye girmekten yanayız. Hem de Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin ve Atatürk İlkelerinin sonuna kadar savunucusuyuz diyor. Bunun ikisi bir arada nasıl başarılacağını doğrusu merak ediyorum..Yanıt: ya AB, ya da,Atatürk ilkeleri. İkisi bir arada olmaz.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Dün Avrupa’da tek tek ulusal devletler öngörülürken,bugün artık ayak bağı olarak görülüyor. Ve Avrupa bütününde uluslar üstü bir devlet yerine ulusal devleti aşmak istiyor.Avrupa’da hiçbir güç,1789 Fransız Burjuva devrimi’nin ruhunu ve ideallerini canlandıramaz. Maastricht anlaşması,1789 Burjuva İhtilalinin artık öldüğünü gösteren tarihi bir dönemeçtir. Ve dünya çapında sermayenin devrimidir.

 • Melikşah Sonumut
  Melikşah Sonumut

  Avrupalılar geldiklerinde onların elinde İncil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. Bize gözlerimizi kapatıp dua etmeyi öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda bizim elimizde İncil, onların ellerinde ise topraklarımız vardı.(Jomo Kenyatta-Kenya Devlet Başkanı)

  Bu zihniyet ve emelleri varlıklarının en ufak zerrelerine kadar işlenmiş devletlerin kurduğu birlik..iyi bi amaç için kurulmuş olsaydı şimdiye kadar çoktan yıkılırdı.. varlığı, kötülüğünün göstergesidir :))))

 • Fârûk El Furkan
  Fârûk El Furkan

  Türkiye AB konusunda ne yazık ki,şaşırmış durumda...Özellikler Abdullah GÜL ve Recep Tayyip ERDOĞAN'IN liderliğinde ki,AKP hükümeti ve tabanı AB konusunda AB-I SERAP GÖRÜYORLAR...AB-I SERAP...AB-I SERAP...AB-I SERAP...VE soruyorum MUASIR MEDENİYET dedikleri aslında İSLAM değilse nedir...MUASIR MEDENİYETTE OLANLAR ALEVİLERDİR...BİZ KIZ ÇOCUKLARIMIZI OKUTURUZ ÇÜNKİ...KADIN BİZİM MECLİSİMİZDE YÜZDE ELLİ TEMSİL EDİLİR...AB'DE YÜZDE YİRMİBEŞTİR...BİZ ALEVİLER MUASIR MEDENİYETİZ...İSLAMIN ÖZÜ KAİNATIN ÖZETİYİZ...CÜMLEDEN ULUDUR YOLUMUZ DEDİ HZ.ALİ...

 • Tuncay Kangal
  Tuncay Kangal

  avrupa birliği denen hristiyan oluşum bir zamanlar Osmanlı İmparatorloğu parçalamış Türkiye Cumhuriyeti'nin topraklarını işgal etmiş silahlarını elinden almış Türk milletinide esir almıştı.Fakat 19 Mayıs 1919'da ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK Samsun'a çıkmış hristiyan batıya karşı İstiklal mücedelesi başlatmıştı ve şimdilerde bizler 19 mayıs 1919'u Atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı olarak kutluyoruz.Bir yandanda atatürk'ün hristiyan batıya karşı istiklal mücelesi verdiği avrupa birliği hayaliyle yanıp tutuşuyoruz atatürk ve avrupa ikiside birbiriyle kavga halinde ve çelişmekte yukarıdada anlattığım gibi atatürk avrupayı reddeder inanmıyorsanız açın birazda atatürkün nutkunu kuyun bari ayrıca avrupa ise atatürkü reddeder bu atatürk-avrupa kavgası ve çelişkisi apaçık ortadayken şimdi biz nasıl oluyorda avrupa birliği atatürkün muasır medeniyet hedefi diyebiliyoruz anlamak imkansız doğrusu

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  Avrupa Birliği II. Dünya Savaşı’ndan sonra büyük bir yıkıma uğrayan Avrupa’da barışın ve bölgesel istikrarın yeniden sağlanması ve ekonomik yeniden yapılanma amacıyla oluşturulan bir ülkeler topluluğudur.

  1958 yılında, 6 kurucu ülke,
  Belçika,
  Fransa,
  Hollanda,
  Almanya,
  İtalya
  ve Lüksemburg
  tarafından kurulan Avrupa Birliği, önceleri sadece ekonomik bir birlik idi.

  Ancak yıllar içerisinde sanayi, tarım, ticaret, maliye, vergiler gibi politikaları ortak kurumlar tarafından yönetilen, tek para birimi Euro’nun kullanıldığı ve üye ülkeler arasında iç sınırların kaldırıldığı

  büyük bir süper güce

  dönüştü.

  6 üye ülke ile başlayan bu birlik, yıllar içerisinde yeni ülkelerin katılımıyla 15 üyeye ulaştı.

  375 milyon nüfusu ve 8 Milyon Euro’luk GSMH ile en büyük bölgesel güçlerden biri olan AB 2003 yılında 10 yeni aday ülkenin katılım anlaşması imzalaması ile 25 üyeli ve 450 milyon nüfuslu bir birlik olma yolunda önemli bir adım attı.

  Müzakere sürecini başarıyla tamamlayan ve yasalarını AB ile uyumlu hale getiren 10 yeni üye ülke, referandum sürecinde başarıyla tamamladıktan sonra Mayıs 2004’te AB’ye tam üye oldular. Bu 10 aday ülkeden sonra AB’nin genişleme süreci, 2007 yılında tam üye olması öngörülen Bulgaristan ve Romanya ve henüz müzakere sürecine girmemiş ancak yakın bir zamanda müzakere tarihi alacak olan Türkiye ile deva edecek. AB üyesi 15 ülke Yeni katılan ülkeler Aday Ülkeler Almanya Macaristan Bulgaristan Fransa Polonya Romanya İngiltere Litvanya Türkiye Belçika Letonya Hollanda Çek Cumhuriyeti Lüksemburg Slovakya İtalya Estonya İspanya Slovenya Portekiz Kıbrıs Yunanistan Malta İsveç Avusturya Danimarka Finlandiya İrlanda Avrupa Birliği’ne Üyelik Avrupa Birliği, ekonomik kaygılardan çok bir takım uluslar arası değerlerden yola çıkan bir birliktir. Dolayısıyla, birliğe katılmak isteyen ülkelerden de AB’ yi oluşturan temel değerler olan sürekli barışın sağlanması, eşitlik, özgürlük, insan hakları, azınlık hakları ve temel haklara saygı gibi ilkelere uymaları istenir. Ayrıca AB’nin kurallarına ve müktesebat dediğimiz mevzuatına uyum sağlaması ve yasal bir takım değişiklikler yapması da beklenir. AB’ye üye olmak isteyen bir ülkenin uyması gereken temel kriterler, 1993’ te belirlenmiş olan Kophenag kriterleri dediğimiz kriterlerdir.

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  AVRUPA DUY SESİMİZİ
  Kapısından içeriye bir türlü giremediğimiz,girmek için de olmadık krıterlerle,krıtik kararlar aldığımız.Ama hala bizi almamak için,inatla direnen Avrupalılara karşı,sevimli görünmeye çalıştığımız,birlik...O kapıdan içeri ah bi girsek,bakın o zaman neler neler olacak...! ama giremiyoruz ki kardeşim...hoş..! girsek de,pek bir değişiklik olmayacak aslında ya,biz inatçı toplumuz kardeşim illa ki girmemiz lazım....MI ACABA? ? ? ? ?

 • Mehmet Bilik
  Mehmet Bilik

  Bizi kapılarında bekleten hristyan birliği kendimize bir dönsek ah bekletiyorlar bizi orada kendimize dönmeyelim gelişmeyelim diye

 • Faruk El Furkan
  Faruk El Furkan

  türkiye avrupa batı hıristiyan medeniyyetine girmeden avrupa batı hıristiyan medeniyyeti çok yakında iflas bayrağını çekip doğu islam medeniyyetine girecektir vesselam...göreceksiniz hep birlikte...

  faruk el furkan...

 • beyhude çabalıyoruz müslüman kimliğimizle bizi üye yapcaklarını düşünüyorsak boşa hayal kuruyoruz...
  hükümetin amacı ise ab bahane demokratikleşme şahane..onlar bizden daha iyi biliyorlar üyeliğin hayal olduğunu...
  not: demokratikleşme de hayal bu ülkede kendini milletin üstünde gören üç beç kıçı kırık paşa var olduğu müddet bu ülke insana insan olduğu için değer verilen bir noktaya gelmeyecek....

 • Yiğit Dölük
  Yiğit Dölük

  Avrupa Birliği
  Kendilerini küresel sermayenin kollarına bırakmış daha doğrusu bu sermayeyi ve küreselleşme olgusunu kendisi yaratmış,kendi dinlerini yaşadıkları düzene göre değiştirmiş ayrıca bayraklarınında oniki havariyi simgelediği ülkelerin oluşturduğu masonik hıristiyan birlik.

 • Metodik
  Metodik

  hani nerdesiniz.daha dun ab nin şifalarını sayıp sayıp,aman dikkat edelim diyenleri geri kafalılıkla suclayanlar.nerdesiniz.Bugun Ab ve içerde işbirlikçiler milletimizin ne kolunu ve bacagını bırakıyorlar.

 • Edanaz Simge
  Edanaz Simge

  damgali ve kimlikli sigirlar. kafana gore canin et istediginde alip kesemezsin. onlarin bir kimligi ve damgasi olacak artik...

 • Defne Özkaynak
  Defne Özkaynak

  yurdum insanının, üye olursak gökten para yağacağını sandığı birlik.

 • Renas
  Renas

  ab şart yoksa adam olacağınız yok

 • Renas
  Renas

  tc nin az da olsa demokratlaşmasını sağlayan birlik

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  Aralarında birlik olmayan (ve de zannımca olmayacak olan) birlik! ..

 • Gökçe Han
  Gökçe Han

  kendi iç demokrasasisi dağıtacak onları..boşa kürek çekiyoruz..etrafımıza baksak daha iyi..

 • Şekerrîz
  Şekerrîz

  Peki madem bu kadar karşıyız (ben dahil) niçin girmemek içün bir hareket başlatmıyoruz? Memleket elden gitti gidiyor yahu? Ayol bunu nereye yazmalı ki herkes görsün? ..

  Nokta.

 • Çagdaş Türkiye
  Çagdaş Türkiye

  Emperyalizm oyunudur resmen bu birlige girmek için can atıyoruz halbuki babasının hayrına çagırmıyolar bizi elbet bizden kar edecekleri bişeyler var.
  Keşke Atatürk olsaydı hiç ölmeseydi
  1-Avrupa birligi bizim ayaklarımızın önüne gelirdi biz kimsenin ayagına gidip bizide alın bizide alın diyemezdik
  2-Milli gelirimiz yükselirdi
  3-Tarım sektörunde baya ilerde olurduk böylece dışardan almaz biz satardık
  4-Atatürk yaşasaydı çok partili olan bu sisteme öyle bir el atardıki herkes birlik ve seferberlik yapardı

  Atatürk yaşasaydı Avrupa birligi falan onlara çizgi atıp kendi birligimizi oluştururduk orta dogu asya vsvsvsvsvs

 • Duney Neuh
  Duney Neuh

  kapitalizmin ve emperyalizin maşasını tutan topluluk..bu maşanın arasında kalmak için verdiğimiz çaba niye acaba? ?

 • Zeynep Seda
  Zeynep Seda

  ya ondan gelecek iyilik allah tan gelsin ab ye girip ne yapacağız.adamlar yedikleri parayı bizemi verecek hiç anlamıyorum neden girmek istiyorlar şu ab ye

 • Murat Çalışkan
  Murat Çalışkan

  kim avrupa birliğine girmek ister hala anlamam sadece onların teknolojilerini alalım bize yeter kültürü kendilerinde kalsın. Kendi teknolojimizi yapabilecek kabiliyette olsak zaten ABye ihtiyacımız olmaz.

 • Yunus Duran
  Yunus Duran

  bu birlik Türkiyeye karşı oluşturulmuş bir birlik lakin lakin milletim bunu anlamamakta ısrar ediyor bizim kimseye ihtiyacımız yok dostlarımızla güçlüyüz ama yalnızken daha güçlüyüz.çaputlarının üzerinde ki yıldız sayısı 15 olsa ne 25 olsa ne bizim bayrağın yıldızının o paçavrada yeri yok bu düpe düz bağımsızlığa ihanettir korkarım ki bu hristiyan kulübüne girmemizi bilerek veye bilmeyerek isteyen çok sayıda hainimiz var.böyle işler karın doyurmaz bugün girsek bütün ekonomik yük onların boynunda ama yarın karşılığında karşılığında kanımızı isteyecekler.insana kendi kazandığından hayırlısı yoktur.

 • Bahattin Eray Baransel
  Bahattin Eray Baransel

  Haclıları olusturmaya calıstıkları için bizi aralarına inatla almayan birlik.Hata bizde neden Asya birliginde degilizde Avrupa birligine gircez diye surunuyoruzki? Bence Rusya,Cin ve Turkiye'nin birlestigi bir birlik butun dunyaya hukmedebilecek bir guc olur.

 • Muratt Çellebi
  Muratt Çellebi

  Yeni haçlı topluluğu...

 • Yagmur Senlik
  Yagmur Senlik

  avrupa devletlerinin diger ulkelerle basa cıkabilmesi icin olusturdugu birlik.ekonomik ve siyasal yonu var ama kultur zenginligi yonu kandırmacadan ibaret.

 • Çağrı Siretli
  Çağrı Siretli

  Mustafa Kemal'in bize sağladığı tüm olanakları elimizden alabilecek bir kurum.

 • Göktürk Kutluhan
  Göktürk Kutluhan

  avrupa ayrılığı daha doğru olur.bunun çökeceği süreç başlamıştır.