Kültür Sanat Edebiyat Şiir

avrupa birliği sizce ne demek, avrupa birliği size neyi çağrıştırıyor?

avrupa birliği terimi Kubilay Devrim tarafından 06.07.2002 tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün26.08.2017 - 18:53

  AB ye giriş ve Atatürk İlkeleri

  AB ye girmek mümkün olursa, AB kuruluşunu tamamladığında YTL nin yerini EURO alacak, AB 'nin hukuk sistemine ve parlamento kararlarına bağlı olacağız. Böylece ileriki yıllarda Avrupa Birleşik Devletleri’ nin bir parçası haline geleceğiz.
  Bu durumda anayasamızda yer alan ’Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ ve ’ Atatürk İlkelerinin beşi ortadan kalkacak (cumhuriyetçilik, milliyetçilik,v.b) Oysa bütün siyasi partiler hem AB ye girmekten yanayız. Hem de Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin ve Atatürk İlkelerinin sonuna kadar savunucusuyuz diyor. Bunun ikisi bir arada nasıl başarılacağını doğrusu merak ediyorum..Yanıt: ya AB, ya da,Atatürk ilkeleri. İkisi bir arada olmaz.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün26.08.2017 - 18:53

  AB ye giriş ve Atatürk İlkeleri

  AB ye girmek mümkün olursa, AB kuruluşunu tamamladığında YTL nin yerini EURO alacak, AB 'nin hukuk sistemine ve parlamento kararlarına bağlı olacağız. Böylece ileriki yıllarda Avrupa Birleşik Devletleri’ nin bir parçası haline geleceğiz.
  Bu durumda anayasamızda yer alan ’Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ ve ’ Atatürk İlkelerinin beşi ortadan kalkacak (cumhuriyetçilik, milliyetçilik,v.b) Oysa bütün siyasi partiler hem AB ye girmekten yanayız. Hem de Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin ve Atatürk İlkelerinin sonuna kadar savunucusuyuz diyor. Bunun ikisi bir arada nasıl başarılacağını doğrusu merak ediyorum..Yanıt: ya AB, ya da,Atatürk ilkeleri. İkisi bir arada olmaz.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay25.06.2016 - 11:26

  'Bütün aksaklıklarına rağmen, AB, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra savaşları engellemek için bir işbirliği ve dayanışma fikrinin somutlaşmış hali. Birleşik Krallık’ın kararıyla AB ya da küresel kurumların da dahli olduğu neoliberal ekonomik politikalar yara almadı. Yara alan devletler ve halkların birliği, uluslararası dayanışma ve barış ideali.'
  (Özgür Mumcu'nun İngiltere'nin AB den ayrılması üzerine yazdığı yazıdan)

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün16.11.2009 - 02:05

  Dün Avrupa’da tek tek ulusal devletler öngörülürken,bugün artık ayak bağı olarak görülüyor. Ve Avrupa bütününde uluslar üstü bir devlet yerine ulusal devleti aşmak istiyor.Avrupa’da hiçbir güç,1789 Fransız Burjuva devrimi’nin ruhunu ve ideallerini canlandıramaz. Maastricht anlaşması,1789 Burjuva İhtilalinin artık öldüğünü gösteren tarihi bir dönemeçtir. Ve dünya çapında sermayenin devrimidir.

 • Melikşah Sonumut
  Melikşah Sonumut10.11.2008 - 10:53

  Avrupalılar geldiklerinde onların elinde İncil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. Bize gözlerimizi kapatıp dua etmeyi öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda bizim elimizde İncil, onların ellerinde ise topraklarımız vardı.(Jomo Kenyatta-Kenya Devlet Başkanı)

  Bu zihniyet ve emelleri varlıklarının en ufak zerrelerine kadar işlenmiş devletlerin kurduğu birlik..iyi bi amaç için kurulmuş olsaydı şimdiye kadar çoktan yıkılırdı.. varlığı, kötülüğünün göstergesidir :))))

 • Fârûk El Furkan
  Fârûk El Furkan20.08.2008 - 12:32

  Türkiye AB konusunda ne yazık ki,şaşırmış durumda...Özellikler Abdullah GÜL ve Recep Tayyip ERDOĞAN'IN liderliğinde ki,AKP hükümeti ve tabanı AB konusunda AB-I SERAP GÖRÜYORLAR...AB-I SERAP...AB-I SERAP...AB-I SERAP...VE soruyorum MUASIR MEDENİYET dedikleri aslında İSLAM değilse nedir...MUASIR MEDENİYETTE OLANLAR ALEVİLERDİR...BİZ KIZ ÇOCUKLARIMIZI OKUTURUZ ÇÜNKİ...KADIN BİZİM MECLİSİMİZDE YÜZDE ELLİ TEMSİL EDİLİR...AB'DE YÜZDE YİRMİBEŞTİR...BİZ ALEVİLER MUASIR MEDENİYETİZ...İSLAMIN ÖZÜ KAİNATIN ÖZETİYİZ...CÜMLEDEN ULUDUR YOLUMUZ DEDİ HZ.ALİ...

 • Tuncay Kangal
  Tuncay Kangal02.10.2007 - 13:39

  avrupa birliği denen hristiyan oluşum bir zamanlar Osmanlı İmparatorloğu parçalamış Türkiye Cumhuriyeti'nin topraklarını işgal etmiş silahlarını elinden almış Türk milletinide esir almıştı.Fakat 19 Mayıs 1919'da ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK Samsun'a çıkmış hristiyan batıya karşı İstiklal mücedelesi başlatmıştı ve şimdilerde bizler 19 mayıs 1919'u Atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı olarak kutluyoruz.Bir yandanda atatürk'ün hristiyan batıya karşı istiklal mücelesi verdiği avrupa birliği hayaliyle yanıp tutuşuyoruz atatürk ve avrupa ikiside birbiriyle kavga halinde ve çelişmekte yukarıdada anlattığım gibi atatürk avrupayı reddeder inanmıyorsanız açın birazda atatürkün nutkunu kuyun bari ayrıca avrupa ise atatürkü reddeder bu atatürk-avrupa kavgası ve çelişkisi apaçık ortadayken şimdi biz nasıl oluyorda avrupa birliği atatürkün muasır medeniyet hedefi diyebiliyoruz anlamak imkansız doğrusu

 • Duffy Duck
  Duffy Duck29.03.2007 - 21:52

  Avrupa Birliği II. Dünya Savaşı’ndan sonra büyük bir yıkıma uğrayan Avrupa’da barışın ve bölgesel istikrarın yeniden sağlanması ve ekonomik yeniden yapılanma amacıyla oluşturulan bir ülkeler topluluğudur.

  1958 yılında, 6 kurucu ülke,
  Belçika,
  Fransa,
  Hollanda,
  Almanya,
  İtalya
  ve Lüksemburg
  tarafından kurulan Avrupa Birliği, önceleri sadece ekonomik bir birlik idi.

  Ancak yıllar içerisinde sanayi, tarım, ticaret, maliye, vergiler gibi politikaları ortak kurumlar tarafından yönetilen, tek para birimi Euro’nun kullanıldığı ve üye ülkeler arasında iç sınırların kaldırıldığı

  büyük bir süper güce

  dönüştü.

  6 üye ülke ile başlayan bu birlik, yıllar içerisinde yeni ülkelerin katılımıyla 15 üyeye ulaştı.

  375 milyon nüfusu ve 8 Milyon Euro’luk GSMH ile en büyük bölgesel güçlerden biri olan AB 2003 yılında 10 yeni aday ülkenin katılım anlaşması imzalaması ile 25 üyeli ve 450 milyon nüfuslu bir birlik olma yolunda önemli bir adım attı.

  Müzakere sürecini başarıyla tamamlayan ve yasalarını AB ile uyumlu hale getiren 10 yeni üye ülke, referandum sürecinde başarıyla tamamladıktan sonra Mayıs 2004’te AB’ye tam üye oldular. Bu 10 aday ülkeden sonra AB’nin genişleme süreci, 2007 yılında tam üye olması öngörülen Bulgaristan ve Romanya ve henüz müzakere sürecine girmemiş ancak yakın bir zamanda müzakere tarihi alacak olan Türkiye ile deva edecek. AB üyesi 15 ülke Yeni katılan ülkeler Aday Ülkeler Almanya Macaristan Bulgaristan Fransa Polonya Romanya İngiltere Litvanya Türkiye Belçika Letonya Hollanda Çek Cumhuriyeti Lüksemburg Slovakya İtalya Estonya İspanya Slovenya Portekiz Kıbrıs Yunanistan Malta İsveç Avusturya Danimarka Finlandiya İrlanda Avrupa Birliği’ne Üyelik Avrupa Birliği, ekonomik kaygılardan çok bir takım uluslar arası değerlerden yola çıkan bir birliktir. Dolayısıyla, birliğe katılmak isteyen ülkelerden de AB’ yi oluşturan temel değerler olan sürekli barışın sağlanması, eşitlik, özgürlük, insan hakları, azınlık hakları ve temel haklara saygı gibi ilkelere uymaları istenir. Ayrıca AB’nin kurallarına ve müktesebat dediğimiz mevzuatına uyum sağlaması ve yasal bir takım değişiklikler yapması da beklenir. AB’ye üye olmak isteyen bir ülkenin uyması gereken temel kriterler, 1993’ te belirlenmiş olan Kophenag kriterleri dediğimiz kriterlerdir.

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel03.11.2006 - 21:05

  AVRUPA DUY SESİMİZİ
  Kapısından içeriye bir türlü giremediğimiz,girmek için de olmadık krıterlerle,krıtik kararlar aldığımız.Ama hala bizi almamak için,inatla direnen Avrupalılara karşı,sevimli görünmeye çalıştığımız,birlik...O kapıdan içeri ah bi girsek,bakın o zaman neler neler olacak...! ama giremiyoruz ki kardeşim...hoş..! girsek de,pek bir değişiklik olmayacak aslında ya,biz inatçı toplumuz kardeşim illa ki girmemiz lazım....MI ACABA? ? ? ? ?

 • Mehmet Bilik
  Mehmet Bilik27.10.2006 - 18:50

  Bizi kapılarında bekleten hristyan birliği kendimize bir dönsek ah bekletiyorlar bizi orada kendimize dönmeyelim gelişmeyelim diye