Kültür Sanat Edebiyat Şiir

arnavut sizce ne demek, arnavut size neyi çağrıştırıyor?

arnavut terimi Sinem Göçer tarafından 31.07.2005 tarihinde eklendi

 • Erdinç Dur
  Erdinç Dur 22.12.2015 - 17:21

  Asil ve onurlu, çevresine ve komşularına değer veren, hatta öyleki komşu kızını kardeş görüp sayan namuslu şerefli insanlardır. UÇK yıda unutmayalım.

 • Gülsemin Aktay
  Gülsemin Aktay 18.11.2009 - 15:46

  kuralcı ve inatçı

 • Blue Sky
  Blue Sky 22.06.2009 - 14:54

  Arnavutlar'ın kökeni meselesi, etnologlar arasında hala bir ihtilaf konusudur. Arnavutluk'un (Albania) asıl sakinlerinin bugünkü yurtlarına nereden geldiklerine ilişkin meseleye çözüm olarak birçok varsayım ortaya atılmıştır. Kafkaslar'da 'Albania' adlı başka bir yerin varlığı, 'Albania' adının nereden kaynaklandığının gizemini sürdürmesi ve öte yandan bu ismin, Arnavut halkının kendisince bilinmemesi ve de Arnavutlar'ın Balkan Yarımadası'na gelişine dair tarihin ve efsanelerin ortaya koyduğu somut bir kaydın olmaması Arnavutlar'ın kökeni meselesini çözümü zor bir hale getirmiştir.

  Fakat, her ne olursa olsun, bugün genel olarak kabul edilmiştir ki Arnavutlar Güneydoğu Avrupa'daki en eski ırktır. Bütün bulgular şuna işaret etmektedir ki Arnavutlar, birbiriyle akraba İlliryalılar, Makedonyalılar* ve Epirotlar tarafından tarihin çeşitli dönemlerinde temsil edilmiş ilk Ari göçmenlerin soyundan gelmektedirler. Çoğu etnolog ve dilbilimcinin kanısına göre, İliryalılar, yarımadanın güney kısmında yerleşik olan ve sınırları İtalya ve Trakya'ya kadar uzanan Helen öncesi Tyrrhenopelasgia halkının çekirdeğini oluşturmuşlardır. İliryalılar daha geniş bir anlamda aynı zamanda Pelasgialıdırlar. Dahası, Yunan yazarlarca 'barbar' ve 'Helen olmayan' olarak adlandırılan bu akraba ırklardan İliryalılar'ın, Gegler'in yani kuzeyli Arnavutlar'ın ataları, Epirotlar'ın ise Tosklar'ın yani güneyli Arnavutlar'ın ataları olduklarına inanılmaktadır. Bu genel kanı, Strabo'nun İliryalılar ve Epirotlar arasında sınır oluşturduğunu belirttiği Via Egnatia ya da Egitana'ya ilişkin ifadesinin pratikte bugün Gegler'i ve Tosklar'ı ayıran Shkumbini ırmağının akışına karşılık gelmesinden doğmuştur. Aynı coğrafyacı, Epirotlar'ın aynı zamanda Pelasgialı olarak adlandırıldıklarını ifade etmiştir. Bugün bile anısı çağdaş Arnavutlarca Tanrı'ya verilen isim 'Zot' olarak kalan Pelasgialı Zeus'a antik çağların en ünlü kahininin olduğu yer Dodona'da tapılmıştır. Herodot'a göre bu kutsal yerin civarına Pelasgia denilmekteydi.

  Dahası, etnologların bu bulguları kendilerini gururla Balkan Yarımadası'nın asıl sakinlerinin torunları olarak gören yerlilerin bozulmamış olan gelenekleriyle desteklenmektedir. Onlar, bu sebeple, bu topraklar üzerindeki asıl hakkın kendilerinde olduğunu düşünmektedirler. Aynı zamanda bu geleneklerin gücüyledir ki Arnavutlar, diğer Balkan uluslarını fazlasıyla kendilerinin olanı sahiplenmiş yabancılar olarak görmektedir. Bu sebepledir ki Arnavutlar ve komşuları arasında yüzyıllar boyunca süregelen sınır savaşları olmuştur.

  Kısacası, Arnavutlar bugünkü Slav kökenli Makedonyalılar değildir...

  Ben Arnavutum mesela....

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan 09.06.2009 - 17:01

  Arnavut inadını bana karşı yapılmazsa severim.
  Arnavut ciğerini her zaman severim.
  Arnavut kaldırımını faytonla gidiyorsam severim.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan 09.06.2009 - 16:59

  * Arnavut inadı
  * Arnavut çiğeri
  * Arnavut kaldırımı

  hepside meşhurdur, hepside hikayelere romanlara şiirlere konu olmuşlardır.

 • Limonî Erz
  Limonî Erz 07.04.2009 - 16:02

  arnavut ciğeri... hımmm enfes olur.

 • Maylinda Can
  Maylinda Can 07.04.2009 - 15:14

  arnavut demek shqiptar! !
  bende arnavutum ve gurur duyorum,inat konusunda sadece biz değiliz inatçı ben de çok inatçı tanıdım bizden daha beter! !
  bizim en büyük özeliğimiz:dürüstlük
  ayrıca sadıklık,dobra dobra,yani yüreğimiz temiz
  gene de kabul ediyorum inatçıyiz :)))))))

 • Özge Saylam
  Özge Saylam 22.12.2008 - 01:13

  inat..fazlasıyla...

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan 21.12.2008 - 15:45

  Bu kelime milletten çok öncelikle, Arnavut ciğerini çağrıştırır bende.
  Millet olarak Arnavutlar, Türklerle iyi geçinmiş,
  Osmanlıda hizmetleri olmuş bir milletttir.

 • Fuat Ahmetoğlu
  Fuat Ahmetoğlu 22.09.2008 - 17:33

  NE ZAMANIM YETER
  NE SAYFA
  SADECE İKİ ÜÇ ÖRNEK VEREYİM
  SANIRIM
  YETERLİ OLACAKTIR
  BAŞKALARI DA,ARNAVUT CİĞERİNİ TARİF ETSİNLER HER ŞEY BEN ANLATIRSAM AYIP OLUR..
  NEYSE ŞAKA BİR YANA..

  ARNAVUT=Mustafa Kemal Atatürk
  ARNAVUT=Mehmet Akif Ersoy
  ARNAVUT=Yahya Kemal Beyatlı
  38.000.000 RUMELİ İNSANI TÜRKİYEDE YAŞADIĞINA GÖRE
  ARNAVUT & TÜRKİYE =DEMEK

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir 27.02.2007 - 22:26

  Arnavutlar hakkında bir şey diyemem...
  Ama arnavur ciğeri iyi yapılırsa muhteşem...Ahhh birde rakı ve peynir...Hey dostlar ben özledim sizlerle sohbetleri...Ben gitmeden gelelim bu hafta bir araya...

 • Helinda
  Helinda 27.02.2007 - 22:21

  bu üklede ondan türk milleti zekidir. türk milleti akıllıdır. türk millti çeviktir. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE diyor. K. Atatürk.
  ama hiç duyuyulmamıştır ne mutlu arnavutum diyen bir lideri.
  bu arada arnavut ciğeri harika olur. çok severler insanlar yemeyi.

 • Tuba Kara
  Tuba Kara 10.02.2007 - 22:12

  kesinlikle çok katı kuralları olan bir millet ama çok dürüst ve çalışkanlar.. güvenilir insanlar bence... 'arnavut inadı' meselesi de doğruymuş gerçekten.. iş inada bindi mi nuh diolar peygamber demiolar yaw.....(((

 • Yusuf Davut
  Yusuf Davut 20.10.2006 - 22:28

  Sevdiğim bir millet....
  Sert, ama genellikle dürüst ve mert insanlardır...
  Kuru gürültüye papuç bırakmazlar... Neyle tehdit ederseniz edin doğru bildiği yoldan saptıramazsınız...
  Yalnız imansız olanları çok zalim ve zarar verici olur... Öfke kontrolleri zayıf olabiliyor... Genetik bir özellik.... Binlerce yıl savaşçılıktan başka bir işle iştigâl etmedikleri için, sadece bu niteliktekilerin soyu devam etmiş...

  Ben de Arnavut'um ve devraldığım genetik mirastan çok memnunum Allah'a şükrediyorum.... Allah İman'dan İslâm'dan ayırmasın... Savaşçılığı yanlış yönde kullandırmasın...

  .

 • Ejyp Malshar
  Ejyp Malshar 29.04.2006 - 00:01

  ‘’ilirie’’ balkan şibih ceziresinin garb cihetinden bir hıtta-i kadimenin ismi olup hududu muayyen ve malum değilse de yunan’ın hudud-ı şimaliyesinden ta Adriyatik denizinin müntehesına değin olan dağlık yerlerden ibaret ve elyevm Arnavutluk,Karadağ,Hersek, Bosna ve dalmaçya denilen yerleri cami bulunmuş olduğu eski coğrafiyyum ifadatından anlaşılır…İlirya’nın hudud-ı cenubiyesi Vivese nehriyle mahdud addolunurdu.Manastır ciheti de Makedonya’ya dahil ve Kosova,üsküp cihetleri de Misiya ve Dardanya ism-i mahsuslarıyla yad olunarak ilirya’nın haricinde idi.Yani İlirya’nın hudud-ı şarkiyesi Şar dağıyla mahdud idi…İlirya’nın ahalisi bir cinsiyete mensup ve bir lisanla mütekellim oldukları halde bir devlet teşkil etmeyip her biri kendi kendine idare olunur kabail ve akvamdan ibaret idiyse de yine akvam ve kabail arasında bir nevi ittifak vardı.İlirya ahal-i kadimesi akvam-ı Aryaniye’nin en eskilerinden olan pelag(plaşiç) cinsiyetine mensup ve ipro Makedonya ahalisiyle hemcins ve hem lisan idiler. Eski iliryalılar şimdiki Arnavutların ecdatı olduklarında asla şüphe yoktur.Hatta ilir ismi dahi Arnavutça olup ‘’hür ve müstkil’’ ve İlirya ‘’beledi’l-ahrar’’ demektir.Mürur-ı zamanla İlirya ismi unutulup heryer bir isimle tesmiye olduğu gibi asıl cinsiyet ve lisanını muhafaza eden kısm-ı cenubisi dahi muahharan albanya ve Arnavut'luk(shqipria) şöhret bulmuştur..
  KAMUSA’L-ALAM

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire 01.08.2005 - 12:28

  ciğerine bayılırım.. kaldırımları da ayrı şiir konusu.. bir de biberi var, acısı öyle böyle değil.. ırk olarak da alınları geniş, akça pakça poğaça gibi tipler :)

 • Mustafa Timur
  Mustafa Timur 31.07.2005 - 22:45

  erkeklerin yarısının ismi sami.. nedir anlamadım :)