Kültür Sanat Edebiyat Şiir

arnavut sizce ne demek, arnavut size neyi çağrıştırıyor?

arnavut terimi Sinem Göçer tarafından 31.07.2005 tarihinde eklendi

 • Erdinç Dur
  Erdinç Dur22.12.2015 - 17:21

  Asil ve onurlu, çevresine ve komşularına değer veren, hatta öyleki komşu kızını kardeş görüp sayan namuslu şerefli insanlardır. UÇK yıda unutmayalım.

 • Gülsemin Aktay
  Gülsemin Aktay18.11.2009 - 15:46

  kuralcı ve inatçı

 • Blue Sky
  Blue Sky22.06.2009 - 14:54

  Arnavutlar'ın kökeni meselesi, etnologlar arasında hala bir ihtilaf konusudur. Arnavutluk'un (Albania) asıl sakinlerinin bugünkü yurtlarına nereden geldiklerine ilişkin meseleye çözüm olarak birçok varsayım ortaya atılmıştır. Kafkaslar'da 'Albania' adlı başka bir yerin varlığı, 'Albania' adının nereden kaynaklandığının gizemini sürdürmesi ve öte yandan bu ismin, Arnavut halkının kendisince bilinmemesi ve de Arnavutlar'ın Balkan Yarımadası'na gelişine dair tarihin ve efsanelerin ortaya koyduğu somut bir kaydın olmaması Arnavutlar'ın kökeni meselesini çözümü zor bir hale getirmiştir.

  Fakat, her ne olursa olsun, bugün genel olarak kabul edilmiştir ki Arnavutlar Güneydoğu Avrupa'daki en eski ırktır. Bütün bulgular şuna işaret etmektedir ki Arnavutlar, birbiriyle akraba İlliryalılar, Makedonyalılar* ve Epirotlar tarafından tarihin çeşitli dönemlerinde temsil edilmiş ilk Ari göçmenlerin soyundan gelmektedirler. Çoğu etnolog ve dilbilimcinin kanısına göre, İliryalılar, yarımadanın güney kısmında yerleşik olan ve sınırları İtalya ve Trakya'ya kadar uzanan Helen öncesi Tyrrhenopelasgia halkının çekirdeğini oluşturmuşlardır. İliryalılar daha geniş bir anlamda aynı zamanda Pelasgialıdırlar. Dahası, Yunan yazarlarca 'barbar' ve 'Helen olmayan' olarak adlandırılan bu akraba ırklardan İliryalılar'ın, Gegler'in yani kuzeyli Arnavutlar'ın ataları, Epirotlar'ın ise Tosklar'ın yani güneyli Arnavutlar'ın ataları olduklarına inanılmaktadır. Bu genel kanı, Strabo'nun İliryalılar ve Epirotlar arasında sınır oluşturduğunu belirttiği Via Egnatia ya da Egitana'ya ilişkin ifadesinin pratikte bugün Gegler'i ve Tosklar'ı ayıran Shkumbini ırmağının akışına karşılık gelmesinden doğmuştur. Aynı coğrafyacı, Epirotlar'ın aynı zamanda Pelasgialı olarak adlandırıldıklarını ifade etmiştir. Bugün bile anısı çağdaş Arnavutlarca Tanrı'ya verilen isim 'Zot' olarak kalan Pelasgialı Zeus'a antik çağların en ünlü kahininin olduğu yer Dodona'da tapılmıştır. Herodot'a göre bu kutsal yerin civarına Pelasgia denilmekteydi.

  Dahası, etnologların bu bulguları kendilerini gururla Balkan Yarımadası'nın asıl sakinlerinin torunları olarak gören yerlilerin bozulmamış olan gelenekleriyle desteklenmektedir. Onlar, bu sebeple, bu topraklar üzerindeki asıl hakkın kendilerinde olduğunu düşünmektedirler. Aynı zamanda bu geleneklerin gücüyledir ki Arnavutlar, diğer Balkan uluslarını fazlasıyla kendilerinin olanı sahiplenmiş yabancılar olarak görmektedir. Bu sebepledir ki Arnavutlar ve komşuları arasında yüzyıllar boyunca süregelen sınır savaşları olmuştur.

  Kısacası, Arnavutlar bugünkü Slav kökenli Makedonyalılar değildir...

  Ben Arnavutum mesela....

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan09.06.2009 - 17:01

  Arnavut inadını bana karşı yapılmazsa severim.
  Arnavut ciğerini her zaman severim.
  Arnavut kaldırımını faytonla gidiyorsam severim.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan09.06.2009 - 16:59

  * Arnavut inadı
  * Arnavut çiğeri
  * Arnavut kaldırımı

  hepside meşhurdur, hepside hikayelere romanlara şiirlere konu olmuşlardır.

 • Limonî Erz
  Limonî Erz07.04.2009 - 16:02

  arnavut ciğeri... hımmm enfes olur.

 • Maylinda Can
  Maylinda Can07.04.2009 - 15:14

  arnavut demek shqiptar! !
  bende arnavutum ve gurur duyorum,inat konusunda sadece biz değiliz inatçı ben de çok inatçı tanıdım bizden daha beter! !
  bizim en büyük özeliğimiz:dürüstlük
  ayrıca sadıklık,dobra dobra,yani yüreğimiz temiz
  gene de kabul ediyorum inatçıyiz :)))))))

 • Özge Saylam
  Özge Saylam22.12.2008 - 01:13

  inat..fazlasıyla...

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan21.12.2008 - 15:45

  Bu kelime milletten çok öncelikle, Arnavut ciğerini çağrıştırır bende.
  Millet olarak Arnavutlar, Türklerle iyi geçinmiş,
  Osmanlıda hizmetleri olmuş bir milletttir.

 • Fuat Ahmetoğlu
  Fuat Ahmetoğlu22.09.2008 - 17:33

  NE ZAMANIM YETER
  NE SAYFA
  SADECE İKİ ÜÇ ÖRNEK VEREYİM
  SANIRIM
  YETERLİ OLACAKTIR
  BAŞKALARI DA,ARNAVUT CİĞERİNİ TARİF ETSİNLER HER ŞEY BEN ANLATIRSAM AYIP OLUR..
  NEYSE ŞAKA BİR YANA..

  ARNAVUT=Mustafa Kemal Atatürk
  ARNAVUT=Mehmet Akif Ersoy
  ARNAVUT=Yahya Kemal Beyatlı
  38.000.000 RUMELİ İNSANI TÜRKİYEDE YAŞADIĞINA GÖRE
  ARNAVUT & TÜRKİYE =DEMEK