Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • özlemek07.09.2011 - 00:16

  görmeye cesaret edemeyecek kadar..

 • selluka26.06.2009 - 18:53

  Sarmaşık.
  Levent Yüksel'in Ezginin Günlüğü için yapılan albümdeki şarkısı 'Selluka'.. Beni her dinlediğimde çok etkileyen sözler, müzik ve ses.. Tabi tavsiye ettiklerimden. Levent Yüksel her zamanki gibi çok güzel söylemiş yaaaa :))))

 • abbas güçlü ile genç bakış26.06.2009 - 18:43

  Bu denli genç popülasyona sahip bir ülkede tek program oluşu üzücü tabi.. Neden bu kadar geç saatte olduğunu da anlamıyorum:((program bittikten sonra da devam eden tartışmalarla sabah 4'ü buluyoruz, ertesi gün de malum, uyukluyoruz..

 • joker22.06.2009 - 15:49

  'BEN JOKERİMMM'......

  Anima'nın çok eğlendiğim şarkısından biri...

  Bir de çocukken palyaçolardan nefret etmeme neden olan Batman'deki joker var tabi.

 • badem22.06.2009 - 15:30

  Sevmem Anadolu Rock ama bunlar bir başka yapıyorlar Karacaoğlan'ı. Gruptan birkaç kişiyi de tanıyorum. Albümlerini de almıştım ve hatta hediye ettiklerim bile oldu. Dinlemek keyifliydi, tavsiye ederim....

  Bir de BADEM en sevdiğim yemiştir.... (Allahım azım sulanıyor :)))

 • balkan müziği22.06.2009 - 15:19

  En zengin etnik müziktir Balkan Müziği. Ezgilerini Orta Avrupa'dan, Orta Anadolu'ya ve hatta Batı Karadeniz'e kadar duyabilirsiniz. Türk (Klasik- Sanat) Müziğinin temelini bu ezgiler oluşturmuştur ve tüm çalgılara bakarsanız Balkan enstrümanlarıdır.

 • lazlar22.06.2009 - 15:04

  Tüm Karadenizlilere laz denir diye bilirdim oysa pek öyle değilmiş. Doğu Karadenizde ve sadece belli bölgelerde yaşarlarmış. İşte ben o lazları sevmem. Aman benden uzak olsunlar da....

 • arnavut22.06.2009 - 14:54

  Arnavutlar'ın kökeni meselesi, etnologlar arasında hala bir ihtilaf konusudur. Arnavutluk'un (Albania) asıl sakinlerinin bugünkü yurtlarına nereden geldiklerine ilişkin meseleye çözüm olarak birçok varsayım ortaya atılmıştır. Kafkaslar'da 'Albania' adlı başka bir yerin varlığı, 'Albania' adının nereden kaynaklandığının gizemini sürdürmesi ve öte yandan bu ismin, Arnavut halkının kendisince bilinmemesi ve de Arnavutlar'ın Balkan Yarımadası'na gelişine dair tarihin ve efsanelerin ortaya koyduğu somut bir kaydın olmaması Arnavutlar'ın kökeni meselesini çözümü zor bir hale getirmiştir.

  Fakat, her ne olursa olsun, bugün genel olarak kabul edilmiştir ki Arnavutlar Güneydoğu Avrupa'daki en eski ırktır. Bütün bulgular şuna işaret etmektedir ki Arnavutlar, birbiriyle akraba İlliryalılar, Makedonyalılar* ve Epirotlar tarafından tarihin çeşitli dönemlerinde temsil edilmiş ilk Ari göçmenlerin soyundan gelmektedirler. Çoğu etnolog ve dilbilimcinin kanısına göre, İliryalılar, yarımadanın güney kısmında yerleşik olan ve sınırları İtalya ve Trakya'ya kadar uzanan Helen öncesi Tyrrhenopelasgia halkının çekirdeğini oluşturmuşlardır. İliryalılar daha geniş bir anlamda aynı zamanda Pelasgialıdırlar. Dahası, Yunan yazarlarca 'barbar' ve 'Helen olmayan' olarak adlandırılan bu akraba ırklardan İliryalılar'ın, Gegler'in yani kuzeyli Arnavutlar'ın ataları, Epirotlar'ın ise Tosklar'ın yani güneyli Arnavutlar'ın ataları olduklarına inanılmaktadır. Bu genel kanı, Strabo'nun İliryalılar ve Epirotlar arasında sınır oluşturduğunu belirttiği Via Egnatia ya da Egitana'ya ilişkin ifadesinin pratikte bugün Gegler'i ve Tosklar'ı ayıran Shkumbini ırmağının akışına karşılık gelmesinden doğmuştur. Aynı coğrafyacı, Epirotlar'ın aynı zamanda Pelasgialı olarak adlandırıldıklarını ifade etmiştir. Bugün bile anısı çağdaş Arnavutlarca Tanrı'ya verilen isim 'Zot' olarak kalan Pelasgialı Zeus'a antik çağların en ünlü kahininin olduğu yer Dodona'da tapılmıştır. Herodot'a göre bu kutsal yerin civarına Pelasgia denilmekteydi.

  Dahası, etnologların bu bulguları kendilerini gururla Balkan Yarımadası'nın asıl sakinlerinin torunları olarak gören yerlilerin bozulmamış olan gelenekleriyle desteklenmektedir. Onlar, bu sebeple, bu topraklar üzerindeki asıl hakkın kendilerinde olduğunu düşünmektedirler. Aynı zamanda bu geleneklerin gücüyledir ki Arnavutlar, diğer Balkan uluslarını fazlasıyla kendilerinin olanı sahiplenmiş yabancılar olarak görmektedir. Bu sebepledir ki Arnavutlar ve komşuları arasında yüzyıllar boyunca süregelen sınır savaşları olmuştur.

  Kısacası, Arnavutlar bugünkü Slav kökenli Makedonyalılar değildir...

  Ben Arnavutum mesela....

 • sunay akın22.06.2009 - 14:32

  Sadece yazsın dediğim insan o. Tüm anekdotlarını ve her okuyuşta inceden acıtan o sözlerini (şiirlerini) sadece yazmalı o.

  'Yüreğim ıslaktır benim
  Kuytularda ağlamaktan
  Ve hafif uçuktur rengi
  Kurusun diye kaç kez
  Güneşe asılmaktan'

 • yıkık12.06.2009 - 17:31

  Ümit Yaşar Oğuzcan şiiri, Tayfun Kıraç bestesi.

  Başka sözlerle de anlatılmazdı ki yıkılmışlık, böyle ustaca, böyle usul ama derinden, her dizede acıtan bir anlam ve tekrar tekrar dinlendiğinde bile artan bu yıkılmışlık hissini ne verebilirdi bu şarkı(şiir) dan başka...

  'Al götür beni o kayıp gecelere
  Yeter ikimize yalnızlığım'

  'Bırakma beni insanlar kötü
  Bırakma beni korkuyorum'