Kültür Sanat Edebiyat Şiir

alfred nobel sizce ne demek, alfred nobel size neyi çağrıştırıyor?

alfred nobel terimi Ultimate tarafından 11.03.2004 tarihinde eklendi

 • Sui Generis
  Sui Generis02.02.2012 - 03:20

  Bulusunun (dinamit) yarattigi yikici sonuclarin utancini tasiyabilmek icin bulusunun imkanlarini baris, edebiyat, ve bilimin hizmetine sunan adam.
  - pragmatik humanist.

 • Osman Özütler
  Osman Özütler20.04.2011 - 20:56

  Kendi adıyla verilen Nobel Ödülleri ile ölümsüzleşen, 'dinamitin mucidi' olarak da tanınan İsveçli Kimyager ve mühendisdir. Alfred Nobel, 1896'da beyin kanamasından ölmeden önce, servetinin büyük bir bölümünün her yıl insanlığa hizmet edenlere sunulmasını vasiyet etmiştir.

 • Osman Özütler
  Osman Özütler20.04.2011 - 20:41

  Kötü olan kendisi değil, icadını insanlığın zararına kullanan kişilerdir..

 • Hüzün Çiçegi
  Hüzün Çiçegi02.12.2009 - 23:14

  Ya ne olursa olsun her şeyin riski vardır çalışmış vazgeçmemiş başarısızlıklar ardından başarıyı yakalamış ve iyiye kullanmış ne güzel hazreti alimi ydi galiba ilim çindede olsa gidin bulun demiş
  her şerden bir hayır doğarmış bunu böyle kabul edlim bence ilime bilime karşı olmayalım bir düşünün bence

 • İnanç Hayat
  İnanç Hayat22.07.2009 - 00:55

  iyi adammış kalbi fesat değilmiş yukarıdaki bilgilere göre ama baska sey bulamamış mı mesela dunayı böyle parca parca acı cektirerek patlatmayı secmiş. madem patlayıcı yapıyorsun su hidrojen kuramını arastır belki dunyayı kökten pufff.... bizde dogmaz hakkında atıp tutmazdık. naber alfred dayı mezarında rahat uyu :)

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün09.05.2009 - 01:24

  Her sene adına ödüller verilen dinamittin mucidi Norveç'li bilim insanı. İnsanlığa hizmet etmek için yaptığı buluşun insanları yok etmek için kullanıldığını anlayınca büyük üzüntüye kapımıştı.

 • Alperen Kılıçkap
  Alperen Kılıçkap16.07.2008 - 16:42

  1833'te varlıklı bir aileden gelen anne Andriette Ahlsell ile mühendis baba Immanuel Nobel'in üçüncü oğulu olarak Stokholm'de dünyaya geldi. Alfred doğduğunda, babası iflas etmişti, dolayısıyla ailesinin maddi durumu iyi değildi. Nobel ailesi 1837'de Finlandiya'ya, 1842 yılında ise St. Petersburg'a taşınır. St. Petersburg'da babası Immanuel Nobel bir atölye açar, annesi ise bir bakkal dükkânı işletir. Baba Nobel, St. Petersburg'da büyük başarı kazanır ve Rus ordusu için silah üretmeye başlar.

  Alfred Nobel, özel öğretmenler tarafından eğitilir. Doğa bilimleri, dil ve edebiyat alanlarına yoğunlaşır. Onyedi yaşına geldiğinde İsveççe, Rusça, Fransızca, İngilizce ve Almanca'yı akıcı bir şekilde konuşabilmektedir. Fizik ve kimyanın yanısıra, onun bir mühendis olmasını isteyen babasının pek hoşuna gitmese de Alfred İngiliz edebiyatına ve şiire de ilgi duymaktadır.

  Babası onu kimya mühendisliği eğitimi görmesi için yurtdışına gönderir. İki yıllık süre içinde İsveç, Almanya, Fransa ve ABD'de bulunur. Paris'te bulunduğu süre zarfında dönemin ünlü kimyageri T. J. Pelouze'nin laboratuvarında çalışır. Burada ayrıca güçlü bir patlayıcı sıvı olan nitrogliserini keşfeden İtalyan kimyager Ascanio Sobrero ile tanışır. Alfred Nobel de nitrogliserin ile ilgilenmektedir. Nitrogliserin, baruttan daha güçlü olmasına karşın, basınç ve sıcaklığın etkisiyle kolayca patlamaktadır. Nobel'e göre bu durum nitrogliserinin pratik kullanımını sınırlandırmaktadır.

  Alfred Nobel, 1852'de ailesi tarafından St. Petersburg'a geri çağrılır. Nobel, nitrogliserin ile ilgili çalışmalarına burada devam etmeye çalışır. Ancak, babası Immanuel Nobel'in işleri bozulmaya başlar. Kırım Savaşı'nın sona ermesini takiben Rus ordusu baba Nobel'in işletmesinden silah sipariş etmeyi keser. Baba Nobel, bir kez daha iflas eder. Bunun üzerine baba Nobel iki oğlu Alfred ve Emil ile ile birlikte Stokholm'e geri döner (Diğer oğulları Robert ve Ludvig ise St. Petersburgda kalır) .

  Alfred Nobel, 1863 yılından itibaren nitrogliserin ile ilgili çalışmalarına Stokholm'de devam eder. 1864 yılında çalışmalarını yürütürken bir patlama olur. Kazada, küçük kardeşi Emil ile birlikte dört kişi hayatını kaybeder. Alfred Nobel'in Stokholm şehri sınırları dahilinde çalışma yapması yasaklanır. Bunun üzerine Alfred çalışmalarına Malaren Gölü yakınlarındaki bir mavnada devam eder.

  Nitrogliserin'i patlayıcı madde olarak kullanma yollarını araştırdı. 1863 yılında Stokholm'de az miktarda nitrogliserin yapmaya başladı. Birkaç ay süren araştırmaların sonunda bir patlama ile laboratuvar yıkıldı. Çalışmalarına devam eden Alfred Nobel 1865'te yeni bir fabrika kurdu, bir süre sonra ikinci fabrikasını da açtı. 1864 yılında araştırmalarının sonucunu aldı ve dinamit barutunu buldu. Araştırmalarına devam eden Nobel, 1877'de Balistit adını verdiği yeni bir çeşit barut tasarladı. 1879'da, Paris yakınlarındaki Servan'da bir laboratuvar kuran Nobel, buradaki çalışmaları sırasında dumansız barut adını verdiği ve eşit miktarlarda nitrogliserinle nitroselüloz karışımından oluşan, itici barutu buldu.

  Birkaç yıl sonra kordit adlı patlayıcı madde konusunda İngiliz hükümeti aleyhine dava açtı, ancak davayı kaybetti. Bu dönemde Fransa'ya karşı kurulan bir ittifakta İtalya ile işbirliği yapan Nobel, aleyhindeki kampanyalar sonucunda Paris'i terk ederek İtalya'nın San Remo şehrine yerleşti, laboratuvarını da oraya taşıdı.

  Nobel, San Remo'da 1896 yılında beyin kanaması sonucu öldü. Vasiyetinde, mirasının Nobel Ödüllerinin enstitüleştirilmesi yönünde kullanılmasını ve 33.200.000 kronunun her yıl insanlığa hizmette bulunanlara sunulmasını istemiştir.

  Bu ödüller, fizik, kimya, tıp veya fizyoloji, edebiyat ve barışa hizmet olmak üzere toplam beş dalda verilecekti. Nobel'in bu vasiyeti önceleri büyük tartışma yarattı. Ancak 1900 yılında İsveç hükümetinin Nobel Vakfı'nı kurmasıyla, Nobel Ödülleri düzenli olarak verilmeye başlandı. Daha sonra 1968'de İsveç Bankası Alfred Nobel'in anısına bir ekonomi ödülü vermeyi kararlaştırdı, ödül ilk kez 1969'da verildi.

  Sentetik bir element olan Nobelyum onun anısına bu isim ile anılmıştır.

  Nobel ödülleri her sene ölüm tarihi olan 10 Aralık'ta verilmektedir.

  Ardımdan bıraktığım gayrimenkulumun ve servetimin tamamı, aşağıdaki şekilde dağıtılacaktır. Kapital, emniyetli bir şekilde Fon'da toplanmalıdır. Bu fon'un geliri her yıl Insanlığa en büyük hizmeti yapan kişilere dağıtılmalıdır. Bu gelir beş ana bölüme ayrılmalı ve aşağıdaki şekilde dağıtılmalıdır. Bir kısım fizik sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısım kimya sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısmı fizyoloji ya da tıp alanında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. Bir kısım edebiyat sahasında en büyük eseri yazan kişiye verilmelidir. Bir kısım Milletlerarası barış ve kardeşlik için en büyük çalışmayı yapan kişiye verilmelidir. Fizik ve kimya konusundaki keşifler, Isveç ilim konseyince değerlendirilmelidir. Tıp konusundaki çalışmalar Stokholm'deki Caroline Enstitüsü tarafından değerlendirilmelidir. Edebiyat ve barış konusundaki mükafatlar İsveç Parlementosu tarafından seçilen beş kişilik bir heyet tarafından değerlendirilmelidir. En büyük ve kesin arzum mükafatlar adaylara dağıtılırken kesinlikle milliyet tefrika yapılmamasıdır. En mühimi, mükafatı alacak şahıs bir İskandinavyalı da olabilir, olmayabilir de.BUNUN SAYESİNDE NOBEL ÖDÜLÜ VERİLMEYE BAŞLANMIŞTIR.

 • Cmk
  Cmk20.07.2007 - 19:53

  Dinamiti İnsanlığığn faydalanması için yapmış olan İsviçreli kimyager ve mühendis.

 • Ekin Demirkaya
  Ekin Demirkaya29.07.2006 - 20:42

  önceleri fakir bir insandı.zannedersem terk edilmiş bir trende yaşıyordu.dinamiti bulduktan sonra çok zengin oldu.kendi adına bir vakıf kurup,elde edilen gelirle genç bilimcilere fon sağlamaya başladı.kendisi dinamiti bulmuş olabilir.ancak onun sayesinde bulunanlar dinamitin verdiği zararları fazlasıyla ödüyor

 • Emrecan
  Emrecan16.07.2006 - 05:55

  bence mükemmel bi ironi... yani insanlığın yararına bi buluş yapıyosun ve bu buluş dünyayı cehenneme çeviriyor ve bunu bulan insanın adına her yıl bilim ödülleri veriliyor ki bence oscar ödüllerinden çok daha anlamlı....