Kültür Sanat Edebiyat Şiir

abdülhamit sizce ne demek, abdülhamit size neyi çağrıştırıyor?

abdülhamit terimi Engin Kahraman tarafından 20.05.2003 tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün22.09.2017 - 13:30

  Abdülhamid"in amacı devletin dağılmasının önüne geçmek için "Osmanlıcılık ideoljisinde sadık vatandaşlar yetiştirmek idi.eğitim ülkenin her yanında devlet otoritesinin kurulmasında bir araç olarak görülmüştü.Ancak,Türk,Kürt,Arap vs Müslüman halkı kaynaştırıp devletin dağılmasını önlemekte mümkün olmadı.Abdülhamid"in eğitim yoluyla devlete ve kendisine sadık bireyler yetiştirmeyi amaçlasa da,bu okollardan yetişenler muhalefetin temelini oluşturdu .Abdülhamid"in açtığı okullarda yetişen İttihatçı,aydın,askerler meşrutiyeti ilan ettiler,Abdülhamid"in tahttan indirilmesini sağladılar,sekülerliği benimsediler ve dini ülkenin ülkenin gelişmesinde engel olarak gördüler.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün22.09.2017 - 13:16

  1890.Abdülhamid döneminde Yahudiler Filistin halkından 40 bin dönüm toprak satın almıştır.( Osmanlı Arşivi.)

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş07.07.2017 - 21:20

  Resmi tarihçilerin bilerek ve isteyerek kötü gösterdikleri son dönemin gördüğü en zeki devlet adamı. Bismarck mevcut devlet adamları içinde % 90 zeka ve kabiliyet onda diyor. Bill Clinton bize siyaset akademilerinde Abdülhamid'i öğrettiler demişti. Geç de olsa iadei itibarı verilmesi borcumuz.

 • Durmuş Ali Çatal
  Durmuş Ali Çatal29.07.2011 - 21:03

  Bir devrin kaderini elinden tutan Millet ve Devlet'i Töhmet altına düşürecek bütün işlerden uzak duran.Milleti adına hiç kimseye taviz vermeyen.Bir ulu HÜNKARDIR.Allah Rahmetiyle yarğılasın.(Amin.)

 • Gizem Aktaş
  Gizem Aktaş07.05.2011 - 14:54

  Osmanlıyı en kötü döneminde en iyi şekilde uzunca bir süre yöneten padişah. ayrıca en sevdiğim padişahtır.aynı zaman da müthiş zekidir

 • İlhan Nezor
  İlhan Nezor20.01.2011 - 15:45

  GECE YARISI KAPISI ÇALINAN PATİŞAH
  Sultan İkinci Abdulhamid Han,Siyasi Bilgiler Fakültesinden birinci olanları her yıl saraya katip olarak olarak alırmış.Böyle yapmakla,gençleri çalışmaya ve devlet işlerini yerinde görüp incelemeye teşvik edermiş.
  Katip seçilen Esad Bey,'Hatırat-ı Abdülhamid-i Sani' adlı eserinde yaşadığı bir olayı şöyle anlatır.
  'Bir gece yarısı şifre yazdım.İmza için Sultanın yatak odasının kapısını çaldım.Açılmadı.Üçüncü defa vuracağım sırada kapı açıldı.Karşıma çıkan Abdülhamid Han havlu ile yüzünü siliyordu.Bana'Evladım seni beklettim,kusura bakma.Gece yarısı mühim bir imza için geldiğini anladım.Abdestim yoktu.Abdest almak için geciktim.Bu milletin hiç bir kağıdına abdestsiz imza atmadım.Oku,dinleyelim 'dedi.Okudum ve besmele çekerek imzaladı.'Hayırlı olur inşaallah'dedi.
  Kimilerinin Yahudi ağzıyla konuşup'kızıl Sultan'dediği,kimilerinin de gönlünde'Cennet Mekan'olan Abdülhamid Han,milletine ve devlet işlerine işte böylesine saygılıydı.Bunun içindir ki abdest alarak attığı her imza,etrafı çalkalanıp yıkılmaya yüz tutan koca bir imparatorluğu 33 yıl ayakta tutmuştur.O,medrese tahsilliydi.Onun içindir ki böylesine büyük yetişmişti.Bugün onun yerinde olanlar,çağ dışı olan medreselerden deyilde,daha çağdaş(?) yüksek tahsil görerek çift diplomalı ve doktoralı ve bilmekle öğündükleri yabancı dille mezun oldular.
  Hayatlarının en verimli dönemlerini ilim tahsil ettikleri Avrupa ve Okyanus aşırı ülkelerde geçirip,fonksiyon yüzdelerinin zayıfladığı bir zamanda ülkesine hizmet etmeyi bir görev saydılar.Yıllarca içinde bulundukları batı mistizisminin pençesinden kurtulamadılar ve dış destekli iktidarlarında da ülkeyi hep bir felakete sürüklediler.
  İşte size bir örnek:
  Yakın döneme imzasını atan ve Türkiye'yi büyük bir kırizin içine atmakla suçlanan DSP,MHP ve ANAP Hükümeti.
  Ecevit'in sağ kolu olan Hüsamettin Özkan,Başbakan yardımcılığı ve partisinden istifa ederken çok acı bir gerçeği de itiraf ediyordu.Basına yansıyan ve Meclis Araştırma Komisyonuna verdiği ifadede'Biz önümüze gelen kararnameleri hiç okumadan imzalıyorduk.Çünkü altlarında duayen dediğimiz,H.Sami Türk,Ş.Sina Gürel,İsmail Cem gibi bürokratların imzalarını görürdük.Onları görünce biz de okumadan imzalardık.
  Yaptığı bu davranıştan oldukça pişmanlık duyan Özkan,Bürokrat kurbanı olduğunu ve bir daha Ankara'ya Allah'ın nasip etmemesini de söylüyordu.
  Osmanlı'da kanun nizamı olmadığını söyleyenler,acaba Abdülhamid'in gece yarısı uykusundan kaldırılıp,abdest alarak ve bizzat okutarak ve 'Bismillah'diyerek imzalaması karşısında ne diyeceklerdir?
  İşte Abdülhamid farkı.Burada Hüsameddin Özkan'ı kutlamak lazım.'Bürokrat kurbanı olduk'derken,yıllardır milletten gizlenen bürokrasi ayıbını açığa çıkardığı için.Derin Küresel Kraliyet Protokolünde'Seçeceğimiz yöneticiler kabiliyetleri zayıf ve kölece itaat edecek kimselerden olmalıdır.Kendilerinin müşaviri veya uzmanı(bürokrat) olan bizim çocuklarımız sayesinde elimizde oyuncağa döneceklerdir.'deniliyor.
  İşte Osmanlı'nın en tartışmalı ve hakkında en çok kitap yazılan Sultanı ile günümüz bürokrasisinin bir analizini yapmaya çalıştık.Bu mukayese iyi tahlil edilirse Abdülhamid'in ne denli Ulu Hakan olduğu anlaşılmış olur kanaatindeyim.

 • Kayhan Kayar
  Kayhan Kayar08.12.2010 - 15:06

  bana baskı,şiddet,ispiyonculuk,korku,ödleklik,cahillerle işbirliği,cinayetler,gericilik,kudretli osmanlı donanmasını haliçe hapsederek çürümesine sebeb olan bir padişahı hatırlatıyor.

 • Savaş Bozkurt
  Savaş Bozkurt07.12.2010 - 23:31

  Yıldız Mahkemelerinin kurusu, Mithat Paşa'yı TAİF' te katlettilen katil.
  Halk düşmanı (1909 da Meclilsi kapatan kişi.)
  Yahudilerle ilgili ne söyleniyorsa Abdülhamit anından yalan ve sahte kahraman yaratma çabası. İşte II Abdülhamit özetle budur. Buna başka anlam yüklemek istiyenler karşısındakileri cahil zannedenlerdir.

 • Nermin Gül
  Nermin Gül21.05.2010 - 00:20

  yahudiye:bu toptrakları benim ecdadım kanlarını bu topraklara akıtarak kazandılar, şimdi benim size vermem için o ecdaddan her birinin tek tek rızasını almam gerekir ki bu mümkün değil, el hak onlar ölü, diye yanıt veren bir devlet adamıydı ve soruyorum bu devlet adamı kemal atatürkten daha mı az saygıyı hak eder.

 • Vahdet Dunca
  Vahdet Dunca09.02.2010 - 17:28

  ll. sinin daha iyi olduğunu savunduğum padişah. Çeşitli versiyonlarla iyilenmekte ve kötülenmektedir. Neticede insandır...