Kültür Sanat Edebiyat Şiir

abdülhamit sizce ne demek, abdülhamit size neyi çağrıştırıyor?

abdülhamit terimi Engin Kahraman tarafından 20.05.2003 tarihinde eklendi

 • Black Feelings
  Black Feelings 18.08.2018 - 22:36

  Abdülhamid Han..
  Sultan-ı sani,Büyük önder..diyecek o kadar çok şey var ki bilinmeyen hakikatler..Osmanlıyı ayakta tutmak için çirpindigi onca dakika,gün, saat.. Rabbim makamını sonsuz eylesin.

 • Yusuf Sezer Korkmaz
  Yusuf Sezer Korkmaz 15.04.2018 - 14:10

  Erdem Ülkün,
  Senin o çok benimsediğin M.Kemal bile"Abdülhamid'in idare tarzı en azami(Yüksek)Müsamahadır(Hoşgörü)"demiştir.

  Ayrıca Abdülhamit yahudilere toprak satmamış,bilakis huzuruna Filistin topraklarını almak karşısıda Osmanlı borçlarını kapatmak vaadiyle gelen Theodor Herzl'a "Bu toprak milletimin kanıyla sulanmıştır ve bir daha sulanmadığı müddetçe verilmeyecektir." demiştir.Bahsettiğim toprak satımı ise dönemin Osmanlı yönetiminin kararı dışındadır.Filistin halkı kendisini Arap müslüman olarak tanıtan iki üç yahudiye aldanarak tapularını satmıştır.

  Tarihi olayları aktarırken bol keseden sallamayınız.

 • Ayaz Noyan
  Ayaz Noyan 03.03.2018 - 03:26

  ulu hakan

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün 22.09.2017 - 13:30

  Abdülhamid"in amacı devletin dağılmasının önüne geçmek için "Osmanlıcılık ideoljisinde sadık vatandaşlar yetiştirmek idi.eğitim ülkenin her yanında devlet otoritesinin kurulmasında bir araç olarak görülmüştü.Ancak,Türk,Kürt,Arap vs Müslüman halkı kaynaştırıp devletin dağılmasını önlemekte mümkün olmadı.Abdülhamid"in eğitim yoluyla devlete ve kendisine sadık bireyler yetiştirmeyi amaçlasa da,bu okollardan yetişenler muhalefetin temelini oluşturdu .Abdülhamid"in açtığı okullarda yetişen İttihatçı,aydın,askerler meşrutiyeti ilan ettiler,Abdülhamid"in tahttan indirilmesini sağladılar,sekülerliği benimsediler ve dini ülkenin ülkenin gelişmesinde engel olarak gördüler.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün 22.09.2017 - 13:16

  1890.Abdülhamid döneminde Yahudiler Filistin halkından 40 bin dönüm toprak satın almıştır.( Osmanlı Arşivi.)

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş 07.07.2017 - 21:20

  Resmi tarihçilerin bilerek ve isteyerek kötü gösterdikleri son dönemin gördüğü en zeki devlet adamı. Bismarck mevcut devlet adamları içinde % 90 zeka ve kabiliyet onda diyor. Bill Clinton bize siyaset akademilerinde Abdülhamid'i öğrettiler demişti. Geç de olsa iadei itibarı verilmesi borcumuz.

 • Durmuş Ali Çatal
  Durmuş Ali Çatal 29.07.2011 - 21:03

  Bir devrin kaderini elinden tutan Millet ve Devlet'i Töhmet altına düşürecek bütün işlerden uzak duran.Milleti adına hiç kimseye taviz vermeyen.Bir ulu HÜNKARDIR.Allah Rahmetiyle yarğılasın.(Amin.)

 • Gizem Aktaş
  Gizem Aktaş 07.05.2011 - 14:54

  Osmanlıyı en kötü döneminde en iyi şekilde uzunca bir süre yöneten padişah. ayrıca en sevdiğim padişahtır.aynı zaman da müthiş zekidir

 • İlhan Nezor
  İlhan Nezor 20.01.2011 - 15:45

  GECE YARISI KAPISI ÇALINAN PATİŞAH
  Sultan İkinci Abdulhamid Han,Siyasi Bilgiler Fakültesinden birinci olanları her yıl saraya katip olarak olarak alırmış.Böyle yapmakla,gençleri çalışmaya ve devlet işlerini yerinde görüp incelemeye teşvik edermiş.
  Katip seçilen Esad Bey,'Hatırat-ı Abdülhamid-i Sani' adlı eserinde yaşadığı bir olayı şöyle anlatır.
  'Bir gece yarısı şifre yazdım.İmza için Sultanın yatak odasının kapısını çaldım.Açılmadı.Üçüncü defa vuracağım sırada kapı açıldı.Karşıma çıkan Abdülhamid Han havlu ile yüzünü siliyordu.Bana'Evladım seni beklettim,kusura bakma.Gece yarısı mühim bir imza için geldiğini anladım.Abdestim yoktu.Abdest almak için geciktim.Bu milletin hiç bir kağıdına abdestsiz imza atmadım.Oku,dinleyelim 'dedi.Okudum ve besmele çekerek imzaladı.'Hayırlı olur inşaallah'dedi.
  Kimilerinin Yahudi ağzıyla konuşup'kızıl Sultan'dediği,kimilerinin de gönlünde'Cennet Mekan'olan Abdülhamid Han,milletine ve devlet işlerine işte böylesine saygılıydı.Bunun içindir ki abdest alarak attığı her imza,etrafı çalkalanıp yıkılmaya yüz tutan koca bir imparatorluğu 33 yıl ayakta tutmuştur.O,medrese tahsilliydi.Onun içindir ki böylesine büyük yetişmişti.Bugün onun yerinde olanlar,çağ dışı olan medreselerden deyilde,daha çağdaş(?) yüksek tahsil görerek çift diplomalı ve doktoralı ve bilmekle öğündükleri yabancı dille mezun oldular.
  Hayatlarının en verimli dönemlerini ilim tahsil ettikleri Avrupa ve Okyanus aşırı ülkelerde geçirip,fonksiyon yüzdelerinin zayıfladığı bir zamanda ülkesine hizmet etmeyi bir görev saydılar.Yıllarca içinde bulundukları batı mistizisminin pençesinden kurtulamadılar ve dış destekli iktidarlarında da ülkeyi hep bir felakete sürüklediler.
  İşte size bir örnek:
  Yakın döneme imzasını atan ve Türkiye'yi büyük bir kırizin içine atmakla suçlanan DSP,MHP ve ANAP Hükümeti.
  Ecevit'in sağ kolu olan Hüsamettin Özkan,Başbakan yardımcılığı ve partisinden istifa ederken çok acı bir gerçeği de itiraf ediyordu.Basına yansıyan ve Meclis Araştırma Komisyonuna verdiği ifadede'Biz önümüze gelen kararnameleri hiç okumadan imzalıyorduk.Çünkü altlarında duayen dediğimiz,H.Sami Türk,Ş.Sina Gürel,İsmail Cem gibi bürokratların imzalarını görürdük.Onları görünce biz de okumadan imzalardık.
  Yaptığı bu davranıştan oldukça pişmanlık duyan Özkan,Bürokrat kurbanı olduğunu ve bir daha Ankara'ya Allah'ın nasip etmemesini de söylüyordu.
  Osmanlı'da kanun nizamı olmadığını söyleyenler,acaba Abdülhamid'in gece yarısı uykusundan kaldırılıp,abdest alarak ve bizzat okutarak ve 'Bismillah'diyerek imzalaması karşısında ne diyeceklerdir?
  İşte Abdülhamid farkı.Burada Hüsameddin Özkan'ı kutlamak lazım.'Bürokrat kurbanı olduk'derken,yıllardır milletten gizlenen bürokrasi ayıbını açığa çıkardığı için.Derin Küresel Kraliyet Protokolünde'Seçeceğimiz yöneticiler kabiliyetleri zayıf ve kölece itaat edecek kimselerden olmalıdır.Kendilerinin müşaviri veya uzmanı(bürokrat) olan bizim çocuklarımız sayesinde elimizde oyuncağa döneceklerdir.'deniliyor.
  İşte Osmanlı'nın en tartışmalı ve hakkında en çok kitap yazılan Sultanı ile günümüz bürokrasisinin bir analizini yapmaya çalıştık.Bu mukayese iyi tahlil edilirse Abdülhamid'in ne denli Ulu Hakan olduğu anlaşılmış olur kanaatindeyim.

 • Kayhan Kayar
  Kayhan Kayar 08.12.2010 - 15:06

  bana baskı,şiddet,ispiyonculuk,korku,ödleklik,cahillerle işbirliği,cinayetler,gericilik,kudretli osmanlı donanmasını haliçe hapsederek çürümesine sebeb olan bir padişahı hatırlatıyor.

 • Savaş Bozkurt
  Savaş Bozkurt 07.12.2010 - 23:31

  Yıldız Mahkemelerinin kurusu, Mithat Paşa'yı TAİF' te katlettilen katil.
  Halk düşmanı (1909 da Meclilsi kapatan kişi.)
  Yahudilerle ilgili ne söyleniyorsa Abdülhamit anından yalan ve sahte kahraman yaratma çabası. İşte II Abdülhamit özetle budur. Buna başka anlam yüklemek istiyenler karşısındakileri cahil zannedenlerdir.

 • Nermin Gül
  Nermin Gül 21.05.2010 - 00:20

  yahudiye:bu toptrakları benim ecdadım kanlarını bu topraklara akıtarak kazandılar, şimdi benim size vermem için o ecdaddan her birinin tek tek rızasını almam gerekir ki bu mümkün değil, el hak onlar ölü, diye yanıt veren bir devlet adamıydı ve soruyorum bu devlet adamı kemal atatürkten daha mı az saygıyı hak eder.

 • Vahdet Dunca
  Vahdet Dunca 09.02.2010 - 17:28

  ll. sinin daha iyi olduğunu savunduğum padişah. Çeşitli versiyonlarla iyilenmekte ve kötülenmektedir. Neticede insandır...

 • Nilüfer Aydemir
  Nilüfer Aydemir 12.12.2009 - 01:21

  hep yanlış anlaşıldığı iddia edilen ancak bir türlü anlaşılması için çaba harcanılmayan padişah..

  birileri artık film yapsın ama ne olur bunu can dündar yapmasın (:

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ 08.10.2009 - 17:29

  osmanlının en kötü dönemine denk gelmiş en iyi padişaj,hlarından biridir

 • Sükûn Ve İnşirah
  Sükûn Ve İnşirah 07.10.2009 - 01:28

  istibdatına kurban..gel gerzekler elinden kurtar bizi baba..öldük demokrasiden..

  @..

 • Bir Fincan Kayhve
  Bir Fincan Kayhve 06.10.2009 - 18:24

  Her ne kadar tarih kitapları ve derslerinde kötü kazınmış olsa da anlaklarımıza, kendini bilen ve okuyan kesimin sonradan keşfettiğine inandığım değerli bir insan...

 • Burak Caka
  Burak Caka 15.08.2009 - 21:32

  osmanlını en kötü dönemlerinde bile yapmış olduklarını o zamanın en güçlü devletleri yapamadı

 • Kumral Kumral
  Kumral Kumral 03.08.2009 - 14:12

  Osmanlı'nın belki de son dönemdeki en muhteşem padişahı..Günah keçisi ilan edilmiş olsa da onun tek suçu-tabi suç denirse- devletin başına gelmekte geç kalmasıdır..Ruhu şad olsun..Değeriniz elbet anlaşılacak Hünkarım..

 • İnanç Hayat
  İnanç Hayat 22.07.2009 - 00:05

  türkiye tarihi ve osamnlı tarihi arşivleri tam anlamı ile acıldgında deger iortaya cıkacak patisahtır bence


  (yanlış bilmiyorsam =)

  sultanım tren hattı sarayın bahcesinden gecekmiş


  sultanın cevabı

  gecsinde sırtımdan gecsin.

  2

  yahudiler gelir patisaha derler kudusu bize ver osamnlının bütün borclarını ödeyelim üstede para verelim der

  sultnıan cevabı

  değil osmanlıdınn devleti aliyenin borcunu ödemek güneşi bana verseniz size küdüsten bir karıs yer vermem

  diyebilendir ruhun sad olsun

 • Mehmet Kılınç
  Mehmet Kılınç 08.07.2009 - 18:18

  yazılanlara saygı duyuyorum ancak anlamadığım şey şu ki bir insan neden bu kadar karalama furyasının kurbanı olur ve karalamayı yapanların vicdan, millet,din muhakemesi yok mudur. bunlar benim öncelikle merak ettiklerim. O ki bir devrin sıradanlaşan bir devletin son imparatorudur. E. Ziya Karal çok şey demiştir Allah ondan Razı olsun ama Tarih in pirleride pek çok şey demiştir. hemde yerlileri bırakın yabancılara dahi. Hatta biz 2009 da yani buğün demeye cesaret edemesiklerimizi kendi çağının düşman devlet büyükleri esefle de olsa diyebilmişlerdir. Allah ondan Razı olsun. Mekanı Cennet-i Ala olsun

 • Canan Gül
  Canan Gül 05.07.2009 - 19:11

  balçıkla sıvanılmaya çalışılan güneş

 • Gökay İsa Özyüksel
  Gökay İsa Özyüksel 02.07.2009 - 00:49

  abdulhamit han hazretleri gerçek bir müslüman ve adamı onu kötülüyenler gerçeklerden yoksun insanlardır

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün 21.06.2009 - 22:14

  Arapça'nın resmi dil nolmasını isteyen Ord.Prof.E.Ziya Karal:O Abdülhamit ki,petrol kokusu alınca Musul'lu özel mülkiyetine geçiren,özel parasını 'Ceb-ni Hümayun Nazırı olan Agop Paşa'nın idaresi ile Mihael adında bir ermeni müşavirine' işlaten paralarını yabancı bankalarda saklayandır.İslam'cı bir padişahın,Osmanlı'yı 'Türk İmparatorluğu',sahibini de 'Türk Milleti' olarak göremeyeceği de unutulmamalıdır.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün 07.06.2009 - 00:54

  Hafiyelik teşkilatını kurduran Abdülhamit aydını devletin bekasını tehtit eden en önemli unsurlardanbirisi olarak görmüştür,çünkü o güne kadar Reaya-tebaa-en iyi olasılıkla memur-emir alan olarak görünen insanlar arasında devletin daha iyi nasıl yönetilebileceği konusunda görüşleri olanlar çıkmaya başlamıştı.Aydınların kontrol edilmesi şart olmuştu.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan 14.05.2009 - 16:37

  ABDÜLHAMİD'İ ANLAMAK, HERŞEYİ ANLAMAK OLACAKTIR. (N. Fazıl KISAKÜREK)

  Abdülhamid'e kızıl Sultan diyen kim?
  Ona bakmak gerek.
  Avrupa bilkeğini bükemediği, parayla alt edemediği,
  sözünü geçiremediği için O'na bu lakabı vermiştir.
  .
  Şimdikiler Avrupalı ve ABD li abilerinin sözünden çıkmadıkları için, bu tür lakaplar takılamıyor.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün 14.05.2009 - 12:34

  Ona,Le Sultan rouge(Kızıl Sultan) değimini ılk kez Fransız tarihçi Albert Vandal kullanmıştır.

 • Şerife Duman
  Şerife Duman 12.04.2009 - 17:30

  Hakkiyle bilinememiş büyük veli devlet adamı..... Zamanın kutublarındandır.... Selam olsun ya Abdülhamit Han.... Himmetleri hazır olsun......

 • Onur Tuncay
  Onur Tuncay 01.02.2009 - 13:20

  teşkilatın önemli adamlarından biri.ve osm. imp. ömrünü uzatmış padişahlardan biri.kendi döneminde onun kadar başarılı bir hükmdar yoktu ve çok yalnızdı...ellerinden kayıp giden bir imparatorluk onuda beraberinde götürüyordu.o ulu hakanımızdı...

 • Engin Oyanel
  Engin Oyanel 05.01.2009 - 10:58

  BUGÜN BİR TANE ABDÜLHAMİT OLSA ÜLKEMİZ BU SIKINTILARLA YANİ ABD VE AVRUPA ARASINDA KALMAZDI...ONU OKUYUN,ONU ANLAYIN,ANLATIN EVLATLARINIZA...HER İNSANIN HAYATI DOĞRU VE YANLIŞLARLA DOLUDUR MUTLAKA...LAKİN O ULU HAKAN'DIR Kİ YANLIŞLARININ KAT KAT ÜZERİNDEDİR DOĞRULARI...HAKKINDA BİR ÇOK ASILLI VE ASILSIZ KİTAPLAR YAZILDI ÇİZİLDİ...AMA KİMSE GERÇEĞİ DEĞİŞTİRME GÜCÜNE SAHİP DEĞİLDİR...ABDESTSİZ HİÇBİR EVRAĞI İMZALAMAYAN VE HİÇ GİTMEDİĞİ HALDE DEFALARCA KABEDE GÖRÜLEN PADİŞAHLARIMIZDANDIR KENDİSİ...KERAMET SAHİBİDİR...M.KEMAL ATATÜRK BİLE KENDİSİNDEKİ DEVLET DEHASINA ABDÜLHAMİT HAN'DAN BİR ÇOK ŞEY KATTIĞINI BEYAN ETMİŞTİR...

 • Muharrem Demir
  Muharrem Demir 03.01.2009 - 21:56

  sultan Abdülhamid han yahudi zihniyetinin bize küçükken kızıl hakan diye tanıtmaya çalıştığı osmanlının kanuni'den sonra gelen padişahlarının en yücesidir ALLAH c.c. ondan razı olsun ve ALLAH'ın rahmeti onun üzerine olsun

 • Sahin Sahin
  Sahin Sahin 13.11.2008 - 00:02

  Evet o oyle bir sultan devrin dost dusman devletlerin liderleri bile ona hayran kalmislardir.Ona giptayla bakmislardir.

 • Müsteâr İsim
  Müsteâr İsim 02.11.2008 - 14:10

  www.ikinciabdulhamid.com

  Bu site; yaşadığı dönem içerisinde yanında kendisini anlayabilecek çapta bir deha bulamayan, bir nesle sadece basit siyasi hesaplar uğrunda 'kızıl sultan' kimliğiyle tanıtılan ve değeri, dehası ve isabetli politikaları zaman geçtikçe çok daha iyi anlaşılan Ulu Hakan II. Abdülhamid Han hatırasına yayın yapmaktadır.
  Sitemizde kategoriler halinde arşivlediğimiz muteber materyaller sayesinde II. Abdülhamid'i icraat, fikir ve şahsiyet zaviyelerinden hakikate uygun bir biçimde anlatabilmeyi, fotoğraf galerimiz ile sizi biraz da olsa o dönemlere götürebilmeyi ve forum alanımızla da her mevzuda fikir ve bilgi paylaşımını sağlayabilmeyi amaçladık.

  Umarız ki, II. Abdülhamid Han'ı hakiki kimliğiyle anlatabilmek adına tasarladığımız bu site, barındırdığı belgelerle bu mesele hakkında bilgiye ihtiyaç duyan her kesimden insanın ihtiyacına cevap verebilir.


  ABDÜLHAMİD'İ ANLAMAK, HERŞEYİ ANLAMAK OLACAKTIR. (N. Fazıl KISAKÜREK)

 • Mine Can
  Mine Can 24.08.2008 - 12:26

  Tarih öğretmenlerimin ' paranoyak! ' diye nitelendirdikleri ve çocuk yaştan itibaren nedense hep bize kızıl sultan! diye aksettirdikleri ve gerçeği büyüdüğümde öğrendiğim aslında 'ulu hakan! ' olan büyük bir devlet adamı... günümz eğitim ve bilim çalışmalarının temelini borçlu olduğumuz insan...

 • Oğuz Han
  Oğuz Han 04.07.2008 - 00:04

  değerini bir türlü anlayamdıümız ya da analmak istemediğimiz büyük devlet adamı...

 • Adım Oblomov
  Adım Oblomov 17.02.2008 - 13:35

  'Tarihler adını andığı zaman,
  Sana hak verecek hey Koca Sultan,
  Bizdik utanmadan iftira atan,
  Asrın en siyasi Padişahına'.
  (RIZA TEVFİK)

  'Padişahım gelmemişken yada biz,
  İşte geldik senden istimdada biz,
  Öldürürler başlasak feryada biz,
  Hasret olduk eski istibdada biz'.
  (SÜLEYMAN NAZIF)

 • Barış Savaş
  Barış Savaş 11.01.2008 - 18:56

  Ulu Hakan Sultan Abdulhamid Han, Osmanlının en büyük padişahlarındandır. Kendisine baskıcı diyenler, kızıl sultan diyenler İnşallah bir gün gerçekleri öğrenirlerde utanırlar Rıza Tevfik gibi. Abdulhamid Hana sadece sultan gözüyle bakamayız. Çünkü o sultanlıktanda üstün olan Evliyalık makamındadır.

 • Murad Yıldız
  Murad Yıldız 21.12.2007 - 18:48

  My lord I know you are the Dear One (Al-Aziz)
  ... And no one but you are the Dear One
  You are the One, and nothing else
  My God take my hand in these hard times
  My God be my helper in this critical hour

  Büyük insan büyük adam

 • Rania
  Rania 05.11.2007 - 13:18

  ancak öldüğünde yaptıklarının
  anlaşıldığı yahudi ve masonlar tarafından kızıl sultan diye adlandırılan aslında ULU HAKAN olan müstesna bir zat Osmanlıyı 33 yıl ayakta tutmayı başaran bir osmanlı padişahı kelimeler kifayetsiz kalır anlatılmaya kalkılsa
  Allah gani gani rahmet eylesin

 • Murat Yıldız
  Murat Yıldız 06.10.2007 - 13:16

  Göksultan

 • Mustafa Korkmaz
  Mustafa Korkmaz 29.09.2007 - 23:52

  Tarihler adını andığı zaman...

  Sana hak verecek hey Koca Sultan...

  Bizdik utanmadan iftira atan...

  Asrın en siyasî Padişahına...

  (Rıza Tevfik)

 • Yusuf Ziya Uçak
  Yusuf Ziya Uçak 26.09.2007 - 15:10

  abdulhamit iki adet olup ikincisi kızıl sultan yakıştırmasına muhatap olmuştur.. kendisi siyasi deha ve ilim adamıdır.. yıldız istihbarat teşkilatı kurucusudur..

 • Adım Oblomov
  Adım Oblomov 03.08.2007 - 19:38

  Ulu hakan Haşmetli padişahım Abdülhamid Han siyasi deha evliyaullah
  Hz Allah sefaatlerini nasip etsin

 • Kamil Işıklıgil
  Kamil Işıklıgil 24.06.2007 - 16:29

  günümüzde dahi bazı ' beyni kanayan soylu kafalar'ın anlamamakta ısrar ettiği Devlet-i Osmaniyye'nin gelmiş geçmiş en büyük hükümdarlarından.Zamanın Süper Güçlerini ince bir politikayla uyutarak Vatanın kalkınması adına büyük bir çalışma başlatmıştır.Bu çalışma ekonomi, eğitim, askeri ve siyasi alanlarda olmakla beraber bugün dahi ihtiyacımız olan bir çok kuruluşu kendisi kurmuştur.
  Sultan Abdülhamid'in Osmanlısı ile şimdi içerisinde yaşadığımız durum bence birbirine çok benzemektedir.Siyasilerimiz ve tabi ki geleceğin siyasetçileri de bu yüzden Abdülhamid'i ve onun politikalarını çok iyi anlayıp uygulamalıdırlar diye düşünüyorum.

 • Murat Ateş
  Murat Ateş 12.06.2007 - 17:57

  'Ölüyü diriltme sadece Cenabu Hakkın kudretindedir. Ama meftayı layık olduğu şekilde omuzlar üzerinde kabristana taşıyabilmekte o kişiye son görev. Siz o görevi yerine getirebilecek, vatanını milletini sever nitelikte birini bulmuşsunuz da daha ne istemektesiniz? Meftanızı da mı leşlere yedirecektiniz' denilmesine mani olan ulu hakan. Allah senden razı olsun. Anlamamakta ısrar edenlere yaşananlar ders olsun.

 • Aslıhan Duygu Alptekin
  Aslıhan Duygu Alptekin 27.05.2007 - 21:37

  osmanlı tarihinde bilinen en yasakçı baskıcı padişah...sözde özgürlükçüler yani ittihat ve terakkiciler onu devirdikten sonra bu seferde kendi baskı ve hegemonyalarını kurdular....bir de tahttan indirilmekten o kadar tırsmış ki jurnalcilik(ihbarcılık) resmen meslek haline gelmiş zamanında...demiryolu ve almanlar meselesine hiç girmeyelim zaten...ben fikren sevmem ama dönemin şartları içinde objektif olarak değerlendirirsek haklı olduğu yönler vardır belki...

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören 15.05.2007 - 00:24

  Devletimizin ve milletimizin en büyük düşmanı ne diğer ülkelerdir...nede içimizdekilerdir....en büyük düşmanımız içimizde gibi görünüp kuyumuzu kazan yahudilerdir...
  rumu ermeniyi yada arnavutu silahla bastırabilirim ama yahudileri asla...onlar daima zengin olacaklardır...ve ince siyasetle önlerini engelleyemezsen daima senin altını kazacaktır...
  (Abdülhamid han...)

 • Alperen Bozkurt
  Alperen Bozkurt 04.05.2007 - 17:31

  Ulu Hakanımız Abdülhamid Hazretleri, Osmanlı Padişahlarının en büyüklerindendir. En zor zamanlarda devleti 33 yıl daha ayakta tutmuş, deha sahibi bir mübarek zâttır. Bu ulu Hakanımız İslam davasının savunucusudur. İslam Halifelerindendir. Sadece bir devlet adamı değil, aynı zamanda İslam Alimi, Evliyadır. ALLAHÜ TEALA şefaatine kavuşmamızı nasip etsin. AMİN.

 • Mehmetsait Altınay
  Mehmetsait Altınay 28.04.2007 - 12:35

  gericilerin önde gideni satıcı sansürcü tarihte hep iyiler olacak diye bişey yok arada böyleleride çıkar

 • Özgür Köktürk
  Özgür Köktürk 14.04.2007 - 16:44

  Siyasetin üstadı Büyük Osmanlı hakanı...Mekânı cennet olsun.