Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

abdülhamit sizce ne demek, abdülhamit size neyi çağrıştırıyor?

abdülhamit terimi Engin Kahraman tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Filistin"e Yahudilere toprak satan padişah,
  Belgelenmiştir.( Başbakanlık Osmanlı arşivlerinden )

 • Gökhan Akgün
  Gökhan Akgün

  İyi rom içerdi.

 • Ah Kalbim Delisin
  Ah Kalbim Delisin

  Abdülhamid Han..
  Sultan-ı sani,Büyük önder..diyecek o kadar çok şey var ki bilinmeyen hakikatler..Osmanlıyı ayakta tutmak için çirpindigi onca dakika,gün, saat.. Rabbim makamını sonsuz eylesin.

 • Ayaz Noyan
  Ayaz Noyan

  ulu hakan

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Abdülhamid"in amacı devletin dağılmasının önüne geçmek için "Osmanlıcılık ideoljisinde sadık vatandaşlar yetiştirmek idi.eğitim ülkenin her yanında devlet otoritesinin kurulmasında bir araç olarak görülmüştü.Ancak,Türk,Kürt,Arap vs Müslüman halkı kaynaştırıp devletin dağılmasını önlemekte mümkün olmadı.Abdülhamid"in eğitim yoluyla devlete ve kendisine sadık bireyler yetiştirmeyi amaçlasa da,bu okollardan yetişenler muhalefetin temelini oluşturdu .Abdülhamid"in açtığı okullarda yetişen İttihatçı,aydın,askerler meşrutiyeti ilan ettiler,Abdülhamid"in tahttan indirilmesini sağladılar,sekülerliği benimsediler ve dini ülkenin ülkenin gelişmesinde engel olarak gördüler.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  1890.Abdülhamid döneminde Yahudiler Filistin halkından 40 bin dönüm toprak satın almıştır.( Osmanlı Arşivi.)

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş

  Resmi tarihçilerin bilerek ve isteyerek kötü gösterdikleri son dönemin gördüğü en zeki devlet adamı. Bismarck mevcut devlet adamları içinde % 90 zeka ve kabiliyet onda diyor. Bill Clinton bize siyaset akademilerinde Abdülhamid'i öğrettiler demişti. Geç de olsa iadei itibarı verilmesi borcumuz.

 • Durmuş Ali Çatal
  Durmuş Ali Çatal

  Bir devrin kaderini elinden tutan Millet ve Devlet'i Töhmet altına düşürecek bütün işlerden uzak duran.Milleti adına hiç kimseye taviz vermeyen.Bir ulu HÜNKARDIR.Allah Rahmetiyle yarğılasın.(Amin.)

 • Gizem Aktaş
  Gizem Aktaş

  Osmanlıyı en kötü döneminde en iyi şekilde uzunca bir süre yöneten padişah. ayrıca en sevdiğim padişahtır.aynı zaman da müthiş zekidir

 • İlhan Nezor
  İlhan Nezor

  GECE YARISI KAPISI ÇALINAN PATİŞAH
  Sultan İkinci Abdulhamid Han,Siyasi Bilgiler Fakültesinden birinci olanları her yıl saraya katip olarak olarak alırmış.Böyle yapmakla,gençleri çalışmaya ve devlet işlerini yerinde görüp incelemeye teşvik edermiş.
  Katip seçilen Esad Bey,'Hatırat-ı Abdülhamid-i Sani' adlı eserinde yaşadığı bir olayı şöyle anlatır.
  'Bir gece yarısı şifre yazdım.İmza için Sultanın yatak odasının kapısını çaldım.Açılmadı.Üçüncü defa vuracağım sırada kapı açıldı.Karşıma çıkan Abdülhamid Han havlu ile yüzünü siliyordu.Bana'Evladım seni beklettim,kusura bakma.Gece yarısı mühim bir imza için geldiğini anladım.Abdestim yoktu.Abdest almak için geciktim.Bu milletin hiç bir kağıdına abdestsiz imza atmadım.Oku,dinleyelim 'dedi.Okudum ve besmele çekerek imzaladı.'Hayırlı olur inşaallah'dedi.
  Kimilerinin Yahudi ağzıyla konuşup'kızıl Sultan'dediği,kimilerinin de gönlünde'Cennet Mekan'olan Abdülhamid Han,milletine ve devlet işlerine işte böylesine saygılıydı.Bunun içindir ki abdest alarak attığı her imza,etrafı çalkalanıp yıkılmaya yüz tutan koca bir imparatorluğu 33 yıl ayakta tutmuştur.O,medrese tahsilliydi.Onun içindir ki böylesine büyük yetişmişti.Bugün onun yerinde olanlar,çağ dışı olan medreselerden deyilde,daha çağdaş(?) yüksek tahsil görerek çift diplomalı ve doktoralı ve bilmekle öğündükleri yabancı dille mezun oldular.
  Hayatlarının en verimli dönemlerini ilim tahsil ettikleri Avrupa ve Okyanus aşırı ülkelerde geçirip,fonksiyon yüzdelerinin zayıfladığı bir zamanda ülkesine hizmet etmeyi bir görev saydılar.Yıllarca içinde bulundukları batı mistizisminin pençesinden kurtulamadılar ve dış destekli iktidarlarında da ülkeyi hep bir felakete sürüklediler.
  İşte size bir örnek:
  Yakın döneme imzasını atan ve Türkiye'yi büyük bir kırizin içine atmakla suçlanan DSP,MHP ve ANAP Hükümeti.
  Ecevit'in sağ kolu olan Hüsamettin Özkan,Başbakan yardımcılığı ve partisinden istifa ederken çok acı bir gerçeği de itiraf ediyordu.Basına yansıyan ve Meclis Araştırma Komisyonuna verdiği ifadede'Biz önümüze gelen kararnameleri hiç okumadan imzalıyorduk.Çünkü altlarında duayen dediğimiz,H.Sami Türk,Ş.Sina Gürel,İsmail Cem gibi bürokratların imzalarını görürdük.Onları görünce biz de okumadan imzalardık.
  Yaptığı bu davranıştan oldukça pişmanlık duyan Özkan,Bürokrat kurbanı olduğunu ve bir daha Ankara'ya Allah'ın nasip etmemesini de söylüyordu.
  Osmanlı'da kanun nizamı olmadığını söyleyenler,acaba Abdülhamid'in gece yarısı uykusundan kaldırılıp,abdest alarak ve bizzat okutarak ve 'Bismillah'diyerek imzalaması karşısında ne diyeceklerdir?
  İşte Abdülhamid farkı.Burada Hüsameddin Özkan'ı kutlamak lazım.'Bürokrat kurbanı olduk'derken,yıllardır milletten gizlenen bürokrasi ayıbını açığa çıkardığı için.Derin Küresel Kraliyet Protokolünde'Seçeceğimiz yöneticiler kabiliyetleri zayıf ve kölece itaat edecek kimselerden olmalıdır.Kendilerinin müşaviri veya uzmanı(bürokrat) olan bizim çocuklarımız sayesinde elimizde oyuncağa döneceklerdir.'deniliyor.
  İşte Osmanlı'nın en tartışmalı ve hakkında en çok kitap yazılan Sultanı ile günümüz bürokrasisinin bir analizini yapmaya çalıştık.Bu mukayese iyi tahlil edilirse Abdülhamid'in ne denli Ulu Hakan olduğu anlaşılmış olur kanaatindeyim.

 • Kayhan Kayar
  Kayhan Kayar

  bana baskı,şiddet,ispiyonculuk,korku,ödleklik,cahillerle işbirliği,cinayetler,gericilik,kudretli osmanlı donanmasını haliçe hapsederek çürümesine sebeb olan bir padişahı hatırlatıyor.

 • Savaş Bozkurt
  Savaş Bozkurt

  Yıldız Mahkemelerinin kurusu, Mithat Paşa'yı TAİF' te katlettilen katil.
  Halk düşmanı (1909 da Meclilsi kapatan kişi.)
  Yahudilerle ilgili ne söyleniyorsa Abdülhamit anından yalan ve sahte kahraman yaratma çabası. İşte II Abdülhamit özetle budur. Buna başka anlam yüklemek istiyenler karşısındakileri cahil zannedenlerdir.

 • Nermin Gül
  Nermin Gül

  yahudiye:bu toptrakları benim ecdadım kanlarını bu topraklara akıtarak kazandılar, şimdi benim size vermem için o ecdaddan her birinin tek tek rızasını almam gerekir ki bu mümkün değil, el hak onlar ölü, diye yanıt veren bir devlet adamıydı ve soruyorum bu devlet adamı kemal atatürkten daha mı az saygıyı hak eder.

 • Vahdet Dunca
  Vahdet Dunca

  ll. sinin daha iyi olduğunu savunduğum padişah. Çeşitli versiyonlarla iyilenmekte ve kötülenmektedir. Neticede insandır...

 • Nilüfer Aydemir
  Nilüfer Aydemir

  hep yanlış anlaşıldığı iddia edilen ancak bir türlü anlaşılması için çaba harcanılmayan padişah..

  birileri artık film yapsın ama ne olur bunu can dündar yapmasın (:

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  osmanlının en kötü dönemine denk gelmiş en iyi padişaj,hlarından biridir

 • Sükûn Ve İnşirah
  Sükûn Ve İnşirah

  istibdatına kurban..gel gerzekler elinden kurtar bizi baba..öldük demokrasiden..

  @..

 • Bir Fincan Kayhve
  Bir Fincan Kayhve

  Her ne kadar tarih kitapları ve derslerinde kötü kazınmış olsa da anlaklarımıza, kendini bilen ve okuyan kesimin sonradan keşfettiğine inandığım değerli bir insan...

 • Burak Caka
  Burak Caka

  osmanlını en kötü dönemlerinde bile yapmış olduklarını o zamanın en güçlü devletleri yapamadı

 • Kumral Kumral
  Kumral Kumral

  Osmanlı'nın belki de son dönemdeki en muhteşem padişahı..Günah keçisi ilan edilmiş olsa da onun tek suçu-tabi suç denirse- devletin başına gelmekte geç kalmasıdır..Ruhu şad olsun..Değeriniz elbet anlaşılacak Hünkarım..

 • İnanç Hayat
  İnanç Hayat

  türkiye tarihi ve osamnlı tarihi arşivleri tam anlamı ile acıldgında deger iortaya cıkacak patisahtır bence


  (yanlış bilmiyorsam =)

  sultanım tren hattı sarayın bahcesinden gecekmiş


  sultanın cevabı

  gecsinde sırtımdan gecsin.

  2

  yahudiler gelir patisaha derler kudusu bize ver osamnlının bütün borclarını ödeyelim üstede para verelim der

  sultnıan cevabı

  değil osmanlıdınn devleti aliyenin borcunu ödemek güneşi bana verseniz size küdüsten bir karıs yer vermem

  diyebilendir ruhun sad olsun

 • Mehmet Kılınç
  Mehmet Kılınç

  yazılanlara saygı duyuyorum ancak anlamadığım şey şu ki bir insan neden bu kadar karalama furyasının kurbanı olur ve karalamayı yapanların vicdan, millet,din muhakemesi yok mudur. bunlar benim öncelikle merak ettiklerim. O ki bir devrin sıradanlaşan bir devletin son imparatorudur. E. Ziya Karal çok şey demiştir Allah ondan Razı olsun ama Tarih in pirleride pek çok şey demiştir. hemde yerlileri bırakın yabancılara dahi. Hatta biz 2009 da yani buğün demeye cesaret edemesiklerimizi kendi çağının düşman devlet büyükleri esefle de olsa diyebilmişlerdir. Allah ondan Razı olsun. Mekanı Cennet-i Ala olsun

 • Canan Gül
  Canan Gül

  balçıkla sıvanılmaya çalışılan güneş

 • Gökay İsa Özyüksel
  Gökay İsa Özyüksel

  abdulhamit han hazretleri gerçek bir müslüman ve adamı onu kötülüyenler gerçeklerden yoksun insanlardır

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Arapça'nın resmi dil nolmasını isteyen Ord.Prof.E.Ziya Karal:O Abdülhamit ki,petrol kokusu alınca Musul'lu özel mülkiyetine geçiren,özel parasını 'Ceb-ni Hümayun Nazırı olan Agop Paşa'nın idaresi ile Mihael adında bir ermeni müşavirine' işlaten paralarını yabancı bankalarda saklayandır.İslam'cı bir padişahın,Osmanlı'yı 'Türk İmparatorluğu',sahibini de 'Türk Milleti' olarak göremeyeceği de unutulmamalıdır.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Hafiyelik teşkilatını kurduran Abdülhamit aydını devletin bekasını tehtit eden en önemli unsurlardanbirisi olarak görmüştür,çünkü o güne kadar Reaya-tebaa-en iyi olasılıkla memur-emir alan olarak görünen insanlar arasında devletin daha iyi nasıl yönetilebileceği konusunda görüşleri olanlar çıkmaya başlamıştı.Aydınların kontrol edilmesi şart olmuştu.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  ABDÜLHAMİD'İ ANLAMAK, HERŞEYİ ANLAMAK OLACAKTIR. (N. Fazıl KISAKÜREK)

  Abdülhamid'e kızıl Sultan diyen kim?
  Ona bakmak gerek.
  Avrupa bilkeğini bükemediği, parayla alt edemediği,
  sözünü geçiremediği için O'na bu lakabı vermiştir.
  .
  Şimdikiler Avrupalı ve ABD li abilerinin sözünden çıkmadıkları için, bu tür lakaplar takılamıyor.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Ona,Le Sultan rouge(Kızıl Sultan) değimini ılk kez Fransız tarihçi Albert Vandal kullanmıştır.

 • Şerife Duman
  Şerife Duman

  Hakkiyle bilinememiş büyük veli devlet adamı..... Zamanın kutublarındandır.... Selam olsun ya Abdülhamit Han.... Himmetleri hazır olsun......

 • Onur Tuncay
  Onur Tuncay

  teşkilatın önemli adamlarından biri.ve osm. imp. ömrünü uzatmış padişahlardan biri.kendi döneminde onun kadar başarılı bir hükmdar yoktu ve çok yalnızdı...ellerinden kayıp giden bir imparatorluk onuda beraberinde götürüyordu.o ulu hakanımızdı...