Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yobaz sizce ne demek, yobaz size neyi çağrıştırıyor?

yobaz terimi Zeynep Aşer tarafından tarihinde eklendi

 • Mirii Mirann
  Mirii Mirann

  Salim Ustanın sözü geldi aklıma...

  “görgüsüz makam-mal sahibi olunca “beyefendi” diye seslenirler, “haa” diye cevap verir. “

 • Sadece Şiir
  Sadece Şiir

  Yeniliklere açık değilim,
  Sevdiğimi seveni sevmem,
  Cahilim gözüm başkasını görmez,
  Bir tek onu bilirim.
  At gözlüğüyle bakarım dünyaya,
  Örümcek kafalıyım,
  Gericiyim, unutmam hatıraları,
  Konu aşk olunca ben YOBAZ ım...

 • Batuhan Deniz
  Batuhan Deniz

  İnsanı çığırından çıkaran. Hatta kafayı yaktırıp,mizaha sevk eden ŞEY'ler.

 • Çöl Şulesi
  Çöl Şulesi

  Sadece dinsel olarak kullanmak yanlıştır. Her dinde,her düşüncede olan kişilerden yobaz çıkar.
  Yobaz kelimesi , malasef kullanılması gereken durumlarda kullanılmayıp,farklı amaçlar doğrultusunda kullanılarak yobazlaştırılmaktadır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ne yapıp ne edilip uzak durulması gereken kişidir..

 • Kenan Aydın
  Kenan Aydın

  katı kuralları olan şekilci ve sorgulamadan itaat isteyen hertürlü dogma fikir sahibine denir.(mesela din adına dogma,siyasi fikir adına dogma,)her tülü fikrin bir yobazı mutlaka vardır.

 • Maria Puder
  Maria Puder

  ketçap, asansör, yorgan, sansür

  sapık, sapkın, pedofilik mahluk

 • Burcu Görgün
  Burcu Görgün

  YOBAZ kelimesi halkımız tarafından tam olarak algılanamıyor. Yobaz deyince çoğu kişi dindar bir insana böyle sıfat verildiğini zannediyor. Oysa yobaz dindarların değil, dincilerin sıfatıdır. Dindarla dincinin arsında dağlar kadar fark vardır. Dindar, Yaradanın kulu olduğunu bilen iman etmiş kişidir. Dinci ise, bir amaç için dini kullanır. Yobaz, sözlük anlamıyla bağnaz, dediğim dedikçi ve bir şeye körü körüne inanan veya inanmayan, düşünmeyen dar kafalı kişi demektir. Bu bağlamda sözde entelektüel biri de yobaz olabilir. Fikir üretmeyen, empati yapmayan, her hangi bir konuya farklı açılardan bakmayan, tek düze yaşayan, tek düze düşünen, kendi fikirleri dışındaki her fikre kapalı sözde aydın birine de pekâlâ yobaz denilebilir.

 • Muhammet Hekimoğlu
  Muhammet Hekimoğlu

  Allaha teslim olmak yaratana, gücü, kudreti, ilmi, cömertliği, tüm kainatı kuşatmış olan Allaha elden geldikçe teslim olmak yobazlıksa bırakın bende yobaz olayım. Yobaz; faydasız akla vicdana mantığa sığmayan boş fikirlere sahip o uğurda burnunun dikine giden kibirli grur yapan insanlardır

 • Erkan Crematory
  Erkan Crematory

  geri kalmışlık degişiklige tahammül edemeyen ona farklı gelen herşeye kendince müdahele etmeye kalkan birşeyi bilmediği halde ögrenemeyen yinede yorum yapan nato mermer nato kafa. sabaha kadar anlatsanız kafasını düşüncelerini değiştiremeceğiniz aptal mahluk. türkiyede sayıları çok fazladır. eğer görünüş olarak farklıysanız yolda yürürken dikkat edin dikkatini çekebilir kaya düşebilir yobaz çıkabilir. size mö mö diye bakıp sözlü tacizde bulunabilir. allah bizleri yobazlardan korusun.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Osmanlı devletinde, Sultan 3ncü Murat'ın tahtta olduğu dönemde, 1578 yılında,Takiyüddin Efendi öncülüğünde Tophane bayırına yaptırılan ve de günümüzün NASA'sıyla kıyaslanacak derecede bilim dünyasında önemi olan rasathane'nin; 'Gökleri incelemek uğursuzluk getirir! ..' diyerek fetva veren dönemin Şeyhüislam efendisi... :))

  Bu rasathane; Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa’nın askerleri tarafından 22 Ocak 1580 yılı gecesi, içindeki aletleriyle beraber topa tutularak yerle bir edilmiştir...

 • Şerife Duman
  Şerife Duman

  Değişime açık olmayan....
  Değişimi kabul etmeyen.....

 • Hasan Tan
  Hasan Tan

  Aşık ya da Pavlov'un köpekleri..

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak

  Sozcuk anlami olarak, dinde bagnazligi asiriliga vardiran, baskalarina baski yapmaya yonelen kimse olarak bilinen yobazin bir de mecazi anlami vardir ki, bir dusunceye, bir inanca asiri olcude bagli olan kimseyi kapsar.

  Yobazlarin kisilik ozellikleri arasinda bol bol ofkeyi, alinganligi, tahammulsuzlugu, uyumsuzlugu, hosgorusuzlugu ve memnuniyetsizligi gorebiliriz. Kendi dusuncesi disindaki her dusunce yanlistir onlar icin.

  Allah kurtarsin diyorum...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Efendim,hiç bir haklı sebep insanların ölmelerine neden olamaz. A.B.D kendine göre haklı nedenlerden dolayı,onları hoşmu görelim?

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Cana kıymak konusunda Kur'an-ı Kerim ne diyor:

  İsrâ Sûresinin 33. Ayetinde
  Haklı bir sebep olmadıkça, Allah’ın, öldürülmesini haram kıldığı cana kıymayın. Kim haksız yere öldürülürse, biz onun velisine yetki vermişizdir. Ancak o da (kısas yoluyla) öldürmede meşru ölçüleri aşmasın. Çünkü kendisine yardım edilmiştir.

  Furkân Sûresinin 68. Ayetinde
  Onlar, Allah ile beraber başka bir ilaha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah’ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar.

  Allah'ın ayetlerinin hiç bir yerinde, insanları yakmak, cana kıymak yoktur.
  Bırakın insanı, diğer canlıları, hatta bitkileri yeşilliği yakmak bile hoş görülmemiştir.

 • Eren Erensoy
  Eren Erensoy

  sadece kendilerini bildiği doğrudur

 • Eren Erensoy
  Eren Erensoy

  fikirleri değişim göstermez
  kendi bildiklerine giderler

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Alahu Ekber nidaları ile otelde insanları yakmakta bu durumdadır.
  Allahu Ekber derken söylediklerini anlamayanlar,
  Allah'ın EKBER yani büyük yani TEK HAKİM olduğunun bilincinde olmadan bunu dillerinde söyleyenlerdir.
  Eğer Allah'ın EKBER olduğuna bilinçli olarak inansalardı,
  tek hidayet verecek olanın Allah olduğunu bileceklerdi,
  insanları diri diri yakmak gibi bir Allah'ın kendilerine vermediğini bileceklerdi.
  Yazık,
  Ölenlere yobazlığa kurban gtiitijleri için yazık,
  Eylemi yapanlarda bunu anlamayıp, hesap gününde hesabı verilemeyecek bir iş yaptıkları için yazık.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Yobaz, Bir düşünce ya da inanışa körü körüne bağlın olan, yaşam biçimini ve davranışlarını değiştiremeyen, başkalarını rahatsız edecek derecede ileri götüren, bağnazlığı tam anlamıyla yaşayan.

  Yobaz, sadece dindarlar arasında değildir.
  Laiklerinde yobazı vardır,
  Hristiyanlarında yobazı vardır,
  Çağdaş geçinenlerinde yobazı vardır.
  Kendilerinden başkasının fikir ve yaşantılarına müdahele ederler.

 • Selin
  Selin

  cok var
  fikirleri değişim göstermez kanı da severler.karabaş da denir.

 • Emre Kubal
  Emre Kubal

  Yobaz: Din bağnazlığını (Bir düşünce ya da inanışa körü körüne bağlın olan, yaşam biçimini ve davranışlarını değiştiremeyen) başkalarını rahatsız edecek derecede ileri götüren, bağnazlığı tam anlamıyla yaşayan.

  Yobazlık: Yobazca yaşayan.

  Şimdi burada asıl sorulacak soru şudur bence;

  Gelen en son din müslümanlık, en ilerici, en yenilikçi ve her şeyi tanrı ile inanan arasında tutan bir din, nasıl oluyorda bu kadar yanlış bir biçimde yaşanıyor,yobazlaştırılıyor? Bırakın inanan inandığıyla, inanmayanda arayışıyla kalsın.

  Nasıl oluyor da dini kullanarak insanları kandıranlara ses çıkartmıyorsunuz, ama biri yobaz deyince basıyorsunuz veryansını. Madem o kadar inançlısınız dininizi kullandırmayın, sokmayın tanrıyla aranıza başkasını. İnanıyorsanız sadece inanmayın, anlatılanlara kulaktan dolmalarla, bilin de müslümanlığı. Dininizi, insan bilmediği şeye inanır. Bildiği zaten bildiğidir. (Kimseyi ilgilendirmez ama bende müslümanım)

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Cehalet, yine her zamanki gibi diz boyu…

  Aslında bir tek cümle bile, insanı hemencecik ele verebilir…

  Bknz: “İlericilik yobazları…”

  Ancak ileriye doğru gidilirse “var” olunabilir… Bu hakikattir…

  Yerinde sayanlar ve geriye doğru hareket edenler, silinip gider…

  Lâikliği “ateizm” ile eşit tutan ve bu ilkenin ne mânâya geldiğini bile bilmeyen şaklabanların atıp tutması, aslında bu kişilerin ne kadar “basit” olduklarının açık ve net bir göstergesidir…

  Başka da bir şey değildir… :)

 • T£k Bir
  T£k Bir

  türkiyedeki yobazlar türbanlı ve sakallı birini (top sakal değil onlar gayet medenidir onlara göre :)) gördüğünde korkup feryadu figan eden,atalarını gece gündüz düşünen ve sürekli atalarını düşünerek izinde olan, hatta izinde olmaktan başka iş yapamayan,iş yapmaya çalışanlarıda efendim sen sakallısın yok efendim sen türbanlısın cumhuriyeti yıkacaksın diye engelleyen velhasıl kuru havadan nem kapan ve sonucundada cumhuriyet elden gidiyor diye meydanlara dökülen yobazlardır..kopardıkları yaygaraya bakılırsa sanılırki onlar olmasa cumhuriyete sahip çıkan yok ve türkiyenin hepsi onlardan, maalesefki sayıları birkaç milyonu anca bulur..
  cumhuriyete sahip çıkanları, atatürkçüleri gördük televizyonlarda maskeniz düştü çağdaş yobazlar..artık cumhuriyetin arkasına,türklüğün ardına, atanızın arkasına saklanmayın cesur olun mert olun! ! türklük mertliktir cesurluktur, öyle atalarının ardına saklanıp arkasından ciyak ciyak ciyaklamak değildir..

 • Ley Yam
  Ley Yam

  Türkiye’deki en yoğun yobaz güruhu, ilericilik yobazlarıdır…

  Haykırışları da ekseriya üç kelimedir:

  “laiklik elden gidiyor! ...” :))

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  tiksindirici.

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Türkiye’deki en yoğun yobaz güruhu, din yobazlarıdır…

  Haykırışları da ekseriya üç kelimedir:

  “Din elden gidiyor! ...”

 • Hamza
  Hamza

  Deniz baykal ve şövalyeleri...

 • Aslıhan Duygu Alptekin
  Aslıhan Duygu Alptekin

  tek doğru benim doğrumdur diye direten,başka fikirleri değil değerlendirip anlamaya çalışmak dinlemeye bile tahammül edemeyen,omuzlarının üstündeki kıymetli hazinayi; aklını kullanmak yerine kuru bir inada saplanıp direten,kendi gibi yaşamayanları,kendi gibi düşünmeyenleri anlamayan,sevmeyen hoşgörüsüz kimse...

 • Mehmet
  Mehmet

  değişik fantestik düşünceleri olan gayriinsani düşüncelere sahip olan iki ayaklı dış görünüşüyle insanı andıran beynen gelişmemiş her yeniliğie muhalif ziyafet buldumu oturan kavga gördümü sıvışan yurdum insanı..

 • Ma
  Ma

  sol taraflı aydın insanlar

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut

  ^^Herşeyin doğrusunu ben bilirim, en doğru fikir benim düşüncelerimdir^^ mantığı ile konuşmak, hareket etmektir.

  İki tür yobaz insan vardır:
  1* Dini ve ilmi bilgisi kıt olan dindarlar
  2* İslâm'ı yeterince tanımadığı, bilmediği halde islâmiyete karşı çıkan, dini reddetmekle aydın olunacağını sanan, sözde aydınlardır.

 • Mehmet
  Mehmet

  yobaz kelimesi Laik Yobazlarin Dindar insanlara karsi agizlarindan düsürmedigi bir kelimedir.

 • Ali Eryiit
  Ali Eryiit

  yobaz kendi bildiklerini başkasına zorla dikte ettirmeye çalışan başkalarının düşüncelerine saygı duymayan kendi bildiğini doğru kabul eden kişi

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  İlahi emirler ve bunun getirilerini harfiyen uygulayan insanların, diğer inanışları bilmesinde bir sakınca yoktur, amma onları kabullenmesini ve başka inanışların yaşam tarzını uygulaması beklenilemez...

  Örnek.... : Tesettür ve örtünme hususuna riâyet eden bir bayanın, transparan elbise giyinmesini beklemek.....(bu fikir çok yanlış, çünkü yapılmayacak bir istek ve beklentidir bu.)

 • Kimse Siz
  Kimse Siz

  Herhangi bir görüşe veya inanca sıkı sıkıya bağlı,kendi görüşü dışında herşeyin yanlış ve zararlı olduğunu düşünen,tutucu kişi.Kargadan başka kuş tanımayan şahıs.

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Çağımızda 'irtica' terimine kardeşlik eden ve anlamları bir türlü ayyuka çıkmamış, kalıplaşmış hakaret dizeleri... :))

 • Cem Sagol
  Cem Sagol

  yobazlık.......
  doktora değil.. türbeye gitmektir.......

 • Ali Aydın
  Ali Aydın

  Bazı Embesil Yaratıkların ^Hadi Abi Canım Sıkıldı Gidip Biraz Dine Saldıralım^ Deyince Aklarına Gelen İlk Terimlerden Birisidir.
  Günümüzde Yobaza Rastlanmamıştır.Ama Cumhuriyet Gazetesine Göre Namaz Kılan Oruç Tutan Her İnsan Yobazdır!
  Cahiliye Devrinde Müslümanlara Kötülük Yapan Ebu Cehilleri Anımsatıyor.
  Bazı Kardeşler İse Ne Olduğunu Bilmeden Etmeden İslamla İlgili Olumsuz Düşüncelerini Yansıtıyorlar.

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  yobazlık gaz misali, girdiği kabın şeklini alan bir olgudur, esasen, hangi şekle girerse girsin temel olarak aynı şeyin farklı yansımasıdır. müslüman yobaz vardır, hristiyan yobaz vardır, musevi yobaz, ateist yobaz ve hatta bilmiyoruz ama tahminen budist yobaz vardır. hatta teorik fizikte, topolojik matematikte, ne bileyim moleküler biyolojide, tarihte, evet özellikle de tarih biliminde nice yobazlar vardır, açık fikirliler olduğu kadar...

  burada atlanan konulardan birisi de şudur: açık fikirli bir müslüman hristiyan ya da musevi sadece diğer dinlerin mensuplarına iyilik ve açık fikirlilikle davranan kişi değildir, aynı zamanda kendi dini/görüşü/çalışma alanı vb. içindekilere de saygılı olandır.

  oysa ki islam'ı kullanan yobazların diğer yobazlardan karanlık farkı da budur işte: islami yobazlar, islam dünyası içinde olduğunu söyleyen ve kendi gibi düşünmeyen kişileri de nefret listesine yazarlar. islam'ı kullanan yobaz'ın en büyük zararı yine müslümanadır. çoğunluğunun salt bir koltuk sevdasıyla yanıp tutuştuğunu, örgütlediğini, cehennem azabıyla ilgili trilyon paranoya yaratarak islam'ın barış demek olduğunu unutturduğunu unuturlar.

  ''alıntıdır''

 • Aydın Aydın
  Aydın Aydın

  Hacc suresi:

  3. İnsanlardan bazıları vardır, hiçbir ilme sahip olmadan Allah konusunda mücadele eder ve her inatçı-kaypak şeytanın ardı sıra gider.

  8. İnsanlar içinde öylesi vardır ki, Allah konusunda ilimsiz, kılavuzsuz ve aydınlık getiren bir kitaba sahip olmaksızın mücadele edip durur.

 • Hüseyin Burdur
  Hüseyin Burdur

  Yobaz gerçek anlam olarak hiç birşeyden anlamayan,görgüden yoksun,eğitimsiz ve bunlara benzer anlamları içeren bir kelimedir..

  Ne yazık ki bu kelime bazen islam dini ile bir arada anılmak istenmekte ve bazen cahillik ederek birlikte telaffuz edilmektedir..

  Eğer yobazlık kelimesi islam ile birlikte kullanılırsa anlamını kaybeder..

  Nasıl? ; ? ? ? ? ? ? ? ? ?

  İslam ile birlikte kullanıldığında sonuç olarak islamın harikulade içeriklerinide içine aldığı için anlamı yine harikulade bir örtüye bürünür..
  yani yobaz== Muhteşem İnsan (Anlamak İstemeyen Anlayamaz.)
  Selam ve dua İle...

 • Hüseyin Burdur
  Hüseyin Burdur

  aslında herhangi bir kişinin görüş ve düşüncelerinde sabit kalıp radikalleşmesidir.
  dİNİ YAŞAMAK İSTEYENLERE YOBAZ DİYENLER ASLINDA BİR NEVİ YOBAZDIR

  DÜŞÜNÜLMESİ LAZIM...

 • Yavuz Balcı
  Yavuz Balcı

  Yobaz Hoca Serisi Var
  İzledinizmi
  İzlemenizi tavisye ederşm

 • Vedat Kocakaya
  Vedat Kocakaya

  neresi az çok bunlardan çok..................:P

 • Emirhan Kutlu
  Emirhan Kutlu

  YOBAZ


  Geçtiğimiz günlerde,Adalet Bakanlığı'nın önünde,bir kurşun sıkıldı; düşüncesini fiiliyata dökmeye çalışanların temsilcisine...Sakat düşünceler silsilesini 'öldüremeyenler'in temsilcisine...Bir piyona...
  Ne oldu da bu insan,kendi canına kıyabilecek kadar bağlandı bu 'sakat' düşünceye? Yoksa 'yobaz'lar mı bu düşüncenin gelişebileceği ortamı sağladı?

  Türk Dil Kurumu Sözlüğü'nde YOBAZ kelimesi şöyle bir anlam buluyor:Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse) .

  Evet,bu anlama göre 'yobaz'lık da 'sakat' bir düşünceydi.Nitekim,bu düşüncedeki beynin piyonları da 'Madımak' katliamını uyguladılar.Ancak,onlar da birer 'piyon'du işte...

  Ne oldu Sivas katliamından sonra? Burada 'yobaz' kelimesinin 'mecazi' söylenişine bakmakta yarar var:(mecaz) Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse) .

  Sivas katliamından sonra gözler mütedeyyin insanlara çevrildi; suçlu onlardı,o oteli yakanlar da mütedeyyinlerin piyonu; kime göre? ..mecaz anlamındaki yobazlara göre...

  O yobazlar ki; Atatürk diyorlardı,laiklik diyorlardı,aydınlanma diyorlardı; başka birşey demiyorlardı! ..

  Türkiye dünyanın neresinde? Jeopolitik ve jeostratejik olarak belki de en önemli noktasında.Görünürde Türkiye Cumhuriyeti Kimliği taşıyan Bir gazete yazarı,bakın ne demişti:'Türkiye,yalnızca Türklere bırakılamayacak kadar önemli bir ülkedir'.

  Bill Clinton ise:'21. yüzyılda dünya,Türkiye'nin atacağı adımlara göre şekillenecektir' demiştir.

  Peki,bu ülke Türklere bırakılamayacak kadar önemli ise ne yapmalıdır?

  Tabii ki elleri kolları bağlı olarak oturamazdı 'dünya şekillendiricileri'!
  Öncelikle ticari olarak elimizi kolumuzu bağlayacaklardı.Bağladılarda...Şu anda ettiğimiz tüm bu kavgalar 'büyük sermayemizin' güdümünde gerşekleşmekte...Bu gerçeği görüp,kelam edenler 'sermaye düşmanı' ilan edildi.Gerçekten,sermaye düşmanları da vardı.Ama bunlar,Türkiye'de 'sosyal sınıf ayrımı' olmadığı gerçeğini göremiyorlardı; işte bu kesim yobazdı...Yobazlığı 'bağnaz'lığa kadar götürdüler.Bu yobazlar yüzünden,sermayeyi eleştirdiğiniz anda'komünist' ilan ediliyordunuz.

  Evet,bugün 'iç çatışma' ortamına sürüklenmemizde sermayenin payı en üst düzeyde.Biz ne diyoruz:'Sermaye milli olmalı,öncelikle milli çıkarları gözetmeli'.Ama o sermaye ne yapıyor? Medya (Media) yoluyla,kayıtsız,şartsız Avrupa Birliği dayatması! 'Kayıt olsa,şart olsa' dediğinizde,bir de bakmışsınız gündem değişmiş,bir yerlere 'canlı bomba' girmeye çalışmış; gündem o yöne akmış; içerisinde 'seni caydırma'ya yönelik tehdit algılatmalarıyla...

  Aydınlarımız ise birer 'intikam tugayı'.Onların bilgisine,görüşüne en çok ihtiyacımız olduğu zamanlarda,Türk düşmanı her kim olursa olsun,onlara 'ezilen' muamelesi yaptılar.Neden mi? Çünkü '80 ihtilalinde' çok büyük acılar çektiler.Acılarını kendi halklarından çıkartıyorlar.Ya da ihtilal zamanın yönetimiyle hiç alakası olmayan 'askeri yönetimle' savaşları...

  O kafalar...Atatürk'ün savaşı o kafalarlaydı işte; Kraldan çok kralcı olan kafalarla...'Başörtüsü/Türban takarsan,eğitim alamazsın! ' diyen kafalara; 'Beni görmek,elbette bedenen görmek değildir,çünkü o beden fanidir.Beni görmek düşüncelerimi görmektir' diye cevap vermişti.

  O kafalar...Atatürk'ün mücadelesi o kafalarlaydı işte; gerçek anlamda, yobaz olan kafalarla...Çünkü mütedeyyin bir insanın en kolay sömürülebilecek yanı; yumuşak göbeği 'Dini inancı' idi.Bu inanç,bir kişinin yada zevatın kontrolüne verilemezdi.Herkes dilediğince yaşamalıydı o mukaddes inancı.Kimi 'ben Yüce Allah'tan bir parçayım' diyordu,kimi ise 'en doğru ibadet benimkidir'; kişinin kendisi ile Yüce Allah arasında bırakılmalıydı,inanç.

  Bu yüzden,devlet 'dini' öğretirken,hiçbir şekilde müdahil olmuyordu,kişi ile inancı arasına.

  Ama o kafalar,'Siz isterseniz hilafeti bile getirirsiniz' söyleminden ürkerek vatandaşla arasına bir mesafe koydu.İşte,emperyalizmin,o uğruna 'tarihin kaydettiği ilk kurtuluş savaşı'nı yaptığımız emperyalizmin istediği de buydu.O kafalar,bu kadar kolay geliyordu oyuna,hep yaşadılar paranoyayla.

  O kadar ki,'ekümeniklik' hazırlığı yapan,diğer dinlerin temsilcilerini,'onlar azınlıktır' diyerek görmezden gelebildiler...İşte asıl tehlike buydu.Ama onlar,bu tehlikeyi ve arkasındaki büyük oyunu görmeyerek,eğitim yuvalarında yetişenlerin 'militan' olmalarına izin verdiler.


  O kafalar ki,'yaradılış'ı tümden reddettiler.Atatürk'ün 'bilim' dediğinden kendilerine bu payeyi çıkardılar.Bilim ne demeliydi:'İnsanın bir hayvandan türemesi teori bazındadır.Bu teori büyük ölçüde çürütülmesine rağmen gene de üzerinde durmaktayız.Ancak yaradılış da tümden reddedilemez.Çünküişu anki bilimsel bilgilerimiz 'tesadüfen' oluşumu açıklıyamıyor'.Dünyadaki bilim insanları bunu söylerken,bizim bilim adamlarımız 'Evrim olmadan bilim olmaz' dediler; hem halklarından,hem dünyadan kopuk olmalarının verdiği itici güçle...

  Adalet Bakanlığı'nın önünde kafasına kurşun sıkılan ve ölen beynin 'efendileri',güçlerini 'Atatürk,laiklik,aydınlanma' söylemlerini kendi tekellerine alan YOBAZ beyinlerden alıyorlar.

  Toplumsal mutabakatı sağlamak için,asıl mücadele edilmesi gereken beyin budur...

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  ben görmeyeli kimya baya değişmi yo baz mıdır ya yo neyin kısalmasıdır tez elden öğrenile

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Dinini tam manasıyla yaşayan müslümanları yobazlıkla suçlayan ASIL yobazlar.

 • Alperen Tamer
  Alperen Tamer

  çağdaşlıktan dem vuran kişiler

 • Abdulkadir Kahraman
  Abdulkadir Kahraman

  Seyh Edebâlî (ya da Edebali) , damadı Osman Gazi “Bey” oldugu zaman ona söyle sesleniyor:

  Ey ogul! ..Bey’sin…
  Bundan sonra öfke bize, uysallik sana…
  Güceniklik bize, gönül almak sana…
  Suçlamak bize, katlanmak sana…
  Âcizlik bize, yanılgı bize, hoşgörmek sana…
  Geçimsizlikler, çatışmalar, anlaşmazliklar bize, adâlet sana…
  Kötü göz, şom agız, haksız yorum bize, bağışlama sana…
  Ey oğul!
  Bundan sonra bölmek bize, bütünlemek sana…
  Üşengeçlik bize, uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana…

  Ey Oğul
  Sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açmaz…

  Şunu da unutma!
  İnsanı yaşat ki, Devlet yasasin.
  Ey Oğul,
  Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağli.
  Allah yardımcın olsun! ..