Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yobaz sizce ne demek, yobaz size neyi çağrıştırıyor?

yobaz terimi Zeynep Aşer tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Az bilgiyle, çok inanır, hangi görüşte olduğunun önemi yoktur.

 • Muhammet Hekimoğlu
  Muhammet Hekimoğlu

  Dinci kelimesini kötü kullananların uydurduğu şey şudur. (dini kullanan yada günlük işlerde kötü çıkarlarına alet eden kimseymiş). Din insanların hayatın her alanında uymak zorunda olduğu bir emirdir ve kimisi bu emre uymayıp özgürlük saçmalığını kendine kalkan yapmaya çalışıyor. Peygamber efendimiz hz. Muhammed S. A. V her yerde dine göre davranılmasını istiyorsa ve Kuranı Kerim islamiyete uymamız gerektiğini emrediyorsa. Ozaman insanların hayatında heryerde dine uyulmasını emreden herşey herkes, solcu laikçilerin bu saçma tanımınamı uyuyor? "cı, ci, çı, çü, cu, cü "vs. ekleri o işle uğraşan yada kendini o işe adayanlara denir. Kısacası Dinci demek o işle uğraşan o işe bağlı anlamına gelir. Kötü ve saçma yorumlanmasına sebep olanlar dini şeylere soğuk bakan yada cahil kişilerin işidir. Kendine Laik(Çi) , atatürk(ÇÜ) diyenlerin din(Cİ) denince saçmalamaları cahillik ve yobazlık değilmi

 • Akif Gedik
  Akif Gedik

  Dini inancında aşırıya giden ve başkasını da aynı yerde görmek isteyen
  gerekirse bunun için baskı yapabilen başkasına kötü davranabilen kişinin
  sıfatı.

 • Abdulkadir Başodacı
  Abdulkadir Başodacı

  Kendi bildiği doğrunun üstüne başka doğru tanımayan kişiye ; yobaz denir

 • Kağan
  Kağan

  Genelde Dini Cahiller için kullanılır
  Cahil
  Yani Tehlikeli insan

  CONTRANINDA DEDIĞI GİBİ

  AMA O AYDIN GECENİN AKLIN YOBAZDAN YOK BİR FARKIN

 • Mirii Mirann
  Mirii Mirann

  Salim Ustanın sözü geldi aklıma...

  “görgüsüz makam-mal sahibi olunca “beyefendi” diye seslenirler, “haa” diye cevap verir. “

 • Sadece Şiir
  Sadece Şiir

  Yeniliklere açık değilim,
  Sevdiğimi seveni sevmem,
  Cahilim gözüm başkasını görmez,
  Bir tek onu bilirim.
  At gözlüğüyle bakarım dünyaya,
  Örümcek kafalıyım,
  Gericiyim, unutmam hatıraları,
  Konu aşk olunca ben YOBAZ ım...

 • Batuhan Deniz
  Batuhan Deniz

  İnsanı çığırından çıkaran. Hatta kafayı yaktırıp,mizaha sevk eden ŞEY'ler.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ne yapıp ne edilip uzak durulması gereken kişidir..

 • Kenan Aydın
  Kenan Aydın

  katı kuralları olan şekilci ve sorgulamadan itaat isteyen hertürlü dogma fikir sahibine denir.(mesela din adına dogma,siyasi fikir adına dogma,)her tülü fikrin bir yobazı mutlaka vardır.

 • Maria Puder
  Maria Puder

  ketçap, asansör, yorgan, sansür

  sapık, sapkın, pedofilik mahluk

 • Burcu Görgün
  Burcu Görgün

  YOBAZ kelimesi halkımız tarafından tam olarak algılanamıyor. Yobaz deyince çoğu kişi dindar bir insana böyle sıfat verildiğini zannediyor. Oysa yobaz dindarların değil, dincilerin sıfatıdır. Dindarla dincinin arsında dağlar kadar fark vardır. Dindar, Yaradanın kulu olduğunu bilen iman etmiş kişidir. Dinci ise, bir amaç için dini kullanır. Yobaz, sözlük anlamıyla bağnaz, dediğim dedikçi ve bir şeye körü körüne inanan veya inanmayan, düşünmeyen dar kafalı kişi demektir. Bu bağlamda sözde entelektüel biri de yobaz olabilir. Fikir üretmeyen, empati yapmayan, her hangi bir konuya farklı açılardan bakmayan, tek düze yaşayan, tek düze düşünen, kendi fikirleri dışındaki her fikre kapalı sözde aydın birine de pekâlâ yobaz denilebilir.

 • Muhammet Hekimoğlu
  Muhammet Hekimoğlu

  Allaha teslim olmak yaratana, gücü, kudreti, ilmi, cömertliği, tüm kainatı kuşatmış olan Allaha elden geldikçe teslim olmak yobazlıksa bırakın bende yobaz olayım. Yobaz; faydasız akla vicdana mantığa sığmayan boş fikirlere sahip o uğurda burnunun dikine giden kibirli grur yapan insanlardır

 • Erkan Crematory
  Erkan Crematory

  geri kalmışlık degişiklige tahammül edemeyen ona farklı gelen herşeye kendince müdahele etmeye kalkan birşeyi bilmediği halde ögrenemeyen yinede yorum yapan nato mermer nato kafa. sabaha kadar anlatsanız kafasını düşüncelerini değiştiremeceğiniz aptal mahluk. türkiyede sayıları çok fazladır. eğer görünüş olarak farklıysanız yolda yürürken dikkat edin dikkatini çekebilir kaya düşebilir yobaz çıkabilir. size mö mö diye bakıp sözlü tacizde bulunabilir. allah bizleri yobazlardan korusun.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Osmanlı devletinde, Sultan 3ncü Murat'ın tahtta olduğu dönemde, 1578 yılında,Takiyüddin Efendi öncülüğünde Tophane bayırına yaptırılan ve de günümüzün NASA'sıyla kıyaslanacak derecede bilim dünyasında önemi olan rasathane'nin; 'Gökleri incelemek uğursuzluk getirir! ..' diyerek fetva veren dönemin Şeyhüislam efendisi... :))

  Bu rasathane; Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa’nın askerleri tarafından 22 Ocak 1580 yılı gecesi, içindeki aletleriyle beraber topa tutularak yerle bir edilmiştir...

 • Şerife Duman
  Şerife Duman

  Değişime açık olmayan....
  Değişimi kabul etmeyen.....

 • Hasan Tan
  Hasan Tan

  Aşık ya da Pavlov'un köpekleri..

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak

  Sozcuk anlami olarak, dinde bagnazligi asiriliga vardiran, baskalarina baski yapmaya yonelen kimse olarak bilinen yobazin bir de mecazi anlami vardir ki, bir dusunceye, bir inanca asiri olcude bagli olan kimseyi kapsar.

  Yobazlarin kisilik ozellikleri arasinda bol bol ofkeyi, alinganligi, tahammulsuzlugu, uyumsuzlugu, hosgorusuzlugu ve memnuniyetsizligi gorebiliriz. Kendi dusuncesi disindaki her dusunce yanlistir onlar icin.

  Allah kurtarsin diyorum...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Efendim,hiç bir haklı sebep insanların ölmelerine neden olamaz. A.B.D kendine göre haklı nedenlerden dolayı,onları hoşmu görelim?

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Cana kıymak konusunda Kur'an-ı Kerim ne diyor:

  İsrâ Sûresinin 33. Ayetinde
  Haklı bir sebep olmadıkça, Allah’ın, öldürülmesini haram kıldığı cana kıymayın. Kim haksız yere öldürülürse, biz onun velisine yetki vermişizdir. Ancak o da (kısas yoluyla) öldürmede meşru ölçüleri aşmasın. Çünkü kendisine yardım edilmiştir.

  Furkân Sûresinin 68. Ayetinde
  Onlar, Allah ile beraber başka bir ilaha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah’ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar.

  Allah'ın ayetlerinin hiç bir yerinde, insanları yakmak, cana kıymak yoktur.
  Bırakın insanı, diğer canlıları, hatta bitkileri yeşilliği yakmak bile hoş görülmemiştir.

 • Eren Erensoy
  Eren Erensoy

  sadece kendilerini bildiği doğrudur

 • Eren Erensoy
  Eren Erensoy

  fikirleri değişim göstermez
  kendi bildiklerine giderler

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Alahu Ekber nidaları ile otelde insanları yakmakta bu durumdadır.
  Allahu Ekber derken söylediklerini anlamayanlar,
  Allah'ın EKBER yani büyük yani TEK HAKİM olduğunun bilincinde olmadan bunu dillerinde söyleyenlerdir.
  Eğer Allah'ın EKBER olduğuna bilinçli olarak inansalardı,
  tek hidayet verecek olanın Allah olduğunu bileceklerdi,
  insanları diri diri yakmak gibi bir Allah'ın kendilerine vermediğini bileceklerdi.
  Yazık,
  Ölenlere yobazlığa kurban gtiitijleri için yazık,
  Eylemi yapanlarda bunu anlamayıp, hesap gününde hesabı verilemeyecek bir iş yaptıkları için yazık.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Yobaz, Bir düşünce ya da inanışa körü körüne bağlın olan, yaşam biçimini ve davranışlarını değiştiremeyen, başkalarını rahatsız edecek derecede ileri götüren, bağnazlığı tam anlamıyla yaşayan.

  Yobaz, sadece dindarlar arasında değildir.
  Laiklerinde yobazı vardır,
  Hristiyanlarında yobazı vardır,
  Çağdaş geçinenlerinde yobazı vardır.
  Kendilerinden başkasının fikir ve yaşantılarına müdahele ederler.

 • Selin
  Selin

  cok var
  fikirleri değişim göstermez kanı da severler.karabaş da denir.

 • Emre Kubal
  Emre Kubal

  Yobaz: Din bağnazlığını (Bir düşünce ya da inanışa körü körüne bağlın olan, yaşam biçimini ve davranışlarını değiştiremeyen) başkalarını rahatsız edecek derecede ileri götüren, bağnazlığı tam anlamıyla yaşayan.

  Yobazlık: Yobazca yaşayan.

  Şimdi burada asıl sorulacak soru şudur bence;

  Gelen en son din müslümanlık, en ilerici, en yenilikçi ve her şeyi tanrı ile inanan arasında tutan bir din, nasıl oluyorda bu kadar yanlış bir biçimde yaşanıyor,yobazlaştırılıyor? Bırakın inanan inandığıyla, inanmayanda arayışıyla kalsın.

  Nasıl oluyor da dini kullanarak insanları kandıranlara ses çıkartmıyorsunuz, ama biri yobaz deyince basıyorsunuz veryansını. Madem o kadar inançlısınız dininizi kullandırmayın, sokmayın tanrıyla aranıza başkasını. İnanıyorsanız sadece inanmayın, anlatılanlara kulaktan dolmalarla, bilin de müslümanlığı. Dininizi, insan bilmediği şeye inanır. Bildiği zaten bildiğidir. (Kimseyi ilgilendirmez ama bende müslümanım)

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Cehalet, yine her zamanki gibi diz boyu…

  Aslında bir tek cümle bile, insanı hemencecik ele verebilir…

  Bknz: “İlericilik yobazları…”

  Ancak ileriye doğru gidilirse “var” olunabilir… Bu hakikattir…

  Yerinde sayanlar ve geriye doğru hareket edenler, silinip gider…

  Lâikliği “ateizm” ile eşit tutan ve bu ilkenin ne mânâya geldiğini bile bilmeyen şaklabanların atıp tutması, aslında bu kişilerin ne kadar “basit” olduklarının açık ve net bir göstergesidir…

  Başka da bir şey değildir… :)

 • T£k Bir
  T£k Bir

  türkiyedeki yobazlar türbanlı ve sakallı birini (top sakal değil onlar gayet medenidir onlara göre :)) gördüğünde korkup feryadu figan eden,atalarını gece gündüz düşünen ve sürekli atalarını düşünerek izinde olan, hatta izinde olmaktan başka iş yapamayan,iş yapmaya çalışanlarıda efendim sen sakallısın yok efendim sen türbanlısın cumhuriyeti yıkacaksın diye engelleyen velhasıl kuru havadan nem kapan ve sonucundada cumhuriyet elden gidiyor diye meydanlara dökülen yobazlardır..kopardıkları yaygaraya bakılırsa sanılırki onlar olmasa cumhuriyete sahip çıkan yok ve türkiyenin hepsi onlardan, maalesefki sayıları birkaç milyonu anca bulur..
  cumhuriyete sahip çıkanları, atatürkçüleri gördük televizyonlarda maskeniz düştü çağdaş yobazlar..artık cumhuriyetin arkasına,türklüğün ardına, atanızın arkasına saklanmayın cesur olun mert olun! ! türklük mertliktir cesurluktur, öyle atalarının ardına saklanıp arkasından ciyak ciyak ciyaklamak değildir..

 • Ley Yam
  Ley Yam

  Türkiye’deki en yoğun yobaz güruhu, ilericilik yobazlarıdır…

  Haykırışları da ekseriya üç kelimedir:

  “laiklik elden gidiyor! ...” :))

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  tiksindirici.