Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yobaz sizce ne demek, yobaz size neyi çağrıştırıyor?

yobaz terimi Zeynep Aşer tarafından 02.11.2002 tarihinde eklendi

 • Burcu Görgün
  Burcu Görgün14.11.2015 - 19:00

  YOBAZ kelimesi halkımız tarafından tam olarak algılanamıyor. Yobaz deyince çoğu kişi dindar bir insana böyle sıfat verildiğini zannediyor. Oysa yobaz dindarların değil, dincilerin sıfatıdır. Dindarla dincinin arsında dağlar kadar fark vardır. Dindar, Yaradanın kulu olduğunu bilen iman etmiş kişidir. Dinci ise, bir amaç için dini kullanır. Yobaz, sözlük anlamıyla bağnaz, dediğim dedikçi ve bir şeye körü körüne inanan veya inanmayan, düşünmeyen dar kafalı kişi demektir. Bu bağlamda sözde entelektüel biri de yobaz olabilir. Fikir üretmeyen, empati yapmayan, her hangi bir konuya farklı açılardan bakmayan, tek düze yaşayan, tek düze düşünen, kendi fikirleri dışındaki her fikre kapalı sözde aydın birine de pekâlâ yobaz denilebilir.

 • Muhammet Hekimoğlu
  Muhammet Hekimoğlu14.11.2015 - 18:44

  Allaha teslim olmak yaratana, gücü, kudreti, ilmi, cömertliği, tüm kainatı kuşatmış olan Allaha elden geldikçe teslim olmak yobazlıksa bırakın bende yobaz olayım. Yobaz; faydasız akla vicdana mantığa sığmayan boş fikirlere sahip o uğurda burnunun dikine giden kibirli grur yapan insanlardır

 • Erkan Crematory
  Erkan Crematory06.09.2010 - 21:14

  geri kalmışlık degişiklige tahammül edemeyen ona farklı gelen herşeye kendince müdahele etmeye kalkan birşeyi bilmediği halde ögrenemeyen yinede yorum yapan nato mermer nato kafa. sabaha kadar anlatsanız kafasını düşüncelerini değiştiremeceğiniz aptal mahluk. türkiyede sayıları çok fazladır. eğer görünüş olarak farklıysanız yolda yürürken dikkat edin dikkatini çekebilir kaya düşebilir yobaz çıkabilir. size mö mö diye bakıp sözlü tacizde bulunabilir. allah bizleri yobazlardan korusun.

 • Osman Özütler
  Osman Özütler22.02.2010 - 00:33

  Osmanlı devletinde, Sultan 3ncü Murat'ın tahtta olduğu dönemde, 1578 yılında,Takiyüddin Efendi öncülüğünde Tophane bayırına yaptırılan ve de günümüzün NASA'sıyla kıyaslanacak derecede bilim dünyasında önemi olan rasathane'nin; 'Gökleri incelemek uğursuzluk getirir! ..' diyerek fetva veren dönemin Şeyhüislam efendisi... :))

  Bu rasathane; Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa’nın askerleri tarafından 22 Ocak 1580 yılı gecesi, içindeki aletleriyle beraber topa tutularak yerle bir edilmiştir...

 • Şerife Duman
  Şerife Duman22.04.2009 - 16:24

  Değişime açık olmayan....
  Değişimi kabul etmeyen.....

 • Hasan Tan
  Hasan Tan20.04.2009 - 22:26

  Aşık ya da Pavlov'un köpekleri..

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak18.04.2009 - 14:31

  Sozcuk anlami olarak, dinde bagnazligi asiriliga vardiran, baskalarina baski yapmaya yonelen kimse olarak bilinen yobazin bir de mecazi anlami vardir ki, bir dusunceye, bir inanca asiri olcude bagli olan kimseyi kapsar.

  Yobazlarin kisilik ozellikleri arasinda bol bol ofkeyi, alinganligi, tahammulsuzlugu, uyumsuzlugu, hosgorusuzlugu ve memnuniyetsizligi gorebiliriz. Kendi dusuncesi disindaki her dusunce yanlistir onlar icin.

  Allah kurtarsin diyorum...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün17.04.2009 - 21:02

  Efendim,hiç bir haklı sebep insanların ölmelerine neden olamaz. A.B.D kendine göre haklı nedenlerden dolayı,onları hoşmu görelim?

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan17.04.2009 - 17:22

  Cana kıymak konusunda Kur'an-ı Kerim ne diyor:

  İsrâ Sûresinin 33. Ayetinde
  Haklı bir sebep olmadıkça, Allah’ın, öldürülmesini haram kıldığı cana kıymayın. Kim haksız yere öldürülürse, biz onun velisine yetki vermişizdir. Ancak o da (kısas yoluyla) öldürmede meşru ölçüleri aşmasın. Çünkü kendisine yardım edilmiştir.

  Furkân Sûresinin 68. Ayetinde
  Onlar, Allah ile beraber başka bir ilaha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah’ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar.

  Allah'ın ayetlerinin hiç bir yerinde, insanları yakmak, cana kıymak yoktur.
  Bırakın insanı, diğer canlıları, hatta bitkileri yeşilliği yakmak bile hoş görülmemiştir.

 • Eren Erensoy
  Eren Erensoy17.04.2009 - 14:16

  sadece kendilerini bildiği doğrudur