Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yezidilik sizce ne demek, yezidilik size neyi çağrıştırıyor?

yezidilik terimi F tarafından 16.06.2004 tarihinde eklendi

 • Evin Kaya
  Evin Kaya14.08.2014 - 19:55

  melek tavus bütün yezidileri korusun sözde islam adına sawasan o mahlukatlardan

 • İlhan Aziz Baltalar
  İlhan Aziz Baltalar21.04.2013 - 00:24

  ..
  bütün saçmalık bi yana bi kere şunu sormak lazım melek tavus hangi melektir..bide kainatı yaratıyor melek tavus..yezidilik bir din değildir..düşünce şeklidir..

 • Gülbahar Sönmez
  Gülbahar Sönmez23.10.2012 - 18:11

  Biri bir diğerine kızgınlığını belirtmek için kullandığı kelime.Sanırım zalim,Allahsız,kitapsız zorba manasınna geliyor.Az da olsa hala inananları olan bir din ayrıca ve çok antipatik bir kelime

 • Ahmet Bahadır Alper
  Ahmet Bahadır Alper22.10.2012 - 17:31

  Nankörlük yapan kişilere denir diye biliyorum.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün04.02.2012 - 23:50

  ezidilik de denir.

 • Ümit Erten
  Ümit Erten04.02.2012 - 18:36

  Aleviler yezit kelimesini ne anlamda kullandıklarını iyi bilirler.Zaten Allaha ve onun kulu ve resulü Peygamber efendimiz Hazreti Muhammedin son islam peygamber olduğuna inanoıyorlarsa adları ne olursa olsun onlar Müsümanlardır.Değillerse..Kendileri bilir.Ama kalkıp da kelime-i şahadet getiren müslümanlara yezid diyorlarsa..Hesap gününde nasıl hessap verecekler ki? Zaten artık alevilik ateist,zerdüşt marksistlerin kullandığı bir görüş olmaya başladı..Kullandırmayın kendinizi inançlı müslüman olan alevi kardeşlerimiz..

 • Ümit Erten
  Ümit Erten04.02.2012 - 18:30

  Yezidilik görünen o ki saçma sapan batıl ve komik bir inanç.Ne demek tavus dünyayı yönetiyor.Hiç mi akıl yok bu insanlarda? Allah alemleri yaratacak,sonsuz güç ve ilim sahibi olacak.Sonra da kalkıp idareyi meleklerine verecek.Akıl var mantık var.Buna inananların tedavi olması lazım.İsimlerinden belli..Yezitler işte..

 • Davut Aydogmus
  Davut Aydogmus20.08.2010 - 13:16

  yezilik ile zerdusluk ne gibi yakinligi var ve kurtler muslumanmidir kurtlerin gercek dini zerduslukmudur bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinirim

 • Mustafa Yuka
  Mustafa Yuka25.06.2010 - 10:47

  YEZİDİLİK VE YEZİT KARIŞTIRILMASIN.

  Yezidilik islamdan önce var olan Kürt coğrafyasında vücut bulan Meleki Tavuze inancıyla baş meleği dünyayı yönetme ve yönlendirme görevi veren ateş kültünde olan bir Mezepotamya dinidir.Bu inanca mensup insanların tamamı kürttür.Zerdüşt ile aralarında benzerlikler vardır.MELEK-I TAVUZE dokuz melekten en güçlü olanıdır ve iyilik meleğidir.Şeytan ateş kültü olup kötülüklerden arandırılmıştır.Bazı cahil kendini bilmez insanlar bu insanları Muaviyenin oğlu olan İmam Hüseyini katleden Yezid ile karıştırmaktalar.Uzaktan yakında hiç alakası yoktur.ÇÜNKÜ YEZİDİ DİNİ İSLAMDAN ÖNCE DE VARDI. Kerbela vakasında geçen Yezid Emevi soyundadır.Emevi islamın başında peygamberine bayrak açmış,savaşmış,mekke tanrılarının rantını yiyen en büyük aşiretin adıdır.Bükemediği bileği öpmek zorunda kalmış ve islam olmuştur.Ama özünde Emevidir.Hz Osman bir emevidir.Eba Süfyanın yakınıdır.Muaviye, Osmanın amcası oğludur.Yezit ise muaviyenin oğludur.Hasanın karısına Muaviye tarafında zehir verilmiş,onu Yezide alcağını vad etmişti.Hasan bu zehirle öldü ama Yezid bu kadını almadı.Sonrası kerbela soy kırımı.Evet peygamberin soyu burada kırıma uğradı.Sadece Zeynal Abidin kurtuldu.Bundan sonra islam ayrıştı.Emevi yanlıları ve ehli beyt yanlıları.EMEVİLER KENDİLERİNE EHLİ SÜNNET,HAŞİMİLER İSE KENDİLERİNE EHLİ BEYT DEDİLER.

 • Xesar Abervan
  Xesar Abervan20.04.2010 - 22:16

  yezidilik batıl bir inançtır. islam,zerdüştlük,mecusilik,hristiyanlık,yahudilik ve şamanizm gibi din ve felsefelerden etkilenmiş ve kutsal kitap olarakta mushafa reş ve kitabı cilve'yi takip etmektedirler. bugun türkiyede ya klaşık 30 bin civarında yezidi yaşamakta ve bunlar; kelime i şahadet olarak LA İLAHE İLLALLAH MELEKU TAVUS HABİBULLAH'ı söylerler. meleki tavus yani azrail yani şeytandır. yedi meleğin başıdır. diğer adı emin cebraildir. şeyhleri şeyh Adi dir. ancak bu şeyh ehli takva biri olmasına rağmen ölümünden sonra müritlerinden bir grup sapkınlığa sürüklenmiştir. dini inançlarında sayısız tutarsızlıklar vardır. ahmet turanın yezidiler adlı bir çalışması var. çok önemli bir alan araştırması...Allah sapıtanları islah etsin. doğru yola iletsin.