Kültür Sanat Edebiyat Şiir

vincent van gogh sizce ne demek, vincent van gogh size neyi çağrıştırıyor?

vincent van gogh terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  En tanınmış Bipolarlardan.. Bkz: Manik Depresyon

 • Requiem For A Dreamm
  Requiem For A Dreamm

  renklerle konusurken delirmek iyidir.

 • Gün
  Gün

  ne yapmış?
  yaşadığı onca şeyin ardından kulağını kesmiş
  parmağını pişirmiş.
  bana kalırsa az bile yapmıştı.

 • Bambi Res
  Bambi Res

  çocuk ruhuna sahip duyarlı bir insandı..yaptığı resimleri ağır duygular uyandırır..kardeşinin gönderdiği harçlığa karşılık ona resim çizerdi...kimisi kardeşinin onu kandırdığını söyler..saf olduğu kabul görür.

 • Zaza
  Zaza

  Kendisinin 3. derece yegeni (theo van gogh) , bir Somali'li activist'in(ayaan hirsi ali) kurbani olmustur. Islami asagilayan bir filim yaptiktan sonra fasli bir genc tarafindan oldurulmustur.

 • Zaza
  Zaza

  Don Mclean kendisi icin bir sarki yazip bestelemis:

  'For they could not love you,

  But still your love was true.

  And when no hope was left in sight

  On that starry, starry night,

  You took your life, as lovers often do.

  But I could have told you, Vincent,

  This world was never meant for one

  As beautiful as you.'

 • Doğan Orhan
  Doğan Orhan

  Van gogh deyince çoğu kişinin aklına kulak kesme hadisesi gelir. Garip bi adam... kulaklarını kesip sevgilisine yollamış.... hakkaten deli işi...
  eserleri o öldükten sonra keşfedilmiş.. sarıyı çok severmiş.. resimlerine bakıldığında bu rahatlıkla anlaşılabilir zaten... zeminde, duvarda her yerde sarı ve tonları...
  Bi de bu adam zamanının meşhur zıkkımlarından LDS diye bi şi kullanmış. hayalgücünü artırmak için... kulaklarını da bunu içtikten sonra kesmiştir heralde :))

 • Gül Solmaz
  Gül Solmaz

  artık adını doğru yazıyorum.....

 • Selin Demirsoy
  Selin Demirsoy

  van gogh...
  paletinde sarıdan başka renk olmayan deli bi ressamdır..
  tıpkı bütün ressamlar gibi..
  resim yapmak zaten bi deliliktir...
  ha bide van gogh marka boyalar çok pahalı şikayetçiyim... bi sulu boyaya kaç yıl önce 50 milyom verdim insaf yaa....

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  vincente minnelli'nin,hayatını anlattığı 'lust for life' filmini izlemenizi tavsiye ederim...zamanına göre bayağı modern bir film...

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  '...bir de,her zaman düşünmüşümdür ki,Allah'ı tanımanın en iyi yolu pek çok sevmektir.Bir dostu sev,karını sev,bir şeyi,canın ne istiyorsa onu sev,bildiğinden daha fazlasını bilmenin doğru yoluna girmişsin demektir.Ben böyle diyorum.Ancak ulu,ciddi,mahrem bir duygu birliğiyle sevmeli kişi,bütün gücü ve aklıyla sevmeli,daha derinden,daha iyi,daha çok öğrenmeye çalışmalı.Böylesi bir yol Allah'a götürür,sarsılmaz imana götürür...' (kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplardan...)

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Kaçık herif işte akıllı adam kendi kulağını kesermi ya, Piskopat işte günümüz jiletçi piskopatlarından tek farkı resim yapabiliyor olması.

 • Merlin Xn
  Merlin Xn

  Resim yapmak için yaratılmış..

 • Fazıl Say
  Fazıl Say

  bizzat cehennemden dostumdur..
  onun intihar etmesini ben sağladım..
  o şimdi yanımda..ama güvende olduğunu söyleyemem..
  kendisine zarar verme isteğini doğuran en büyük neden, yattığı akıl hastenesindeki geçen günleriydi.
  eskiyi hatırladıkça, kulağının acısı ona tatlı bir rüzgar gibi geliyor artık..
  onunla bir çizim yaparken tanışmıştık..
  ' ren nehrinde yıldızlı bir gece '..
  van gogh, denen işe yaramaz, orayı çok severdi..

 • Melek Kara
  Melek Kara

  resimlerimin satmadığı gerçeğini değiştiremem. ama bir gün gelecek insanlar bu resimlerin kullandığım doyalardan çok daha değerli olduğunu öğrenecekler........

  nasıl da geleceği görerek konuşmuş. hayatı boyunca tek bir resmini satabilmiş van gogh, onu da birkaç cent karşılığında. bu kadar yoksul bir hayat sürdükten sonra bugün geldiği nokta bu.o artık ölümsüzleşti.
  önemli olan sadece unutulmamak değil,sağken de bu güzelliği hiddetmek.

 • Melek Kara
  Melek Kara

  çirkinleştikçe,yaşlandıkça,huysuzlaştıkça,daha da hastalanıp yoksullaştıkça,daha canlı,daha dengeli, daha parlak renkler seçerek durumu düzeltmeye çalışıyorum.
  vincent van gogh

 • Gülsüm Akmaz
  Gülsüm Akmaz

  o da bi insan işte kulagını kestiginden bi mahalle ötesindekinin haberi yoktu zamanında simdi aklımıza damgasını vurmuş..ask için kulak mı kesecez van gogh gibi bi de kolumu ister misin geyikleriyle anılsa da anlamak zor ve anlamaya calışmak gereksiz...vardır bi nedeni deriz ama beelki manası da yoktur.işin aslı yapıtları.anlamamız gereken bu ;) kacınız adamın kulagından cok bi tablosunu kafasına yerlestirdi?

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  geçenlerde tabu oynarken çıktı bu kelime :))))

  tarif ediyor arkadaş(kulak kesme hadisesinden olaya girmeyi istedi :)))

  +bir sanatçı..vücudunun bir parçasını kesen bir sanatçı ama bu...

  -Bülent Ersoy!

  :))))

 • Eray İnman
  Eray İnman

  Söylesene! Ben de mi kulağımı keseyim Vincent? !
  DARWI ODRADE

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  Anlaşılmayanlar kervanı var mı bilmiyorum.. Anlayamayanlar kervanı var ama...

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  starry nihgt

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  eski kulağı kesiklerden:P

 • Banu Cklr
  Banu Cklr

  Çılgın aşık...Çılgın ressam...Mükemmel eserler yapmış...Akıl hastanesinde yaptığı,en meşhur eseri; Starry night'ı gördünüz mü?
  O tabloya dikkatli bakın...
  Gördüğünüz; bir selvi ağacı değil,bir kadının saçları olabilir...
  Ve o tablodaki gökyüzü,iç dünyasını çok iyi yansıtır.

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu

  deli ressam :))
  bi de kulak meselesi var tabii...

 • Ayhan Karadag
  Ayhan Karadag

  Çizim alanında örnek aldığım ve benim için çok kıymetli eserleri olan bir ressamdır O, Franz kafka gibi değersiz ve gerksiz olduğunu düşünüodu.İnsanların herşeyden önce görünüşe aldanmaları dış görünüşe göre değer vermeleri, belkide ressamlığa bu yüzden soyunmuştu O, yaptıklarının, yazdıklarının çok basit olduğunu düşünüyordu bu yüzden dolayıdırki çizdiklerini, tablolarını bir hiç pahasına satıyordu. Fakir ve yoksul bir ailenin çocuğu olmasıda bunda etkiliydi. Resimlerinde yaşadığı zamanın insan ve durum manzaraları hakimdir Ne yazıkkı eserleri ölümünden sonra kıymet bulmuştur, bir tablosunu almamız yada çok güzel olmuş dememizin ona hiçbir karı yoktur (!) belki ruhu okunan bir dua ve yaptıklarından ötürü duyulan şükran ona en güzel armağan olacaktır şu anda aramızda olmasa bile ..

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  aynı şeyi kopyalayıp yapıştırmışsınız :)
  sizin kendi sözcükleriniz olmazmı hiç kardeşim :))))

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  Deha ile deliliğin ayırdığı ince çizgide, mutsuzluk, yalnızlık ve yoksulluk içinde yaşayan Van Gogh, umutlarını, düş kırıklıklarını ve yoğun acılarını, çarpıcı renkler ve keskin fırça darbeleriyle, neredeyse nabız atışlarının duyulabildiği manzaralara, kendi portrelerine ve natürmortlara dönüştürdü. Özellikle hayatının son yıllarında yaptığı resimlerle modern nesmi ve Ekspresyonistleri büyük ölçüde etkilemiş ve sanat tarihine damgasını vurmuştur.

 • Ayda Pehlivan
  Ayda Pehlivan

  sarı renk/ayçiçekleri/ sararmış otlar/ yaşarken tek bir tablo satamamak/ hasır iskemle, tahta masa ve demir karyola/yıldızlar/köylüler

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  23 Aralık 1889 yılında, Fransa'nın Arles kentinde birlikte kaldıkları ressam arkadaşı Gauguin'inden gelen telgrafı alan kardeş Theo Van Gogh ilk trene atlayıp hastaneye yetişir. Çünkü Vincent kulağını kesmiş ve bir süredir ilişkide bulunduğu Rachel adında genelevde çalışan kadına götürüp armağan etmiştir. Neden kulağını kesti? Kafalara soru işareti koyan başka birşey Van Gogh'un dermanı bulunamayan ve teşhisi yapılamayan zührevi bir hastalık nedeniyle birçok defa hastaneye kaldırılmış olması. (http://www.dergi.org/182001/0701.htm)

  Yukarda dediği gibi ya bilinmeyen bir hastalığın verdiği bir acıyla, ya da suçluluk duygusuyla kestiği kulağını başka yerlerde, resminde kullanmak istediği kırmızı tonu verecek bir karışım yapamayıp kulağını kesip kanıyla kulağını fırça gibi kullandığı da söylenir.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Kırmızıya çalan toprak boyası üstünde gümüşsü, belki biraz mavimsi ya da yeşilli beyazlı bronz rengi yapraklar... Bu renkleri yakalamaya çalışıyorum. Öyle zor, öyle zor ki... Yine de beni cezbediyor. Bu gümüş ve altın renkleri arasındaki karşıtlığı göstermek istiyorum. Belki birgün ayçiçeklerinde yaptığımı yapabilir, tamamen kişisel bir izlenimi resimlerimde verebilirim.'

  Vincent van Gogh (1853-1890) zeytin ağaçlarına tutkusunu böyle ifade ediyordu kardeşi Teo’ya yazdığı mektuplarında...

  Yaz kış dökülmeyen gümüşsü zarif yapraklarıyla iki bin yıl yaşayabilen zeytin ağaçları pek çok ressamı olduğu gibi van Gogh’u da cezbetmiş olmalı. Sanatçının Paris’te emprestyonist ressamlarla karşılaşmasının ardından aylar boyunca sürekli zeytin ağaçları resmettiği biliniyor. Aralarında Zeytin ağaçları-Güneşli sarı gökyüzü, Zeytin ağaçları-Parlak mavi gökyüzü, Zeytin ağaçları-Turuncu gökyüzü, Zeytin ağaçları-Pembe gökyüzü adlı resimlerin de olduğu, tam 19 zeytin ağacı resmi yaptı van Gogh.
  Bu gümüşsü yeşil ağaç resimleri nasıl da hareket doludur. Dalları boğum boğum, kökleri engebeli sarı toprağa gömülü, yaprakları gökyüzüne doğru patlayan zeytin ağaçları...

  Umutsuz mücadelelerle dolu bir yaşam
  Trajik bir yaşam öyküsü var Vincent van Gogh’un. Hayatı güçlükler, hayal kırıklıkları ve umutsuzluklarla geçen ressamın sağlığında yapıtları ilgi uyandırmadı, yalnızca bir tek resmini satabildi.

  Hollanda’lı bir papazın oğlu olan van Gogh, babası tarafından sanat komisyonculuğuna yönlendirildi. Oysa genç Vincent, müzelerde ünlü ressamların tablolarını kopya etmeyi tercih ediyordu.

  Bir süre din eğitimi gördükten sonra Borinage maden işçilerinin yanında kendini paralarcasına çalıştı, hıristiyanlığı yaymaya çalıştı. Oysa bu özverileri din büyükleri tarafından takdir görmeyecekti.

  Daha sonra kendini tamamen resme adayan sanatçı, yağlı boya yapmaya başlayarak ona dünya resim tarihindeki özel yerini sağlayacak olan eserlerini yaptı.

  Paris’te ünlü izlenimci ressamlarla tanışan ressam özellikle Gauguin’le arkadaş oldu. Oysa birlikte resim yapma deneyimi sırasında arkadaşına bıçak çekecek, suçluluk duygularıyla da kendi kulağını kesecekti. Bu süreç onu akıl hastanesine dek sürükleyecek, sonunda kendini vurmasıyla sonuçlanacaktı.

  Güçlü anlatımı, kendine özgü renk ve fırça kullanımıyla Vincent van Gogh bugün resim tarihinin en önemli ressamlarından biri.

  (http://www.komilizeytinyagi.com.tr/bulten04_center.htm.)

  http://www.geocities.com/Athens/Rhodes/7661/people5/vincent_van_gogh.html
  http://www.yucebilge.com/html/vangogh.html
  http://arsiv.hurriyetim.com.tr/agora/01/05/21/sanat_nalan21.html
  http://www.burkecik.8m.com/photo5.html
  http://www.ozgurpolitika.org/2003/04/02/hab20.html

  Tüm Yapıtları (A-Z) :
  http://www.vangoghgallery.com/painting/main_az.htm