Kültür Sanat Edebiyat Şiir

tasavvuf sizce ne demek, tasavvuf size neyi çağrıştırıyor?

tasavvuf terimi Aerol Göksu tarafından 16.05.2001 tarihinde eklendi

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı12.10.2017 - 12:32

  göya en büyük tasavvuf ehillerinden mevlanaya bir bakalım: moğolların saldırıları karşısında biz müslümanlar ne yapmalıyız diye soran ahaliden birine bakın ne cevap verir: su gibi olun. siyasetten uzak durun aman kimseye karışmayın. aman direnmeyin aman zorluk çıkarmayın. yani kısacası tecavüz kaçınılmazsa keyfini çıkar diyor muhterem. ve batı bu adamın türbesini haccediyor.neden? aferin görevini başarıyla ifa ettin diye.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı12.10.2017 - 12:29

  tasavvuf müslümanları miskinleştirmek ve islamın özünden uzaklaştırmak için batının icad ettiği yutturmacalardan sadece biridir.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı12.10.2017 - 12:27

  islamda tasavvuf diye bir şey yoktur. tasavvuf hritiyanlıktaki ruhbanlık la aynı şeydir. eğer böyle bir uygulamayı rabbim uygun bulsaydı peygamberimiz yaşamına alır ve uygular ve bize bu konuda modellik yapardı. rehberi kuran ve hz muhammed olanın tasavvufla işi yoktur. müslüman zaten içini sdışını temiz tutmaktır. ekstra bir şeye daha gerek yoktur.

 • Ters Tepki
  Ters Tepki10.09.2017 - 22:15

  İçsel yolculuğu tamamlayıp özünü bulmaktır.

 • Esra Seçkin
  Esra Seçkin10.09.2017 - 22:12

  Hakkında konuşulması gereken değil, yaşanması gereken içsel yolculuktur....

 • Osman Özütler
  Osman Özütler15.07.2017 - 01:57

  İlk adımı sevgidir..

 • Ümit Müderrisoğlu
  Ümit Müderrisoğlu02.07.2017 - 15:59

  Hayattan korkanların sığınağıdır.

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş23.06.2017 - 15:40

  Tasavvuf nefsini terbiye etme yolculuğu ve bu yolda aşkı bulmak olarak tarif edilen gerçek islamdır

 • Cüneyt Gültakın
  Cüneyt Gültakın01.06.2017 - 15:38

  Tasavvuf dinin özüdür. Kurumlaşmış, merkezi din tasavvufun kalıplaşmış, özden uzaklaşmış biçimidir. Peygamberin hayatında, kişiliğinde tasavvuf vardır; ama bugün insanlara din diye sunulan birçok şey peygamberde yoktur. Bu kabuk dini peygamber öldükten sonra Arap devletleri yaratmıştır. Sahte hadisler, ayetlerin kasıtlı yanlış çevirileri günümüzün koşullarını yaratmıştır. Kabuk dinin uygulamaları, din kurucusu peygamberin kitap ve hayatında olmayan kurallarla doludur. Tasavvufa bilerek ya da bilmeyerek en çok karşı çıkanlar bu kabuk dinin inanırlarıdır.

  Tasavvuf dinin özüne vurgu yapar, tıpkı Muhammed Peygamber gibi bütün ayrımcılıklara, bölücülüklere karşı çıkar. Birlik inancını savunur, hedefi insanların olgunlaşmasıdır. Tasavvufta münafıklık yoktur ya gerçek bir dindar olursunuz ya da savrulursunuz. Kabuk din ise bol bol münafık barındırır; çünkü ölçü ibadet biçimleriyle sınırlandırılmıştır. Bu gün kendisini Müslüman sanan bir sürü kirli kalp taşıyan insan vardır, onlar uykudadır; çünkü tasavvuf kendini, hayvanı, nefsini yenmek demektir.

  Gerçek dindarın yolu tasavvuftur. Ölmeden önce ölmek tasavvuftur. Kendini bilmek tasavvuftur. Gerçek dindar Emevi ve Abbasi devletlerinin yeniden biçimlendirdiği ve gelenekselleştirdiği kabuk dini sorgulamaya başlar. Mezheplerin birbiriyle çeliştiğini fark eder, farklı cemaatların farklı uygulamalarını görür. Yeni dini kurallar, sahte hadisler uydurmanın asıl şirk olduğunu anlar.

  Tasavvuf gönül enginliğidir, sınırsız hoşgörüdür. Yargılamamak ve bağışlamaktır. Özeleştiri yapabilen, başka görüşlere hoşgörülü olan, her şeyde sadeliği seçen, kendini bilen insan tasavvufu anlamıştır.


 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı24.05.2017 - 08:53

  gerçek müslüman tasavvufu zaten tefekkür ederek gerçek yaşamına içkin kılmalıdır. yani her bir müslüman akl ve kalbi eğitip nefsi yenmeye uğraşmalı buöylelikle bu gün hayran olduğumuz o tasavvuf ehline uygun hal ile durmalıdır.