Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sivas sizce ne demek, sivas size neyi çağrıştırıyor?

sivas terimi Seu Kuyt tarafından tarihinde eklendi

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  Ardından yine bir tenhalık çöker yüzüne. Oğlunu savaşta kaybetmiş bir babanın gözlerine çöken hüzün gibi kederini yalnızca kendinin hissettiği, kimseye söyleyemediği, o ketum yalnızlık hissi... Bu alışıldık döngü yüzlerce yıldır böyle cereyan eder bu kentin bedeninde. Her baharda biraz daha gençleştirip her kışta biraz daha yaşlandırır.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ

   Onlar bilmez, aslında bahar geldi diye değil,onlar geldiği için çiçek açar ağarların dalları ve onlar bilmez güz oldu diye değil, onlar gidiyor diye gazel döker yaprakları Sivas’ın.

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  O vakit hoyrat bir nara yankılanır ovalarda. Sivas boydan boya yeşil bir libas giyer. Bütün coğrafyası yeşile keser ki keyfine değme gitsin. Kızılırmak kan değil merhem niyetine akar baharda Sivas’ın yaralarından. Derken oğulları ve kızları çıkagelir gurbet ellerden, akın akın, gürül gürül çağıldayarak. Sivas onların sesini duyar da bir düğün evine döner telli duvaklı.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ

   Sonra dağlarda bir doğum sancısı gibi yavaş yavaş, ağrılı ağrılı açar nevruz çiçekleri. Baharın müjdecisidir bu mavili, beyazlı, morlu çiçekler. nihayet bahar bilmez dağlarımıza bahar gelmiştir. Yıllar kadar uzun süren soğukların ardından ne zamandır yolu gözlenen sıla mektubu gibi iyi gelir çorak dudaklarımıza.

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  Kış, kolay kolay da terk etmez Sivas’ın hanesini. “Koç karı, karakış, zemheri, gücük, kocakarı soğukları, mart dokuzu, abrul beşi” derken bakarsın uzamış gitmiş. Uzamış gitmiş de bir mevsimin içinde bir ömür geçmiş.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ

  İzler yollarda mahsur kalan yolcuları, evlerine kapanıp soba başlarında anılarını anlatan köylüleri, genzi yakan is kokusunun havada oluşturduğu sis tabakasını, okul çıkışı yüzleri soğuktan kıpkırmızı kesmiş kayarak evlerine giden üstü başı ıslak neşeli memleket çocuklarını.

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  Dört bir yandan bastıran kara bulutların kuşatmasında kalır ansızın. Onların içinden bu şehrin kadim dostu ‘kış’ çıkagelir puslar içinde. Sivas, paltosunun yakasını kaldırıp ağzında sönmeye yüz tutmuş sigarası, elleri ceplerinde karşılar onu. Sonra gidip oturur bir dağ başına ve bu kadim dostun kendinde hüküm sürmesini izler. Karın dansı başlar Sivas’ın gözlerinde. Sessiz sessiz, usulca yağar günlerce kar; sessiz sessiz usulca izler günlerce onu.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ

   Sonra nereden çıkarsa çıkar, bembeyaz yorgun bulutlar görünür uzaklardan. Sivas’ın üzerinden aheste aheste, kendini yormadan geçip durur; ihtiyarları gençliğinden, gençleri aşklarından vurur. Diner sonra çocukların çığlıkları, uçurtmaların coşkusu bir bir söner. Yorgun bulutlar kaybolur bunun ardından, gökyüzü  o berrak maviliğini kaybeder

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  kara tren uzakta kaybolurken gözden, sonbahar mevsimi en güzel yüzünü gösterir. Olabildiğine mavi, olabildiğine berraktır gökyüzü. Uçurtmalar kaplar Sivas semalarını o vakit. Şahin yuvasından kalkar gibi. Havada başıboş uçuşan pamuklar gibi gezinirler keyfince. Kimi zaman çocuk çığlıkları doldurur sokak aralarını kimi zaman geçmişe duyulan özleme münhasır iç çekmeler, yanık memleket türküleri...

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ

   gelip geçer durmadan yüreğinden. Sivas, bolca insan hammadesi verir dişarıya onlarla, karşılığında ise işlenmiş yalnızlık ve ıssızlık satın alır. Sadece gurbet yolcularını  taşımaz vagonlar, yürekten kalkan bir “ah” ile Veysel’in, Pir Sultan’ın ve de nice memeleket ozanının ezgilerini taşır onların dillerinde. Üçüncü mevkide başını cama yaslamış özlemler ve hayaller taşır.

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  Sonbaharda saçları üç numara traş edilmiş köylü çocukları gibidir. Yüzü çatlamış, tırnak araları kirli, masum bakışlı, rengi ayaz yanığıdır. Sarıdan koyuya çalan kavruk bir tendir, nasırlı ellerindeki.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ

   Sivas! .. Tarihin şanlı başkenti, şimdilerin kendi halindeki taşra şehri… Dünyanın tam ortasında, dünyaya uzak bir coğrafyadır Sivas, yer kürenin yanağında kuruyup kalmış bir damla gözyaşı... Kızılırmak bir bıçak yarası gibi gibi yarıp geçer yüzünü. Sivas’ın kanayan yarasıdır o bilmezler, rengi o yüzden kırmızıdır.

 • Bozok
  Bozok

  sivas sevdadır, özlemdir, yiğitlik ve mertliktir, her yeni doğan insan saftır, durudur, temizdir, ailesi ve çevresi büyüdükçe kirletirse, kin ve nefretle yoğurursa alevi sünni, kürt, türk fark etmez döner memelekine, milletine küfreder, altı milyon sivaslı içinde bi yerde doğal karşılamak lazımsada, içim acıdı insafsız yorumlara, nahoş olup hepimizi üzen madımak olayında, diri, diri yanan insanlara allah amellerince rahmet eylesin, allah herkesin gönlüne göre versin mesela benim kalbimde fitne, fesatlık ve kötülük varsa bana bunu versin, tüm insanlarada aynı hal üzerine muamele etsin,
  alevilik aliyi sevmekse aleviyim,
  ali gibi secdede ölmekse aleviyim,
  gelin canlar birliğe, cem olalım dirliğe,
  pir olanı pirliğe almaksa aleviyim.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Ayrıca ErzinCAN'ımıza komşu il.

  Madımak oteline gelince;
  İnsanları yakan o yığınlar elbette Sivaslıydı.
  Ama bunu tüm bir ili karalamak adına kullanmak doğru değil.
  Yapanlar insanlıktran çıkmış, gözleri dönmüş yada galeyane getirilmiş insan değilde insansılardı.
  Yaptıklarını hiç kimse savunamaz,
  Ama yapılanda Sivas halkına mal edilemez.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Birde CİM BOM'a son üç maçta bela olmuş Sivasspor.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Hadise :-)

 • Osman Ayhaner
  Osman Ayhaner

  Bu son üç maçın intikamı alınacak

 • Osman Ayhaner
  Osman Ayhaner

  CİM BOM BOM

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  sivas'A GEÇİT YOK YOK YOK YOK .........! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  SİVAS VAHŞETTİ UNUTULAMAZ UNNUTURULMAZ 1993TEN 2009 UNUTMADIK

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  KANLI SİVAS ÇOK KÖTÜ BİR HAVASI VAR

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  YİNELİYORUM OZANIYLA YOBAZIYLA AKILA GELİR BİR MEMLEKETTİR ALEVİ OLMAK GEREKMEZ YOBAZ OLMAMAK İÇİN ÖNCE YAKILAN 37 KİŞİNİN HAKKINI ARAYALIM SONRASINA MADEM ATATÜRKÇÜ BİR İLDİ NİÇİN CUMHURİYETİ SAHİPLENMEK İSTEYENLERİ YAKTILAR VE NEDEN BU YAKANLARA AĞIZI SAKALI SALYALI KATİLERE SİVASATAN KARŞI BİR MÜDAHALE GELMEDİ AYRICA SİVASATA 37 DEĞİL 35 AYDIN ÖLMÜŞTÜR FAKAT 2 Sİ YAKAN VE SALDIRANLARDAN OLMASINA RAĞMEN ALEVİ CEMAATLERİ ONLARIDA ALARAK TOPLAM 37 GÜLÜMÜZ YANDI DİYORLAR PEKİ O YAKANLARA ÇOK İNANÇLIYDILARDA BUNU BİLMİYORLARMI ALLAHIN KARŞISINA KUL HAKKI İLE ÇIKILMAYACAĞINI İNAN BANA arkadaşım yobaz olmamAk için alevi olmaya gerek yok

 • Cengiz Yıldız
  Cengiz Yıldız

  Sivas'tan daha doğuda daha vatansever ve Atatürkçü bir il bulamazsınız. Hatta Türkiye'de enlerden.
  İnsanına yobaz diyenler gelip bi baksınlar.
  Yobazlık Alevi olmamaksa...

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  HİÇ KİMSE sivas DENEN BU İLİ ŞİRİN TATLI YAZILARLA AKLAMASIN! ! ! ! ......

  KARANLIK sivas'A SANA GEÇİT YOK

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  ozan'ı ve yobaz'ıyla meşhur

 • Tülin Doğan
  Tülin Doğan

  Sivas...
  58 ine kurban olduğum
  Tarihiyle gurur duyduğum
  Adını duyunca hepten doyduğum
  Sivasım..Herşeyim..

  Sivas demek vatan demek..

 • Sezin Dere
  Sezin Dere

  gülüşüm sivas yangını
  ağlarsam kızma...
  ölmek bile
  yakışıyor bazı adama...
  ! ! !

 • Mesut Kol
  Mesut Kol

  Anadolunun ortadoğusunda benim de memleketim olabence sizin yanlış bilgilendirildiğiniz için yaptığınız yanlış yorumların aksine türkiyenin en güzel şehri.

 • Süleyman Çifçi
  Süleyman Çifçi

  Veysel'i dinlersen ilk sevdanı bulursun
  Kara toprağı,Sivas'ın koynunda
  Kekik kokusu gelir burnuna
  İçinde Anadolu olan her lafta
  Bir memleket yangını peydah olur
  Bir kara sevda;
  Deniz bilmez her çocuğun bağrında...
  Çokca hasret, dinmek bilmez gözyaşı
  Ve ad bulur umutlar samimi her duada...

 • Mechule
  Mechule

  Öncelikle burda yazılarını yazan arkadaşlarıma ve hemşehrilerime selam ederim bu bir ikincisi Sivas denilince hemen sivas olaylarını söyleyenlerinde tarih bilgisinden yoksunlardır sanırım adamlar güzelim sivas kongeresini unutup tutmuşlar madımak otelinden bahsediyorlar yaaa biz bunları geçtik ve kapanmış yarayla oynamasınlar hala eski tas eski hamam asıl burdaki amaç sivas olaylarını kullanarak sivası karalamak adam yakanların memleketi diyiyorlar orda yakanlar kadar yananlarda suçludur......İnsanların değer verdiği manevi değerlerle oynamayalım lütfen....

 • Kimse Siz
  Kimse Siz

  Güneşin ak yüzüne bir duman çöktü,
  Bir türkü çığlıkla ateşe düştü,
  Kuytu bir köşede bir çiçek küstü,
  Döktü yaprağını boynunu büktü

  Şu Sivas'ın elinde sazım çalınmaz,
  Güllerim yandı yüreğim dayanmaz..

  Kararmış bir yüreğin hiç ışığı olmaz,
  Bilmez misin ki türküler yanmaz? ! !
  Gün gelir sanma hesap sorulmaz,
  Dayanır kapına Pir Sultan ölmez...

  Edip Akbayram şarkısıdır.Dinlerken burnuma yanık kokuları gelir.İçim acır...

 • Ulaş Deniz
  Ulaş Deniz

  SİVAS DOĞUP BÜYÜDÜĞÜM GEÇİM DERDİNE DÜŞEN BİRÇOK İNSANIN YAPTIĞI GİBİ BENİM AİLEMİNDE AYRILMAK ZORUNDA KALDIĞI.. SEVDAM HASRETİM OLAN ŞEHİR. BELKİDE BİZ SUÇLUYUZ.... EĞER AYRILMAK ZORUNDA KALMASAYDIK BİZ ŞEHRİMİZDEN.. SİVASIN ALNINDAKİ BU KARA LEKE ŞİMDİ OLMAZDI...BELKİ
  BELKİ
  BELKİ....
  sivas katliamı diye bişey vardır...
  masum insanlar ülkenin yobazlarının sivasa gelenleri ve sivasta yaşayanları tarafından canica öldürülmüştür.....
  bir kesim yobazlar bunu inkar ederek suçu örtbas etmeye çalışıyorlar...
  bu olayın sivasta olmuş olması bir tesadüf değil planlı programlı iştir.. maraşta çorumda ankarada ve diğer illerde yağıldığı gibi..
  yoksa o kadar yobaz 1 saatte türemedi sivasta..
  nerede yattı nerede kalktı bu yobaz grühu...
  üzücü değil kahredici...
  tabi bazıları bundan keyif alıyor ama zaten onlarda insan sınıfından değil...
  sivas için yazılan onca güzel türküye rağmen bu olay sivas için kara bir lekedir...yapanlarda cezalarını çekmemiş dışarıda eli kolu serbest geziyorlar...
  sivas için yargısız infaz değil..sivas son dönemlerde o sivas kongresinin yapıldığı şehir olmaktan çok çok uzak bir şehirdir....
  neresinden bakarsan bak yobazlaşmıştır

  hele şu soru yok mu

  yakanlardan mısın
  yananlardan mı...
  sivası tam olarak anlatır..
  çünkü sivas artık tam anlamıyla yobazların ve faşistlerin kalesidir.... (25.07.2006 16:00)

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  Ve böylece, bin dereden su getirdi İstanbul'dan gelen zevat.
  Sıvas, mandayı kabul etmedi fakat,
  «Hey gidi deli gönlüm,»
  dedi,
  «Akıllı, umutlu, sabırlı deli gönlüm,
  ya İSTİKLAL, ya ölüm! »
  dedi.

  N.H.Ran

 • Ulaş Deniz
  Ulaş Deniz

  Güneşin ak yüzüne bir duman çöktü
  Bir türkü çığlıkla ateşe düştü
  Kuytu bir köşede bir çiçek küstü
  Döktü yaprağını boynunu büktü

  Şu Sivas'ın elinde sazım çalınmaz
  Güllerim yandı yüreğim dayanmaz

  Kararmış yüreğin hiç ışığı olmaz
  Bilmez misin ki türküler yanmaz
  Günü gelir sanma hesap sorulmaz
  Dayanır kapına pir sultan ölmez

  Şu Sivas'ın elinde sazım çalınmaz
  Güllerim yandı yüreğim dayanmaz

  Edip AKBAYRAM

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri

  Sivas'ın Yollarına

  Siyah saçın dolam, dolam
  Goynunda gurban olam
  Eğer başka yar seversen
  Bu ellerde nasıl duram

  Sivas'ın yollarına
  Çıkayım dağlarına
  Bırak ben beni vuram
  Ölüm gitmez zoruma

  Selvi boylum salında gel
  Bir bakışın ömre bedel
  İkimizi ayırdılar
  Körolası zalim kader

 • Larkan
  Larkan

  Beni yak,kendini yak,herseyi yak
  Bir kivilcim yeter ben hazirim bak
  yanlis anlamayin sadece beni yakan biri vardi da Sivasli

 • Hüseyin Çağlar
  Hüseyin Çağlar

  Allahına tapanlar,geceleri sabahına hasretle korkusuzca yatanlar,sevdasına sadık memleket,görmeyeni gören,sevilmeyeni seven,30 seneye yaklaşık olsada süper lige çıkan,herşeyi beraber,herkesi yalnız olan memleketim benim...

 • Mehmet Demirci
  Mehmet Demirci

  Sahte müslümanlarin insanlari yaktigi yer.

 • Mehmet Ali Uzun
  Mehmet Ali Uzun

  yurdumun henuz görmediğim ama her zaman bir şekilde duyduğum yeri
  inşallah bir gün görürüm

 • Ts
  Ts

  üçyıldız demek,hükümet konağı demek,istasyon caddesi demek,aşık veysel demek,madımak demek,memleket demek,sivas deyince sivas olayları diyenlere duyduğum nefret demek...

 • Mikail Zortaş
  Mikail Zortaş

  sivas demek hasretlik demek gurbet,yoksulluk.işsizlik demek,sivas demek yiğitlik demek sivas,ım serhat şehrim madımağını,kekiğini,çiğdemini navruzunu suyunu karını ayazını özledim

 • Meral Dağkıran
  Meral Dağkıran

  ilk aklıma gelenler acı,karanlık,gözyaşı,yangın,haykırışlar:((((((((((

 • Kara Kral
  Kara Kral

  sivas

  güzelliklerin ve yiğitlerin yaşadığı eşsiz bir şehir
  her ne kadar adı bazı uydurma ve dışardaki insanların yaptığı vebalini sivaslıların ödediği bir yer olsada.

 • Ayse Sahin
  Ayse Sahin

  Havasi sert insani mert...
  Memleketim, Selcuklularin iz biraktigi güzel sehir.
  Topragim.

 • Yusuf Aslancı
  Yusuf Aslancı

  Diri diri yakılanların memleketi

 • Yigithan Arslan
  Yigithan Arslan

  sivas cok sevdiğim memleketimdir.

 • Dido
  Dido

  TARİHÇE

  İran ile Bağdat'a giden kervan yollarının kesiştiği noktada bulunması nedeniyle Sivas, tarihte önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. 1142'de Danişmendlilerin başkenti olan kentte özellikle Selçukluların bıraktlğı sayısız sanat ve mimari yapıtlar bulunur. izzeddin Keykavus Şifahanesi, Gök Medrese, Buruciye Medresesi bunlardan birkaçıdır. Kurtuluş Savaşı'nın başlaması kararı alınan ve Milli Kongre'nin Sivas'ta yapılmış olması, kentin günümüz tarihindeki önemini yansıtır. Sedef hastalığı için dünyadaki tek tedavi Merkezi olan Balıklı Kaplıca, Hafık, Tödürge ve Gökpınar Gölleri ise doğanın en güzel örneklerinden birkaçıdır.

  GENEL BİLGİLER

  Yüzölçümü: 28.488 km²
  Nüfus: 767.481 (1990)
  İlçe sayısı: Sivas (merkez) , Akıncılar, Altınyayla, Divriği, Doğanşar, Gemerek, Gülova, Gürün, Hafık, İmranlı, Kangal, Koyulhisar, Suşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli, Zara.
  Yıl boyu sıcaklık ortalaması: C

  ÖNEMLİ YERLER

  Fidanlık ve Eğriçimen Orman İçi Dinlenme Yerleri, Sıcakçermik, Soğukçermik ve Balıklıçermik, Divriği Kalesi, Sivas Ulucamisi, Divriği Ulucamisi ve Darüşşifası, İzzeddin Keykâvus Darüşşifası, Gök Medrese (Sahibiye Medresesi) , Buruciye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese, Meydan Kale (Sivas) , Ali Ağa, Ali Baba ve Kale (Divriği) Camileri, Ahi Emir Ahmed, Kadı Burhaneddin, ve Abdülvahap Gazi Türbeleri, Güdük Minare (Şeyh Hasan Bey Türbesi) , Sitte Melik ve Kameriddin Kümbetleri, Boğazköprü, Eğriköprü, Kesikköprü ve Şahruh Köprüsü, Behram Paşa Hanı, Meydan Hamamı, Sivas Müzesi, Sivas 4 Eylül Atatürk Müzesi
  SİVASLI OLMAKTA BİR AYRICALIK YAKANLAR DIŞINDA

 • Mustafa Bozkır
  Mustafa Bozkır

  Orta Anadoluda canımı feda edebileceğim derecede sevdiğim memeleketim....

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  cem yılmaz da sivaslı,
  biz sivaslılar biraz fazlaca zeki oluruz :)))

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Bu arada Emel Sayın'da Sivaslı imiş..Vay be demiştim bunu duyduğumda..