Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sivas sizce ne demek, sivas size neyi çağrıştırıyor?

sivas terimi Seu Kuyt tarafından 30.09.2003 tarihinde eklendi

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı21.11.2016 - 08:27

  Ardından yine bir tenhalık çöker yüzüne. Oğlunu savaşta kaybetmiş bir babanın gözlerine çöken hüzün gibi kederini yalnızca kendinin hissettiği, kimseye söyleyemediği, o ketum yalnızlık hissi... Bu alışıldık döngü yüzlerce yıldır böyle cereyan eder bu kentin bedeninde. Her baharda biraz daha gençleştirip her kışta biraz daha yaşlandırır.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ20.11.2016 - 21:03

   Onlar bilmez, aslında bahar geldi diye değil,onlar geldiği için çiçek açar ağarların dalları ve onlar bilmez güz oldu diye değil, onlar gidiyor diye gazel döker yaprakları Sivas’ın.

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı20.11.2016 - 20:28

  O vakit hoyrat bir nara yankılanır ovalarda. Sivas boydan boya yeşil bir libas giyer. Bütün coğrafyası yeşile keser ki keyfine değme gitsin. Kızılırmak kan değil merhem niyetine akar baharda Sivas’ın yaralarından. Derken oğulları ve kızları çıkagelir gurbet ellerden, akın akın, gürül gürül çağıldayarak. Sivas onların sesini duyar da bir düğün evine döner telli duvaklı.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ20.11.2016 - 18:32

   Sonra dağlarda bir doğum sancısı gibi yavaş yavaş, ağrılı ağrılı açar nevruz çiçekleri. Baharın müjdecisidir bu mavili, beyazlı, morlu çiçekler. nihayet bahar bilmez dağlarımıza bahar gelmiştir. Yıllar kadar uzun süren soğukların ardından ne zamandır yolu gözlenen sıla mektubu gibi iyi gelir çorak dudaklarımıza.

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı20.11.2016 - 12:10

  Kış, kolay kolay da terk etmez Sivas’ın hanesini. “Koç karı, karakış, zemheri, gücük, kocakarı soğukları, mart dokuzu, abrul beşi” derken bakarsın uzamış gitmiş. Uzamış gitmiş de bir mevsimin içinde bir ömür geçmiş.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ19.11.2016 - 15:13

  İzler yollarda mahsur kalan yolcuları, evlerine kapanıp soba başlarında anılarını anlatan köylüleri, genzi yakan is kokusunun havada oluşturduğu sis tabakasını, okul çıkışı yüzleri soğuktan kıpkırmızı kesmiş kayarak evlerine giden üstü başı ıslak neşeli memleket çocuklarını.

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı18.11.2016 - 13:16

  Dört bir yandan bastıran kara bulutların kuşatmasında kalır ansızın. Onların içinden bu şehrin kadim dostu ‘kış’ çıkagelir puslar içinde. Sivas, paltosunun yakasını kaldırıp ağzında sönmeye yüz tutmuş sigarası, elleri ceplerinde karşılar onu. Sonra gidip oturur bir dağ başına ve bu kadim dostun kendinde hüküm sürmesini izler. Karın dansı başlar Sivas’ın gözlerinde. Sessiz sessiz, usulca yağar günlerce kar; sessiz sessiz usulca izler günlerce onu.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ18.11.2016 - 11:02

   Sonra nereden çıkarsa çıkar, bembeyaz yorgun bulutlar görünür uzaklardan. Sivas’ın üzerinden aheste aheste, kendini yormadan geçip durur; ihtiyarları gençliğinden, gençleri aşklarından vurur. Diner sonra çocukların çığlıkları, uçurtmaların coşkusu bir bir söner. Yorgun bulutlar kaybolur bunun ardından, gökyüzü  o berrak maviliğini kaybeder

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı17.11.2016 - 16:49

  kara tren uzakta kaybolurken gözden, sonbahar mevsimi en güzel yüzünü gösterir. Olabildiğine mavi, olabildiğine berraktır gökyüzü. Uçurtmalar kaplar Sivas semalarını o vakit. Şahin yuvasından kalkar gibi. Havada başıboş uçuşan pamuklar gibi gezinirler keyfince. Kimi zaman çocuk çığlıkları doldurur sokak aralarını kimi zaman geçmişe duyulan özleme münhasır iç çekmeler, yanık memleket türküleri...

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ17.11.2016 - 13:02

   gelip geçer durmadan yüreğinden. Sivas, bolca insan hammadesi verir dişarıya onlarla, karşılığında ise işlenmiş yalnızlık ve ıssızlık satın alır. Sadece gurbet yolcularını  taşımaz vagonlar, yürekten kalkan bir “ah” ile Veysel’in, Pir Sultan’ın ve de nice memeleket ozanının ezgilerini taşır onların dillerinde. Üçüncü mevkide başını cama yaslamış özlemler ve hayaller taşır.