Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sivas sizce ne demek, sivas size neyi çağrıştırıyor?

sivas terimi Seu Kuyt tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan 17.05.2023 - 21:58

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  Ardından yine bir tenhalık çöker yüzüne. Oğlunu savaşta kaybetmiş bir babanın gözlerine çöken hüzün gibi kederini yalnızca kendinin hissettiği, kimseye söyleyemediği, o ketum yalnızlık hissi... Bu alışıldık döngü yüzlerce yıldır böyle cereyan eder bu kentin bedeninde. Her baharda biraz daha gençleştirip her kışta biraz daha yaşlandırır.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ

   Onlar bilmez, aslında bahar geldi diye değil,onlar geldiği için çiçek açar ağarların dalları ve onlar bilmez güz oldu diye değil, onlar gidiyor diye gazel döker yaprakları Sivas’ın.

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  O vakit hoyrat bir nara yankılanır ovalarda. Sivas boydan boya yeşil bir libas giyer. Bütün coğrafyası yeşile keser ki keyfine değme gitsin. Kızılırmak kan değil merhem niyetine akar baharda Sivas’ın yaralarından. Derken oğulları ve kızları çıkagelir gurbet ellerden, akın akın, gürül gürül çağıldayarak. Sivas onların sesini duyar da bir düğün evine döner telli duvaklı.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ

   Sonra dağlarda bir doğum sancısı gibi yavaş yavaş, ağrılı ağrılı açar nevruz çiçekleri. Baharın müjdecisidir bu mavili, beyazlı, morlu çiçekler. nihayet bahar bilmez dağlarımıza bahar gelmiştir. Yıllar kadar uzun süren soğukların ardından ne zamandır yolu gözlenen sıla mektubu gibi iyi gelir çorak dudaklarımıza.

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  Kış, kolay kolay da terk etmez Sivas’ın hanesini. “Koç karı, karakış, zemheri, gücük, kocakarı soğukları, mart dokuzu, abrul beşi” derken bakarsın uzamış gitmiş. Uzamış gitmiş de bir mevsimin içinde bir ömür geçmiş.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ

  İzler yollarda mahsur kalan yolcuları, evlerine kapanıp soba başlarında anılarını anlatan köylüleri, genzi yakan is kokusunun havada oluşturduğu sis tabakasını, okul çıkışı yüzleri soğuktan kıpkırmızı kesmiş kayarak evlerine giden üstü başı ıslak neşeli memleket çocuklarını.

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  Dört bir yandan bastıran kara bulutların kuşatmasında kalır ansızın. Onların içinden bu şehrin kadim dostu ‘kış’ çıkagelir puslar içinde. Sivas, paltosunun yakasını kaldırıp ağzında sönmeye yüz tutmuş sigarası, elleri ceplerinde karşılar onu. Sonra gidip oturur bir dağ başına ve bu kadim dostun kendinde hüküm sürmesini izler. Karın dansı başlar Sivas’ın gözlerinde. Sessiz sessiz, usulca yağar günlerce kar; sessiz sessiz usulca izler günlerce onu.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ

   Sonra nereden çıkarsa çıkar, bembeyaz yorgun bulutlar görünür uzaklardan. Sivas’ın üzerinden aheste aheste, kendini yormadan geçip durur; ihtiyarları gençliğinden, gençleri aşklarından vurur. Diner sonra çocukların çığlıkları, uçurtmaların coşkusu bir bir söner. Yorgun bulutlar kaybolur bunun ardından, gökyüzü  o berrak maviliğini kaybeder

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  kara tren uzakta kaybolurken gözden, sonbahar mevsimi en güzel yüzünü gösterir. Olabildiğine mavi, olabildiğine berraktır gökyüzü. Uçurtmalar kaplar Sivas semalarını o vakit. Şahin yuvasından kalkar gibi. Havada başıboş uçuşan pamuklar gibi gezinirler keyfince. Kimi zaman çocuk çığlıkları doldurur sokak aralarını kimi zaman geçmişe duyulan özleme münhasır iç çekmeler, yanık memleket türküleri...

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ

   gelip geçer durmadan yüreğinden. Sivas, bolca insan hammadesi verir dişarıya onlarla, karşılığında ise işlenmiş yalnızlık ve ıssızlık satın alır. Sadece gurbet yolcularını  taşımaz vagonlar, yürekten kalkan bir “ah” ile Veysel’in, Pir Sultan’ın ve de nice memeleket ozanının ezgilerini taşır onların dillerinde. Üçüncü mevkide başını cama yaslamış özlemler ve hayaller taşır.

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  Sonbaharda saçları üç numara traş edilmiş köylü çocukları gibidir. Yüzü çatlamış, tırnak araları kirli, masum bakışlı, rengi ayaz yanığıdır. Sarıdan koyuya çalan kavruk bir tendir, nasırlı ellerindeki.

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ

   Sivas! .. Tarihin şanlı başkenti, şimdilerin kendi halindeki taşra şehri… Dünyanın tam ortasında, dünyaya uzak bir coğrafyadır Sivas, yer kürenin yanağında kuruyup kalmış bir damla gözyaşı... Kızılırmak bir bıçak yarası gibi gibi yarıp geçer yüzünü. Sivas’ın kanayan yarasıdır o bilmezler, rengi o yüzden kırmızıdır.

 • Bozok
  Bozok

  sivas sevdadır, özlemdir, yiğitlik ve mertliktir, her yeni doğan insan saftır, durudur, temizdir, ailesi ve çevresi büyüdükçe kirletirse, kin ve nefretle yoğurursa alevi sünni, kürt, türk fark etmez döner memelekine, milletine küfreder, altı milyon sivaslı içinde bi yerde doğal karşılamak lazımsada, içim acıdı insafsız yorumlara, nahoş olup hepimizi üzen madımak olayında, diri, diri yanan insanlara allah amellerince rahmet eylesin, allah herkesin gönlüne göre versin mesela benim kalbimde fitne, fesatlık ve kötülük varsa bana bunu versin, tüm insanlarada aynı hal üzerine muamele etsin,
  alevilik aliyi sevmekse aleviyim,
  ali gibi secdede ölmekse aleviyim,
  gelin canlar birliğe, cem olalım dirliğe,
  pir olanı pirliğe almaksa aleviyim.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Ayrıca ErzinCAN'ımıza komşu il.

  Madımak oteline gelince;
  İnsanları yakan o yığınlar elbette Sivaslıydı.
  Ama bunu tüm bir ili karalamak adına kullanmak doğru değil.
  Yapanlar insanlıktran çıkmış, gözleri dönmüş yada galeyane getirilmiş insan değilde insansılardı.
  Yaptıklarını hiç kimse savunamaz,
  Ama yapılanda Sivas halkına mal edilemez.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Birde CİM BOM'a son üç maçta bela olmuş Sivasspor.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Hadise :-)

 • Osman Ayhaner
  Osman Ayhaner

  Bu son üç maçın intikamı alınacak

 • Osman Ayhaner
  Osman Ayhaner

  CİM BOM BOM

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  sivas'A GEÇİT YOK YOK YOK YOK .........! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  SİVAS VAHŞETTİ UNUTULAMAZ UNNUTURULMAZ 1993TEN 2009 UNUTMADIK

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  KANLI SİVAS ÇOK KÖTÜ BİR HAVASI VAR

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  YİNELİYORUM OZANIYLA YOBAZIYLA AKILA GELİR BİR MEMLEKETTİR ALEVİ OLMAK GEREKMEZ YOBAZ OLMAMAK İÇİN ÖNCE YAKILAN 37 KİŞİNİN HAKKINI ARAYALIM SONRASINA MADEM ATATÜRKÇÜ BİR İLDİ NİÇİN CUMHURİYETİ SAHİPLENMEK İSTEYENLERİ YAKTILAR VE NEDEN BU YAKANLARA AĞIZI SAKALI SALYALI KATİLERE SİVASATAN KARŞI BİR MÜDAHALE GELMEDİ AYRICA SİVASATA 37 DEĞİL 35 AYDIN ÖLMÜŞTÜR FAKAT 2 Sİ YAKAN VE SALDIRANLARDAN OLMASINA RAĞMEN ALEVİ CEMAATLERİ ONLARIDA ALARAK TOPLAM 37 GÜLÜMÜZ YANDI DİYORLAR PEKİ O YAKANLARA ÇOK İNANÇLIYDILARDA BUNU BİLMİYORLARMI ALLAHIN KARŞISINA KUL HAKKI İLE ÇIKILMAYACAĞINI İNAN BANA arkadaşım yobaz olmamAk için alevi olmaya gerek yok

 • Cengiz Yıldız
  Cengiz Yıldız

  Sivas'tan daha doğuda daha vatansever ve Atatürkçü bir il bulamazsınız. Hatta Türkiye'de enlerden.
  İnsanına yobaz diyenler gelip bi baksınlar.
  Yobazlık Alevi olmamaksa...

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  HİÇ KİMSE sivas DENEN BU İLİ ŞİRİN TATLI YAZILARLA AKLAMASIN! ! ! ! ......

  KARANLIK sivas'A SANA GEÇİT YOK

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  ozan'ı ve yobaz'ıyla meşhur

 • Tülin Doğan
  Tülin Doğan

  Sivas...
  58 ine kurban olduğum
  Tarihiyle gurur duyduğum
  Adını duyunca hepten doyduğum
  Sivasım..Herşeyim..

  Sivas demek vatan demek..

 • Sezin Dere
  Sezin Dere

  gülüşüm sivas yangını
  ağlarsam kızma...
  ölmek bile
  yakışıyor bazı adama...
  ! ! !

 • Mesut Kol
  Mesut Kol

  Anadolunun ortadoğusunda benim de memleketim olabence sizin yanlış bilgilendirildiğiniz için yaptığınız yanlış yorumların aksine türkiyenin en güzel şehri.

 • Süleyman Çifçi
  Süleyman Çifçi

  Veysel'i dinlersen ilk sevdanı bulursun
  Kara toprağı,Sivas'ın koynunda
  Kekik kokusu gelir burnuna
  İçinde Anadolu olan her lafta
  Bir memleket yangını peydah olur
  Bir kara sevda;
  Deniz bilmez her çocuğun bağrında...
  Çokca hasret, dinmek bilmez gözyaşı
  Ve ad bulur umutlar samimi her duada...