Kültür Sanat Edebiyat Şiir

manik depresif sizce ne demek, manik depresif size neyi çağrıştırıyor?

manik depresif terimi Selin Sonsuz tarafından 03.09.2003 tarihinde eklendi

 • Eren Yeniay
  Eren Yeniay21.01.2013 - 18:11

  bipolar bozukluk, bozukluk değildir. 14 nisan 216 yılında mani'nin doğumuyla başlamıştır. iki uçlu bozukluk denmesinin sebebi maniyi çözememekten ileri gelir ve 'depresif' (kötüye yönelme, şeytanı dinleme) olunur. kafi derecede acılar çekildikten sonra manik olunur.

  yaşadığımız bu dünya iyilikle kötülüğün bitmeyen kavgasıdır. manik birey içine kapanmamalı, bedenin istekleriyle savaşmalı, önce kendi ruhunu kurtarıp daha sonra çevresini kurtarmaya yardım etmelidir.

  bitmeyen enerjisini harcamalı, yapabiliyorsa yollara düşüp insanlarla sık sık etkileşimde bulunmalı, hiç bir öğretisi yoksa bile et yememeyi, cinsel ilişkiye girmemeyi öğütlemeli, isayı sevmeli yaşadığı acıları hissetmeli dünyaya iyiliği getirdiğini hissetmeli ve daha nice iyiliği insanlara yaymalıdır.

  eğer ilaç kullanıyorsa kontrollü şekilde azaltmalı lityum harici ilaç kullanmamalı. (açıkçası lityum sadece yaşadığımız yüzyılda gerekiyor aksi halde hastanelerde sık yatarsınız malesef zorla)

  başta bipoların bir bozukluk olmadığını söyledim çünkü maniklik değil depresiflik bozukluktur. depresifken şeytanın sesini dinlersiniz, hayata küser gerçeği göremezsiniz. iyiliği değil kötülüğü yayarsınız. manikler siz düzgünsünüz, düzgünden öte seçilmiş kişilersiniz. geçirdiğiniz ataklar yaşadığımız yüzyıldan, psikiyatrinin metafizik düşmanlığından kaynaklı. bilim düşmanı değilim tabi ki. herşey gözlemleyerek test edilerek kanıtlansın ama bizim bunlardan çok mutlak iyiliğe ihtiyacımız var. bu evrenin buna ihtiyacı var.

  manikler önce ruhunuzu etkilemeye çalışan, kafanızın içinde şeytanın sesini ayırt etmelisiniz şeytanla savaşı kazanmalısınız. dünyanın bize ihtiyacı var.

  Manican

 • Osman Özütler
  Osman Özütler02.05.2011 - 00:19

  Bipolar yani Manik Depresif Ünlüler

  Marilyn Monroe: Popüler kültür ikonu Marilyn MOnroe, ışıltılı hayatının arka perdesinde, psikolojik problemleriyle baş etmek için alkol ve uyuşturucuya sığınmıştı. Monroe'nun hayatını anlatan belgeselde doktoru Hyman Engelberg, 'Marilyn, manik depresifti... Ruh halindeki büyük dalgalanmalar yüzünden çok zor günler geçirdi' diyor.

  Britney Spears: Şöhretin yükünü kaldıramayan pop yıldızı Britney Spears, kısa süre önce psikolojik olarak tamamen dibe vurmuştu. Psikolojik yardım alan Spears'a bipolar teşhisi konuldu. Psikolog Robert Butterworth ünlü şarkıcı için 'Tutarsız davranışları, ani öfkesi, coşku patlamaları, karar vermekte zorlanması ve sekse olan aşırı ilgisi bipolar olduğunu açıkça gösteriyor' diyor.

  Kurt Cobain: 1990'lı yıllarda bir rock ikonu olan grunge akımının öncüsü Kurt Cobain, bipolar bozukluğunu yaratıcılığa dönüştürenlerden.... Alkol ve uyuşturucu bağımlılığından bir türlü kurtulamayan, sürekli ani mutluluk ve depresyon arasında gidip gelen Cobain, yaptığı besteler ve şarkı sözlerinde iki uçlu ruh halinin izlerini, ani mutluluk ve öfke nöbetlerini anlattı.

  Sylvia Plath: Amerikalı yazar Sylvia Plath, yazın hayatında olduğu kadar özel hayatında da şiddetli gelgitler ile mücadele etti. şiirleri ile kaotik ruh halini kelimelere döken Plath'e depresyondan daha sonra da bipolar teşhisi kondu. İntiharından sonra yayınlanan günlüklerinde Plath, mutluluk ve mutsuzluğu bir arada yaşadığını, öfkenin ardından çoşkulu bir ruh haline büründüğünü yazmıştı.

  Mel Gibson: Yakışıklı yıldız Mel Gibson, parlak kariyeri ile olduğu kadar özel hayatındaki taşkınlıklarıyla da tanınıyor. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı yüzünden birçok kez tutuklanan ve rehabilitasyona giden Gibson'ın doktoru, ünlü yıldızın bipolar olduğunu açıkladı. Öfke nöbetleri geçiren, sürekli enerjik ve taşkın bir ruh haline sahip olan Gibson, şu sıralar durulmuş gibi...

  Axl Rose: Hard rock'ın efsane grubu Gun 'N' Roses'ın solisti Axl Rose, bir dönem ani öfke krizleri geçirdiği, fazla enerjik olduğu ve hatta saatlerce uyumadığı için doktora gittiğinde kendisine bipolar teşhisi konulduğunu bir röportajında söyledi. Hastalığını ciddiye almadığını ve tedavi olmayı reddetiğini de söyleye Axl Rose, mani döneminden hiç de şikayetçi olmadığını itiraf etti.

  Sinead O'Connor: Ünlü müzisyen Sinead O'Connor, 'Ben bir manik depresifim. Zaman zaman çok mutluyum. Kimi zaman ise beynimin içinde yankılanan ve sürekli kendimi öldürmemi söyleyen bir ses duyuyorum' diye bir röportajında hastalığını açıkladı. İlaç tedavisi gören O'Connor, aynı röportajında bipolar bozukluk ile yaşamayı öğrenmenin zaman aldığını ve büyük çaba gerektirdiğini söyledi.

  Russel Brand: Aktör ve komedyen Russel Brand ve bipolar hastalığından açıkça bahseden ünlülerden... Hiper aktivite ve bipolar teşhisi konulan Brand, bazı günler hiç uyumadığını kimi zaman da yataktan bile çıkmak istemediğini söyledi. Hastalığı ise birbirini tekrarlayan sağanak yağmurlu ve güneşli bir havaya benzetti.

  Robert Downey Jr: Uzun yıllar alkol ve uyuşturucu ile mücadele eden aktör Robert Downey Jr. da bipolar ünlülerden. Psikolog Jerry Donald, karizmatik aktör için 'Robert Downey Jr., iki uçlu duygu durum bozukluğuna sahip bazı hastaların yaptığı gibi alkol ve uyuşturucuya yöneldi. Depresyon ve taşkın ruh hali ile başa çıkmak için ne yazık ki yanlış bir yolu tercih etti' diyor.

  Winona Ryder: Hastalığından bahsederken 'Bazı günler kendimi çok iyi hissediyorum ancak ardından büyük bir depresyona sürükleniyorum. O depresif ruh hali, beni hiçbir zaman terk etmiyor' diyor Winona Ryder. Psikolojik destek alan güzel yıldız, bir dönem bipolar hastalığı yüzünden kariyerine ara vererek tedavi gördü.

  ALINTIDIR..

 • Osman Özütler
  Osman Özütler02.05.2011 - 00:17

  'Bipolar bozukluk' diye tabir edilen rahatsızlığın diğer adıdır. %99 oranında genetik olup, dünyada her 100 kişiden 2'sinde görülmektedir. Dönem, dönem insanın hayatını kabusa çeviren bir durumdur.

  Bu rahatsızlıkta kişinin duygu durumu, maniden (taşkınlık) depresyona (çökkünlük) aşırı iki uç arasında değişmektedir. Manik atak sırasında, kişi kendini aşırı mutlu ya da enerjik hissederken, depresif atak sırasında son derece üzgün ve mutsuz hissetmektedir. Bu iki durumun yanında dönem dönem kişinin duygu durumu normale de dönebilmektedir. Duygu durumdaki bu değişimler ya da duygu durum dalgalanmaları; saatler, günler, haftalar ya da aylarca sürebilir.

  Tedavi edilmediğinde ise alkol ve madde kullanımı, bozuk sosyal ilişkiler, kötü iş veya okul performansı, finansal ve sosyal sorunlar ve artan intihar riski gibi yıkıcı sonuçlar doğurabilmektedir. Oysa doğru tanı, etkili tedavi ve uygun destekle, manik depresif olan pek çok kişi duygu durum dalgalanmalarında denge sağlayabilir; normal ve üretken bir yaşam sürebilirler.

  Bir çok ünlü sanatçı, yazar, düşünür vs. üretken kişilerde görülmesi tesadüfü değildir zira bu hastalıktan muzdarip olan bazı kişiler oldukça akıllı, üretken ve de yaratıcı olurlar.

 • Nihal Erol
  Nihal Erol16.12.2010 - 13:25

  sürekli kendini büyük bi şey sanma etrafındakileri küçük görme,kendi kendine laf çıkarma,suç işleyince o suçu kapatmak için başkalarına iftira atma.

 • Mehtap Dündar
  Mehtap Dündar26.11.2009 - 20:49

  Manik depresif, bir algılanma-ma sorunudur zannımca..eğlenceli olduğu,farkındalığın en üst seviyede yaşandığı doğrudur...ancak yorucudur cok hem de çok...

 • Kurt Adam Amcayı Yiyen Küçük Kız
  Kurt Adam Amcayı Yiyen Küçük Kız08.10.2009 - 18:44

  hastalıklarımdan biri

 • Merve Altıntaş
  Merve Altıntaş11.07.2009 - 01:45

  Psikotik bozukluklardan. Bu tip insanların düzelmesi oldukça zordur. Kişi depresif haldeyken içe kapanık dünyadan kendini soyutlamış haldedir. Mani halindeyken ise son derece neşeli dışa dönük tiplerdir. Ama genel olarak antisosyal kişiliklerdir. Ve bu tip hastaların kendilerine zarar verme olasılğı yüksektir. Ani ruh değişimleri yaşarlar ve bu kişilerin doktor gözetımınde tutulması gerekir.

 • La_ley_la
  La_ley_la14.03.2009 - 12:05

  'Hazziniz, istirabinizin maskesiz halidir.
  Ve kahkahanizin yükseldigi ayni kuyu,
  sik sik gözyaslarinizla dolar. ' Cibran

 • Dulcinea
  Dulcinea11.06.2008 - 16:00

  Bipolar bozukluk olarak adlandırılır, yada 'iki uçlu mizaç bozukluğu' denilebilir..En renkli tip hastalardır bana göre. İki ucun biri 'depresyon' halidir ki kişi burada yoğun bir içe kapanma ve mutsuzluk yaşamaktadır..hayattan zevk alamama,yoğun uyku ya da uykusuzluk hali eşlik eder..nedensiz ağlamalar ve çökkünlükle karakterize edilir. Kişi bu halin ardından tam tersi bir başka duygudurumuna girer.Bu mani halidir.Aşırı öforiktir,eğlenceli,hareketli,çılgınca işler yapan ve günlerce de uykusuz kalsa yorulmaz.Örneğin bir mani durumundaki bir kişinin çantasını kurcalarsanz aklınıza gelebilecek en alakasız malzemelere rastlarsınız. hızlarına ve neşelerine yetişemeyebilirsiniz..Bazen nıormal insanlar da da mani durumu görülebilir..Üzgünlüklerini unutmak için belkide acayip bir çılgınlığa ve neşeye bürünürler.Son derece hiperaktif olurlar böyleleri..Yine de diyorum kiii 'depresif' halden iyidir bu durum..

 • Garbi Yeli
  Garbi Yeli30.08.2007 - 17:56

  Kendine güveni olmayan,sevgisiz büyümüş,kendini sevdirme takıntısı olan ve değerlerini savunacak gücü olmadığı gibi en ufak tehdit ya da baskı karşısında hemen uzlaşmaya giden kişilerin içinde bulunduğu durum.