Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hulki cevizoğlu sizce ne demek, hulki cevizoğlu size neyi çağrıştırıyor?

hulki cevizoğlu terimi Yok tarafından 12.07.2004 tarihinde eklendi

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş 14.07.2017 - 01:10

  Keşke ekranlarda olsa dedirten televizyoncu...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün 03.05.2009 - 02:29

  Kıbrıs eski cumhurbaşkanının HeybeliRuhban Okulundan mezun olduğunu söyleyen büyük araştırmacı! ! ! Oysa ki; Makarios Atina ruhban okulu mezunudur TurgutÖzakman'la birlikte tüccar yazarlar sınıfına girer.

 • Giriftar
  Giriftar 30.09.2008 - 17:46

  muhteşem bir bilgi birikimi...

  4/3.98 lik bir insan....

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri `` 20.08.2007 - 17:18

  Dört dörtlük biri… Kanaltürk’ü de seviyorum.
  H. Cevizoğlu Ankara’dan aday oldu; on bin oy aldı, seçilemedi. Teröristlerin Meclis’e girdiği bir seçim yılında, böylesine Atatürkçü, vatansever birinin milletvekili olamayışı gerçekten üzücü…

 • Mustafa Koca
  Mustafa Koca 25.01.2007 - 01:11

  Gazeteciliğin kendisine yüklediği bütün sorumlulukları taşıyan,her şeyi sorgulayan,halkı uyaran,konferanslarla insanları bilinçlerdirme görevini en iyi şekilde yerine getiren bir gazeteci.Aynı zamanda esprili ve karizmatik.

 • Edaa
  Edaa 25.12.2006 - 15:58

  Bir iz peşinde...

  Bu iz 'başarının izi' olabilir. Polisiye bir 'kanıt' olabilir. Ya da, bir 'günahın', bir 'suçun' izi olabilir...

  Yani, sizin 'nerede olduğunuz' ya da 'neyin peşinde olduğunuz' önemlidir. Bulunduğunuz yerden, aklınızdaki niyetten 'varacağınız yer' bellidir...

  Bugün sizlere konunun 'polisiye' yönü hakkında kimi notlar sunmak istiyorum.

  Bilimadamlarının incelemelerinden yararlanan güvenlik güçleri, dünyanın pek çok ülkesinde, takip ettikleri izlerden başarılı sonçlara ulaşıyorlar.

  Burada, Vergil'in şu sözünü de anımsamak gerekir: 'Başarıyorlar, çünkü başaracaklarını düşünüyorlar.'

  William Shakespeare ise, başarının türlerine değiniyor. Buna, 'olumlu başarı' ve 'olumsuz başarı'diyebiliriz. Shakespeare'ın sözü şu: 'Kimileri günahları ile yükselir, kimileri meziyetleri ile kaybeder.'

  Bunun örneklerini ülkemizden de verebiliriz.

  BAŞARI BİR 'KISKANÇLIK PARATONERİ' OLABİLİR Mİ?

  İlk bakışta, sanki insanlar 'sevapları' ile yükselebilirlermiş gibi düşünülüyor. Oysa, örneğin bir terörist 'işlediği günahları' ile örgütü içinde yükseliyor. Hırsız, daha çok günah işleyip, daha çok çalarsa 'usta hırsız' oluyor.

  Meziyetlerin de insanları yükselteceği genel inancına ters bir durum ise şudur. İşinizde çok başarılı olabilirsiniz. Ya da çok zengin bir işadamı olabilirsiniz. Bu durumda, 'Başarınız bir kıskançlık paratoneri' görevi de görebilir. Başarınız bir takım asalakları, teröristleri peşinize takabilir

  Yasadışı çalışanlar 'günahları ile yükselecekler' siz ise 'meziyetleriniz ve çalışkanlığınızla kaybedeceksiniz! ..'

  Böyle bir şey olabilir mi! ..

  Ne yazık ki olabiliyor.

  Bunun önüne geçecek kişiler ve kurumlar ise 'meziyetleri ve başarıları ile yükselmesi beklenen' güvenlik mensupları ve kurumlarıdır.

  'HER TÜRLÜ TEMAS İZ BIRAKIR'

  Polisiye konular kimi zaman roman gibi sürükleyici oluyor.

  Bakınız bir Fransız kriminolog (suç bilimci) Edmond Locard, 1910 yılında ne demiş:

  'Her türlü temas bir iz bırakır.'

  Bu sözlerin 'çağdaş adil bilimin temel taşını oluşturduğu' ifade ediliyor. Bir kitaptan alıntı yapıyorum (Evans, Colin; En Şaşırtıcı 100 Polisiye Olay Nasıl Çözüldü? ; Sabah Kitapları, İstanbul, 1997, s. 243.)

  'Fiziksel temas gerektiren herhangi bir suç işlendiği zaman, suçu işleyen kişi, olayın geçtiği yerde ya bir şeyler bırakır, ya da birşeyleri alıp götürür. Geride bıraktıkları saç teli, iplik, taş parçası, toz, deri dokusu, düğme, toprak gibi binlerce farklı nesne olabilir ve bu nedenle suç yerini araştıran görevlilerin çok dikkatli davranması gerekir; gözden kaçan bir kanıtın daha sonra ele geçmesi çoğu zaman olanaksızdır. (...) Çok dikkatli bir arama, ya da bazen suç yerinin tümüyle elektrik süpürgesiyle toplanıp temizlenmesi gerekir. Bulunan örnekler derhal sınıflandırılıp etiketlenir ve analiz için laboratuvara gönderilir.

  Uzmanlar, 'Her elementin kendine özgü bir spektrumu olduğunu', yani bir 'ışık tayfı' olduğunu vurguluyorlar. Bir anlamda, bilimadamlarının söylediği, 'hiçbir madde kaybolmaz' teorisi bu.

  Düşünebiliyor musunuz, her cisim, her madde, her canlı çıplak gözle görülmeyen bir 'ışık izi' çıkarıyor. Ve bu iz doğada kaybolmuyor. Bilimadamları ile onlardan yardım alan güvenlik güçleri, bu 'ışığın izini' laboratuvar ortamında yakalıyorlar.

  Alıntıyı sürdürelim: 'Her elementin kendine özgü bir spektrumu olduğunu ve içinden bir ışık geçirdiği zaman bunun ortaya çıktığını keşfetmişler ve bu spektrumu, spektreskop denilen aygıtla, özümleme çizgileri adı verilen bir dizi koyu renk çizgi haline getirmeyi başarmışlardır.

  BİNLERCE YIL ÖNCEKİ DaHİ...

  Bir kriminolog olmayan ama çok uzak görüşlü bir devlet adamının -sanırım ciddi bir araştırma sonucu- söylediği şu sözlere kulak verelim:

  'Tabiatta, biliniz ki hiçbir şey yok olmaz. Ne bir ses, ne bir söz, ne bir hareket... Yarın bizi saran tabiat unsurları içinde, binlerce ve binlerce sene evvel söylenmiş sözleri, olduğu gibi toplayıp tespit etmek imkanına elbette varılacaktır.'

 • Edaa
  Edaa 25.12.2006 - 15:09

  seviyorum bu adami yaa (:

  • tepkileriyle yaran bir adam ayni zamanda..

  bu adam kanal 6 dayken bi programinda yine birilerine laf sokuyodu.. garip garip sorularla birilerini got ediyodu ki reklam giriverdi.. geri geldiginde 'ben programimi izinsiz kesen bir kanalda bir dakka durmam' tarzi bir beyanatla ayrilmisti studyodan.. dikkat ettim en ufak bi mimik oynamasi bile olmamisti. sasirmistim epey..

  eksisözlukten alintidir..(:

 • Edaa
  Edaa 25.12.2006 - 14:41

  cetin ceviz..

 • Samet Sakal
  Samet Sakal 14.11.2006 - 01:28

  Benim memleketlim olur(giresun/tirebolu) ....solla sağı harmanlayıp programına çıkan herkese eşit davranışı nedeniyle çok takdir ederim....

 • Sema Tuncer Ekinci
  Sema Tuncer Ekinci 15.10.2006 - 17:04

  Güzel sadece güzel olanı. Güzel düşünce, güzel yaklaşım, güzel bakış, güzel savunma,........güzel erkek.

 • Talha Yasin
  Talha Yasin 02.10.2006 - 22:29

  Paşa: Aynen sizin dediğiniz gibi diyorum sayın Cevizoğlu...

  Hulki Cevizoğlu: Ben bir şey demedim ki,sizin dediğinizi söyledim...

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe 20.07.2006 - 20:16

  Herhalde tenezzül edip üniversiteye konferansa geldiğinden...

  Tenezzül..aşağı inmek...gibi birşeydir...yani seviyesine inmek...

 • Engin Özkan
  Engin Özkan 22.05.2006 - 04:12

  iyi ki var dediğim ve hep olmasını istediğim birkaç vatanseverden biri.bizi uykusuz bıraksada keşke sadece cuma değil hergün program yapsada seyretsek diye heveslisi olduğum biri.

 • Banu Akel
  Banu Akel 22.05.2006 - 02:34

  Parti kurup ülkenin başına geçmesini istediğim biri.

 • Selma Doğan
  Selma Doğan 11.05.2006 - 02:06

  Eskiden tarafsızlıktı ama artık bayağı bir taraf oldu, kutlarım kendisini böylece beni proğramını izleyerek uykusuz kalmaktan da kurtardı. Sağolsun.

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım 12.12.2005 - 18:44

  Objektif biri.

 • Uğur Işık
  Uğur Işık 01.11.2005 - 19:40

  Bu ülke insanının aydınlanması için mücadele veren insanları unutmadık unutmayacağız.
  Saygılarla Uğur Işık.

 • Serkan Aktepe
  Serkan Aktepe 09.10.2005 - 22:30

  Türkiyenin sayılı Aydınlarındandır..Bu sebeple sürekli kanaldan kanala sürgün yer çünkü fikri neyse zikride odur..Maalesef bazıları bu gibi insanları ve programlarını hazmedemiyor..Kendi kuyruğunu kovalayan kediler gibi sürgiden dizilere verilen değerin bu tip kişi ve yapımlarına verilmesine naçar umut ediyorum ve uzaklaşıyorum...

 • Erat Makarciyan
  Erat Makarciyan 28.09.2005 - 17:53

  türkiye' de gazetecilik mesleğini onuruyla yapan birkaç kişiden biri. gerçek bir vatansever

 • Camaaaa
  Camaaaa 14.09.2005 - 09:59

  .............
  konuk: sayın cevizkabuğu,
  h.c : cevizkabuğu değil efendim cevizoğlu...

  (o an için çok gülmüştüm de buna.)

  cumartesi geceleri flaş tv de çıkıyo hala

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın 13.09.2005 - 23:17

  ceviz kabuğunu izlemek zevkliydi.

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz 16.06.2005 - 01:40

  Geçen günlerde 2 ünlü fizikçiyi konuk etmişti..
  Kimyasal bir alaşım yaptıklarını..bunun sayesinde 1 verip 4 enerji alabildiklerini söylüyor ve dünyada bunu yapan ilk kişileriz diyorlardı...
  Profesör..gece boyunca fiziğin temel kuralı..^^hiçbir enerji yoktan var edilemez^^...prensibidir diyerek arayan cahil cüheyla takımına laf anlatmaya çalıştı...
  En son açıklamayı Quantum fiziğiyle yapsalar da yaranamadılar vesselam...ben de bu arada insanlara laf anlatmanın ne kadar zor olduğuna şaşarak ve milletcek dinlemeyi öğrenmemiz gerektiğine karar vererek kafayı yedim...

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz 16.06.2005 - 01:17

  eskiden osmanlılarda vardı her daim padişahın yanında gezen,padişahın açıklarını kapatan,padişaha yapacağı ufak tefek işlerde yardımcı olan tipler...bu zamanla öle bi adet haline gelmişti ki halk böyle tiplere osuruk dövücüleri dedi...
  işte kodaman medya patronlarının osuruk dövücüsüdür hulki cevizoğluı da... bu herif kadar mıymıntı birini daha görmedim ben ömrühayatımda...iki lafı biraraya getirmeyi öğrenirse bişeyler yapacak ama cümle kuracak kabiliyet nerede...?

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş 28.04.2005 - 20:31

  Sakin bir atmosferde, atraksiyon ve reyting kaygısı taşımadan konusuna tez hazırlar gibi çalışıp gelen, konu hakkında sorulacak tüm soruları soran ve cevaplarını net alan, kaçamak cevaplara ve yumşamaya izin vermeyen, kendi tarafı ne olursa olsun objektifliliği, akıl ve mantığı koruyan, zihni ve aklı açık hayran olduğum biridir.

  Sevilen bazı özelliklerinin (sanırım yüzüne karşı methedilmesiyle) abartıya kaçması (bir kelimenin anlamı için yarım saate varan polemik çıkarması gibi) ve daha sonra kamu ilgileniyor sanarak düzeysiz ve hafif konulara, konuklara yönelmesi beni zaman zaman soğutsa da.

  Ben aslında bu olayı sadece tavla oynaması bilen insanların (jet sosyetenin) , bir satranç ustasını kendi aralarına çekme çalışması olarak yorumluyorum.

  Dolayısıyla bazen yüzeyselleşen programlarına geçiş süreci olarak bakıyordum. Nasıl olsa bir gün yakın çevresini de (sosyeteyi de) kendi seviyesine çıkarır ve programları yine satranç keyfi ile izlenir diye bekliyorum..

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş 28.04.2005 - 20:13

  Bir dönem hiç kaçırmadan izlediğim, uykum gelincede bilgisayara kaydetip gündüzleri izlediğim programın yapımcısı...

 • ?
  ? 10.04.2005 - 23:59

  Dün gece Sırrı Sakık bu sözde vatanseveri iyi benzetti :)

 • Emirhan Kutlu
  Emirhan Kutlu 10.04.2005 - 23:44

  Satın alınmamış,satın alınamaz,sadece milletine hesap veren,gücünü milletinden alan vatansever bir aydın.

 • Naile Duman
  Naile Duman 24.03.2005 - 06:19

  Zekeriya Beyaz'la uyumlarına hayran kaldığım, ATV'nin kendisine tahsis ettiği kapısı içerden açılan ve masaya oldukça yakın küçük stüdyodan bir kaç konuğunun pılı pırtıyı toplayıp görgüsüzce, programı yarısında terkettiği, buna rağmen istifini, ciddiyetini ve yüzünün rengini asla ve asla bozmayan, asli görevi konuklarını bozmak olan, Cem Uzan karşısında biraz zorlandığını düşündüğüm kaliteli şahsiyet, gazeteci, yazar, TV programcısı...

 • Cengiz
  Cengiz 08.03.2005 - 14:10

  En iyi tartışma programını sunan, ÇOK GÜZEL CÜMLE KURUP,KONUŞTUĞU KİŞİLERİN AÇIĞI BULAN, bazı olayları aydınlatan.AYDIN BİR KİŞİDİR.

 • __talebe__
  __talebe__ 20.02.2005 - 18:14

  Türkiyedeki en iyi televizyonculardan birisi.
  Belki de en iyisi.

 • Gencay Doyran
  Gencay Doyran 18.01.2005 - 21:15

  bir fotoğrafını tişörte bastırıp, o tişörtle özgürce dolaşmak istiyorum..cumhurbaşkanlık yakışır ona

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 03.08.2004 - 15:42

  kasade gerek yok kesin kitabını çıkartır :)

  fazla uzun konuşmaya adam gelmiyor anında kitabınızı basabilir ona göre...

 • Pari Volkan
  Pari Volkan 03.08.2004 - 15:25

  mükemmellik göstergesi.

 • Sena Tunç
  Sena Tunç 01.08.2004 - 20:38

  Duygu küntlüğünü 24 saat online yaşayan,varlığına en fazla 3 dakıka tahammül edebildiğim kişi..

 • Nilhan Cihan
  Nilhan Cihan 31.07.2004 - 17:10

  arkadaşlar yeterince tanıtmış beyefendiyi.. eklemem gerektiğini düşündüğüm birayrıntı var.. dış görünüş :)) keşke sakalı olmasa..ya da o sakaldan bozma her neyse.. ama programı gerçekten favorilerimde..

 • Var Mısın?
  Var Mısın? 31.07.2004 - 16:30

  Yarışma programı sunmak istiyorum

  Ayşe ARMAN
  Ceviz Kabuğu'yla ünlenen televizyon programcısı Hulki Cevizoğlu terapide içini döktü  Hulki Cevizoğlu, beklediğim gibi çıktı. ‘‘Beton’’ gibi duran, ama hiç de öyle olmayan biri. Renklerini keşfetmek bana keyif verdi. Onunla söyleşi yapmak en az programlarını seyretmek kadar zevkliydi. O bizi 4 saat esir alıyor ama ben onu ancak bir saat esir alabildim! Bu röportajda ‘‘işini iyi yapan’’ bir adamın kişiliğine göz atacaksınız. Hazır mısınız?  Televizyonda röportaj yaparken kullandığınız ölçüler var mı? Soyunmam, öpüşmem, yatağa girmem gibi.


  - Onların hiç birini yapmam tabii!


  Demek istiyorum ki: Televolecileri çıkarmam, Türk toplumunun anlayışına aykırı tipleri reytingleri yüksek olsa bile çağırmam.


  - Programıma Türkler'in Ermeniler'e soykırım uyguladığını söyleyen bir adamı çıkardım. Türkiye'nin genel anlayışına çok ters birisiydi Taner Akçam. Toplumsal tabuları zorlayan pek çok iş yaptım. Ama bugüne kadar reytingi yüksek insanlar gelsin de, ben popüler olayım diye hiç düşünmedim.


  ‘‘Şu benim programıma çıkamaz! ’’ diyeceğiniz kimse yok mu yani.


  - Herkes çıkabilir, yeter ki propaganda yapmaya kalkışmasın! Şuna dikkat ederim: Hakimiyet, program sahibi olarak bende mi, karşımdakinde mi? Karşımdakindeyse iş işten geçmiş demektir, dört saat propagandasını yapar!


  Kendinizi ne zamandan beri gündemdeki televizyoncu olarak değerlendiriyorsunuz?


  - Gündemdeyim diye hiç düşünmedim ki ben!


  ‘‘Beton’’ gibi durmak zorunda mısınız? Bir tür 'kalas' hatta! Duygularınızı saklıyor musunuz yoksa onları aşmayı becerdiniz mi?


  - Genelde sfenks gibisin derler, siz ‘‘beton’’u layık buldunuz! Ben mantıklı bir adamım. Beynimdeki düşünceler bana, kendisine duygusal diyen pek çok insandan daha fazla heyecan yaratabiliyor.


  Çok olumsuz bir şey değil ‘‘beton’’ gibi olmak. Yüzünüzden ne hissettiğiniz pek anlaşılmıyor, pekala bu bir avantaj da olabilir.


  - Ertuğrul Özkök, Ankara temsilcisiyken, ‘‘Sana sinir oluyorum’’ demişti. ‘‘Bu büroda hakkımda kim ne düşünüyorsa yüzüne bakınca anlıyorum, sen hariç! ’’ Genelde böyle söylerler.


  Ama ben yüzünüze bakınca hakkımda ne düşündüğünüzü anlıyorum. İtici gelmiyorum size.


  - İşte herkes öyle diyor! İnsanlar bana güveniyor. Mantık ve duygu olarak kimseyi reddetmediğim için de aramızda bir direnç oluşmuyor.


  Karınızı da ekranda olduğu gibi sabırla dinliyor musunuz?


  - Dinlerim. Hatta bazen öyle çok dinlerim ki, onu sinir ederim!


  Sizin ‘‘Yeteeeeer! ’’ diye birileri yakalayıp anlatmak istediğiniz olmuyor mu?


  - Öyle zamanlarda yazmayı tercih ediyorum. Yapmak istediklerimden biri de bu. Zamanın fazlasıyla hızlı aktığını düşünüyorum ve zaman sayacı süresini tamamlayana kadar, çok şey yapmam gerektiğini düşünüyorum. Kalıcı olmak gibi bir derdim var.


  Sizi bunalıma sokmak istemem ama hayatınız çok mu düz sizin?


  - İnişler, çıkışlar da yaşadım hayatımda. Daha çok mesleki alanda.


  Hayatı hep iş olarak mı algılıyoruz?


  - Erkekler öyle algılar.


  İşten daha önemli bir şey yok değil mi!


  - Bilmem, oğlum var. O çok önemli.


  Karınız buna sinirlenmez mi?


  - Oğlum deyince, karım da giriyor işin içine!


  Pasif agresif olduğunuz söylenebilir mi?


  - Bazen öfkemi içimde tutuyorum tabii. İşimle ilgili bir şeyin yolunda gitmemesi beni sinirlendiriyor.


  Öyle bir imajınız var ki, hiçbir şeye şehvetle saldırmayacak gibi duruyorsunuz. Şehvetin hayatınızda hiç mi yeri yok?


  - Hiçbir şeye kaptırmadım ki kendimi ben.


  Çileği şehvetle sevmek, bir müzik grubuna ölmek ya da kuru fasülyeye dayanamamak söylediğim.


  - Gençliğimde taze fasülyeye dayanamazdım. Ama ona da şehvetle saldırmadım!


  Karşınızdaki çıldırsa bile siz aynı yüz ifadesiyle duracaksınız ya da soyunmaya başlasa.


  - Soyunmuyor ama namaz kılıyorlar. Edip Yüksel canlı yayında kıldı mesela!


  Hani biz Akdenizliyiz ya, bu kadar soğukkanlı olmanız çelişki değil mi?


  - Akdenizli olduğumuz filan yalan. 100 Türk yalanının yüzbirincisi! Kim Akdenizli? Güney Doğu'daki çocuklar mı? Antalya sahilindeki bir grup insan belki. Biz ne İtalyanlara ne de Yunanlılara benzeriz! Olsa olsa egemen kültürün palavrası bu. Benim için bu tür kalıplar fazla bir anlam ifade etmiyor. Kendimi daha çok kuzeyli gibi görüyorum.


  EVET, HERŞEYİ İSTİYORUM


  Ceviz Kabuğu'ndan farklı bir televizyon programı yapmak ister misiniz?


  - Yarışma programı sunmak istiyorum. Tabii Ceviz Kabuğu'nu bırakmadan. Pek çok insandan daha iyi yaparım. Şimdiki yarışmalara bilgi yarışması diyorlar ama aslında onlar birer tahmin yarışması! A şıkkı değil şunun için, B şıkkı değil şunun için, öyleyse C şıkkı diyorlar! Oysa bilgi yarışmalarında insan bildiğini pat diye söyler.


  İyi de sizinle ne alakası var? Siz niye sunasınız ki?


  - Benim yaptığım iş de bilgiye dayanıyor ondan. Televizyonlardaki yarışmalar, şova dönük. Oysa Türkiye'de bilen ve bilgisini sınamak isteyen pek çok insan var. Hem hazırlayan hem sunan insan olmak istiyorum. Bilgiyi test etmek için de biraz bilmek gerekiyor. Ekrandaki sunucular, ‘‘Bunun cevabını ben de bilmiyorum’’ diyor, ama insan çalışır gelir, değil mi?


  Haber sunmak istiyorum deseniz anlardım!


  - Onu da istiyorum.


  Nasıl yani? Herşeyi mi istiyorsunuz?


  - Çok geç kaldığımı söylüyorum ya, hepsini istiyorum, bir tanesini nasıl olsa yakalayacağım.


  Günün birinde sizi saçları jöleli, minimalist dekorlu bir stüdyoda görmeyeceğiz değil mi?


  - Müsterih olun, kesinlikle hayır!  KARADENİZLİYİM, ANLAMIYORUM  Ben Karadenizliyim anlamıyorum, ondan çok soru soruyorum diye espri yaptığım oluyor. Zaafiyetlerimin bazen üstünlük haline geldiğini de görüyorum. Anlasam sormam değil mi? Konuklarımla da program öncesi fazla diyaloğa girmemeye çalışıyorum. Meseleyi izleyenlerle birlikte anlayayım istiyorum. Hakikaten birçok şeyi de anlamıyorum! Bazen fakslar geliyor: Hulki Bey, sen anlamadın ama biz anladık diyorlar.  CENAZE TEMENNİSİ  Herşeyiniz çok belirli mi sizin, İstanbul'a gelişleriniz gidişleriniz...


  - Güvenlik gerekçesiyle öyle olmamasına dikkat ediyorum. Uzun bir süredir kaygımız yoktu. Şimdi var. Ne yazık ki, devlet koruması altındayım.


  Kim öldürecek ki sizi?


  - Bilsem! Arabamı hanım kullanacaktı, bir gün telefon etti. ‘‘Çalışmıyor. Ne yapayım’’ dedi. ‘‘Boğdun herhalde, bir süre sonra tekrar dene’’ dedim. Meğer, dokunmaması gerekiyormuş! Adam gönderdik baktırdık, ön tarafındaki kablolor kesilmiş, uçları bir güzel soyulmuş. Polise haber verdik. ‘‘Hadi geçmiş olsun, bu bir bomba hazırlığı! ’’ dediler. Kimden şüphelendiğimi sordular. Kimseden süphelenmediğimi söyledim. Bir tarikatla ilgili programdan ötürü, Fetullah Gülen'in ismini verdim. Polis ‘‘Abi onları hiç karıştırmayalım’’ dedi. Acemiliğime geldi, ‘‘Peki’’ dedim. Sonra da devlet ‘‘Seni koruyacağız’’ dedi.


  Böyle soru sorulmaz ama Allah korusun, başınıza bir şey gelirse size de Uğur Mumcu'ya yapılan muamele mi yapılacak sizce?


  - Ahmet Taner Kışlalı'nın cenazesindeyim. Bir dolu siyasiyi yuhalıyorlar. Sonra baktım, bir alkış! Ortamı bozmayayım diye etrafa da fazla bakmıyorum, meğer beni alkışlıyorlarmış. Bir kadıncağız geldi büyük bir çoşkuyla, ‘‘Allah size de böyle bir cenaze nasip etsin! ’’ dedi. ‘‘Sevenleriniz çok olsun’’ demeye getiriyor ama yaşayan birine de böyle demek tuhaf oluyor.  YAZILI BASIN BENİ KEŞFEDEMEDİ  Meslekte tek ölçü işini iyi yapmak mıdır? Bu size tuhaf gelmiyor mu? Özellikle bu ülkede.


  - Bir tarafta işimi yapan ben, diğer tarafta bu işi yapan insanın toplum tarafından algılanması. Kimi zaman, karşı tarafın algılamasındaki eksiklikleri anlayamıyorum! Her zaman, işimi iyi yaptım.


  Sizce Türkiye'de başarıya ulaşmanın genel formülü ne? Sizinkiyle arada bir fark var mı?


  - İşini doğru yapmak. Ve çalışmak. Ama Türkiye'de ne yazık ki şans faktörü, çalışmak faktörüne eşit oranda. Yani özel olarak, çabalayarak ve mutlaka o çabanın sonucunda bir şeyler elde ediliyor değil Türkiye'de! Çalışan elde ediyor, ama geç elde ediyor. Tüm bunları 26 yaşındayken yapmak isterdim. Emin Çölaşan Hürriyet'te bu işi yaparken, biz muhabirdik, röportaj yapmak istiyordum ama bir türlü fırsatını bulamıyordum. Şimdi, ‘‘Sen şöyle sorular soruyorsun’’ diyorlar ama ben bunu on sene önce de yapıyordum! Doğuştan sorgucuydum ben.


  Öyleyse neden yazılı basında ‘‘beceremediniz’’ de televizyonda ‘‘becerdiniz’’?


  - Demek ki yazılı basında yaptığım işi yeterli gördü o zamanki yöneticilerim.


  Hata sizde miydi, sizin dışınızdaki unsurlarda mı?


  - Beni farktemeyenlerde!


  Kim sizi keşfetmeyen yöneticiler, parçalayalım onları!


  - Parçalayamazsınız. Çünkü ikisi rahmetli oldu: Orhan Kantoğlu ve Çetin Emeç. Diğer ikisi de çok güçlü: Mehmet Ali Kışlalı ve Ertuğrul Özkök.


  KÖŞE İSTİYORDUM


  O yılları kayıp yıllar olarak mı değerlendiriyorsunuz?


  - Hayır. Tam sayfa röportajlar yapmak istiyordum, denk düşmedi, haftada bir özel haber yapıyor ve bir şekilde tatmin oluyordum. Ama ben aslında bana ait köşe istiyordum.


  Peki şöyle olmuş olamaz mı: Yazılı basın, o dönem zaten çok ciddiydi ve sizin ciddiyetiniz bir işe yaramadı! Ama şimdi televizyon çok laubali o yüzden sizin ciddiyetiniz fark ediliyor.


  - Başkaları için olabilir, benim için olamaz. 15 yıla yakın gazetecilik deneyimlerinden sonra, bir Devlet Bakanı'nın basın bürosunda kapı açıldı ve Bülent Öztürkmen girdi içeri. O sırada HBB'nin genel koordinatörüydü. Neden bize televizyon programı yapmıyorsun dedi. Çok üstüne atlarmış gibi yapmadım, ölüyordum oysa ki, neden olmasın dedim. Ve programın bugünkü ismi dahil olmak üzere, formatını yazdım, yolladım. Hemen başla dedi. Ama bu bir tesadüftür! Belki de, üzerinde yoğunlaştığım bir meseleyi telepatik olarak etrafıma yaymamdan olmuştur.


  Hayatınızdaki en zor dönem hangisiydi?


  - Hürriyet Gazetesi'nden ayrılmam. Hayatta paranın önemi var ama o olay bana meslek hayatında paranın ikinci planda kaldığını öğretti. Fazla para kazanacağım diye Asil Nadir'in Günaydın Gazetesi'ne gittim. Hataydı. Meslekte süreklilik kısa sürede çok para kazanmaktan önemli.

 • Var Mısın?
  Var Mısın? 31.07.2004 - 16:25

  BÜTÜN KALELER ZAPTEDİLMEDİ
  Türkiye’de bir grup “toplu uyku hâli” içinde kendisini “pop kültüre” kaptırmış, esnemeye ve bunu etrafındakilere de bulaştırmaya devam ediyor.
  - “Türkiye’nin bir hain kontenjanı var, bu nüfusun yüzde 10’udur”,
  - “Türk aydını dediğimiz kişi, Batı’nın manevi ajanıdır”,
  - “Eğitim, savunma ve ekonomi milli olmalıdır, olmazsa Sevr gelir”,
  - “Batı diye bir şey yoktur. Bu hayâli bir kavramdır.”
  - “Türkiye’de basın Türk değildir”
  Toplumcu yazar ve düşünür” Attilâ İlhan’ın, ülke çapında büyük heyecan yaratan ve dalgalanmalara neden olan bu açıklamaları bir “ders” ve “belge” niteliğinde.
  “Dipten bir dalga yükseliyor. Bir çeşit Müdafâ-i Hukuk oluşuyor” diyen Attilâ İlhan’ın sözünü ettiği “dipten gelen dalga” yakın bir zamanda esneyenlerin yüzüne tokat gibi çarparak ya uykudan uyandıracak, ya da...

 • Var Mısın?
  Var Mısın? 31.07.2004 - 16:24

  Ya Sev Ya Sevr
  (Bir Gafletin Büyümesi)

  “Tarihi uykulardan” hep son anda uyanan Türkiye, bugün de uluslararası büyük planların hedefinde. İçerde ise, yıllardır bir gaflet gözümüzün önünde büyüyor ve büyütülüyor.

  Hulki Cevizoğlu, Türkiye üzerinde oynanan oyunları “inceledi”, “araştırdı” ve önemli insanlarla konuştu... Ortaya, nefesinizi tutarak okuyacağınız, bir solukta bitireceğiniz bir eser çıktı.

  Bu kitapta;
  - terörün en yoğun olduğu dönemde Başbakan Demirel ve Yardımcısı İnönü’nün politikalarının sonuçlarını;
  - “Başbakan Özal, ‘PKK büyüsün’ diye TSK’yı 10 yıl devreye sokmadı”, “Bunlar bence çok ağır gafletler, bir bölümü de ihanet” diyen önemli komutanın şok açıklamalarını;
  - “Pilotlar ile piyade ve komando subaylarımdan ABD’nin PKK’ya yardımını bizzat gözleriyle gördüklerine ilişkin anlatım dinledim” diyen bir başka komutanın açıklamaları ile
  - ilk kez duyacağınız çok önemli tarihi gerçeklerin ışığında, yıllardır büyüyen bir gafleti, ülkemizi bölme çabalarını ve iyi birşeymiş gibi sunularak canlandırılmak istenen “1991 ruhu”nun ne olduğunu, nasıl geliştiğini bulacaksınız.

  Bugün, bu ülkede yaşayan bizler “ya bu ülkeyi sevecek, ya da Sevr’e razı olacak...” noktaya geldik.

  Bu kitapta okuyacağınız herşey gerçektir. Ciddi bir araştırma ve incelemeye dayanmaktadır.
  Okuyacağınız birçok bilgi karşısında şaşkınlığa düşseniz de, ders almayı unutmamalıyız.

 • Var Mısın?
  Var Mısın? 31.07.2004 - 16:23

  Türkiye'nin başarılı TV program yapımcısı Hulki Cevizoğlu (1958) A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde 'Siyasi Bilim' lisansı ve 'İşletmecilik' Yüksek lisansını tamamladı. Gazeteciliğe başladığı Hürriyet'te aralıksız 8 yıl çalıştıktan sonra çeşitli basın kuruluşlarında muhabir ve yönetici olarak görev yaptı. 1994'te başladığı 'Ceviz Kabuğu' programını Atv de sürdürüyor.


  Verilen ödüller arasında Hulki Cevizoğlu'nun kabul ettiği bazı ödüller:


  Haber dalında Yılın Gazetecisi (ÇGD-1986)

  Haber dalında Yılın Gazetecisi (ÇGD-1987)

  Cengiz Polatkan Ödülü (RTGD-1997)

  TV tartışma dalında Yılın televizyoncusu

  (T.Yazarlar Birliği-1997)

  Yılın TV Gazetecisi (Karadeniz Olay-1997)

  En Beğenilen TV Programı (P.Politika Dergisi-1997)

  Jüri Özel Ödülü (Doğu And. Gaz. Cem.-1997)

  Yılın Gazetecisi (Gazeteciler Cemiyeti-1997) (Tüm medya içinde yalnız bir kişiye verilen ödül)

  Televizyon söyleşi dalında '97'nin Başarılı İletişimcisi' (İ.Ü. İletişim Fakültesi-1997)

  Medyada Hoşgörü Ödülü (Ç.Kale Onsekiz Mart Üniv.-1998)

  1998 Sedat Simavi Televizyon Ödülü (T. Gazeteciler Cemiyeti-1998)

  Televizyon Söyleşi dalında '98'in Başarılı İletişimcisi' (İ.Ü. İletişim Fakültesi-1998)

  Gazetecilik dalında 'Yılın Altın Adamı' Ödülü (Anadolu Basın Birliği-1999)

  Televizyon Söyleşi Dalında 1999'un Başarılı iletişimcisi (İ.Ü. İletişim Fakültesi-1999)

  Türk Kültürüne ve Sosyal Hayatına Hizmet Eden TV Programı Ödülü (Türk Ocakları - 2000)

  Başarı Ödülü (Aydın Gaz. Cem. - 2001)

  Araştırma Dalında 2000 Yılının Bilişimcisi (İ.Ü. Bilgisayar Kulübü - 2001)

  En Beğenilen Tartışma Programı (M.Ü. İletişim Fakültesi - 2001)

  Zirvedekiler 2001 Yılı En İyi Tartışma Programı (Özel Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği- 2002)

  En İyi Haber ve Tartışma Programı (A.Ü. Hukuk Fakültesi Birleşik Hukukçular Kulübü- 2002)

  Açık Oturum Dalında 2001 Yılının En Başarılı İletişimcisi (Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi– 2002) .

 • Var Mısın?
  Var Mısın? 31.07.2004 - 16:20

  alev alatlıyı bastırdı hulki her zaman ki gibi
  artık hulki cevizoğlu programına konuşmacı olarak çağırıyor konukları sonra kendisi tartışıyor
  hobi haline geldi
  hulki ankara sbf mezunu
  çok bilgili araştıran bir adam
  hayatı hep okumakla geçiyor
  en baygın konularından biri de moon tarikatı dosyası idi
  ama en ateşlisi ise cevat babuna yaman örs ve ali demirsoyun katıldığı programdı
  bazen saçma programlar yapıyor bazen de aksiyon filmi izler gibi heyecanlanıyorsunuz

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 29.07.2004 - 17:43

  Hem beğendiğim hem de sinir olduğum bir programcı... Adam izletmesini ve kıl etmesini çok iyi biliyor. Güvenmediğim birisi ama değerli ve başaralı bir gazeteci olduğunu kabul etmem lazım...