Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hulki cevizoğlu sizce ne demek, hulki cevizoğlu size neyi çağrıştırıyor?

hulki cevizoğlu terimi Yok tarafından 12.07.2004 tarihinde eklendi

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş14.07.2017 - 01:10

  Keşke ekranlarda olsa dedirten televizyoncu...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün03.05.2009 - 02:29

  Kıbrıs eski cumhurbaşkanının HeybeliRuhban Okulundan mezun olduğunu söyleyen büyük araştırmacı! ! ! Oysa ki; Makarios Atina ruhban okulu mezunudur TurgutÖzakman'la birlikte tüccar yazarlar sınıfına girer.

 • Giriftar
  Giriftar30.09.2008 - 17:46

  muhteşem bir bilgi birikimi...

  4/3.98 lik bir insan....

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``20.08.2007 - 17:18

  Dört dörtlük biri… Kanaltürk’ü de seviyorum.
  H. Cevizoğlu Ankara’dan aday oldu; on bin oy aldı, seçilemedi. Teröristlerin Meclis’e girdiği bir seçim yılında, böylesine Atatürkçü, vatansever birinin milletvekili olamayışı gerçekten üzücü…

 • Mustafa Koca
  Mustafa Koca25.01.2007 - 01:11

  Gazeteciliğin kendisine yüklediği bütün sorumlulukları taşıyan,her şeyi sorgulayan,halkı uyaran,konferanslarla insanları bilinçlerdirme görevini en iyi şekilde yerine getiren bir gazeteci.Aynı zamanda esprili ve karizmatik.

 • Edaa
  Edaa25.12.2006 - 15:58

  Bir iz peşinde...

  Bu iz 'başarının izi' olabilir. Polisiye bir 'kanıt' olabilir. Ya da, bir 'günahın', bir 'suçun' izi olabilir...

  Yani, sizin 'nerede olduğunuz' ya da 'neyin peşinde olduğunuz' önemlidir. Bulunduğunuz yerden, aklınızdaki niyetten 'varacağınız yer' bellidir...

  Bugün sizlere konunun 'polisiye' yönü hakkında kimi notlar sunmak istiyorum.

  Bilimadamlarının incelemelerinden yararlanan güvenlik güçleri, dünyanın pek çok ülkesinde, takip ettikleri izlerden başarılı sonçlara ulaşıyorlar.

  Burada, Vergil'in şu sözünü de anımsamak gerekir: 'Başarıyorlar, çünkü başaracaklarını düşünüyorlar.'

  William Shakespeare ise, başarının türlerine değiniyor. Buna, 'olumlu başarı' ve 'olumsuz başarı'diyebiliriz. Shakespeare'ın sözü şu: 'Kimileri günahları ile yükselir, kimileri meziyetleri ile kaybeder.'

  Bunun örneklerini ülkemizden de verebiliriz.

  BAŞARI BİR 'KISKANÇLIK PARATONERİ' OLABİLİR Mİ?

  İlk bakışta, sanki insanlar 'sevapları' ile yükselebilirlermiş gibi düşünülüyor. Oysa, örneğin bir terörist 'işlediği günahları' ile örgütü içinde yükseliyor. Hırsız, daha çok günah işleyip, daha çok çalarsa 'usta hırsız' oluyor.

  Meziyetlerin de insanları yükselteceği genel inancına ters bir durum ise şudur. İşinizde çok başarılı olabilirsiniz. Ya da çok zengin bir işadamı olabilirsiniz. Bu durumda, 'Başarınız bir kıskançlık paratoneri' görevi de görebilir. Başarınız bir takım asalakları, teröristleri peşinize takabilir

  Yasadışı çalışanlar 'günahları ile yükselecekler' siz ise 'meziyetleriniz ve çalışkanlığınızla kaybedeceksiniz! ..'

  Böyle bir şey olabilir mi! ..

  Ne yazık ki olabiliyor.

  Bunun önüne geçecek kişiler ve kurumlar ise 'meziyetleri ve başarıları ile yükselmesi beklenen' güvenlik mensupları ve kurumlarıdır.

  'HER TÜRLÜ TEMAS İZ BIRAKIR'

  Polisiye konular kimi zaman roman gibi sürükleyici oluyor.

  Bakınız bir Fransız kriminolog (suç bilimci) Edmond Locard, 1910 yılında ne demiş:

  'Her türlü temas bir iz bırakır.'

  Bu sözlerin 'çağdaş adil bilimin temel taşını oluşturduğu' ifade ediliyor. Bir kitaptan alıntı yapıyorum (Evans, Colin; En Şaşırtıcı 100 Polisiye Olay Nasıl Çözüldü? ; Sabah Kitapları, İstanbul, 1997, s. 243.)

  'Fiziksel temas gerektiren herhangi bir suç işlendiği zaman, suçu işleyen kişi, olayın geçtiği yerde ya bir şeyler bırakır, ya da birşeyleri alıp götürür. Geride bıraktıkları saç teli, iplik, taş parçası, toz, deri dokusu, düğme, toprak gibi binlerce farklı nesne olabilir ve bu nedenle suç yerini araştıran görevlilerin çok dikkatli davranması gerekir; gözden kaçan bir kanıtın daha sonra ele geçmesi çoğu zaman olanaksızdır. (...) Çok dikkatli bir arama, ya da bazen suç yerinin tümüyle elektrik süpürgesiyle toplanıp temizlenmesi gerekir. Bulunan örnekler derhal sınıflandırılıp etiketlenir ve analiz için laboratuvara gönderilir.

  Uzmanlar, 'Her elementin kendine özgü bir spektrumu olduğunu', yani bir 'ışık tayfı' olduğunu vurguluyorlar. Bir anlamda, bilimadamlarının söylediği, 'hiçbir madde kaybolmaz' teorisi bu.

  Düşünebiliyor musunuz, her cisim, her madde, her canlı çıplak gözle görülmeyen bir 'ışık izi' çıkarıyor. Ve bu iz doğada kaybolmuyor. Bilimadamları ile onlardan yardım alan güvenlik güçleri, bu 'ışığın izini' laboratuvar ortamında yakalıyorlar.

  Alıntıyı sürdürelim: 'Her elementin kendine özgü bir spektrumu olduğunu ve içinden bir ışık geçirdiği zaman bunun ortaya çıktığını keşfetmişler ve bu spektrumu, spektreskop denilen aygıtla, özümleme çizgileri adı verilen bir dizi koyu renk çizgi haline getirmeyi başarmışlardır.

  BİNLERCE YIL ÖNCEKİ DaHİ...

  Bir kriminolog olmayan ama çok uzak görüşlü bir devlet adamının -sanırım ciddi bir araştırma sonucu- söylediği şu sözlere kulak verelim:

  'Tabiatta, biliniz ki hiçbir şey yok olmaz. Ne bir ses, ne bir söz, ne bir hareket... Yarın bizi saran tabiat unsurları içinde, binlerce ve binlerce sene evvel söylenmiş sözleri, olduğu gibi toplayıp tespit etmek imkanına elbette varılacaktır.'

 • Edaa
  Edaa25.12.2006 - 15:09

  seviyorum bu adami yaa (:

  • tepkileriyle yaran bir adam ayni zamanda..

  bu adam kanal 6 dayken bi programinda yine birilerine laf sokuyodu.. garip garip sorularla birilerini got ediyodu ki reklam giriverdi.. geri geldiginde 'ben programimi izinsiz kesen bir kanalda bir dakka durmam' tarzi bir beyanatla ayrilmisti studyodan.. dikkat ettim en ufak bi mimik oynamasi bile olmamisti. sasirmistim epey..

  eksisözlukten alintidir..(:

 • Edaa
  Edaa25.12.2006 - 14:41

  cetin ceviz..

 • Samet Sakal
  Samet Sakal14.11.2006 - 01:28

  Benim memleketlim olur(giresun/tirebolu) ....solla sağı harmanlayıp programına çıkan herkese eşit davranışı nedeniyle çok takdir ederim....

 • Sema Tuncer Ekinci
  Sema Tuncer Ekinci15.10.2006 - 17:04

  Güzel sadece güzel olanı. Güzel düşünce, güzel yaklaşım, güzel bakış, güzel savunma,........güzel erkek.