Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hissetmek sizce ne demek, hissetmek size neyi çağrıştırıyor?

hissetmek terimi Meltem İlhan tarafından 27.07.2003 tarihinde eklendi

 • Gökyüzünün Rengi
  Gökyüzünün Rengi25.01.2016 - 18:00

  gönül gözü ile görebilenlerdir.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir17.06.2015 - 23:56

  HİSSEDİLEN: hissettiklerimiz kaderimizmi? nasıl hissediyoruz? 5 duyumuz ve bide gönül dediğimiz sevgi ve zıttını algılayan 6 cı duyumuzdan daha başka bi 7 duyumuz varmı:? hissettiklerimizi bilinçli olarak seçebilirmiyiz:? eğer hissettiklerimizi bilinçli olarak seçebilirsek kaderimize müdahale mi etmiş oluruz. yoksa kaderimize müdahale etmek yetisine sahip olmakta kaderimizde varmıdır zaten olacak olanı mı hissetmiş oluruz:?

 • Metin Bedir
  Metin Bedir24.02.2014 - 12:10

  sana affedilemeyecek kadar büyük hata yapan birine akıl sınırlarının bittiği yerden cezalar vermek istiyorsan bütün samimiyetinle affet. hissedilen herşeyi arşivleyen kader kendisiyle en iyi biçimde ilgilenicektir. şems-i tebrizi

 • Çala Kalem
  Çala Kalem09.01.2014 - 19:48

  The service unavailable.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir08.01.2014 - 23:47

  bir şey yiyorsunuz ve ağzınızda o yediğiniz şeyin için de bi başka şeyi de varlığını hissediyorsunuz ağzınızda bi kıl var dilinizle o kılı bula biliyorsunuz.dilinizi o kıla yönlendirdiğiniz bi his var. onunla biliyorsunuz. yada bilgisayarınız açık bi müzik dinliyorsunuz. bu arada kulağınıza bi başka yerden bi müzik sesi geliyor. o sesi dinliyorsunuz. sonra kendi bilgisayarınızdaki müziği dinliyorsunuz bi birinin anlamaya çalışıyorsunuz sonra öbürünü.kulağınızı bi birine sonrada diğerine yönlendiriyorsun.işte bu yönlendirmeyi yapanı yani o hissi anlatmak farkettirmek istiyorum.bu hissi elektirikli makkapa benzetirim nasılki bu makkabın ucundaki delici ucu çıkartırım yerine zımparayı takarım elimdeki makkap zımpara olur yada zımparayı çıkartırım lokma anahtar takarım elimdeki alet anahtar olur. yani burda kulak göz dil hep bunlar zımpara makkap anahtar yerine olan şeyler o hisse bağlı şeyler has olan o his.
  sabah uyandınız bedeninizi hissettiniz.bedeninizin doğadaki konumunu hissettiniz yani hacminizi uyandığınızda gözlerinizi açtınız tavanı gördünüz. yanlarınızda ki duvarları hissettiniz altınızı üstünüzü önünüzü arkanızı sağınızı solunuzu hissettiniz o hissi hapsettiniz.yazımın ilk bölümünde yazdığım hissiniz esir oldu maddeye bağlı kaldı demektir bedeninizi ve bedeninizin içinde bulunduğu konumu hissetmiceksiniz sanıyorum hipnozdada bunu yapıyorlar. yazımın ilk başındaki hissi özgür bırakıyorlar. sanırım sıradan olmayan bilgilere böyle ulaşılıyor.bilgiye ulaşmak için sabah uykusu çok önemlidir.anlamakta zorlandığım bilgileri çok rahat anlar ve kavrarım sabah uykularında.

 • Necmettin Yılmaz
  Necmettin Yılmaz06.12.2013 - 23:45

  CANIMIN acıdığını hissediyorum Ağlıyor YÜREĞİM dindiremiyorum
  Nereye baksam kiminle konuşsam Sanki hep SENİ görüyorum
  Unutmaya çalıştıkça Üzerime geliyor bu ACI
  Yokluğunun soğuk bir rüzgar olduğunu Bu gece daha da iyi anlıyorum
  Derdime bir çare yok Hâlin nedir diye soran yok
  Acımla baş başayım Oturduk bu gece karar verdik derdimle
  Biz gidiyoruz buralardan GİDİYORUZ
  Yokluğun dört bir yana savurdu BİZİ Şimdi AĞLAMAK yok

 • Metin Bedir
  Metin Bedir09.08.2013 - 01:09

  hisseden hissettiği hissettiren
  aksiyonla reaksiyonun arasında olan
  yani mektup gibi bi durum mektubu yazan var okuyan var.
  birde mektup var. mektup burda hissedilen. gibi bi benzetme kurulabilir durumu anlatmak için.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir30.07.2013 - 01:00

  bedenimiz ve hissettiklerimiz.ikisi bir bütündür.ve hissedilenin delilide söz ve haldir.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir29.07.2013 - 17:29

  bundan yıllar önce belediye otobüsünden elimde yeni aldığım video ile henüz inmiştim karşıdaki kahvenin yan duvarında 8 - 10 kişilik bi kala balık vardı.merak ettim omuzların üzerinden bende neye bakıyor bunlar diye düşünerek uzattım kafamı bi kurt köpeği bi yol köpeğini boynundan ısırmış ve duvara dayamıştı.hemen elimdeki videoyu yolun karşısındaki marketin mavi tüplerinin üzerine bıraktım.bu esnada kalabalık ta artıyordu.ve yandaki duvarın dibinde ki odunlardan aldım herkez gibi kurt köpeğine atmak için.patlatıyorduk tüm gücümüzle kurt köpeğine odunları ama parlak tüylü güçlü hayvan banamısın demiyordu bu esnada kalabalıkta iyi ce artmış kahve hanelerden çıkan yoldan geçen otobüsten inen tüm herkez toplanmıştı bi düğün kalabalığı kadar olmuştuk.ama bi türlü kurt köpeğine yol köpeğini bıraktıramıyorduk iyice öfkelenmişti kalabalık bu esnada iki yol köpeğide kurt köpeğinin arka ayaklarına yapışmış ısırıyorlardı kurt köpeği çok güçlü adeta yol köpeğinin derisini sırtından çıkaracakmışgibi yol köpeğinin boynundaki deri bi karış uzamış durumdaydı attığımız odunlardan bunalmış olmalı yol köpeği azında kalabalığın içinden çekip aldı ara sokağa girdi iki kapılı bi evin kapısına dayadı yine. yol köpeğini.odunlarada yaklaşmıştı daha çabuk ala biliyorduk odunlardan paldır küldür kapı çerçeve patlatıyorduk odunları yine o iki yol köpeği kurdun arka ayaklarına yapışmış ısırıyorlardı. kurt bunalmış olmalı yol köpeğini bıraktığı gibi aşağıya doğru kaçmaya başlamıştı elimizdeki odunları son bidaha arkasından fırlattık. ne kadar enteresan biz insanlar zavallı yol köpeğine acımıştık onun cızık cızık inlemeri bizi etkilemişti ama ya yol köpekleri onlarda bizimle aynı şeyi yapmıştılar.nasıl oluyordu bu.eğitilmemiş iki side yol köpeği.onlarda kurt köpeğinden öbür köpeği kurtarmak için bizimle birlikte aynı şeyleri yapmıştılar. aynı safta aynı tarafta aynı amaç için hiç eğitilmeden öğretilmeden.biz insanlar ne hissederek yol köpeğine yardım ettiysek o iki yol köpeğide aynı şeyleri hissetmiş olmalı. merhamet güçlü ve zalime karşı başkaldırı cezalandırma. ve bibaşka şeyin acısını hissedebilme. kendini onun yerine koyma empati diyorlar şimdilerde buna. ben o olmak diyorum. tek bir olmak diyorum.ve varlıklar hissettiklerinin gereğini yapıyorlar. nesne varlık yani madde ve onun hissettiği. hissedeni ve hissettireni ayırıyorum sadece hissedilen kalıyor ortada. işte onu bilmek gerekiyor öngörülerde.tüm sözcük ve kelimelerde hissedilenin kalı bı gibi aslında.velasılı kelam hissedilen hissedilen sıcaklıktan ibaret değil aslında sırlar dün yasına açılan bi kapı gibi adeta.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir29.07.2013 - 17:19

  hisseden hissettiği hissettiren
  hissedenle hissettireni yani varlığı yani kütleyi aradan çıkartırsak HİSSEDİLEN kalır
  tüm nesneler hissettiklerinin gereğini yaparlar.bitki hayvan taş toprak hiç farketmez herşey hissettiğinin gereğini yapar. bi dil hissetmediği sözü söylemez. bir kar tanesi aşağıya inmeyi hissetmese yeryüzüne inmez.bi tetik çekilmeyi hissetmedikçe mermi hedefe gitmeyi hissetmez.bu böyle herşey için geçerli. kavramak gerekli hissedileni.ve çok farklı bi mantığa sahip olursunuz.