Kültür Sanat Edebiyat Şiir

iletişim sizce ne demek, iletişim size neyi çağrıştırıyor?

iletişim terimi Cem Nizamoglu tarafından 09.02.2003 tarihinde eklendi

 • Şşşş Ttttt
  Şşşş Ttttt13.07.2016 - 06:38

  Karşılıksız dinleyebilmektir😉

 • Hikmet Nazım
  Hikmet Nazım06.07.2016 - 20:04

  Bu sıralar olmayandir.

 • Bora Aslan
  Bora Aslan02.04.2010 - 20:53

  karşımızdakini anlamak için en doğru kanaldır iletişim. biz iletiriz, karşımızdaki alır, cevap verir. bu kadar basit olarak yorumlansa da iletişime engeller vardır, algılarımız gibi. bir şey deriz, karşımızdaki apayrı bir şey anlar. sormaz, soramaz, sormak istemez, kendince yorumlar. en önemlisi zaman verir, araya boşluk koyar. ne kadar kötüdür boşluklar oysa. o boşluklarda kurgularız devamlı, aslında varolmayan şeyleri düşünür hatta kendimizi inandırırız, sormayız sonrasında. zihnimiz kurgulamış, biz kabul edip almışızdır.

  soralım, koparmayalım bağları, zamanın bizi ve zihnimizi yansımalarla ele geçirmesine izin vermeyelim...

 • Ömer Alp Kazançlı
  Ömer Alp Kazançlı09.03.2010 - 16:28

  ne bileyim ben nuriye sorun

 • Ömer Alp Kazançlı
  Ömer Alp Kazançlı09.03.2010 - 16:27

  Çağlardan günümüze kadar uzanan süreçte insan, daima çevresinde olup bitenleri öğrenmek ve kendi yaşadıklarını başkalarına iletmek ihtiyacını duymuştur.
  İnsanın kafasından geçenleri diğer insanlarla paylaşma isteği günümüz haberciliğinin temelini

 • Ömer Alp Kazançlı
  Ömer Alp Kazançlı09.03.2010 - 16:25

  İlk Çağlardan günümüze kadar uzanan süreçte insan, daima çevresinde olup bitenleri öğrenmek ve kendi yaşadıklarını başkalarına iletmek ihtiyacını duymuştur.
  İnsanın kafasından geçenleri diğer insanlarla paylaşma isteği günümüz haberciliğinin temelini oluşturmuştur.
  İnsanların birbirleri ile kurdukları iletişimde kullanılan araçlar arasında ilk sırayı işaretler almaktadır. Karşısındaki kişilerle vücudunu ya da doğal simgeleri kullanarak iletişim kuran insan, sonraları kendi sesini kullanarak haberleşmeyi keşfetmiştir. İlk insanların, kendini ifade etmek için kullandıkları bir başka yol ise resim çizmektir. Mağara duvarlarına, taş zeminler üzerine resim yapan insanın temel düşüncesi, kendisinden sonra gelenlere bir tür mesaj bırakmaktır.
  İnsanların ilk çağlardan itibaren beliren en önemli ihtiyaçlarından başta geleni haberleşmedir. Bunun için de ateş yakma, duman, ses işaretlerinden, davul, boru, düdük gibi bütün imkânlardan faydalanılmaya çalışılmıştır. Bunlar için kararlaştırılmış şekiller uygulana gelmiş ve iletişim sağlanmıştır. Bunun için hayvanlar ve özellikle de güvercinler kullanılmıştır.

  Bir çok ses ve işaretler ile anlaşma ve iletişim kurma yöntemlerini geliştirmesinden sonra da bunun kayda alınması ve daha sonraki nesillere aktarılması ve ispatının olması için de yazı icat edilmiştir. Yazı da çevredeki imkânlara göre taşa, çamurdan parçalara, ağaca, madeni levhalar üzerine, kâğıda yazılmıştır.
  Konuşmaların yazı ile ifade edilmeye başlaması ilk kez Sümer' de ve Eski Mısır' da gerçekleşti. Finikeliler ve Romalılar bugünkü alfabeyi oluşturdular. Sümerliler çivi yazısını, Mısırlılar hiyeroglif yazıyı, Romalılar Latin yazısını kullandılar.
  Yazının icadına kadar çeşitli şekillerde sürdürülen doğrudan haberleşme eylemi, yazının icadı ile farklı bir görünüm kazanmıştır. 1440 yılında Gutenberg tarafından matbaanın bulunuşu ve yazılı eserlerin çoğaltılmasında kullanılması insanlık tarihinin gelişimine büyük katkı sağlamıştır.
  Kalıcılığın ve sonsuzluğun ya da bir başka ifade ile ölümsüzlüğün sırrı olan yazılı kültürün gelişmesi ve bugünkü anlamda bir yerden bir yere iletilebilmesi oldukça önem kazanmaya başlayınca iletişimin belki de en önemli adımı olan posta taşımacılığının temelleri atılmaya başlamıştır.

  Haberleşmenin nerelerde, ne şekilde, nasıl, ne ile, kimler arasında yapıldığının öğrenilmesinin yolu da magazinsel tarih yazarı veya popüler tarihçiler olarak kabul edilebilecek olan Eski Yunan haberleşmesi Halikarnasus' lu (Bodrum' lu) Heredot' un, Asya' daki haberleşme Venedikli tüccar olan Marko Polo' nun, Anadolu haberleşmesi ise Seyyah Evliya Çelebi' nin eserlerinden geçmektedir

 • Ayşe Nazlı
  Ayşe Nazlı18.09.2008 - 15:34

  klasik anlamının dışında, iki kişinin bir olaya bir nesneye herhangi birşeye baktıklarında aynı şeyleri görebilecek kadar ruh uyumunun dengelenmesi demek..

 • Bora Aslan
  Bora Aslan12.08.2008 - 23:12

  komünikasyon' yani 'iletişim'; ingilizcesi'nde kök ‘commune’ dür, yani 'toplu(m) '. insanoğlu iletişime ve de hatta en genel anlamıyla dile neden ihtiyaç duyar ki o zaman? bir olmadığı için, adem’in dahi hayatında bir havva’sı olduğu için. dilin varlığı üzerine sosyal teoriler açıklar; bireyin içine doğduğu toplum ne denli geniş ve gelişmişse, dil edinimi de o derecede geniş, gelişmiş ve 'complex' olur diye. oysa doğaya olan hakimiyetimiz, 'insan' türü olarak nüfusumuz arttıkça, teknoloji bizleri iletişim çağına sürükledikçe, gerçek olandan daha da uzaklaştık, sanal iletişim bataklığında 'sosyal bir varlık' kimliğimizden olduk. sokakta karşılaştığımız insanlara selam verme zahmetinden kaçar, başımızı kaldırım taşlarına eğer olduk; musalladan bir gömlek giymiş kaldırım taşlarına. aynı evi paylaştığımız ailemizin, arkadaşlarımızın varlıklarından haberdar olmuyor, yemek saatlerinde bile odalarımıza kapanıyorken, facebook’ta çorbacılara girdik, birbirimize 0 ile 1'lerden oluşan selamlarla vitaminler sunar olduk.

 • Macide Özcan
  Macide Özcan23.09.2007 - 21:40

  İletme işini meslek edinme :))
  İLET İŞİM

 • Eylül Özten
  Eylül Özten23.09.2007 - 13:25

  İnsanların aynı dili konuşmasına rağmen bir türlü anlaşamaması ne kadar acı. Kimin kime karşı ne sölediğini, ne anlatmak istediğini bir türlü anlayamamaları iletişimde ne kadar eksiğiz bunu gösterir. Teknolojinin peşine takılıp iletişimi boş vermemizdendir sebep. Teknolojiyi insanlar hayat kolaylaşsın diye ilerletmiştir fakat, teknolojinin her bir adımı insanları birbirinden daha fazla uzaklaştırıyo malesef...