Kültür Sanat Edebiyat Şiir

cep telefonu sizce ne demek, cep telefonu size neyi çağrıştırıyor?

cep telefonu terimi Harun Kesik tarafından 23.07.2002 tarihinde eklendi

 • Osman Özütler
  Osman Özütler04.06.2017 - 00:05

  Artık cep telefonluk bir hali kalmadı. Akıllı telefon diye boşuna söylemiyorlar.. :)

 • Levent Sever
  Levent Sever30.11.2010 - 02:15

  - Kapat, çok yazmasın. Ben seni ödemeli ararım... Hoh hoyt!

 • Olasılıksız Olasılıksız
  Olasılıksız Olasılıksız09.06.2010 - 21:31

  günümüzün vazgeçilmez icadı temel bir ihtiyaç ama herzaman fayda getirmiyor malesef..gün içinde bir defa ya çalar ya çalmaz olan telefonum en olmadık yerde hayatımın en güzel günlerinden birinde peş peşe 5 defa çaldı bilsem en başından kapatırdım:(..ilk kez o zaman nefret ettim bu icattan denize atasım geldi Allah kahretsin..

 • Gul Simsir
  Gul Simsir02.07.2009 - 13:49

  Graham Bell' in icadı olan telefonun gelişmiş hali, sağırlar araştırmasıyla, sağırlar üzerinden yola çıkarak ve ailesinde sanırım annesi sağırdı bu nedenle böle bir yolla bu iletişim aletini buldu. ve artık insanların onsuz yapamayacağı bir alet. kanser yapıyomuş özellikle kalp ve beyin damarlarında hasarlara sebep oluyomuş. cep telefonu çaldığında hemen açmayın diyodu bi profösör. 3. çalmada açın diyodu ve ilk alo cümlesini sen kullanma karşındaki kullansın, ilk konuşan sen olma diyodu, ozaman risk karşı tarafa geçiyomuş. bencilce biraz ama öyleymiş. :))))

 • Hasan Kalemköy
  Hasan Kalemköy19.06.2008 - 22:33

  cep kullanırken pusuya düşmeyin.100 kontür yerine yirmi kotürlük görüşme yaparsınız..


  1-CEP TELEFONLERI HATLARINDAN BAZILARINDA ŞU SORUNLAR YAŞANMAKTADIR.

  2-ÖRNEĞİN 100 KONTÜR YÜKLEDİNİZ 20 KONTÜRLÜK KONUŞUNCA KONTÜRÜNÜZ BİTEBİLİYOR. NEDENMİ ARKADAŞ SİTELERİNE İSTEĞİNİZ DIŞINDA ÜYE OLDUĞUNUZ İÇİN

  3-BUNDAN SİZİ KİMSE HABERDAR ETMİYOR VE ELİNİZDE OLMADAN SÖYÜŞLENİYORSUNUZ.

  4-ŞEBEKENİZİN SİZİ HABERDAR ETMESİ GEREKİRKEN ÇIKARLARI OLDUĞU İÇİN SİZE UYARIDA BULUNMUYOR ÜSTELİKTE ÜYE OLDUĞUNUZUN FARKINDA DEĞİLSİNİZ BU YILLARCADA SÜREBİLİYOR; TAA Kİ! ŞEBEKENİZİ ARAYANA KADAR

  5-HAKKINIZI ASLA ARAYAMIYORSUNUZ SADECE SİZİ ARKADAŞLIK ABONESİNDEN ÇIKARABİLİRİZ DİYORLAR.

  6-YASAL OLARAK HAKKINIZI ARAMANIZ İMKANSIZ HALE GETİRİLMİŞ. SİZ ONAYLAMIŞ GİBİ GÖRÜNÜYORSUNUZ.

  7-ÖRNEĞİN YILLAR ÖNCE GELEN BİR MESAJA EVET DİYE CEVAP VERMENİZ BİLE YETERLİ OLUYOR.

  8-ŞEBEKELERİN YAN KOLLARINDAN GELEN MESAJLARDA SİZİ ZARARA UĞRATABİLİYOR.

  9-BUNA BENZER YÜZLERCE TUZAKLARI VAR YÜZDEYÜZ BİRİNE DÜŞÜRÜYORLAR. AVRUPADA BİLE ŞÖYLE PUSULAR VAR HEMDE DEVLETİN KONTROLÜNDE OLAN TELEFONLARDA YAPIYORLAR.

  10-SAAT 20.00 DEN SONRA % 75 UCUZ DİYE HALKA DUYURULAR YAPILIYOR. HALKIN ÇOĞUNLUĞU DUYDUĞU ZAMAN HABERSİZCE KAMPANYAYI KESİYORLAR VE MİLYAR DOLARLAR KAZANIYORLAR.

  11-YİNE SİZLERE BANKALARIN VADESİZ HESAPLARDA HER YIL 100 LİRA GİBİ VERGİLER ALDIĞINDAN BAHSETMİŞTİM.

  12-VADESİZ HESAP SAHİPLERİNİNDE BU ÖDEDİKLERİ 100 YTL DEN HABERLERİ KESİNLİKLE YOK.

  13-TELEFON KULLANIRKENDE BİZLERİ HABERSİZCE SÖYÜŞLEYECEK YÖNTEMLER METOTLAR VE SİSTEMLER GELİŞTİRMEK İÇİN 'ARGE ' ADI ALTINDA DEPARTMAN KURAN TELEFON ŞEBEKELERİ BİLE VAR.

  14-CEP TELEFONLARDAKİ KONTÜRLERİNİZ ÇABUK BİTİYORSA HEMEN ARAŞTIRMA YAPMALISINIZ. HER NASILSA TELEFON ETTİĞİNİZ ZAMAN GERÇEKLERİ SAKLAMIYORLAR. GERÇİ İŞ İŞTEN GEÇİYOR YÜZLERCE KONTÜRÜNÜZ HEBA OLMUŞ OLUYOR AMA YİNEDE KAZANÇLI ÇIKARSINIZ.

  15-BEN 1200 KONTÜR YERİNE 120 KONTÜRLÜK KONUŞTUĞUMU SİZE SÖYLEDİĞİM FORMİLLE ORTAYA ÇIKARDIM. TELEFON ETTİM SİZ ARKADAŞLIK BÖLÜMÜNÜ ONAYLAMIŞSINIZ HER KONTÜR YÜKLEDİĞİNİZDE 80 KONTÜRÜNÜZ GİTMİŞ DEDİLER.

  16-HATTA BU ÜYE OLDUĞUNUZ BÖLÜMDEN ÇIKMAK İSTİYORMUSUNUZ BİLE DEDİLER BENDE ÇIKTIM TABİ Kİ

  17-PARANIN YÖNETİCİLERİ HEP BÖYLE YOLLARDAN GEÇİNMEKTELER. BENİM GİBİ 1 MİLYON ABONEYİ SÖYÜŞLESELER HATIRI SAYILIR PARALAR KAZANMIŞ OLURLAR. HEMDE KANUNLARA UYGUN OLARAK. ÇÜNKİ BİR MANİPLASYONLA SİZE ONAYLATMIŞLAR YANİ ÖZGÜR İRADE OLAYI..

  18-BU METOT VE YÖNTEMLERİ ORTAYA ÇIKMADAN YENİLERİNİ HAZIRDA TUTMAKTALAR.

  19-BİR DÖNEM ORGANİZE PAREKENDE MAĞAZALARINDAN BAZILARI KDV ÜCRETİNİ KASADA EKLEYİP HALKI UZUN SÜRE SÖYÜŞLEDİLER HEMDE YASAL OLARAK. DEVLET BİLE BİR ŞEY YAPAMAMIŞTI.

  20-BU TEKNİKLERİ ORTAYA ÇIKTI ÇÜNKİ RAFLARDAN HESAPLAYARAK ALAN BİREYLERİN KASALARDA PARALARI YETİŞMİYOR ÜSTELİKTE MAHCUP OLUYORLARDI.

  21-BU KURGULARININ UZUN SÜRE ORTAYA ÇIKMAMA NEDENLERİNDEN BİR TANESİDE BİR İKİ PARÇA MAL ALANLARA KDV 'E EKLEMEDEN KASADN GEÇİRMELERİYDİ.

  22- www.hasbora.com

 • Mehmet Güneri
  Mehmet Güneri16.10.2007 - 01:37

  İyiki var çok iş görüyor. Bütün bilgiler, şifreler(!) , fotolar, numaralar, adresler, unutulmaması gerekenler, saat...
  Banyoda bile sabunluğun yerine koyarım. dermişim :)

 • King Predator
  King Predator26.02.2007 - 19:23

  Beyin

  Cep telefonlarının en yakın olduğu bölge başımız, dolayısıyla beynimiz. Bu da beynin, gönderilen elektromanyetik dalgaları emmesine yolaçıyor. Oysa beynin kendi içinde zaten dört ayrı elektromanyetik alan haritası var. Bunlar birbirleriyle içiçe geçmiş biçimde çalışıyor ve sinyalleri aktarıyorlar. Yani karmaşık bir düzen söz konusu.

  Buna dışarıdan bir başka alan eklendiğinde, sinyaller gerçekten karmaşık bir hal alıyor. Dolayısıyla beyin, vücuda yanlış sinyaller gönderebiliyor. Dahası bu dalgalar, beyinde hücreleri çevreleyen bazı dokuları da olumsuz etkiliyorlar.

  Sonuç, sinir sistemiyle ilgili hastalıklarda artış, hafıza zayıflaması, neurodejeneretif hastalıklar (beyinde dejenerasyon) ve hatta alzheimer olabiliyor.

  Kulak

  Cep telefonlarından etkilenen bir diğer bölge de kulak. Henüz kanıtlanmamış olmakla beraber, kulakta duyu bozukluklarının ileride yaşanabileceği varsayılıyor.

  Manyetik alanlar, bir takım sesleri duymamamıza veya kalıcı çınlamalara yolaçabiliyor. Zira manyetik alan da bir gürültüdür. Bu da sinir sistemini olumsuz etkiliyor.

  Gözler

  Daha önce yapılan çalışmalarda, yüksek orandaki elektromanyetik dalgaların, görme bozuklukları yapabileceği ortaya konmuştu. Aynı durum, birikme etkisi sonucunda da ortaya çıkabiliyor.

  Göğüsler

  World Health Organization/Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptırdığı bir çalışmaya göre, cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgalar, melatonin hormonunu sıkıştırıyor. Bu hormonun bloke olması da bazı göğüs kanseri tiplerinin üremisine neden olabiliyor.

  Kalp

  Cep telefonları, kalbin ritmini hızlandırabiliyor. Özellikle kalp pili veya yapay kalp kapakçığı kullananlarda büyük tehlike yaratabiliyor. Kalbin kasılıp kalmasına yolaçıyor.

  Cinsel Organlar

  Yüksek frekanstaki elektromanyetik dalgaların, testisleri etkilediği biliniyor. Bunu, yapılan bütün çalışmalar kanıtlamış durumda. Bu durumda, cep telefonunu gereğinden fazla kullanan erkeklerin, ileride iktidarsızlık gibi bir sorun yaşayabilme olasılığı var.

  Termoregülatör Sistem

  Elektromanyetik dalgalar, vücudun termaregülatör yani ısı sistemini de etkiliyor. Bu durumda vücut ısısı ya durup dururken düşüyor ve titremeler görülüyor veya artıyor ve yüksek ateş ortaya çıkıyor. Tübitak'ın yaptığı bazı araştırmalar da bu yönde.

  Yetkililer şöyle diyor: 'Fizik tedavi araçlarından biri ısıtma tedavisidir. Elektromanyetik dalgaların dokunun üzerinde ısı etkisi yarattığını burada gözlemleyebilirsiniz. Öyleyse bu dalgaların dokunun üzerinde bir ısınma etkisi yarattığı kesin. Yalnız cep telefonlarında bu kontrollü değil'.

  Psikomotor Sistem

  Yani kas/sinir ileti sistemi de cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların kurbanı olabiliyor. Kasların, beynin verdiği emri yerine getirebilmesi, sinirlerin bir uçtan diğer uca yolladığı sinyaller sayesinde oluyor.

  Sinirlerin bir ucunun artı, diğer ucunun da eksi olduğunu düşünün. Bu mesajlara, dışarıdan müdahele, sürekli artı veya sürekli eksi mesaj gitmesine yolaçabiliyor. Bu da kontrol ve ileti bozuklukları demek.

  Hücreler

  Tüm hücrelerin, içiyle dışı arasında bir potansiyel farkı var. Yani hücrenin içine sodyum-potasyumun giriş çıkışı, belli orantıda gerçekleşiyor. Manyetik alan, bunların bazılarını değiştiriyor. Bir takım hücreler hiç etkilenmezken, bazıları biraz, bazıları da çok etkilenip ters çalışmaya başlıyor. Bu ters çalışmanın da olması gerek ama, bazıları gereğinden fazla gerçekleşiyor.

  İlaç İletimi

  Manyetik dalgalar, vücuttaki iyonları da etkiliyor. Bu da alınan ilaçların, gerekli yerlere daha yavaş ulaşmasına veya hiç ulaşmamasına yolaçıyor.

  Özetle, insan vücudu entropi kanunlarına uyuyor. Yani, insanın içi, daima bir karmaşa içindedir. Bu dengeli ve kendi içinde düzeni olan bir karmaşa. Bu kimyasal kaos içinde olduğumuzdan, yaşamımıza devam ediyoruz. Ölünce bu kimyasal reaksiyonlar düz bir hale geliyor. Cep telefonu kullanmak, bu kaosun içine, dışarıdan bir fiziksel enerji sokmak demek. Bu durumda da enerjiyi koyduğunuz yerde bir takım etkiler söz konusu oluyor.

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir26.01.2007 - 18:59

  Bugün pratik bilgiler deposu gibisin....Ama, bunu da kaydettim...Sağol...)

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun26.01.2007 - 16:20

  bi şey daha :))

  Eğer telefonunuz kapsama alanı dışındaysa, ceptelefonunuz var ancak sim kartınınız yok ise ve acil bir durum var ise, telefonunuzdan 112 çevirin. Varolan herhangi bir network bulunup, yardım isteyebilirsiniz. Daha enteresanı, tuş takımınız kilitli olsa dahi, 112 çevrilebilir.

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun26.01.2007 - 16:18

  Eğer ceptelefonunuzun pili çok düşükse ve acil bir telefon bekliyor iseniz;
  Nokialar, rezerve pile sahiptir. *3370# tuşlarına basarak, telefonunuzu,
  rezerv pille çalışır hala getirebilirsiniz.Cihazınız pil seviyesinde % 50
  artış gösterecek ve telefonunuzu şarj ettiğinizde, rezerv piliniz de tekrar
  dolacaktır.