Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hayatın anlamı sizce ne demek, hayatın anlamı size neyi çağrıştırıyor?

hayatın anlamı terimi Yalçın Gümüşay tarafından 17.04.2005 tarihinde eklendi

 • Nazlı Menşur
  Nazlı Menşur22.05.2017 - 16:24

  Dünyaya bi canlı getirmek(yada sahiplenmek).Yoksa biyerde tıkanıyo insan..

 • Müteharrik Meyyit
  Müteharrik Meyyit05.01.2016 - 17:15

  Bir mum gibi yanıyor hayat,
  Gece-gündüzün
  Umutlar tükeniyor yüreklerde
  Bir üf'lük canı varken ömrümüzün

 • Ebuzer Aygül
  Ebuzer Aygül26.06.2011 - 19:02

  aşık olmak sonra bir daha sonra bir daha ve sonra bir daha daha taki gerçek aşkı buluncaya kadar....

 • Eflatununengüzeltonu Erikçiçeğindedir
  Eflatununengüzeltonu Erikçiçeğindedir01.01.2011 - 02:47

  arıyorum hala..

 • Cezayir Abay
  Cezayir Abay30.10.2010 - 14:16

  hayat bence çok şey öğrenile bileceğimiz bir okuldur ve hayatımızın anlamı,amacı önce kendimizden başlıyarak çevremizi ve evreni anlamak ve aklımızın sınırları içinde şuurlanmak ve üstün insan bilincine ulaşmaktır.

 • Kübra Yılmaz
  Kübra Yılmaz21.10.2010 - 19:48

  hayatın anlamı yaadğn sorunlarla uğraşırkn sadece hayatın tadına varmktır :)

 • Sanalizasyon Faresi
  Sanalizasyon Faresi01.09.2010 - 00:51

  ' Hayatını planla. Amaçlarını gerçekleşt...ir. Hayattan ne beklediğini bil. Hiçbir şey seni yolundan alı koymasın. Azim ve disiplin sayesinde yapamayacağın şey yoktur. Bunu başaracak yeteneğe kesinlikle sahipsin.’’

  Bu sözler böyle sürüp gider. Analar babalar, hocalar, psikologlar, en iyi arkadaşlar, hepsi bunları söyler ve sen de bunları tekrarlar ve hepsine de inanırsın. Bütün bunların ne kadar saçma olduğu, bir gün şu ilanı okuduğum zaman kafama dank etti: Yüzünde kararlı bir ifade okunan eli yüzü düzgün orta yaşlı bir kadın fotoğrafının altında, ‘’Bu kadının belirli amaçları var,’’ diye yazıyordu. ‘’Ve biz de onu oraya ulaştıracağız.’’ Borç vermek isteyen bir bankanın ilanıydı bu.

  Bankalar, hükümetler, şirketler, meslek kuruluşları, toplumun yapısını planlayan ve yürüten bütün kurum ve insanlar, bizim birtakım amaçlara sahip olmamızı isterler. Ayrıca, bu amaçları gerçekleştirme yolunda kararlı olmamızı ve böylelikle davranışlarımızın da önceden kestirilebilir olmasını isterler. Amaçlarımız aracılığıyla da üzerimizde totaliter bir denetim kurarlar.  Amaçlar peşinde koşma yönündeki tüm davranışlar totaliterdir; çünkü biz, davranışlarımızın çevre ile diyalektik bir ilişki içinde kendiliğinden evrimleşip yepyeni ve beklenmedik davranışlara yol açmasını beklemek yerine, davranışlarımızın niteliğini amaçlarımızın belirlemesine izin veriyoruz. İnsanın belirgin amaçlar peşinde koşup koşmaması, askeri bando mızıkaya ayak uydurarak yürümekle doğaçlama bir caz seansına katılmak arasındaki farka benzetilebilir.


  Gündüz Vassaf / hayata karşı amaçlar

 • Sultan Kip
  Sultan Kip12.07.2010 - 13:02

  bos bı kuyu sadece kendını duydugun haykırıslarını dınledıgın bazen savastıgın umutların sevınclerın uzuntulerını yasadıgın kendın olmaktır umut edercesıne beklemek bazen vazgecmektır herseyı kabulenmek hata yaparak buyumektır onemlı olan ne yastırsa yasatsın sonunda mutlu olabılmek basarabılmektır hayat kendın olabılmektır ne olursa olsun dustugun yerden kalkmaktır kımı zaman savasmaktır belkıde meydan okumaktır mutluluk ugruna kaybedıslrını seyretmektır ne olursa olsun umutdumuzu kaybetmıyelım suyun yuzune cıkmak varken neden batmayı secerızkı hayatı hayat olarak degıl yasamak ıstedıgımız ıcn yasayalım kendımız ıcn bısey yapamalım

 • Osman Özütler
  Osman Özütler03.04.2010 - 15:58

  Kendine ve etrafındaki herkese faydalı olmaya gayret etmektir..

 • Cansu Özkan
  Cansu Özkan26.02.2010 - 19:38

  hayat mı.. hayat beklemek, beklemeyi ögrenmek herşeye ragmen. bütün zorluklara karşı, herşeye ragmen direnmeyi bilmek... acılarla büyüyüp gülmeyi ögrenmek. kızdıgında olagan gücünle hayata küfürler savurmak.kendi acını hayattan çıkarmak. ona dair benzetmeler yapmak, yazılar yazmak hayata verdiklerine, aldıklarına, sana sormadan senden götürdüklerine....anlamını bilmeden yaşamak, anlara degerler biçmek,anları soluk soluga yaşamak. Anları kimsenin çekip alamayacagı bir güçle kucaklamak..