Kültür Sanat Edebiyat Şiir

elegant sizce ne demek, elegant size neyi çağrıştırıyor?

elegant terimi Aslı Sibel tarafından tarihinde eklendi

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  üfff yine nedirde manasız bir kör döğüşü istilasııı...:((
  ben kaçar....

 • Baki Bilge
  Baki Bilge

  Düşüncelerine katılmasam da, tartışmalara canlılık getiren zeki ve bilgili biri olduğunu sanıyorum.

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  senin gibi bezelye beyinliler olduğu müddetçe, antoloji bana hergün ROMA....

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  üye_kişi'ye katılıyorum...

  geçen gün bidonları yanında,çeşmeden su doldururken gördüm...

  aynı söylediği gibiydi.. :))))

 • Jkgnjfkş
  Jkgnjfkş

  gitmeli..

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Zarif veya Şık,demek oluyor.ne için şeyetmiştiniz.? ? ? ?

 • Jkgnjfkş
  Jkgnjfkş

  'Bilimde, bilim adamlarinin sikca 'Biliyor musunuz, bu iyi bir arguman; benim fikrim sanirim yanlis' dedigini duyarsiniz. Ve sonra fikirlerini degistirirler ve onlardan artik eski bakis acisini bir daha duymazsiniz. Bunu gercekten yaparlar. Olmasi gerektigi kadar sik yapmazlar, cunku bilim adamlari da insandir ve degisiklik cogu kez zordur. Fakat bilimde her gun olur bu tur birsey. Politika'da veya Din'de ise boyle birseyin en son ne zaman oldugunu hatirlamiyorum bile.'

  Carl Sagan

 • Jkgnjfkş
  Jkgnjfkş

  bayram olmuş..
  fakire ne..

 • Jkgnjfkş
  Jkgnjfkş

  mumbala mı pardon?
  sen de kimsin..
  vay be.. o da bana yazmış..
  ne gururlandım..

  utandım mı desem ne..
  nerde cahil bu sayfada geziyor..

  mumbala..
  ne demişim ben peygamberine iftira olarak?
  sincap devşirmesine katılıyormuşsun..
  o..alevilere hayatımda duymadığım küfürler etti..
  ramazan ayı içersinde..
  yaratıcı ahlakıyla..

  bu iftira değil midir?
  değildir..
  itliktir..

  ona katılıyosan mümkünse birbirinizi devşiriniz..
  çünkü ben..
  itçe bilmiyorum..

  ve ben iftira atmam..
  yazılarım,kaynaklıdır..

 • Mumbala Bakala
  Mumbala Bakala

  BEDEN=gelip geçici bir gün toprak olacak,kurtlara böceklere yem olacak.....

  RUH =o hep kalacak,baki.....

  ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
  nereye kadar bir gün öleceksin.....

  biraz gurur olur...
  yazdığın bütün yazılara adam akıllı cevap geliyor ama senin gözün kararmış....ben bile sana yazıyorsam demek ki yapmışsındır birşeyler onun için ahlak dan bahsetme...
  senin sincap kardeşime yaptığın en büyük ahlahsızlıktır...
  ya da peygamber efendimize attığın iftiralar...

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  teşekkür ederim elegant....
  ahlak satın almam gerekiyorsa...
  sana en iyisinden bir tır alacağım...

  senin bana ahlak dersi vermen en son göreceğim iş...

  hz.peygamberi tanımadan hakaret eden bir zerzevatın ahlak abidesi kesilmesi inan ki beni kahkahaya boğdu...

  bknz...'elegant' peygamber görüşleri ve bilimin soytarılığı...

 • Jkgnjfkş
  Jkgnjfkş

  sincap :)
  hala kaale alamıyorum seni..

  git kendine..
  biraz ahlak satın al..
  sonra bi bakarım..

 • Jkgnjfkş
  Jkgnjfkş

  Din Bu mu?
  Medya'yi surekli mesgul eden kanli din teroru ve isledigi cinayetler akillara bu soruyu getirmistir. Cogunluk isyan ediyor: 'Musluman boyle olmaz! ', 'Bu islam degil! ', 'Bu teroristler her kimse: kandirilmislar! '
  Sormak lazim tabii; acaba din boyle mi olmali ve hatta dinin ne oldugunu da sormali insanlar kendilerine...Varolan herseyin bir amaci olduguna inanan kesim bu amaci din acisindan bulup cikarmalidir.
  Hizbullah ta, IBDA-C de bize gore ve buyuk cogunluga gore birer 'ucube' dir. Yani sistem hatasi...Peki bu 'hilkat-i garibe' ler nasil olu$uyor? Dogumlarda ucube cikiyorsa anne ve babanin, hatta sulalenin genetik yapisi arastirilir, i$in temeline inilir. Biz de oyle yapip taa ba$langica gitmeli; din terorunun dayandigi teokratik yapiyi sorgulamaliyiz. Ne Hizbullah ne IBDA-C ne de digerleri atheismden cikmamistir, onlarin ciktigi, destek aldigi asil kaynak dinin kendisi yani ISLAM dir.
  Islam'i anlatacak en yetkili kitap Kuran'dir ve hadislerdir ama ne yazik ki oralarda musluman kardesler disindakilere pek hosgorulu yaklasilmamaktadir.
  Kuran genel tarz itibariyle Allah yolunda mücadeleyi ön plana çikaran bir kitaptir. Sevgiden çok korkuyu, baristan çok mücadeleyi konu alir.(1,2,3,4,5,6,7) Kuranin tanrisinin kaslari çatiktir; sürekli kullarini azarlar, küçümser, gözdagi verir, tehdit eder.(8) Kuranda sayisiz ayette “savas emri” geçmektedir.(9,10,11) Buna karsilik “birbirinizi sevin, hosgörülü olun” gibi ögütler yok denecek derecede azdir. Aksine “aile içi terörü” bile destekler.(12)
  Hristiyanlar, yahudiler, kafirler ve musrikler muslumanlara gore 'kardes ' degildir. (13,14,15,16)
  Ilk zamanlarda 'senin dinin sana benim dinim bana' (Kafirun 6) diyen Kuran nedense muslumanlar kuvvetlendikce ve cogunluk haline geldikce 'azinliklara' kin kusmustur. Ellerin, ayaklarin capraz kesilmesi, yerlerde suruklenmek, bogularak oldurulmek gibi sayisiz iskencelerden bahseden Kuran Hizbullah'a da cinayet yontemleri konusunda ilham vermis olabilir mi? (17)
  'Fitne kalmayincaya kadar Allah yolunda savasin' emrini okuyan insanlara 'aha fitne surada' diye adres gostermekten baska ne yapmistir Hizbullah?
  Katiller fitnenin musluman olup olmadigini bile sorgulamamistir cunku koktendinci olmayan tatlisu muslumanlari da onlara gore 'kafir ' dir.
  Bazilari bosubosuna 'dini tam olarak yasayamiyoruz, yasasak, din enine boyuna anlatilsa boyle yanlis yorumlanmaz ' savunmasina da gecmesinler. Tum onlemlere ragmen, laiklik kurallarina ragmen yasadigimiz kismi bile yetmektedir.
  Dini savunmak yerine isin kokenine inilmeli, Kuran tarafsiz gozle irdelenmeli ve insanlari sapkinliga surukleyen tum maddeler cikarilmalidir. Bunun adina reform diyoruz.
  Tabu yikilmalidir.
  Toplumsal hareket bu noktada baslamali ve artik HIRKA, KIL, TUY gibi maddelere tapinmaktan vazgecilerek peygamberlerin de bir insan oldugu ve hata yapmis olabilecekleri dusunulebilmelidir. 'Savas hile ve aldatmacadir' diyen peygamberin hangi noktalarda hatali oldugu ve gunumuzdeki teror orgutlerine, teror partilerine nasil takiyye yaptirdigi sorgulanmalidir. (18)
  Insanlar gercek bilime donerek din ve mistik egilimlerin bir
  cesit sag temporal lobtan kaynaklanan mikroepilepsi oldugunu anlamali ve ona gore hareket etmelidir.
  Bu yapilmadikca Metris cezaevinde cennete girecegi sevinciyle 'mermi ' imal eden ve uzerine de 'Bunu ben atmadim, Allah atti' yazan zihniyetin onune gecilemez.
  Referanslar:
  (1) Onlarla savasin ki Allah sizin elinizle onlari azablandirsin, rezil etsin ve sizi üstün getirsin de müminlerin gönüllerini ferahlandirsin, kalblerindeki öfkeyi gidersin. Allah dilediginin tevbesini kabul eder. Allah Bilendir, Hakimdir.9/14-5
  (2) Kitap verilenlerden, Allah'a, ahiret gününe inanmayan, Allah'in ve peygamberinin haram kildigini haram saymayan, hak dinini din edinmeyenlerle, boyunlarini büküp kendi elleriyle cizye verene kadar savasin.9/29
  (3) Isteyen, istemeyen, hepiniz savasa çikin. Allah yolunda mallarinizla, canlarinizla cihat edin. Bilirseniz bu sizin için hayirlidir. 9/41
  (4) Savas hoslanmadiginiz halde size farz kilindi. Olur ki hosunuza gitmeyen bir sey, sizin için hayirlidir ve olur ki, sevdiginiz sey de sizin için bir serdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (2/216)
  (5) Ey iman edenler, sizi aci bir azabtan kurtaracak bir ticareti haber vereyim mi? Allah’a ve O’nun Resulü’ne iman edersiniz, mallarinizla ve canlarinizla Allah yolunda cihad edersiniz. Bu, sizin için daha hayirlidir; eger bilirseniz. (61/10-11)
  (6) Ey inananlar! Yakininizda bulunan inkarcilarla savasin; sizi kendilerine karsi sert bulsunlar. Bilin ki Allah, kendisine karsi gelmekten sakinanlarla beraberdir.9/123.
  (7) Allah yolunda savasin ve bilin ki süphesiz allah isitendir, duyandir. (2/244)
  (8) Ey inananlar! Size ne oldu ki, 'Allah yolunda, savasa çikin' dendigi zaman yere çöküp kaldiniz? Oysa dünya hayatinin geçimi ahirete göre pek az bir seydir. Çikmazsaniz Allah size can yakici azabla azabeder ve yerinize baska bir millet getirir. O'na bir sey de yapamazsiniz. Allah her seye kadirdir.9/38-39
  (9) Fitne kalmayincaya ve dinin hepsi Allah’in oluncaya kadar onlarla savasin. Sayet vazgeçecek olurlarsa, süphesiz Allah yaptiklarini görendir. (8/39)
  (10) Öyleyse dünya hayatina karsilik ahireti satin alanlar, Allah yolunda savassinlar. Kim Allah yolunda savasirken, öldürülür veya galip gelirse ona büyük bir ecir (mükafaat) verecegiz. (4/74)
  (11) Haram aylar siyrilip bitince müsrikleri buldugunuz yerde öldürün, onlari tutuklayin, kusatin ve onlarin bütün geçit yerlerini kesip, tutun. Eger tevbe edip namaz kilarlarsa ve zekat verirlerse yollarini açiverin. Gerçekten Allah bagislayandir, esirgeyendir.(9/5) ”
  (12) Ey inananlar! Babalarinizi, kardeslerinizi küfrü imana tercih ediyorlarsa dost edinmeyin. Sizden onlari kim dost edinirse dogrusu kendine yazik etmis olurlar.(9/23)
  (13) Ey inananlar! Yahudi ve hristiyanlari dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onlarla dost olursa, süphesiz o da onlardandir.(5/51)
  (14) Yahudilere ve hristiyanlara selam vermeyiniz. Onlardan biri ile yolda karsilasinca kendisini yolun kenarindan geçmek zorunda birakiniz. (sened: Ebu Hüreyre kaynak: Müslim)
  (15) Yahudiler “Allahin eli sikidir”dediler. Dediklerinden dolayi elleri baglansin, lanet olsun. Hayir Allah'in iki eli de açiktir. Nasil dilerse öyle ihsanda bulunur. And olsun ki Rabbin'den sana indirilen sözler onlardan çogunun azginligini ve inkarini arttiracaktir. Biz onlarin arasina kiyamete kadar sürecek kin ve düsmanlik saldik. Savas atesini ne zaman körükleseler Allah onu söndürür. Onlar yeryüzünde bozgunculuga kosup dururlar. Allah bozgunculari sevmez. (5/64)
  (16) Müslümanlar yahudilerle savasip onlarin kökünü kazimadikça kiyamet kopmaz. Öyle ki herhangi bir yahudi tasin ve agacin arkasina saklanacak ta tas ve agaç-ey müslüman, benim arkamda bir yahudi var-diyecektir. Yalniz Garkad adli devedikeni hariç, çünkü o yahudi agaçlarindandir.” (Sened Ebu Hüreyre, Kaynak: Buhari, Müslim)
  (17) Allah ve peygamberiyle savasanlarin ve yeryüzünde bozgunculuga ugrasanlarin cezasi öldürülmek veya asilmak yahut çapraz olarak el ve ayaklari kesilmek ya da yerlerinden sürülmektir. Bu onlara dünyada bir rezilliktir. Onlara ahirette büyük azab vardir.(5/33)
  (18) Savas hile ve aldatmacadir.(Sened: Ebu Hureyre ve Cabir, Kaynak: Buhari, Müslim)

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  elegant ya birde sana şunu sormak istiyorum hep unutuyorum...

  şu ara geçiş fosili ne oldu....? ? ? ?

  kız kazmadığınız mezar kalmadı...ölü soyucular...

  yakında sizi belediyenin kadrolu cenaze personeli olarak işe alacağız...

  sizden bilim adamı olmaz..

  olsa olsa mezarcı olur...
  +
  evrim son buldumu...

  bulduysa bu nasıl evrim...

  devam etmesi gerekmezmi...

  artı bana atalarımı getirin artık yaaa..

  kaç senedir bu hikaye artık son bulsun...

  ortada somut bir delil yok...

  ama yaygara çooookk.....

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  1- senin gibi bir insanın gözündeki kıymetimin ne kadar olması benim için hiç bir değeri yok....yaneeee! ! ! tın....

  2- Yazdıklarını okuma zahmeti bile vermedim...çünkü senin gibi düşünenlerin? ? ? aklının sadece allahı inkar hususunda şeytanca planlar yaptığını biliyoruz...

  3- bilime madem o kadar önem veriyorsunuz, söylermisiniz hanımefendi! ! ! şu anda üniversite başında olan insanlar sizin gibi bilim adamı vasıflı insanlar ama her ne sebepten bilmem dünya genelinde üniversitelerimizin eğitim standartı diğer ülkelere göre ilkokul seviyesinde..

  4- sizin kendinizi bilime adamışlığınız ancak ve ancak inkar noktasında son bulur....

  seni ben kaâle bile almıyorum...bücür kafir...

  sen benim sorduğum sorunun cevabını bile vermekten kaçıp, kaçamak cevaplar verdin...

  seni dünyaya getiren unsurlar nelerdir dedim..söylemedin..dimi..
  ben söylim..anne ve baban...

  1-insanı kainat olarak ele alırsak sayın çok bilmiş hanımefendi...
  insanın meydana gelmesinden bile unsurların olması lazım dimi....
  bırakalım insanı! ! ! bir sineğin bile meydana gelmesinde...

  işte durup dururken bir insan meydana gelemediğine göre koskoca kainat nasıl hiç bir unsur olmadan meydana geliyor....

  açıklamalarınız için şimdiden teşekkürler...

  şimdi azottan çıkar, hidrojende soluklanır, demirde son durağı bulursun,,,ama oda çare değil...

  insan üçbeş damla kan, ırmak üçbeş damla su,,
  bir hayata çattık ki, hayata kurmuş pusu
  geldi ölümlü yalan, gitti ölümsüz gerçek
  söyleyin hayat süren leşler, sizi kim diriltecek...

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  ya siz benim yazdıklarımı,bnim kuranla ilgili yazdıklarımı okuyuyor musunuz..
  düşünüyor musunuz..

  acaba diye.

  yoksa sırf sn büyürken annenden ilk duyduğun allah kelimesi için midir bu inanç..?  evet yukarıda bir arkadaşın yazdıkları var.....dediğine göre bu arkadaşın 'siz benim kuran ile ilgili yazdıklarımı hiç okudunuzmu...'

  lütfen zahmet etmeyin buyurun burdan yakın...

  kuranı-ı kerim senin okuduğun diğer roman ve masal kitablarına benzemez canım evladım...

  kuran-ı kerimin ayetlerini kendi kafana göre yorumlarsan ve yorumlayan insanların eserlerini ele alırsan malesef şu andaki pozisyonuna düşersin ki.... düşmüşsün zaten...

  Bizler anamızdan duyduğumuzla iman etmiş olmayız....

  olsa idi sadece bir örnek vereceğim...Yusuf İslam olmazdı...

  Gerek batıda yabancı bilim adamları olsun gerekse İslam memleketlerindeki bilim adamları olsun hep tefsir kaynaklarından yola çıkarak kuran-ı kerimin açıklamasını yapıyorlar peki sen kim oluyorsunda fındııııııkkk kadar beyninle açıklamaya çalışıyorsun...

  eğer ki bir imamı- gazali gibi olduysan dediklerine katılıyorum... muahahahahahah)

  ay başka işim yok cahil cühelalarla uğraşıyorum......

  hadi sana iyi tefsir çalışmaları....

  muahahahhahahahahhaha :)

  necip fazılın deyimiyle ::::

  kavanozda kendisini deryada sanan balık....

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  eee ben hayvanım ama! ! ! ! sincap....kulağa hoş geliyor...

  sizin gibi dört ayaklı kitap yüklü eşşek değilim...

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  süpermen, süpermen
  olamazsın sen zaten
  bir elinde süpürge
  bir elinde deynek
  Dolaşırsın göklerde
  leylek, leylek


  etom abi öpüyorum seni muck muck muck! ! !

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  kendini gelişrirmiş,yasıtları gibi laylayla ömür geçirmemiş güzel kardesimiz....

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan

  muhteşem kızbiraderim ;) ...akıl, zekâ,kalite, ne ararsan var yaniii ;) amaaaa,

  okulu açıldığı için, antolojide ara ara duyabilicez sesini...çok özlüyorummmm yawf....:S

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  KENDİSİNİ DEV SANAN BİR SİRK CÜCESİ, YALAKALARI VE DALGAVUKLARI İLE ANTOLOJİNİN VAZGEÇİLMEZ BREMEN MIZIKAÇILARI, TOFİTA ADINDA ÇEŞİDİDE VAR....

 • Jkgnjfkş
  Jkgnjfkş

  ben..

  elegant..

  arsız vicdansız din sömürüsü yapanların..

  baş belası..

  şirin..

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  çok özlediğim kız biraderim:((

  böylesine kaliteli bir kalemi, artık okuyamıyacak olmamız,büyük kayıp.:((

 • Kimse Siz
  Kimse Siz

  Antolojide yazıları ve hazır cevaplılığı ile dikkatimi çekmiş, bu aralar yaşamından endişe ettiğim akıllı ve cesur kişi.

 • Serkan Serinkan
  Serkan Serinkan

  ç-i-l-e-k-l-i-s-i de güzel...

 • Serkan Serinkan
  Serkan Serinkan

  şimdi hakkaten çileklisi oldu.... :P

 • Sibel Sibel
  Sibel Sibel

  elegant rumuzum pasiflendi:(((

  oldu mu şimdi:(((

 • Serkan Serinkan
  Serkan Serinkan

  dışı enfes bonbon... içinde kreması saklı...

  şimdi çileklisi de var....