Kültür Sanat Edebiyat Şiir

eşşek sizce ne demek, eşşek size neyi çağrıştırıyor?

eşşek terimi Bon Jovi tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  'Esseye altın palan vursan da.essel yine essektir.'

 • Okyanus Siyahı
  Okyanus Siyahı

  ANLAYIŞSIZ RAKİP
  Yahya bin Muaz Hazretleri:
  -Hasmının anlayışlı olması kişinin şansınadır. Benim hasmımın hiç anlayışı yok, buyurdu.
  -Senin hasmın kim? Dediler.
  -Nefsim, dedi. Onun hiç anlayışı yok. Ona kalsa, dünyada tadacağı geçici zevkleri, ileride elde edeceği ebedi cennet nimetlerine tercih edecek.
  İnsanın en can alıcı hasmı nefsidir. Hz. Mevlana’ya göre, Allah’ın yarattığı şeyler içinde en ahmak olanı odur. Zira hep kendi zararını ister.
  Ona karşı gafil olmaya, mücadeleyi bırakmaya gelmez.

 • Okyanus Siyahı
  Okyanus Siyahı

  EŞEĞİN SESİ
  Mevlana Hazretleri, bir gün medresesinde ders verirken talebelerine: “Allah (c.c.) Kur’an-ı Mecid’inde, en çirkin ses eşeğin sesidir.” Buyuruyor? “O kadar hayvanın içerisinden eşeğin seçilmesinin hikmeti nedir? ” diye sordu.
  Talebeleri, bu meselenin açıklamasını kendisinden rica ettiler. Mevlana:
  -“Her hayvanın kendisine mahsus bir zikri, tesbihi, iniltisi vardır. Mesela devenin böğürtüsü, aslanın kükremesi, av hayvanlarının inlemesi, sineklerin vızıltısı, arıların uğultusu onların zikirleridir. İnsanların tesbihi zikri olduğu gibi gökteki meleklerin de vardır. Halbuki biçare eşek sadece iki vakitte anırır. Birisi, cinsi yakınlık istediğinde, diğeri acıktığında.
  Demek ki eşek, şehvetinin ve boğazının esiridir. Gönlünde Allah’a ait bir dava, bir sevda bulunmayan, sadece midesini ve şehvetini düşünene birisinin sesi Allah katında eşek sesi gibidir veya daha aşağıdır

 • Okyanus Siyahı
  Okyanus Siyahı

  Şeytan birgün elinde büyük bir ip yumağı ile gidiyormuş. Adamın birisi, 'Sen bu iplerle ne yapıyorsun? ' diye sormuş. Şeytan, 'İnsanları bağlayıp, istediğim yere götürüyorum.' demiş. O adam, 'Peki haydi beni bağla ve peşinden sürükle bakalım! ' demiş. Şeytan, 'Şu anda bir iş peşindeyim, istersen beraber gidelim. Onu bitirince ben sana nasıl bağladığımı göstererek merakını gideririm. Yalnız şimdilik, düş peşime.' demiş. Şeytana kanan adam, onun arkasına takılmış. O dere senin, bu tepe benim akşama kadar şeytanın peşinde dolaşmış. Sonunda canı sıkılınca: 'Yeter be... Bağlayacaksan bağla da nasıl peşinden sürüklüyorsun görelim.' demiş. Şeytan o hınzır gülüşüyle adama demiş ki: 'A koca ahmak, ben sana hiç ip bağlamadan bu kadar peşimden sürükledim. Bir de boynuna ip geçirmek için niye zahmet edeyim ki? '

 • Okyanus Siyahı
  Okyanus Siyahı

  ŞEYTANI DİZE GETİREN TÖVBE-İSTİĞFARLAR

  Bir sabah meşhur sahabelerden birisinin şiddetle kapısını vurup uykudan uyanması sağlanır. Güneşin doğmasına az kalmıştır. Sahabe, “sen kimsin? Bu saatte benden ne istiyorsun? ” diye sorar. Kapıyı vuran, “ben inanmayacaksın ama şeytanım, senin güneş doğmadan önce sabah namazını kılmanı istiyorum. Hemen acele et! ...” der.
  Sahabe, “sen hep şer peşinde koşarsın, niçin böyle bir hayra sebeb olmak istiyorsun? ” diye sorunca:
  -“Evet doğru…ama hatırlayacaksın geçen, seni bir defa seni meşgul ettim, gaflete boğdum ve sabah namazına kalkmanı engelledim. Fakat sen öyle bir pişmanlık gösterdin, öyle bir tevbe istiğfar ettin ki, sabah gafletinle beraber daha pek çok günahlarını da affettirdin. Bu işten ben zararlı çıktım. Onun için şimdi kurnazlık yapıp, bir daha öyle bir dua ve yalvarmayla tövbe etmemen için sana iyilik yapıyormuşum gibi davrandım. Fakat sen acele et, yeni geç kalıp başıma iş açacaksın,” diye cevap verir.

 • Okyanus Siyahı
  Okyanus Siyahı

  EŞEK TÜCCARI ŞEYTAN VE MÜŞTERİLERİ


  Şeytan ateşten yaratılmıştır. Böyle yaratılışı O’na bazı hususiyetler de kazandırmıştır. Nitekim şeytan çeşitli kılık kıyafete girer, muhtelif görünüşlerde dolaşabilir. İsa (as) da bir gün eşek tüccarı kılığında görünmüştür. Kendisini hemen tanıyan Allah’ın Nebisi sormuş:
  -“Ey şeytan, böyle eşek tüccarı kılığında nereye gidiyorsun? ” tanındığını anlayan şeytan gerçeği gizlemeyi ihtiyaç duymadan cevap vermiş:
  -“Nereye olacak pazara gidiyorum! ”
  -“Ne yapacaksın pazarda? ”
  -“Şu eşekleri yükleriyle birlikte satacağım.” İsa (as) merak etmiş. Eşekleri yükleriyle birlikte kim alır diye sormuş:
  -Eşekleri ayrı, yüklerini de ayrı satman gerekmez mi?
  -“Hayır, eşeklerimin yükleri de kendileri gibi kıymetlidir. Eşeği almak isteyenler yükünü de almak isterler. Onun için onları üzerindeki yükleriyle birlikte satacağım.” Hz. İsa büsbütün meraklanmış.
  -“Ey şeytan, sen bu eşeklere ne yükledin ki, ikisini birden satacağını sanıyorsun? Eşeğin yükü çok mu kıymetli sanki? ” demiş. Şeytan kahkahayı basmış:
  -Sen, demiş, bu yükleri bilsen şaşıp kalırsın. Bilmiyorsun da onun için tereddüt ediyorsun.
  -“Anlat bakayım neler yükledin eşeklerine.” Şeytan başlamış anlatmaya:
  -“Şu birinci eşekte (hased) , İkincisinde (kibir) , üçüncüsünde (zulüm) yüklüdür.” Hz. İsa (as) daha çok meraklanmış:
  -Ey şeytan, kim alır senin hased, kibir, zulüm yüklü eşeklerini? Deyince bir kahkaha daha atan şeytan:
  -“Bak demiş, anlatayım kimler müşteri olacak, eşeklerimi yükleriyle birlikte satın almaya? ” En öndeki eşeği göstermiş:
  -“Şu birinci eşekte hased yüklüdür. Bunu, bilginlere, azıcık ilim sahiplerine satarım. Zira bilginlerin bir kısmında hased arzusu zirvededir. Onlar kendileri gibi olan diğer bilginlere hased etmekten duramazlar. Hased ve kıskançlık onların en çok kullandıkları sermayelerdir. Bu eşek onlarındır.” Sonra ikinci eşeği göstermiş:
  -“Şu ikinci eşekte kibir yüklüdür. Bunu da cahil zenginlere satarım. Serveti çok, bilgisi az zenginler, çok kibirli olurlar. Başkalarını küçük, kendilerini büyük görürler. Kibirsiz duramazlar. Bu eşek de onlarındır.” Son eşeği gösterirken de şöyle demiş:
  -Bu üçüncü eşekte ise zulüm yüklüdür. Bunu da salahiyet sahibi amirlere, hükümet büyüklerine satarım. Onlar vatandaşın istediklerini rüşvetsiz yapmazlar. İstedikleri zamana kadar geciktirirler. Zulümsüz duramazlar. Bu da onlarındır.
  Bunları dinleyen İsa (as) ellerini açıp Allah’a yalvarmaya başlamış:
  -“Ey Rabbim, bu eşek tüccarlarına müşteri olmak istemeyenleri sen koru, hased, kibir, zulüm eşeklerine muhtaç eyleme.” Duayı işiten şeytan bağırmaya başladı:
  -Ne yapıyorsun, ben kiminle alış veriş yapacağım, müşterilerimi kaçıracaksın?

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  Eşşek zannından gına gelen adamlar artık eŞŞekten indiler,
  söz söylemekten feragat edip adam yerine konmaya gittiler!

 • Anarko Anarko
  Anarko Anarko

  bu ülkenin %90'ını bu zavallı hayvanla özdeşleştirirler
  halbuki zavallıcığın suçu ne

 • Giriftar
  Giriftar

  eşşek

  sağlam bi hayvan

  eşşek! dersen dahda bi anlam kazanıyor

 • Halil Balta
  Halil Balta

  kırsal kesimlerde cinsel ihtiyaçları karşılamak için kullanılabilinen dünyanın en güzel gözlerine sahip oldugu söylenen bir yük hayvanıdır.

 • Sonma Takılır
  Sonma Takılır

  şedde' li eşek....

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Daha yeni dikkatimi çekti, bu terim üzerine uzun uzun yazılar yazıp anlatmaya gerek yok...! !

  bknz: Terimi ekleyen.. :)

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Adı masallara, kelimelere, hâkaretlere geçen çoğunlukla çoğu yerde karşımıza çıkan nadide güzel varlıklar, allah uyuzundan muhafaza eylesin, teptimi bir daha şifası zor bulunur..

  Neyise konumuza gelelim, yani eşşek veya eşek mevzusuna, efendim bizim oralarda, şaşkınlıktan veya kıskançlıktan gözleri fal taşı gibi açılıp seyre dalan insanlar için genellikle şu ifade kullanılır...

  -Ne bakıyorsun öyle, ' Kurt görmüş, eşşek gibi..'..:D

 • Gökkan Adıvar
  Gökkan Adıvar

  konuşan eşşeklerde vardır..bunlar farklı bi cinstir..dünyada sadece ülkemizde yaşarlar..siyah takım elbise, elde tesbih, diğer türlerinden farklı olarak değişik bi yürüyüş tarzı..ve işin ilginç yanı bu eşşekler canımızı namusumuzu vatanı koruduğuna inanırlar..ama sonuçta eşşek eşşektir böyle düşünmesi normaldir.

 • Ra
  Ra

  gözü güzel,tatli,sevimlii,inat :)

 • Talha Yasin
  Talha Yasin

  hi hi hi yalnış yazmışlar. bide hepsi ünversite mezunu olacak.tüüü doğrusu 'eşek' olcaktı.

 • Cem Sagol
  Cem Sagol

  sus eşşek herif.....Allah belanı versin......çoluk çocuğun rızkını nelere veriyosun......kumar sende...içki sende...her b.k sende.......eşşşek heriiifff...eşşeeek....

  hanım hanım öle diyosun ama eşşek bunları yapamaz.......)))

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Böyle çift ş li şeddeli şeddeli söyleyince karşı tarafa daha bi etki ediyo bence yani fark bariz Eşek, eşşek hatta en makbulu Eşşşşşeeeekkk diye telaffuz etmek ki söylediğnizde biraz içiniz soğusun :)))

 • Sevda Sevgi
  Sevda Sevgi

  ya bunu ekleyen arkadaş bile bile böyle yazmış sanki bilmiyor hıh.
  arkadaşın eş arkdaşım şek arkadaşım eşşek.
  :D

 • Bilge Sem
  Bilge Sem

  bunu ekleyen arkadaşa seslenıyorum..ukalalık etmek gibi olmasın ama..eşşek değil eşek diye yazılıyor..