Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kıskançlık sizce ne demek, kıskançlık size neyi çağrıştırıyor?

kıskançlık terimi Yıldız Yılmaz tarafından tarihinde eklendi

 • Nazlı Menşur
  Nazlı Menşur

  Bildiğim şey kıskanılma duygumun uyarılacağı bir ilişki biçimini yaşıyamıyacağım..
  Güven sarsıcı bir eylemdir.Kafa yorucudur ve bu benim hiçte hoşlandığım birşey değildir.Sanıldığı gibi aşkı alevlendirmez..Sakın ha:)

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  "Kıskançlık ve bencillik kavramları ile hayatımızın sonuna kadar baş etmeye çalışacağımız gerçeği... Bu doğamızda var".
  Özlü Sözler

 • Nazlı Menşur
  Nazlı Menşur

  Çevreden gelen uyarılar beni çok etkilemez.Fakat bana sorumluluğu olan kişinin bu uyarıcılar karşısındaki duruşu tam olarak kıskançlık seviyemi belirleyendir.Hoş sağlam ve net duruşlu adamı uyarmaya cesaret edememeliler orası ayrı mevzu..Oda bir nevi tavizdir;)

 • Nazlı Menşur
  Nazlı Menşur

  Önem verdiğim kişinin hayatında 2.sıraya düşmediğim sürece kıskançlık bana sahip olamaz..

 • Modus Operandi
  Modus Operandi

  Mental istilâ. Ayrıca bknz. Antolojinin bitki örtüsü :)

 • Necmettin Yılmaz
  Necmettin Yılmaz

  Ben kıskançlık duygusuna sahip değilim resmen o bana sahip.

 • Necmettin Yılmaz
  Necmettin Yılmaz

  ~ İnsan Seviyorsa Kaybetmekten Korkar. Kıskançlık da Bir Kaybetme Korkusudur. Kıskanmıyorsa Eğer, Yeterince Sevmiyordur.

 • Necmettin Yılmaz
  Necmettin Yılmaz

  Kskançlık güven eksikliği değil sevgi fazlalıgıdır...

 • Didar Seçkin
  Didar Seçkin

  Kıskanan insan birçok duyguyu aynı anda yaşar, aklından bin türlü düşünce geçer, bir sürü farklı davranış biçimleri sergiler.

  Duygular: Acı, kızgınlık, kin, üzüntü, haset, keder, aşağılanma.

  Düşünceler: İçerleme, suçlama, kendini rakiple kıyaslama, imajın sarsılmasından korkma, kendine acıma.

  Davranışlar: Kendini bitkin hissetmek, sürekli soru sormak ve karşındakinden sürekli güvence istemek, saldırgan davranışlar, hatta şiddet.

  Dozunda Kıskançlık İyidir…

 • Bir Gamzelik Rüzgar
  Bir Gamzelik Rüzgar

  Aşkla ayrılmaz bir bütün.
  Kıskanma duygusu yoksa aşkta yoktur...

 • Dolunay Zamanı
  Dolunay Zamanı

  Başkalarına zararı olmaması için dileğimdir. Farkında olsalar zararın çoğunun kendilerinne olduğunu. Kıskançlık gizli bir göze benzer. Gözetler ve gittikçe dayanıksızlaşır. Sonunda patlar. Belli eder kendini. Sanırım dermansızdır.

 • Yeşim Yeşim
  Yeşim Yeşim

  beni deli eden duygudur....

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Ne olursa olsun psikolojik bir bozukluk... İnsanın sevdiğini, nefret ettiğini, ya da sevgilisini/eşini kıskanması normal değildir. Buna kısaca güven eksikliği çeken insanlar desek daha doğru olur. İnsan kendine güveniyorsa kimseyi kıskanmaz.

 • Ley Yam
  Ley Yam

  sahiplenme duygusuyle birlikte yürür kıskançlık...
  ama üzerine iki cümle dahi kuramadığın duyguya -yada duygumsuya- dayanıp birilerini kıskanmak..
  bu durum kıskançlığın 'insan'ı yok ettiği bir andır..
  'insan'a dönelim lütfen...ferahlığa

 • Şerife Duman
  Şerife Duman

  Kıskançlık, kişinin çalışarak, çabalayarak, gayret ederek ulaşabileceklerini tüm bunları yapmak yerine boş durarak zamanını ziyan eden, karşısındaki kişinin edinimlerini gördüğünde ise negatif enerji yayan insanlık hali.....

 • Fatma Tuzcu
  Fatma Tuzcu

  kişinin belirlediği hedefe ulaşamama ve karşısındakini rakip görmesinden dolayı kıskançlık oluşur bazı insanların nimetini kıskanarak allahın nimetine cimrilik ederek bu duyguların esiri olur

 • Fidan Koraltan
  Fidan Koraltan

  Çoktandır anladım senin gözün dışarda
  Eskisi gibi bağlı değilsin bana
  Gelmem bu oyuna bırakmam yanına
  Ne işler açarım başına

  Seveceğim gezeceğim
  Görürsün sana neler edeceğim
  Bir yerine bin cezayla
  Hakkından geleceğim senin

  Ne hayrın dokunur ne birşey umulur
  Başkası sende bilmem ki ne bulur
  Elinden uçanla bir kaçan kurtulur
  Bugün seversin yarın unutur

  Seveceğim gezeceğim
  Görürsün sana neler edeceğim
  Bir yerine bin cezayla
  Hakkında geleceğim senin

  Kolla kendini sıra bana geldi
  Kadının fendi erkekleri yendi
  Bak zaman değişti sabırlar tükendi
  Yalvarmak çok eskidendi

  Seveceğim gezeceğim
  Görürsün sana neler edeceğim

 • Mesut Çelik
  Mesut Çelik

  Hastalık derecesinde değil ama sevdiğim kadını kıskanırım. Onun dışında hayatımda kıskandığım hiç kimse yoktur dersem yalan olmaz. Ama dediğim gibi ben sevdiğimi kıskanırım. Bu benim elimde olan bir durum değil, çok zaman (şu anda öyle bir derdim yok) acaba sevdiğimi bu kıskançlıklarımla sıkıyormuyum diyede düşünmüşümdür. Ben seven insanın kıskanç olmasını yadırgamıyorum ama dozu çok önemli ayarlamak gerekir diye düşünüyorum. Hem hangi kadın biraz kıskanılmak istemezki? Ben sevdiğim kızın çok kez bana sen beni artık sevmiyor musun diye sorduğunu bilirim. Hayır bunuda nerden çıkardın, seni sevmez olurmuyum dediğimde de, ne bileyim beni artık eskisi kadar kıskanmadığını düşünüyorum demiştir bana. Yani bence biraz kıskançlık sevgi göstergesidir ve seven insan kıskanır kardeşim.

 • Cevriye Cebiryırtılmaz
  Cevriye Cebiryırtılmaz

  hastalıklı olduğu kesin..ama var.. üstelik aşkın ayrılmaz parçası. yadsınamaz bişi..

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  var içimde...hissediyorum...

 • Hatice Hande Güngör
  Hatice Hande Güngör

  Sevgi teleskoptan bakar, kıskançlık ise mikroskoptan...

 • Birgül Meral
  Birgül Meral

  Nabizade Nazım amca 'ne vakit karşımda görsem öldüreceğimden korkuyorum' kimilerini...
  bana bir roman yazarmısın? ..

 • Medine Yılmazer
  Medine Yılmazer

  mrb kıskançlık niye her zaman yanlış anlaşılır bilemiyorum insan sevdiği güzellikleri kıskanıyor ama art niyet olmaksızın mutlu olduğundan paylaşmaktan keyif aldığından önemli olan bu değilmi sizce.

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Sen beni beğenmiyormusun.... :))

 • Pelin Karatas
  Pelin Karatas

  bir sevgi göstergesi, kiskanclik yoksa bilinki sevgide yoktur...

 • Osman
  Osman

  14 mayısta ankarada belli olacak:P

 • Özlem Yücesoy
  Özlem Yücesoy

  İkili ilişkilerde ilişkiyi ve kadını yıpratan en önemli unsurlardan biri kıskançlıktır. Ama bunun da ötesinde kadını çok fazla yıpratan ve kıskançlığın da önüne geçebilen durum, sahiplenme duygusu. Evlendikten sonra erkeğin kadına hissettirdiği, 'Sen benim malımsın' düşüncesi. Bu, erkeklerde daha fazla gözleniyor. Bu düşüncenin beraberinde kontrol mekanizması geliyor. Erkek, kadının kıyafetlerini, davranışlarını, arkadaşlarını (erkek kadın fark etmiyor) görmesini istemiyor. Eşinin işine karışıyor ve bir süre sonra çalışmasına da karşı çıkıyor. Hatta daha da ileri giderek, 'benden önceki hayatını bitiriyorsun, benimle yeni bir hayata başlıyorsun' diyebiliyor. Erkek kadının, gardrobu yenilemeler, arkadaşları yenilemeler, kendi çevresine göre insanları seçme gibi davranışlar sergiliyor.

 • Sevim Gitar
  Sevim Gitar

  erkeklerin neden kıskandıklarını bir türlü anlayamıyorum. kıyafetimizden mememizin çatalı görülse sevdiceğimiz memen ortalıkta diye kavga etmeye başlar. alt tarafı ucundan acıcık gösteriyoz bundan ne olur yani?

 • Lanet Herif
  Lanet Herif

  sahiplenme güdüsü ile alakalıdır.

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Etrafımız da ne çok var kıskançlığın boğduğu yaşamlar… Bu tür yitik yaşamlar, yaşanmışlıklar… Özellikle de, erkeklerin baskıcı kıskançlık seremonileri…
  Sessiz çığlıklı, ruhuna çentik atılmış kadınlar bizim kadınlarımız…
  Erkeğin kadını bir meta olarak görmesi, kadının buna baş eğmesi, üstüne üstelik birde kıskançlık... Dünyada, kıskanç bir erkeğin kıskançlığından kurtarılması kadar zor bir iş daha yoktur… Kıskançlık, solunan havada baş gösteren bir daralmadır bence…
  Ait olmak - sahip olmak, insanın kendisi için kazdığı kuyudur kıskançlık…
  Kişinin özgüvensizliğidir... Bu duygunun getirdiği, kaybolan yaşamlar, ayrılıklar, sürüklenen yaşamlar…
  Ben kıskançlığın, tabii dozu kaçmış bir kıskançlığın, hastalık derecesinde bir sorun olduğunu düşünüyorum. Kişinin özgüveni yok olmuşsa, kendini küçük görüyor ve aşağılık duyguları içinde kıvranıyorsa, bu aşırı kıskançlık krizlerine kapılabilir… Çoğu kişinin düşündüğü gibi, ben kıskançlığın sevginin bir uzantısı olduğunu da kabul etmiyorum… Sevgi, karşısındakini mutlu etmek, onun mutlu olduğunu görmek demektir…
  Kıskançlık ise tam tersine, karşısındakine eziyet etmektir…
  Bazılarının çığlıkları, kendi evinin dört duvarına bile çarpmaz, bedenlerinden yapılmış zırhlarının içinde sıkışıp kalır...

 • Bilge Sem
  Bilge Sem

  sadece karsı cinslerın degıl,hemcınslerın hatta kardeslerın bıle bırbırıne yaptıgı hos olmayan davranıs bıcımıdır...ben kıskanclık deyınce en cok hemcınslerımden cektım..asla gercek bır kız dostum olmadı...işimi,ailemi,sacımın rengınden tutun,gıydıgım kıyafete,erkek arkadaslarıma kadar herseyımı kıskandılar...kızdan kıza dost olmaz azizim! ben bunu bılır bunu soylerım...herzaman dostlarını erkeklerden sececeksın,hem paylasacak daha fazla konu war onlarla..kızlar gıbı sabahtan aksama kadar erkek ve alısverıs muhabbetı yapmıyorlar...hemde cok daha eylencelıler..eger arkadaslarınız adam gibi adam olan erkeklerdense,bır arkadas,dost olarak cok fazla paylaşımınız oluyor..ama bır kız asla sizin dostunuz olmaz...dost gibi gozuken seytan olur..arkanızı dondugunuz anda dedıkodunuzu yapar,gıydıgınız herseyde,yaptıgınız her sacta makyajda gozu vardır,iyi giden aıle arkadaslık ılıskılerınızın hepsıne burnunu sokar ve bozmaya calısır..15 yıllık-20 yıllık kız arkadaslarımdan en buyuk kazıkları yedım..hıc beklemedıgım anlarda.kızlar bence kız arkadaslarınıza bıraz daha dıkkatlı bır gozle bakarsanız,içlerindekı seytanı hıssedebılırsınız!

 • Pega Sus
  Pega Sus

  kıskançlık sevmek ve sahiplenmekten değil, kaybetme korkusu ve güven eksikliğinden kaynaklanır

 • Talin Malin
  Talin Malin

  Kendine ve karşısındaki insana güvenmeme halidir. Bu durumu sevgiye bağlayan insanları hayatım boyunca anlamadım anlayabileceğimi de sanmıyorum.

 • Derya Coşkunkurt
  Derya Coşkunkurt

  ASLINDA BİR SOHPETTE KISKANÇLIK ÜZERİNE KONUŞULDUĞU ZAMAN BELKİ HEPİMİZ BİRDEN BEN HİÇ KISKANÇ DEĞİLİM DİYE DÜŞÜNÜYORDUR BELKİ BENDE ÖYLEYİMDİR.AMA DOĞRUSU BEN SEVİYOR VE SEVİLİYORUM EVET BU BİR HASTALIKSA KABUL EDİYORUM BEN BİR HASTAYIM KENDİNE GÜVENSİZLİKSE EĞER EVET BEN KENDİME GÜVENMİYORUM ÇÜNKÜ BEN SEVDİĞİMİ ÇOKKKKKKKKK KISKANIYORUM

 • Derya Coşkunkurt
  Derya Coşkunkurt

  ASLINDA BİR SOHPETTE KISKANÇLIK ÜZERİNE KONUŞULDUĞU ZAMAN BELKİ HEPİMİZ BİRDEN BEN HİÇ KISKANÇ DEĞİLİM DİYE DÜŞÜNÜYORDUR BELKİ BENDE ÖYLEYİMDİR.AMA DOĞRUSU BEN SEVİYOR VE SEVİLİYORUM EVET BU BİR HASTALIKSA KABUL EDİYORUM BEN BİR HASTAYIM KENDİNE GÜVENSİZLİKSE EĞER EVET BEN KENDİME GÜVENMİYORUM ÇÜNKÜ BEN SEVDİĞİMİ ÇOKKKKKKKKK KISKANIYORUM

 • Elif Elena
  Elif Elena

  antoloji üyeleri polat alemdarımı kıskanıo

 • Aytug Sari
  Aytug Sari

  Ne kötü bir huy yarabbim insani madara ediyor, göründügün gibi olamadin, kaybettin! ! ! !

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  'kısganmak','kızganmak' cimrilik etmek..
  ne alâkası var?
  şöyle ki;

  'kız'ganmak.
  kız kelimesi eski türkçede 'evlenmemiş kadın' anlamının dışında
  'pahalı, kıt' anlamlarına da gelmektedir.(bunun saçı uzun aklı kıtlıkla bir alakası yok)
  dolayısıyla kıskançlığın;
  kendinde olan şeyleri cimrilik, hasetlik edip başkasına vermemek
  ve
  kendinde olmayan, ulaşamadığı kendince 'pahalı' olan şeylerin kendisinde olmasını istemek
  gibi
  çift yönlü bir anlamı var..

  günümüzde sık olarak kadın erkek ilişkilerinde kullanılan bu kelimenin
  bu anlamını da
  siz düşünün artık..

 • Boşver Boşver
  Boşver Boşver

  Kıskançlık

  Korktuğumuz, kaçtığımız, inkar ettiğimiz, ve inkar ettiğimiz için de sonunda denetimden çıkan ve tersine bizi denetimi altına alan; halbuki onlardan kaçmasak, onların sesini dinlesek bize yol gösterecek duygularımızdan biri de kıskançlık.

  Nedir kıskançlık? Başaramadığımızı başarana, elimizdekini alma ihtimali olana veya öyle zannettiğimize, bizden farklı olana, dikkati daha çok çekene, sahip olmadığımıza sahip olana, daha huzurlu, daha özgüvenli, daha mutlu yaşayana karşı duyduğumuz tarifi zor bir duygu. Keşke ben de öyle olsam! duygusu!

  Bu sütunlarda; genellikle tasvip etmediğimiz duygularımıza değiniyor, onlara ivedelikle sahip çıkıyor, bu duyguların inkar edilerek değil, sahiplenerek dizginlenebileceğini söylüyorum. Sahiplenme durumunda ise yol gösterici bile olabileceklerini; inkar edilme durumunda ise denetim dışına çıkıp, zarar vereceklerini savunuyorum. Kıskançlık da öyle bir duygu!

  Bir başkasını kıskandığımızı hemen hemen hiç kabul etmeyiz. Kıskançlığı kötü bir duygu olarak kabul eder, bu duygunun hep başkalarını etkilediğini, bize ise hiç uğramadığını iddia etmesek bile ima ederiz.

  Halbuki kıskançlık insanlık kadar gerçektir. İnsanın olduğu her yerde kıskançlık var olacaktır. Hatta hayvanların dahi zaman zaman, içlerindeki fıtrat gereği, birbirlerini kıskandıklarını gözlemleriz. Bence; genel inancın aksine, kimseyi kıskanmayan insan marazdır. Maraz olan; başkasını kıskanan değil, bu insani duyguya sahip olmayan veya onu inkar eden kişinin bizzat kendisidir.

  Kıskançlık var, içimizde.

  Bir başkasını kıskanmadan yaşamak hayatı hiç ama hiç özümsememek demektir. İnsanız; bizden iyi olana, sahip olmadığımıza sahip olana, bizi elimizdekini almakla tehdit edene kıskançlık duygusu duymamak; güzellik karşısında duyarsız kalmak, elde edilene sevinmemek, eldekini kaybetmemekten dolayı gurur duymamak kadar insanlık dışı bir duyarsızlıktır.

  Siz isterseniz, kelime oyunları ile bu duyguyu yumuşatın, kabul edilebilir terimlerle başkasına özenmekten, öykünmekten, gıpta etmekten, imrenmekten dem vurun; ben de kelime oyunları ile kast ettiğim katiyen haset olmak, çekememek, iştahlanmak, kaldıramamak, abartılmış ve kalıcı hale gelmiş kıskançlık duygusu olarak kin duymak değildir, diye iddia edeyim; karşılıklı kelime oyunlarımız sadece ve sadece kıskançlık duygusunun var olduğunu söyler.
  Farklı terimler kıskançlık duygusunun şiddet ve seviyesini tarif ederler.

  Başkasının durumunu kıskanarak ona yetişmeye, onun gibi olmaya, ona benzemeye, onun gibi davranmaya, onu geçmeye, eldekini ona kaptırmamaya yeltenirsek kıskançlık doğal bir duygu olarak bizi olumlu yönlendirir.

  Yok, kıskandığımıza; aradaki farkı, ondaki fazlalığı ortadan kaldırarak yetişmeye kalkarsak; işte o zaman kıskançlık olumsuz, zarar veren, bizi ve karşımızdakini tüketen bir duygu haline gelir. Kıskandığımız hakkındaki olumsuz duygularımızı hiç harekete geçirmezsek, bu sefer kendini berhava eden varlıklar haline geliriz.

  İlginçtir, karşı cinse karşı cinsel duygular duymak özünde sevgi kelimesini içerirse de; cinsellik konusunda kıskançlık çok kolay hiddete ve hatta şiddete dönüşebilir.
  Ne hikmetse; hem hayvanlarda, hem insanlarda cinsel arzunun paylaşılma ihtimali cinselliğin içerdiği olumlu duygunun tam tersi olarak temposu yüksek olumsuz bir duyguya dönüşebilir.

  Sevdiğini, en azından sevdiği veya işgal ettiği bölüm/kompartman itibarı ile başkalarından kıskanmamak da tam bir duyarsızlık halidir ve bizzat marazın kendisidir.

  Hele hele aşığın maşuğu kıskanmaması bizzat aşkın inkârıdır.

  Kıskanılan da bundan garip bir haz alır, rahatsızlık veren kıskanılanın hayatını zehir edecek kadar kıskanılmasıdır. Ülkemizde genellikle özgüveni çok düşük olarak yetiştirilen erkekler kıskançlığı çok kolay karşı tarafa eziyet haline çevirebilirler.

  Onlar artık kıskanmıyor, kendi mülkiyeti altına aldıkları insan üzerinde imha etme yetkilerini kullanıyorlardır. Hem o kadar ödlektirler ve güvensizlerdir ki, etraftaki her erkeği hasım olarak görürler, hem de ezilmişliklerinin hıncını onu sevmek gafletine düşen kadından çıkarmayı fırsat addederler.

  Ancak yine de: Her konuda ve alanda; tadında ve denetim altında kıskançlık hem doğal bir ihtiyaç, hem de kıskandığımıza ulaşmak/onu elde tutmak uğruna bizi olumlu gayret sarf etmeye zorlayan, böylece de ileriye taşıyan bir duygudur.

 • Begüm Su
  Begüm Su

  kıskanan kendide bi eksik oldugunu görüpte kıskanır yaa ama acayip bi sevgidende olabilir tabi kimseyle paylaşmamak durumu...

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz

  ;))))

 • Efe Güven
  Efe Güven

  saçın yüzüne değse tenini kıskanırım
  seni saran kemerden belini kıskanırım

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  -o ne?
  -bişe aldım :)
  -hani bakıyım...
  - :)
  -ay ne biçim:(
  -:(
  -fenerbahçeli :)
  -...
  -bende bile yok bundan...
  -...
  -kaça aldın?
  -:S

 • Garbi Yeli
  Garbi Yeli

  insana özgü doğal bir tepki... ama bazen kötü sonuçlar doğurabilir..

 • Efe Güven
  Efe Güven

  sevgiden olanıda var.
  çekememezlikten olanıda var.

 • Şehriye Teltel
  Şehriye Teltel

  Aramızda beni kıskanan,hatta kıskançlıktan çatır çatır çatlayan biri varmış...hah hah haa! Çatlama seselri evime kadar ulaşıyor yaw....
  :))

 • Sevgi Polat
  Sevgi Polat

  uff.... Allahım yaa.. neden kıskanıyorum nedennn? ? ? neden o cadı denen kızı kıskanıyorum! ! bana ne kii bana neeeeee.... evet kabul ediyorum kıskanıyorum onu....

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  bu da boşluk galiba :) ama önemli değil, ne de olsa bir ölüydü kıskanılan...boşluğun olmadığı zamanlarda yaşayan...boşluk olarak tarif edilmeye sebep olan...

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  şu an; fato, bilo ve hakanın yanında olamamak halim..'(

 • Dilara Alan
  Dilara Alan

  Hastalıklı,özgüven yoksunu ve öncelikle kendine yetersiz kişiliklerin sergilediği marazi kökenli duygudurum bozukluğu.Allah maruz kalanlara metanet gücü versin.