Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Dolunay Zamanı
Dolunay Zamanı

BIRAKMA ELLERİMİ ELLERİNDEN..............

 • 24.12.2009 - 20:25

  Nü olarak emre amade olmak...

  İşte algılayış burada devreye girer ve kişiyi içinde bulunduğu kültüre göre yönlendirir.

  Kelime anlamı “çıplak” olmak. İnsan bedeninin çıplak olarak resmedildiği eserlere deniyor. Bu sanatı yapmak için bir sanatcı, Bir sanat dalı (heykel traşlık, Ressamlık vs.) ve birde çıplak gerekiyor. Ama yanlış yorumlamayın, konu çıplaklık olsada ahlakla hiçbir çakışması yoktur çünkü sanatçı “Albenisiz ne kadar çıplaksa o kadar çıplak” mantığıyla çalışır. Çıplaklık doğal bir durummuş gibi sergilensin istenir. Gördüğümüz çıplaklıktan algıladığımız, bir bebeğin annesini emerken gördüğü çıplaklıktan algıladığı duygu ve düşünce ile aynı düzeye gelir. Yani aynı düzeye gelmesi gerekir. yani öyle olmalıdır :)

 • iftira22.12.2009 - 10:17

  İftira
  Olmayan bir şeyi olmuş gibi anlatmak veya nakletmek Hayatta insanoğlunun çeşitli arzu ve beklentileri vardır Bu beklentilerine bazen erişemeyebilir Böyle bir durumda, bazıları kendi kaderine razı olurken; bir kısım insanlar da arzu ettiklerini zorla elde etmeye çalışırlar Bu bakımdan iftira, bir kimseyi veya bir şeyi elde etmek veya o şeyi başkalarından kıskanıp, zarar verme düşüncesinden kaynaklanmaktadır Her halükârda, dünya için önemli olan bir nesneye karşı olan zaafın neticesinde iftira yapılır.

  'Kaynağını iftiradan ve yalandan alır.'- N. Hikmet.

 • megaloman20.12.2009 - 01:06

  kendini diğerlerinden üstün gören insan modeli.
  megal-büyük mania-hastalık manasına gelmektedir.kelime yunanca kökenlidir.megalomani büyüklük kuruntusu olarak çevrilebilir.megaloman olmak ise büyüklük kuruntusu içinde bulunmak anlamındadır.
  Megalomanlar her zaman ozel hayatlarinda ve insan iliskilerinde cuvallarlar.


  Cunku hic kimse mutlak dogru ya da mutlak yanlis olmayacagi/olamayacagi icin, karsinizda surekl dogru bildigini iddia eden bir insan varsa, size zor anlar yasatir.

  Megolamanin baska bir ozelligi de, etrafindakileri kucumser ve surekli kendisini ustun gorur.
  Neden ustun gorur?
  Cunku mesela cok iyi bir sporcudur, cok iyi para kazanir, sahane bir kariyeri vardir.
  Iyi de bundan sadece kendisi yarar kazanir. Baskasina hicbir faydasi olmaz.

  Oysa o tapinmayi bekler.

 • kadim13.12.2009 - 08:42

  Kadim sevdam.

  diyor ki; başlangıcı olmayan, eski, ezeli...
  ne güzel,
  aynı bizim gibi...

  kadimlik baki...

 • sahanda yumurta13.12.2009 - 08:38

  Bayılırım...

 • sabah namazı13.12.2009 - 08:37

  Ruhumun gökyüzüyle birleştiği zaman. Ellerimden yüreğime dolan huzur.

 • tutku13.12.2009 - 08:33

  saplanti...
  saplantı ve olumsuz sonuç getirisi olarak insanın içini acımasızca kemiren bir ukte olabilme olasılığına sahiptir...(wolverine)

  birine veya bir olguya duylan aşırı istek, tahammülsüz baglılık,uykusuzluk mide bulantısı day dreaming gibi yan etkileri olan şiddetli sanrılı hastalık.akıldışılıgın ruha tecavüz.

  aşkın, karşı tarafın gıyabında, tek başına, psikopatça yaşanmaya başlanması hali...

  erkek ismi, ama kız ismi de olabilir, niye olmasın, koyan koyar.

 • narsist11.12.2009 - 03:38

  Narsist hakkında ansiklopedik bilgi..

  ----------

  sigmund freud narkissos adli mitolojik kisilikten etkilenerek narsisizm terimini kullanana ilk kisidir. narsistler baskalarinin Halk ve gereksinimlerini goz onune almadan kendilerini one cikarmaya ve her seyi istedikleri gibi yonlendirmek icin baskalarindan yararlanmaya calisirlar. gercek disi guc, para, basari, guzellik ya da ideal ask fantazileri gelistirirler. hic bir zaman doymazlar. bunun snucunda kendine onem verme duygusunun yerini depresyon ve degersizlik duygulari alir. cunku sergiledikleri bu ustunluk tavirlari derin bir guvensizligi gizler. duygusal ve cinsel iliskileri cok yogun ve doyurucu gorunmesine ragmen, kendi mutlulugundan cok karsi tarafin ona hayranlik duymasi, ve memnun kalmasini onemsedikleri icin, hic bir zaman tatmin olamazlar. baska insanlarin dusuncelerini sallamiyor gibi gorunseler de, aslinda bu onlar icin en onemli seydir. istedikleri en onemli sey kendilerine hayranlik duyan, ilgilenen insanlardir, ve bunun icin hep kisiliklerinden odun verirler, ve gercek olmayan, balon ustun imgelerinin arkasina gizlenirler. narsisizm bir hastaliktan ote bir dramdir.

 • günahkar10.12.2009 - 06:51

  Bunu sadece rabbim bilir, kul değil.

 • temizlik10.12.2009 - 06:50

  En güzel temizlik ruh temizliğidir. Taşıyabilene ne mutlu.