Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sabah namazı sizce ne demek, sabah namazı size neyi çağrıştırıyor?

sabah namazı terimi Formalite İcabi tarafından tarihinde eklendi

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş

  Sadece sünneti dünya ve içindeki her şeyden daha hayırlı olan namaz.

 • Dolunay Zamanı
  Dolunay Zamanı

  Ruhumun gökyüzüyle birleştiği zaman. Ellerimden yüreğime dolan huzur.

 • Engin Terim
  Engin Terim

  ak göğsün üzerinde kılsam sabah namazı :D

 • Nuran Kurtuldu
  Nuran Kurtuldu

  ey kul kalk kıl namazını sonra kılarım diyenin dün kıldık cenaze namazını

 • Zehra Akcabay
  Zehra Akcabay

  alışkanlığından uzak olduğum; 5 den 4 e inen,eksiyle gelen büyük kaybım,acizliğim.

 • King Predator
  King Predator

  beni adam edecek olan namaz.

 • Cin
  Cin

  gözlerim açılmıyor
  gayret ha gayret...
  hadi diyorum hadi
  gözlerini açabilirsin
  kalkabilirsin
  namaz uykudan hayırlıdır cin
  bilirsin...

 • Kader Durmaz
  Kader Durmaz

  huzur iç ferahlığı ama tatlı uykudan uyanmak çok zor

 • Mehtap Aksan
  Mehtap Aksan

  Namaz uykudan hayırlıdır...haydi kurtuluşa...

 • Şifa Demirli
  Şifa Demirli

  Allah'ın huzuruna davet...Muhteşem bir manevi lezzet.

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Bu namaza riâyet eden insanda güzel haller hasıl olur efendim...

  Çünkü bu namazın ehemniyeti çok mühim olmakla beraber, rahmet sağanağından faydalanmak akıllıca bir iş olur..

  Sabahleyin gözlerinizdeki ağır uyku gafletini kaldırarak sabah namazınızı kılıp tefekküre dalarsanız, rabbinizle olan yakınlaşma dahada hat safhalara ulaşacak ve kendinizde güzel ve bir o kadarda gözle görünür bir huzur tezahür edecektir..

 • Dogukan Utku
  Dogukan Utku

  ben tanışalı 2 yıl gibi kısa bir süre oluyor ama genelde ben yamuk yapıyor ve ekiyorum o vakti....

 • Gökhan Uzun
  Gökhan Uzun

  Sabah namazı. Sultan 3. Murat Han bir sabah namazını kaçırmış.Üzüntüsünden Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan'ı yazmış.Biz hergün kaçırıyoruz ama ne yazik ki o parçayı dinlemiyoruz bile.
  ......................Aynen katılıyorum sana kardesim............................

 • Hüdaverdi Tanriverdi
  Hüdaverdi Tanriverdi

  yalniz sabah namazini kilmazmis reha, sormuslar neden? oda sabahlari belim tutuluyor demis. (ulan bende espiri yapayim diye ne yalan siktim be) o sov adaminin asklari bile yalan hepsi danisikli dövüs reklam amacli, kadinlarin midesinin bukadar bozuk olduguna inanmiyorum sahsen.

 • Duney Neuh
  Duney Neuh

  güneşin üzerine doğmasına izin vermeyen mümin ve müminelerin vakti...

 • Sefa Kacmaz
  Sefa Kacmaz

  Dünya daki her müsların hayatı boyunca yasadıgı en güzel andır.

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu

  erken kalkmak ve güne erken başlamak iyi...
  ama namazdan sonraki o yarım saatlik uyku çok güzel :))

 • Yusuf Davut
  Yusuf Davut

  Bundan sonra hayatımın sonuna kadar sabah namazını hiç kaçırmamayı ne kadar çok isterim...

 • Suat Şen
  Suat Şen

  Sabah namazı. Sultan 3. Murat Han bir sabah namazını kaçırmış.Üzüntüsünden Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan'ı yazmış.Biz hergün kaçırıyoruz ama ne yazik ki o parçayı dinlemiyoruz bile.

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  gece uykuya geçmeden önce 3 defa kevser suresi okunursa bir şekilde bu namaza ezan vaktinde kalkabiliyorsunuz...(saat dahi kurmadan)

  RAbbimin hikmeti...

 • Aybars Dinç
  Aybars Dinç

  türkiye'yi özleyenlere tavsiye edilen şey.

 • Manolya
  Manolya

  O ve sen...Başka kimse yok...Allah ve sen kimseye gerek yok...Rahman ve sen tek şahit bu vakit namazına....

 • Ünal
  Ünal

  birazdan

 • Hüseyin Türk
  Hüseyin Türk

  Ruhun uyanışı, sessizlik, kuş cıvıltıları ve aydınlığa besmele.

 • Hasretimsin Gülüm
  Hasretimsin Gülüm

  uyanamıyorum yaaaaa...
  ....
  ..mardinli...

 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç

  SABAH NAMAZINI KIL(MA) MAK! ...

  M.NİHAT MALKOÇ

  İslam dininin en mühim ibadetlerinin başında gelir namaz…Yüce Rabbimiz namazı Müslüman olmanın şiarı olarak görüyor. Namaz, Hicret'ten bir buçuk yıl önce Mirac gecesi farz kılınmıştır.Namaz ibadeti Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yetmiş kez emredilmiştir.
  Namazla ilgili olarak Kur'ân’da şöyle denmektedir: 'Gündüzün iki tarafında (sabah ve akşam) ve gecenin(gündüze) yakın saatlerinde namaz kıl; çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu, ibret alanlara bir öğüttür' (Hûd Suresi - 114. Ayet) …Yine namazla ilgili olarak 'Öyle ise akşama girerken ve sabaha ererken Allah’ı tesbih (etmeniz gerekir) . Göklerde ve yerde, günün sonunda da, öğleye erdiğiniz zamanda da hamd, O’na mahsustur. ” (Rum Suresi-17 - 18. Ayetler) buyuruluyor.
  Arapça'da sabah namazına 'salatül-fecr' denmektedir. Günümüzde sabah namazını kaza etmeyen Müslüman göstermek pek mümkün değildir. Hemen hemen takva sahipleri bile bu namazı ömürlerinde birkaç kez kazaya bırakmışlardır. Çünkü sabah namazının vakti uykumuzun en tatlı vaktine tekabül etmektedir.
  Bu namazı kılanların önemli bir kısmı da üstüne başına bulaştırmaktadırlar. Yataktan kalktıklarında tuvalete gitme ihtiyaçları olsa da bir an evvel yataklarına dönüp uykularına kaldıkları yerden devam etmek için sıkışık olarak abdest alıp namaza durmaktadırlar. Hâl böyle olunca dört rekatlık namazı kıvrana kıvrana kılmak zorunda kalmaktadırlar. Yani abdestin bozulmaması için ellerinden gelen her türlü manevrayı yapmaktadırlar.
  Taharet için zaman ayırmayan kişinin namazı bütün erkânlarına uyarak kılması beklenemez. Onu da alelacele uykuyla uyanıklık arasında pat küt kılmaktadırlar. Durum böyle olunca namazdan beklenen haz alınamamaktadır.
  Sabah namazına uyanamayıp güneş doğduktan sonra uyanan bir Müslüman güneşin doğmasından bir süre sonra (kırk beş dakika kadar) sünneti de dahil olmak üzere namazını kaza eder. Öğle vaktine yakın bir zamana kadar geciktirebilir, ancak öğleden sonraya bırakamaz.
  Hz. Peygamber sabah ve ikindi namazlarına diğer namazlardan daha çok önem vermiş ve bunların hiç bir zaman kaçırılmamasını tembihlemiştir. Bir hadis-i şerifte şöyle buyuruluyor: '... Güneşin doğuşundan ve batışından evvelki namazların hiç birisinden alıkonmamak elinizden gelirse, (bunu yapmaya) çalışınız'.
  Bir başka hadiste de Resulullah şöyle diyor: “Bir grup melek geceleyin, diğer bir, grup da gündüz ardarda size gelirler ve aranızda kalırlar. Bunlar sabah ile ikindi namazlarında buluştuktan sonra (gündüz) aranızda kalmış olanlar semaya çıkarlar. Rableri kullarının halini en iyi bilen olduğu halde meleklere 'Kullarımı ne halde bıraktınız? ' diye sorar. Onlar da 'Onları namaz kılarken bıraktık, zaten namaz kılarken bulmuştuk' cevabını verirler; Biriniz ikindi namazından bir secdeyi gün batmadan evvel yetiştirecek olursa, namazını tamamlasın. Sabah namazından da bir secdeyi gün doğmadan yetiştirecek olursa, namazını tamamlasın'
  Peygamber Efendimiz sabah namazının sünnetine diğer sünnetlerden daha çok önem vermiş ve bunun terkedilmemesini istemiştir. Şu hadis-i şerif bunun önemini bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyor: “ Düşman süvarisi kovalasa bile sabah namazının iki rekât sünnetini terketmeyin” Bu önemden dolayıdır ki, diğer namazların sünnetleri kaza olarak kılınamazken, sabah namazının sünneti güneş doğduktan sonra kaza edilebilmektedir. Ancak başka bir hadiste ise cemaat farza durduktan sonra sünnetin terkedilmesi istenerek cemaatin önemi vurgulanıyor: “Farza kametlendikten sonra, farzdan başka namaz kılınmaz'
  Rasûlüllah Efendimiz buyuruyor ki: 'Münafıklara sabah ile yatsı namazlarından daha ağır gelen hiç bir namaz yoktur. (Halbuki) bu iki namaz (ın cemaatin) de olan (sevap ve fazileti) bilseler emekleye emekleye, sürüne sürüne de olsa gelip onlara hazır olurlardı'
  Yukarıdaki hadisteki ifadeler işin ehemmiyetini fazlasıyla ortaya koyuyor. Oysa en çok ihmal ettiğimiz namazlardır yatsıyla sabah….Yatsı namazını yorgunluğumuzu, sabah namazını ise genelde uykusuzluğumuzu bahane ederek kılmayız. Oysa bunlar şeytanın içimize soktuğu basit gerekçelerden başka bir şey değildir. Bunların mazeret olarak hiçbir kıymeti yoktur. Bunlarla ancak kendimizi kandırabiliriz.
  Sabah ezanında diğer ezanlardan farklı olarak şu ilâve kısım okunur: “essalâtu hayrun mine'n-nevm...”…”Yani namaz uykudan hayırlıdır” mealindeki uyarı ifadesi….Bu ihtar her sabah yapılıyor bizlere. Fakat basiretimiz köreldiği için bu haykırışı duyamıyoruz.
  Namazların en mükâfatlısı olan sabah namazı vaktinde müminlerin üzerine rahmet ve bereket yağar. Bu rahmet ve bereketten istifade edenlerimiz ne kadar da azdır. Hele havanın soğuk olduğu kış mevsiminde sabah namazını adeta nadasa bırakırız. Kılmamak için onlarca mazeret üretiriz. Şeytan dört bir taraftan sarıp sarmalar bizi. Yatağımızı iyice ısıtır. Kılmamamız için ne gerekiyorsa yapar. Oysa sabah namazını huşu ile kılan insan güne bambaşka bir manevî huzurla başlar. İlâhî vazifesini yapmış olmanın getirdiği rahatlığı tüm hücreleriyle hisseder.
  Her tarafın sükûnete büründüğü o mübarek vakitte kuşlar bile kendi dillerince Hakk’ı zikrederken kendini mümin olarak vasıflandıran kişinin beş dakikalık bir ibadeti ihmal etmesi ne kadar hazindir. Sabah namazını kılmamak futbol tabiriyle söylemek gerekirse güne 1-0 yenik başlamak demektir. Günün ilk imtihanını kaybetmektir. Resulullah’ın 'Dünya ve içindekilerden hayırlıdır.' dediği sabah namazını kaçıranların bahanelere sığınması işledikleri günahı örtmez. Sabah namazını ihmal etmek birkaç kez olursa hoş görülebilir. Fakat devamlılık arz ederse ileri sürdüğümüz hiçbir mazeret işlenen günahı örtemez.
  Müslüman düzenli yaşayan insandır. Onun ne zaman yatacağı, ne zaman kalkacağı hep planlıdır. Mümin planlarını yaparken Müslüman olduğunu ve inancının gereklerini düşünür ve günün yirmi dört saatini ona göre değerlendirir. Gece yarılarına kadar televizyonun karşısında pinekleyip, sabah namazını terkedip öğleye kadar uyumak müslümana yakışmaz.
  E-Mektup: mnihatmalkoc@hotmail.com

 • Gg
  Gg

  şahitli...

 • Muvahhid Duranoglu
  Muvahhid Duranoglu

  bismillah la kalkıp sabahın o engüzel vaktinde, harman yerinde yıldırımlara yakalanmak gibi...
  önce şarktan gelen bir bâd-ı sâbâ, boynunuzdan içeri girerek bütün vücudunuzu ürpertir. tatlı bir üşümedir bu. sonra anlınızı secdeye koyarsınız ve dünyanın en şanslı insanı olduğunuzu düşünürsünüz.
  o saatte herkes uyumaktadır... tam bir gaflet vaktidir... insanlar o saatteki uykularını hiç bir şeye değişmezler... ama o ses ' Essalâtü hayr-ün min-en nevm' vicdanınızı uyandırır. ömrünüzdeki en güzel sorumluluğu yerine getirdiğinizi bilirsiniz. anlatılmaz bişeydir.. sadece yaşanır.. hele balattan saatin dördünde kıvrıla kıvrıla haliç e inersiniz ve haliç yolundan gidersiniz eyüp sultan'a, bitersiniz...

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  camilerin en boş olduğu vakit 9 kişi bulursanız takla atın

 • Eda Yıldırımtürk
  Eda Yıldırımtürk

  Ezanıyla uyanmak ve pencereyi açıp kulak vermek...
  Huzur makamından şükür makamına geçiş...

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  çogu müslüman evlatlarının; tanrının karşısına ''üzgünüm uyuyakalmışım,ezan sesini duymadım'' mazereti ile çıkacağı vakit namazı...

 • Eda Yıldırımtürk
  Eda Yıldırımtürk

  Bu sabah; ezanın yağmurla buluştu...
  Saba makamı ve yağmur...
  Ah ne de güzel oldu! ...

 • Eda Yıldırımtürk
  Eda Yıldırımtürk

  Vasiyetimizdir; cenaze namazımız sabah namazını müteakip kılınmalı...

 • Deniz Kocak
  Deniz Kocak

  Olmadigi icin 10 ay dinleyemedigim,sabah dinlemeyince gunumun buruk gectigini hissettigim..
  Makaminin kendine has oldugu, o muhtesem ezan..
  Merkezi yayinla dinlemiyeceksiniz.. Ayri ayri kendi aheng ve sivesi ile gelecek kulaklara.. ister gozlerinizi kapatin,isten yildizlara bakin,ister hayati, ister olumu, ister sevgiliyi ama en guzelide ALLAH-I dusunun okadar rahatlayacaksiniz ki muptelasi olacaksiniz :)

 • Elif Cevahir
  Elif Cevahir

  Uykumun en tatli yerinde kalkip hayirlarin kapisini aralarken aslinda neyin en tatli oldugunu gösteren bir lütüf
  cünkü herkes uykularinin en tatli yerinde devami secerken ben o en tatli seyi baska yerde ariyorumve tabii diger lütüf sahipleride..

 • Mustafa Tamer
  Mustafa Tamer

  namazların en güzeli.......... ve en mnükafatlısı çünkü insan en değerli şeylerden olan uykusunu feda eder.........

 • Emin Şimşek
  Emin Şimşek

  Bu konu hakkında yorum yazabilmem için, inşallah önümüzdeki 40 gün bpyunca hiçbir Sabah namazını kaçırmazsam yazacağım.....Bekleyin...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  vakit namazları arasında farzı 2 rekattan oluşmasıyla en kısa gözüken ama sabah vakti olduğu için en zor görünen namazlardan biri.

  Kılınma vakti hakkında farklı görüşler vardır. Bence öğle vaktine kadardır ama güneşin açması sırasında kılınması mekruh olduğundan bazıları güneş açmadan önce bitirilmesini daha uygun bulmuşlardır. (güneş açma-batma sırasında namaz kılınmasının bilinen nedenlerinden biri güneşe tapanlar o zaman ayinler yaptıklarından, müslümanlarla karıştırılmaması için alınan bir önlemdir) Namazların ilk vakiterinde hemen kılınması daha çok doğru olduğundan tabi vakti girince kılınması daha güzel olur,'Vakti girince kılarsan Allah rızası, vakti bitmeden kılarsan Allah affı vardır' gibilerinden şeriatta bu konuya değinilmiştir.

  Peygamberimizde zaten namazlarının çoğunu vakti girince cemaatla kılmıştır. Lakin bir rivayete göre sefer dönüşü durakladıkları yerde savaşın ve yolculuğun verdiği yorgunlukla bekçi olarak görevlendiren Bilal dahil kimse sabah vakti girdiğinde uyanmaz. Uyandıklarında sabah namazını kaçırdık diye bir panik yaşanır ama peygamber efendimiz çadırından çıkıp daha öğle vaktinin görmediğini ve sabah namazı zamanının geçmediğini bildirir ve hemen cemaat oluşturup sabah namazı kılınır. Buradan çıkartılacak çok ders vardır önemli olan peygamberimizin sünneti olan vaktinde kılmayı kaçırmamak daha uygundur, ama vakit konusunda da toleranslar olduğunu bilelim...

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  4 rekattır..güneş doğmadan kılınması gerekir..eyüp ve süleymaniye camileri tıka basa dolar..namazdan çıktıktan sonra simit yerseniz sıcak sıcak dünyanın en mutlu insanı olursunuz..

 • Hilâl Güler
  Hilâl Güler

  huzur, hüzün, gözyaşı, tebessüm, masmavi istanbul, sakin sessiz kuşlar, küçük kocaman ağacım, beli bükük ihtiyarlarım, dört halife ve pîrleri, bismillah'lar, amin'ler, uyanmaya değer en güzel şey...

 • Hilâl Güler
  Hilâl Güler

  süleymaniye'de olursa tadına doyum olmuyor...

 • Cay Keyfi
  Cay Keyfi

  Uşakların beni kaldırırken nasıl kaldıracaklarını şaşırtıkları :-) namaz vakti ama en sevdiğim namaz.......