Kültür Sanat Edebiyat Şiir

aids (h.i.v.) sizce ne demek, aids (h.i.v.) size neyi çağrıştırıyor?

aids (h.i.v.) terimi Yıldız Yılmaz tarafından 29.07.2002 tarihinde eklendi

 • Osman Özütler
  Osman Özütler19.06.2017 - 17:30


  Acquired Immune Deficiency Syndrome. Fransızlar sida dedi. Biz “Ayidis”, “Adis”, “Adidas” arasında gittik geldik. Afrika'da ise ilk yıllarda "zayıflık hastalığı" olarak bilindi. Türkiye 1986'da Murti olayıyla (1992'de ölen Murteza Elgin) AIDS'le tanıştı ama çağın vebasında dünyada ilk vaka 1981'de görüldü. Eşcinseller, hayat kadınları ve cankiler arasında yayıldıkça, bu feci hastalığa Tanrı'nın gazabı muamelesi yapıldı. Rock Hudson (1985), Freddie Mercury (1991), Anthony Perkins (1992) gibi starlar hayatını yitirmese, belki tedaviye dönük araştırmalar hiç hız kazanmayacaktı. Bugün özellikle Afrika insanlarının acil yardıma ihtiyacı var.

 • Efdal Teknikel
  Efdal Teknikel13.08.2009 - 20:23

  Afrikalıların beyaz insanlardan intikamı olarak anılır

 • Osman Özütler
  Osman Özütler08.05.2009 - 14:04

  Rock Hudson, Baltimora, Freddie Mercury... ünlü münlü dinlemiyor valla..:(

 • Ali Yumuşakdaş
  Ali Yumuşakdaş10.07.2008 - 16:44

  . Bu hastalığın tedavisi o kadar kolay ki. Tüm yapılacak olan bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek, Bölünmüş parçalanmış hücreleri vucut dışına atmak ve CDT4 vürüslerini yenilemek. Hasta kişinin tekrar eski kilosuna kavuşmasını sağlamak.

 • Özgecan Erener
  Özgecan Erener26.09.2007 - 19:17

  Hastanede kan vermem gerektiği bir gün,kan alma odasında sıra beklerken,adamın birinin 'bu ne testi dohhtorr biiiy' demesi üzerine,aldığımız 'elizaaaa' cevabının üzerine hönk! ! olup kaldığımız,adamın elizanın ne olduğunu bilmeyip,(belki de bilip) 'heee öleyse tamammm' deyip seke seke gitmesi üzerine donakaldığımız,varlığı yokluğu bu testle belirlenen hastalık.

 • Asuva Dans Pistinde
  Asuva Dans Pistinde10.08.2007 - 20:51

  mikrop hücrelerin içinde yaşadığı için, organizmanın savaşçıları, kendi hücrelerini etkisiz hale getirmez, dolayısı ile bu hastalığın çaresi yoktur...ve yine bilindiği üzere hijyenle bulaşmaz, bide önüne geleni öpmemek lazım :))

 • Kıtıpyoz Mehmet
  Kıtıpyoz Mehmet10.08.2007 - 20:46

  bir gun bu hastalıktan nalları dikmesem iidir

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut31.01.2007 - 21:41

  İranlı bilimadamından AIDS için yeni ilaç

  İranlı bilim adamlarının, ölümcül AIDS hastalığının tedavisinde kullanılacak yeni bir ilaç bulduğu iddia edildi.

  İlacı bulduğu iddia edilen araştırma grubundan Doktor Fereydun Mahbudi, Keyhan gazetesine yaptığı açıklamada, İranlı bilim adamları tarafından bulunan ilacın, AIDS hastalığına karşı vücudun direncini artırdığını söyledi.

  Bitkisel temelde üretilen ilaçta nanoteknoloji kullanılarak bazı değişiklikler yapıldığını ifade eden Dr. Mahbudi, ilacın vücuttaki savunma hücrelerini hareketlendirip sayılarını artırarak, vücudu HIV virüsüne karşı daha dirençli bir hale getirdiğini kaydetti.

  İlacın birçok hasta üzerinde denendiğini ve başarılı sonuçlar alındığını anlatan Dr. Mahbudi, ilaca isim belirlemeye çalıştıklarını, İran Sağlık Bakanlığı ve uluslararası bilim camiasının teyidinden sonra ilacın AIDS tedavisinde kullanılmaya başlanacağını belirtti.

  Aynı projede yer alan kadın doktor Minu Muharriz de, yeni ilacın AIDS hastalığının aşısı olmadığını vurguladı. AIDS'in virütik bir hastalık olduğuna ve virüs hastalıklarının da aşısı olmadığına dikkati çeken Dr. Muharriz, ancak bu ilacın virüsün hasta vücudunda yayılmasına engel olduğunu, bu yüzden de bir tür aşı olarak kabul edilebileceğini söyledi.

 • Ramazancelep
  Ramazancelep09.01.2007 - 21:54

  en çok amerika ve avrupada görülen aile yapısı güçlü türkiyede ise nadiren olan kan ve cinsel yolla bulaşan tedavisi genel itibariyle olmayann bir hastalık allah hiç kimseye vermesin

 • Kaan San
  Kaan San01.01.2007 - 14:02

  medeniyet diye gördüğümüz sapıklıkların çoğalmasıyla daha bunlar az bile başımıza daha neler gelecek ama CENABI ALLAH dostları ve sabileri yüzüsuyu hürmetine ekmek veriyo.
  medeniyet; sapıklık değil,'İSLAMİYETTİR'.......................