Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Şiir Yarışması

aids (h.i.v.) sizce ne demek, aids (h.i.v.) size neyi çağrıştırıyor?

aids (h.i.v.) terimi Yıldız Yılmaz tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan


  Acquired Immune Deficiency Syndrome. Fransızlar sida dedi. Biz “Ayidis”, “Adis”, “Adidas” arasında gittik geldik. Afrika'da ise ilk yıllarda "zayıflık hastalığı" olarak bilindi. Türkiye 1986'da Murti olayıyla (1992'de ölen Murteza Elgin) AIDS'le tanıştı ama çağın vebasında dünyada ilk vaka 1981'de görüldü. Eşcinseller, hayat kadınları ve cankiler arasında yayıldıkça, bu feci hastalığa Tanrı'nın gazabı muamelesi yapıldı. Rock Hudson (1985), Freddie Mercury (1991), Anthony Perkins (1992) gibi starlar hayatını yitirmese, belki tedaviye dönük araştırmalar hiç hız kazanmayacaktı. Bugün özellikle Afrika insanlarının acil yardıma ihtiyacı var.

 • Efdal Teknikel
  Efdal Teknikel

  Afrikalıların beyaz insanlardan intikamı olarak anılır

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Rock Hudson, Baltimora, Freddie Mercury... ünlü münlü dinlemiyor valla..:(

 • Ali Yumuşakdaş
  Ali Yumuşakdaş

  . Bu hastalığın tedavisi o kadar kolay ki. Tüm yapılacak olan bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek, Bölünmüş parçalanmış hücreleri vucut dışına atmak ve CDT4 vürüslerini yenilemek. Hasta kişinin tekrar eski kilosuna kavuşmasını sağlamak.

 • Özgecan Erener
  Özgecan Erener

  Hastanede kan vermem gerektiği bir gün,kan alma odasında sıra beklerken,adamın birinin 'bu ne testi dohhtorr biiiy' demesi üzerine,aldığımız 'elizaaaa' cevabının üzerine hönk! ! olup kaldığımız,adamın elizanın ne olduğunu bilmeyip,(belki de bilip) 'heee öleyse tamammm' deyip seke seke gitmesi üzerine donakaldığımız,varlığı yokluğu bu testle belirlenen hastalık.

 • Asuva Dans Pistinde
  Asuva Dans Pistinde

  mikrop hücrelerin içinde yaşadığı için, organizmanın savaşçıları, kendi hücrelerini etkisiz hale getirmez, dolayısı ile bu hastalığın çaresi yoktur...ve yine bilindiği üzere hijyenle bulaşmaz, bide önüne geleni öpmemek lazım :))

 • Kıtıpyoz Mehmet
  Kıtıpyoz Mehmet

  bir gun bu hastalıktan nalları dikmesem iidir

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut

  İranlı bilimadamından AIDS için yeni ilaç

  İranlı bilim adamlarının, ölümcül AIDS hastalığının tedavisinde kullanılacak yeni bir ilaç bulduğu iddia edildi.

  İlacı bulduğu iddia edilen araştırma grubundan Doktor Fereydun Mahbudi, Keyhan gazetesine yaptığı açıklamada, İranlı bilim adamları tarafından bulunan ilacın, AIDS hastalığına karşı vücudun direncini artırdığını söyledi.

  Bitkisel temelde üretilen ilaçta nanoteknoloji kullanılarak bazı değişiklikler yapıldığını ifade eden Dr. Mahbudi, ilacın vücuttaki savunma hücrelerini hareketlendirip sayılarını artırarak, vücudu HIV virüsüne karşı daha dirençli bir hale getirdiğini kaydetti.

  İlacın birçok hasta üzerinde denendiğini ve başarılı sonuçlar alındığını anlatan Dr. Mahbudi, ilaca isim belirlemeye çalıştıklarını, İran Sağlık Bakanlığı ve uluslararası bilim camiasının teyidinden sonra ilacın AIDS tedavisinde kullanılmaya başlanacağını belirtti.

  Aynı projede yer alan kadın doktor Minu Muharriz de, yeni ilacın AIDS hastalığının aşısı olmadığını vurguladı. AIDS'in virütik bir hastalık olduğuna ve virüs hastalıklarının da aşısı olmadığına dikkati çeken Dr. Muharriz, ancak bu ilacın virüsün hasta vücudunda yayılmasına engel olduğunu, bu yüzden de bir tür aşı olarak kabul edilebileceğini söyledi.

 • Ramazancelep
  Ramazancelep

  en çok amerika ve avrupada görülen aile yapısı güçlü türkiyede ise nadiren olan kan ve cinsel yolla bulaşan tedavisi genel itibariyle olmayann bir hastalık allah hiç kimseye vermesin

 • Kaan San
  Kaan San

  medeniyet diye gördüğümüz sapıklıkların çoğalmasıyla daha bunlar az bile başımıza daha neler gelecek ama CENABI ALLAH dostları ve sabileri yüzüsuyu hürmetine ekmek veriyo.
  medeniyet; sapıklık değil,'İSLAMİYETTİR'.......................

 • Edaa
  Edaa

  aids Böyle bise olsa gerek, Japonya da Yel Esio biz burda hastalaniyoruz. (:

 • Meral Dağkıran
  Meral Dağkıran

  1 Aralık Dünya AIDS günü ve izleyen günler hastalığın işlendiği bir hafta olarak anılıyor
  '1980'lerde ortaya AIDS çıktı. Önceleri bir çeşit homoseksüel hastalığı olarak biliniyordu. Kökeni Afrikalılar veya Haitililerdi. Allah'ın günahkârlara verdiği bir ceza olmalıydı. Ama hastalık Amerika ve Avrupalıların da başına bela olunca işin rengi değişti. Yine dünyayı kurtarma görevi onlara düştü. Dünya Sağlık Örgütü AIDS için seferber edildi ve Ocak 1999'da 'Hangi ülkeden gelmiş olursa olsun HIV/AIDS ile yaşayan insan sınır dışı edilemez, aşağılayıcı muamele ya da ayrımcılık uygulanamaz' diye bildirge bile yayınladı. 2002 Raporunda ise her gün 6000 yeni gencin bu hastalığa yakalandığı ve bu yıl toplam 68 milyon yeni hasta beklendiği belirtildi. Halen dünyada 40 milyon kişinin HIV (+) olduğu ve %95inin gelişmekte olan ülkelerden kaynaklandığı tahmin ediliyor'
  kaynak:memocal

 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç

  ASRIN FELÂKETİ: AIDS

  M.NİHAT MALKOÇ

  İnsanın en kıymetli varlığının sağlık olduğunu söyler dururuz ama sağlığımız için fazlaca bir şey yapmayız. Hatta onu bozan şeylerden kaçınmayız bile... İçki ve sigara içer, geleceğimizi karartırız. Hatta işi uyuşturucu kullanmaya kadar vardıran aklıevveller de yok değil. Demek ki sağlığın ehemmiyetini hakkıyla kavrayabilmiş değiliz.

  İnsanoğlu hastalıklara çare buldukça adı sanı bilinmeyen yeni hastalıklar türemektedir. Bunlar insanları imtihan etmek için birer vesile kabul edilebilir. Bazen de düzgün yaşamamanın cezası… Sonuçta hastalıklar her geçen gün artıyor, yenileri ekleniyor.

  Bundan yirmi beş yıl evveline giderseniz o zamanlar AIDS diye bir hastalığın olmadığını görürsünüz. Hiç yoktan bir hastalık daha girdi hayatımıza. Öyle bir hastalık ki tedavisi yok. Bu hastalığa yakalananlar her geçen gün biraz daha eriyor ve ölüme yaklaşıyor.

  AIDS, 'Acquired Immuno Deficiency Syndrome' kelimelerinin kısaltması olarak ortaya çıkmış ve 'Edinilmiş Yetersiz Bağışıklık Sistemi Sendromu' olarak Türkçeye çevrilmiştir. AIDS ilk olarak 1981 yılında ABD'de tespit edilmiştir. Dünyada her gün yaklaşık 16.000 insan bu virüsü kapıyor; sayı her geçen gün katlanıyor.

  Türkiye'de ilk AIDS vakası 1985 yılında görüldü. Aynı yıl bir de taşıyıcı tespit edildi. Sonraki her yıl taşıyıcı ve AIDS vakalarının sayısı giderek arttı. Sağlık Bakanlığı'nın Aralık 2001 verilerine göre ülkemizde 1325 HIV/AIDS vakası vardır. Bunların 404'ü AIDS basamağına ulaşmıştır; 921 kişiyse taşıyıcıdır. Ancak özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda kişilerin sağlık kurumlarına başvurmamaları ve kayıt sisteminin yeterli olmaması, bu sayının gerçekleri yansıtmadığını düşündürüyor. Yani bu sayının istatistiklerin çok daha üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

  AIDS hastalığı sıradan bir rahatsızlık olmadığı için vücudu allak bullak eder. Hastalığın belirtileri konusunda bu alandaki uzman doktorlar şunları söylüyorlar: Fiziksel ve zihinsel aktiviteleri etkileyen, sebebi açıklanamayan aşırı yorgunluk, zayıflama ya da diyet gibi herhangi bir aktivite söz konusu olmadan iki aydan kısa bir sürede 7-10 kilo kaybı, birkaç haftanın sonunda ateşin açıklanamayacak bir şekilde 39 derecenin üstüne çıkması, uyku sırasında kişinin üstünü sırılsıklam edecek derecede terleme, sebebi bilinmeyen bir şekilde vücuttaki salgı bezlerinin kabarması(Özellikle boğazda, boyunda ve koltuk altında bulunan lenf bezlerinin kabararak en geniş halini alması) , dilin üzerinde ve ağız içinde beyaz noktalar ya da lekelerin oluşması, ısrarla devam eden ishal, herhangi bir solunum enfeksiyonuyla meydana gelen ve çok uzun süren kuru öksürük, özellikle öksürükle birlikte oluşan nefes darlığı, deri üstünde ya da altında oluşan kat kat ya da yükselen bir şekilde leke ve şişliklerin meydana gelmesi… Bu belirtiler sizin AIDS olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Bunun gibi belirtileri gördüğünüzde moralinizi bozmayın, fakat doktora başvurmayı da ihmal etmeyin.

  Uzmanlara göre AIDS şu yollarla bulaşabilir: Kanında HIV taşıyan kişiyle cinsel ilişkide (vajinal, anal veya oral) bulunmakla HIV bulaşabilir. HIV / AIDS'li kişinin kan, kan ürünleri, doku veya organlarının nakliyle başkalarına geçebilir. AIDS'li anneden gebeliği süresince veya doğum esnasında bebeğe HIV geçebilmektedir. Daha az oranda olmakla beraber annenin bebeği emzirmesiyle (anne sütüyle) bebeğe HIV bulaşabilir.

  Toplumumuzda bu hastalığa yakalanan kişiler genellikle dışlanmaktadır. Bazıları virüs bulaşır diye bu kişilerin elini bile sıkmamaktadır. Bu yanlış bir kanaattir. El sıkışma, yanaktan yanağa öpüşme, kucaklaşma, başkasının giysisini giyme ile, tükürük, gözyaşı, ter, öksürük, aksırıkla AIDS bulaşmaz. Yiyeceklerle, aynı tabak, çatal, kaşık, bardak, aynı tuvalet ve banyoyu kullanma, telefon ve benzerlerini kullanmakla HIV bulaşmamaktadır. Toplu taşıma araçlarında olduğu gibi, ortak ve kalabalık mekânlarda bulunmakla da HIV / AIDS bulaşmaz. Sivrisinek ve her türlü böceğin sokmasıyla da HIV in bulaşmadığı kanıtlanmıştır.

  İnsanlar helal dairesinde yaşasalar büyük oranda bu hastalığın şerrinden korunurlar. Çünkü bu hastalığın asıl kaynağı cinsel tercihlerdir. Tek eşliliği ve helal dairesini reddedenler böyle bir musibete duçar olmaktadır. Gerçi bir kısım çocuğa kanla bulaşsa da bunlar istisnadır. Umarım sağlıklı insanlar bu hastalığın pençesinde kıvrılan ve ölümü bekleyenlerin ibret dolu hayatından üzerlerine düşen payı alırlar.

  O insanlar da bizim insanlarımız… Onları da kucaklıyoruz. Onların acılarıyla da dertleniyoruz. Fakat yapacak fazla bir şey olmadığı için eylemsiz kalakalıyoruz. Bu hastalığa çare bulunması en büyük temennimizdir. Fakat bunun çaresi bulunduğunda belki de başka bir çaresiz hastalık peyda olacaktır. Çünkü hayat imtihan demektir. Ne mutlu imtihanı hakkıyla verip selamete erenlere! ...

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Cinsel özgürlük masallarının bize hediye ettiği çaresi bulunamaz maraz.

  Çağdaş uygarlık hayalleri ile kaybedilen değerlerin yerine gelen, illet hastalık...

  Bir insan zinaya evet der, ve yasak kapsamından çıkartılmasını isterse,,,

  yarınların anneleri olacak bayanların bazıları, namus iki bacak arasında değil diye söylerse,,,,

  erkek milleti ise babadan gördüğü din diye öğretilen, cuma ile bayram namazları ile kalırsa ve bunlada kalırsa....olacağı budur....

  Zina cehennem çukurlarından bir çukurdur...hoş gösterilemez.

 • Bilge Sem
  Bilge Sem

  ya programda gordum ınanamadımmmmm! ! !
  turk erkegının abaza kesiminden olan bır cins,otobanda gıderken hayat kadını tarafından durduruluyor,kadın adama acıkca ben aidsim,benle hala beraber olmak ıstıyormusun dıyor..ve bızım abaza turk erkegıde olsun anammmmmm atın ölümü arpadan olsun diyorrrrrrrr! ! ! bu kadar abaza bır toplumuz! ! ! adam aidsi grip nezle falan gibi bisey zannedıyor sanırım...hem cahil hem abazaaaa! ! ! ahahahah reziiiiiiiiil..öyleleri gebersin zaten yaşamasın :))

 • Sdkfnsn Dsfsfndsf
  Sdkfnsn Dsfsfndsf

  bence kimse bulaşmasın bulaşanların sonu ortada :))))

 • İbrahim Yener
  İbrahim Yener

  Dyle adli yorumcuya ve ilgilenen herkese;
  Sanildiginin aksina HIV virusu iki erkegin iliskisi ve/veya africa dan cikmis bir hastalik degildir. Isin asli HIV virusu ameikan savunma bakanligi tarafindan %100 insan tarafindan laboratuvarlarda yapilmis bir virustur(Tipki ebola gibi) . Simdi olay su, adamlar bu virusu gelistirdikten sonra asil amac savas alanlarinda ve cephe gerisinde basari saglamak. Virus denekler uzerinde kusursuz calismasina ragmen gercek insan uzerinde nasil bir etki gostrecegi bilinmiyordu ve ilk olarak (yanilmiyorsam) pensillvania state prison da ilk defa bir mahkum uzerinde denendi. Tabi olarak hapishanelerde ki escinsel iliski sikligindan dolayi diger mahkumlara da sicradi.
  virusun yayilmasinin onune gecemeyen amerika hukumeti careyi ortaya uyduruk bir zirva ile cikmakla buldu.
  simdi
  soru #1: Eger bu virus afrika nin bilmem ne koyundeki escinsel iliskiden basladiysa bu virusun asli nereden geldi?
  soru #2: Madem afrika li bir koyden ciktigi saniliyor o zaman bu virus nasil oluyorda ilk defa amerika nin pennsilvania eyaletinde goruluyor?
  soru #3: bu afrika li yerliye amerika vizesi nasil verildi?
  soru #4: Madem bu virus afrika nin bir koyunde yayilmaya basladiysa neden ilk basladigi koyde kimse de bu viruse rastlanmadi?

  Yukaridaki bu detaylar Kanadali bir Biyokimyager arkadasim la yaptigimiz cok sayidaki tartismanin ve benim kisisel arastirmalarimin sentezidir. Ve bu arkdasimda HIV in insan yapimi bir virus oldugunu kabul etmektedir hatta kanada universitelerinde bile insan yapimi diye ogretiliyormus.

 • Serdar Ozden
  Serdar Ozden

  Uzun sürede öldürdüğünden korkmuyoruz içten içe bulaşsa bile daha bi çok vaktimiz olabilir amaaan dediğimiz..

 • Kenan Alpogan
  Kenan Alpogan

  AIDS ve ona neden olan HIV virüsü hakkında Türk halkı çok cahil..Bir insanın iyi tanımadığı her insanla girdiği cinsel ilişki bu amansız hastalığa bir davetiyedir..Bu hastalık bilindiği gibi kan ve cinsel yolla bulaşır.Ancak genelde cinsel yolla bulaşmaktadır..Fuhuş AIDS'in bulaşmasında ve topluma yayılmasındaki en önemli etkendir.AIDS çok ama çok sinsi bir hastalıktır..Vücuda girdiğinde kişinin AIDS hastası olup olmadığını beklemesi için tam 6 ay beklemesi gerekir.6 aydan önce yapılan testler gerçeği göstermez.Eğer belirtler ortaya çıktıktan sonra test yaptırırım diyorsanız tehlikenin farkında değilsiniz demektir.Çünkü bu hastalık 3 aydan 10 seneye kadar değişen geniş bir zaman aralığında belirti verebilir.Veya hiç belirti vermeden aniden öldürebilir. Neticede belirti versede belirti vermesede kısa bir zaman içinde öldürür.AIDS'den korunmanın yolu tanınmayan kişilerle ilişkiye girilmemesi ve kan ürünlerinin kullanımında çok dikkatli olmaktır.Prezervatif çok da güvenilir değildir.Prezervatif kullanıp da bu hastalıktan ölen milyonlarca insan vardır.AIDS'ten korunmanın en iyi yolu fuhuştan ve iyi tanınmayan kişilerden uzak durmaktır.

 • Tülin Akça
  Tülin Akça

  mübarek bir hastalıkmı ne saçma.kan yoluylada geçiyor.sende her an AIDS olabilirsin garantin yok.bulaşınca 6 ay testte çıkmıyor.bu arada kan veririse bir çok insana bulaştırabilir.

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  ne mübarek bi hastalık secdeye yatası geliyo insanın...

 • Feyza Yüksel
  Feyza Yüksel

  'Allah çaresi olmayan hiçbir hastalık yaratmamıştır.'Hadis-i şerif.

  Demek ki AIDSin çaresi var ama insanoğlu bilmiyor.

 • Yasın Muco
  Yasın Muco

  KORUNUNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  -Ne kadar istiyosu
  -20 milyon
  -Bin arabaya
  -Ama ben AİDS liyim
  -Bişi olmaz bana hadi çabuk ol

  Ülkem insanı işte n'pıcan

 • Alev Gürbüz
  Alev Gürbüz

  rahmetli freddy mercury...ve philedephia filmi... cok kotu bişey ya..

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  insan tarafından geliştirilmiş bir bıyo-silah (bio-weapon) olduğuna dair sağlam tezler vardır. En basitinden birincisi hayvanlar arasında buluşan bu mikrop yüzyıldır insanlara geçmiyorda canı sıkılıp tam da ABD bilim adamlarının, doktorların, ajanların Afrika da cirit attığı dönemde mi ortaya çıkıyor. İkincisi bir mikrop kafasına göre şikil değiştirmez ancak mutasyon gibi ektremsi kondisyonlar da değişebilen bir hastalık nasıl oluyor da insandan insana farklı şekillerde yayılıp hemen adepte olabiliyor? Mikrop ya da bakteri uzmanı değilim ama AİDS çıkmadan önce dünyada nüfus planlaması adı altında komplo teorileri vardı, bu teorilere göre dünyanın ilerlerleyen nüfusu azaltmak için CIA'nin genetik silahlar üzerinde lab çalışmaları yaptığı üzerine rivayetler vardı hele hele sadece zencilere ait genler olduğunu bu gene sahip olanları etkileyebilen bir hastalık üretebilecekleri falan pişmekan ve ilginçtir Afrika'da çıkan bu hastalık önce zencilerin bulunduğu küçük köylerde ortaya çıkmıştır.

  Şehirden ve medeniyetten uzak olan bu köylerin etrafında doğayı ekileyecek ne sanayi var ne de kirlenme, ve işin garibi AİDS daha ABD'ye ulaşmadan ABD'li bilim adamları bu salgının baş gösterdiği yerlerde inceleme yaptığı o zamanın medyaısnda bile gösterilmiştir.

  Ortada büyük bır komplo teorisi var. Ya işlevini gören bir plan ya da kontrolden çıkmış bir proje...

 • F
  F

  BM, AIDS ile Mücadele Programı UNAIDS tarafından Londra'da açıklanan yıllık raporda, AIDS hastalığının tüm çabalara rağmen hızla yayılmaya devam ettiği belirtildi. Raporda, dünya üzerinde HIV virüsü taşıyanların sayısı 38 milyon olarak tahmin ediliyor.

 • Arthas
  Arthas

  HIV ile ilgili Uyarı İşaretleri

  Bazı HIV virüsü belirtileri şunlardır:

  Öksürme, ishal, kilo kaybı, gece terlemesi, yorgunluk hissi


  İlginç renkli veya kokulu bir vajina akıntısı


  Yinelenen veya kalıcı vajina enfeksiyonları


  Vajinada veya vajina çevresindeki yara veya acı


  Adet dönemlerinde ani bir değişim


  Adet dönemleri arasında karın ağrısı


  Seks sırasındaki olağandışı acı veya ağrı


  Dilinizde veya ağzınızın içinde beyaz noktalar veya yaralar


  HIV Testi Yaptırma

  Aşağıdaki durumlar sizin için geçerliyse HIV testi yaptırmalısınız:

  İğneleri paylaşıyorsanız


  Eşiniz ilaç kullanmışsa veya kullanıyorsa


  Vücudunuzda herhangi bir HIV belirtisi varsa


  Prezervatif kullanmadan seks yaptıysanız da test yaptırmalısınız. Test yaptırmak basit ve kolaydır. Test sonucunda virüs taşıyıp taşımadığınızı öğrenebilirsiniz. Ancak, virüsün bağışıklık sisteminize ne kadar zarar verdiğini öğrenemezsiniz.

  Nasıl Test Yaptırabilirim

  Bazı yerlerde, adınızı vermeniz gerekmez, testin sonuçları yalnızca size bildirilecektir.

  Diğer yerlerde, sonuçlar sağlık yetkilinize veya danışmanınıza da bildirilir. Ancak, sağlık yetkilileri genellikle siz izin vermedikçe sonuçları başkasına vermezler.

  Tedavi Olma

  HIV için herhangi bir tedavi bulunmamaktadır. HIV virüsü taşıyan binlerce kişide yapılan çalışmalar, kombinasyon tedavisinin, insanların daha iyi hissetmesine ve daha uzun yaşamasına yardımcı olabildiğini göstermiştir.

  Bir doktorla, hemşireyle veya danışmanla konuşun. Tedavi seçenekleri hakkında size daha fazla bilgi verebilir.

  Gereken Cevapları Alma

  Bugün, birçok yerde AIDS testi yaptırabilir ve AIDS konusundaki sorularınıza yanıt alabilirsiniz:

  Sağlık bakanlığına bağlı birimlerde veya yerel sağlık kuruluşlarında


  Devlet kliniklerinde


  Özel doktorlarda


  Özel laboratuarlarda


  Birçok devlet kliniğinde test işlemi ücretsiz olarak veya çok az bir ücretle gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, doktorunuz da HIV testi yapabilir ve sonuçları verebilir. Evde test yaptığınız takdirde sonuçlar için danışabileceğiniz yerler bulunmaktadır.

  Hamile olan veya hamile kalmayı planlayan kadınlar için daha fazla bilgi verilebilir.

 • Arthas
  Arthas

  HIV Virüsü Kadınlara Nasıl Bulaşır?

  HIV virüsü iki temel yolla bulaşır.

  1. Seks

  HIV vücudunuza HIV virüsü taşıyan birisinin kanı, spermi veya vajinal akıntıları yoluyla bulaşır. Bu durum, vajinal, anal veya oral seks sırasında gerçekleşebilir.

  Lateksten yapılmış bir prezervatif kullanarak HIV virüsünden korunabilirsiniz. Doğum kontrol hapları ve lateks olmayan prezervatifler, sizi HIV virüsünden koruyamaz.

  HIV virüsü hem bir erkekten hem de bir kadından bulaşabilir. Herhangi bir cinsel hastalığınız varsa HIV virüsünün size bulaşma ihtimali daha yüksektir.

 • Arthas
  Arthas

  AIDS, HIV virüsü bağışıklık sisteminizi zayıf hale getirdikten sonra ortaya çıkan hastalıktır. AIDS, Acquired Immunodeficiency Syndrome (Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) kelimelerinin kısaltmasıdır.

  AIDS hastası insanlar, bağışıklık sistemi güçlü olan insanları etkilemeyen mikroplar nedeniyle kötü enfeksiyonlara yakalanırlar.

  AIDS hastası olmadan yıllar önce HIV virüsü almış olabilirsiniz.