Kültür Sanat Edebiyat Şiir

zülkarneyn peygamber sizce ne demek, zülkarneyn peygamber size neyi çağrıştırıyor?

zülkarneyn peygamber terimi Cay Keyfi tarafından 27.12.2003 tarihinde eklendi

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan30.04.2009 - 14:55

  Terimi ekleyen Ahmet kardeşimiz,
  Nedir'de; 'Zülkarneyn Peygamber' nedir diye başlık açmış ama,
  Zülkarneyn'in Peygambermi, eliyadan veli kimselerden biri mi olduğu tam net belli değildir.
  Zülkarneyn ismi Kur'an'da geçer ama peygamber mi, yoksa veli mi olduğu
  belli değildir, kesin olan Allah'ın veli kulu olduğu ve Allah'ın ondan övgü ile bahsettiğidir. Kesin olmadığı içinde peygamber diye yazmamak daha temkinli olurdu herhalde.
  Ahmer kardeşin kasıtlı olmadığı düşüncesiyle, düzeltmek istedim.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün27.04.2009 - 04:26

  Enbiya Suresi,96. ayet:Ye'cuc ve Me'cüc,önü açıldığı zaman onlar,her tepeden akın ederler.Nihayetinde onlar yok edilinceye kadar... İslam Bilgini Buhari,Razi,ve Asım efendi bunların Türk olduklarını kitaplarında yazmışlardır.O devirde tepelerden inenler hiç şüphesiz ki savaşçı bir topluluktu.Kuranı-Kerimde bu isimde bir peygamber yok.Büyük İskender olması en kuvvetli ihtimal

 • Özlem Aras
  Özlem Aras06.12.2008 - 14:32

  (Ey Muhammed!) Bir de sana Zülkarneyn hakkında soru soruyorlar. De ki: 'Size ondan bir anı okuyacağım.'

  84. Biz onu yeryüzünde kudret sahibi kıldık ve kendisine her konuda (amacına ulaşabileceği) bir yol verdik.

  85. O da (Batı'ya gitmek istedi ve) bir yol tuttu.

  86. Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar (gibi) buldu. Orada (kâfir) bir kavim gördü. 'Ey Zülkarneyn! Ya (onları) cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın' dedik.

  87. Zülkarneyn, 'Her kim zulmederse, biz onu cezalandıracağız. Sonra o Rabbine döndürülür. O da kendisini görülmedik bir azaba uğratır' dedi.

  88. 'Her kim de iman eder ve salih amel işlerse ona mükafat olarak daha güzeli var. (Üstelik) ona emrimizden kolay olanı söyleyeceğiz.'

  89. Sonra yine (doğuya doğru) bir yol tuttu.

  90. Güneşin doğduğu yere ulaşınca onu, kendileriyle güneş arasına örtü koymadığımız bir halk üzerine doğar buldu.

  91. İşte böyle. Şüphesiz biz onun yanındakileri ilmimizle kuşatmışızdır.

  92. Sonra yine bir yol tuttu.

  93. İki dağ arasına ulaşınca, bunların önünde, neredeyse hiçbir sözü anlamayan bir halk buldu.

  94. Dediler ki: 'Ey Zülkarneyn! Ye'cüc ve Me'cüc (adlı kavimler) yeryüzünde bozgunculuk yapmaktadırlar. Onlarla bizim aramıza bir engel yapman karşılığında sana bir vergi verelim mi? '

  95. Zülkarneyn, 'Rabbimin bana verdiği (imkan ve kudret, sizin vereceğiniz vergiden) daha hayırlıdır. Şimdi siz bana gücünüzle yardım edin de, sizinle onların arasına sağlam bir engel yapayım' dedi.

  96. 'Bana (yeterince) demir madeni getirin' dedi. İki yamacın arasındaki boşluğu (dağlarla) bir hizaya getirince 'körükleyin! ' dedi. Demiri eritip kor (gibi) yapınca da, 'Bana erimiş bakır getirin, bunun üzerine boşaltayım' dedi.

  97. Artık onu ne aşabildiler, ne de delebildiler.

  98. Zülkarneyn, 'Bu, Rabbimin bir rahmetidir. Rabbimin vaadi (kıyametin kopma vakti) gelince onu yerle bir eder. Rabbimin vaadi gerçektir' dedi.

  99. O gün biz onları bırakırız, dalga dalga birbirlerine karışırlar. Sonra sûra üfürülür de onları toptan bir araya getiririz.

  100, 101. O gün cehennemi; gözleri Zikr'ime (Kur'an'a) karşı perdeli olan ve onu dinleme zahmetine dahi katlanamayan kafirlerin karşısına (bütün dehşetiyle) dikeriz!
  kehf süresini paylaşmak istedim.

 • Ali Soydoğan
  Ali Soydoğan23.07.2008 - 22:11

  zülkarneyn hızır aleyhisselam gibi nur halinde dolaşabilen biridir
  isimden de anlaşılacağı üzere karneyn (geçiş belgeleri) hakkında yetki sahibidir
  eski zamanda seddi zülkarneyn büyük ve aşılmaz bir duvar olarak tanımlanıyor ki doğrudur.
  şimdi o duvarın arasında bakır kullanılması ve insanların imanları bakımından değerlendirilirken hz. Ebu Bekir'in imanının ölçü olarak alındığı varsayılır.
  ki bkr temiz lafzının temel harfleridir. bakir temiz demektir. bu lafz hz. meryem gibi pek çok kimseyide temsil eder.selam üzerlerine olsun.
  şimdi kullandığınız ve içinde iletken maddeler olan tlf kartı, banka kartı, kredi kartı, bilgisayar çipleri gibi kimlikler dikkat ediniz birer geçiş belgesidir.
  hata varsa bizimdir tevfik Allah'dandır.

 • Savaş Hacıoğlu
  Savaş Hacıoğlu02.01.2008 - 15:56

  Zülkarneyn söz sahibi benlik demektir.Mutlak Hüküm sahibi,Mutlak Hükümdardır.Sedd i Zülkarneyn, o Mutlak olandan doğan,Mutlak hükümdür.İşte onun sözünü.onun hükmünü,o Emir in emrini,o seddi aşabilecek birbirine göre olan zıtlıksal karşıtlıkları(Yecüc,Mecüc) içinde barındıran hiçbir Muğlaklık yoktur.Yecüc,Mecüclük,Yecüc Mecücden doğar.Dolayısıyla kendisinde Yecüc Mecüclük doğan,Yecüc Mecücdür.

 • Sevda Sevgi
  Sevda Sevgi18.09.2006 - 23:17

  PEYGAMBER DİR.DOĞUDAN BATIYA HÜKMETTİĞİ SÖYLENİR.GERÇEK ADINI İSKENDER OLDUĞU SÖYLENİYOR.HIZIR ALEYHİSSELEMLA BERABER ABI HAYAT SUYU NU ARALAR; HIZIR ALEYHİSSELAM BULUR AMA O BULAMAZ....

 • Serkan Serinkan
  Serkan Serinkan30.06.2006 - 15:06

  peygamber olduğunu yazmıyor... Zül-karn-eyn iki-boynuz(corn) -sahibi demektir.
  Azteklerin quatl-ZAL-QUATL olarak bildiği geçmişteki kurtarıcıdır.

 • Mustafa Yıldırım
  Mustafa Yıldırım27.04.2006 - 14:51

  kamil-i mükemmel bir imparator

 • Ebrar Hasene
  Ebrar Hasene17.04.2006 - 22:16

  ilk mesaj gayet açıklayıcı tek bir şey eklemek istiyorum.ZÜLKARNEYN a.s hayatında gördüğümüz ve şuan bizde en büyük eksik olan değer CİHAD ve EMR-İ Bİ'L - MAR'UF TUR.....Zülarneyn a.s hayatının içeriği tam anlamıyla bundan ibarettir...
  'Sizden hayra davet eden,iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir topluluk bulunsun! İşte onlar gerçekten felaha erenlerdir.'(Al-i İmran,104)

 • Nerminözdemir
  Nerminözdemir01.02.2006 - 12:30

  Ye'cüc-Me'cüc'ün türkler olduğu şeklinde bir mesaj var.Kişiliklerinin -genel olarak-güzelliği ve asaletleriyle tarih boyunca temeyyüz edegelmiş bir ırkın, bozguncu oldukları ifade edilen ismi geçen kavim olabileceğini-şahsen- zannetmiyorum.