Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yusuf islam sizce ne demek, yusuf islam size neyi çağrıştırıyor?

yusuf islam terimi Seu Kuyt tarafından 23.03.2003 tarihinde eklendi

 • Tamara
  Tamara26.08.2007 - 23:47

  kendisinde samimiyet gördüğüm nadir müslüman ünlülerden biri....

 • Serap Ceran
  Serap Ceran26.03.2007 - 00:06

  sonradan müslüman old duymuştum ve çok hoşuma gitmişti.
  ama asıl merak ettigim nasıl karar verdi detayları ve şu anki hayatını merak ediyorum.çünkü ben de hırıstiyanların arasında yaşıyorum ve onlara müslümanlıgı sevdirmek istiyorum
  ben fransa paris teyim
  ayrıca eşim de türk ve müslüman ama burada yetiştigi için dinimize çok uzak yaşıyor keşke yusuf islamla tanışma imkanım olsaydı....allah tan ümit kesilmez.

 • Mahperi Toprakyaran
  Mahperi Toprakyaran14.01.2007 - 21:17

  Kimseler yeni albümünden bahsetmemis henüz:-((
  Bir kac ay oldu halbu ki cikali..

  'An Other Cup'

  Yusuf Islam kendini bulmus, müzigiyle barismis veeeeee
  nefis bir harmoni olnus tabii..

  '...
  But I`m just a soul whose intentions are good
  Oh Lord, please don`t let me be misundestood
  ...'
  (ben sadece iyi niyetli bir ruhum,
  aah Efendim! beni yanlis anlamalarina izin verme
  ..'
  - maalesef cevirilince kulaga bir tuhaf geliyor; ama hassas kalpler icin bir kac kelime dahi yeterlidir bazen-)

 • Emrah Özsoy
  Emrah Özsoy19.06.2006 - 22:09

  bence dünyayının yeniyeni islamın nuru ve aydınlığına doğru yöneliştir

 • Yasemin Yasemin
  Yasemin Yasemin24.11.2005 - 12:00

  islamla şereflenmiş güzel insan.. güzel bir ses.. Rabb'im güzel işlerinin devamını getirmesini nasip etsin ona..

 • Naz Anıl
  Naz Anıl29.10.2005 - 10:02

  bunlar benim araştırmam

 • Z.özdasci
  Z.özdasci23.10.2005 - 20:49

  sevinç...dost yüzü...

 • Çağdaş Kerim
  Çağdaş Kerim25.06.2005 - 03:37

  ses süper yorum süperr...

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz22.12.2004 - 18:00

  beni ilgilendirmez öyle din değiştirmiş müslüman olmuş vs.
  ama Lady D'arbanville sini sorarsanız mükemmel derim...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu12.11.2004 - 13:54

  Yusuf İslam'a 'Nobeller Nobeli'

  Yusuf İslam'a ödülünü eski SSCB lideri Mihail Gorbaçov verdi. Törene Roma Belediye Başkanı Walter Veltroni de katıldı.

  Yıllar önce Müslüman olarak Yusuf İslam adını alan İngiliz müzisyen Cat Stevens, Roma'da “Nobeller Nobeli” olarak nitelendirilen barış ödülüyle onurlandırıldı. İslam, Nobel ödülü kazanmış kişileri bir araya getiren toplantıda, ödülünü eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'un elinden aldı. Beşincisi düzenlenen Nobel sahipleri toplantısı, cuma sona erecek.


  Gorbaçov, resmi adıyla “Barış adamı ödülü”nü İslam'a takdim ederken, aralarında Şimon Peres, Lech Walesa, Rigoberta Menchu gibi isimlerin bulunduğu Nobel barış ödülü sahiplerine çağrıda bulundu ve onlardan, dünyada barış sürecini güçlendirip kolaylaştırabilecek girişimlerde bulunmalarını istedi.

  Mihail Gorbaçov, “Böylece barışın hüküm süreceği bir dünya için sözleşme hazırlayabilir, bunu gelecek toplantımızda bütün dünya halklarına sunabiliriz” dedi.

  “Barışı ve halklar arasında uzlaşmayı yücelten ve terörizmi kınayan” çabaları dolayısıyla ödüle layık görüldüğü açıklanan Yusuf İslam da ödülünü aldıktan sonra konuşurken, “müziğin; hem tabuları yıkmak gerektiğini göstererek, hem de gençlere umut ve zafiyetlerini dile getirme fırsatı vererek toplumun gelişmesine katkıda bulunduğunu” söyledi.

  MÜZİĞE DÖNÜYOR

  Stevens, Roma'da 'Nobeller Nobeli'diye nitelenen barış ödülüyle taltif edilmesi vesilesiyle İngiliz Reuters haber ajansına, 'Müziğe döneceğim' dedi.

  İslam, şunları söyledi: “Zihnimde artık devamlı 'çok sesli müziğe dönüş anıyla ilgili' noktayı kurmaya başladım. Yaratıcı fikirleri işlemek gerekiyor. Bunun için ceketimin mendil cebinde devamlı minik teyp taşıyorum.”

  11 Eylül'le bağlantılı “şüpheliler listesi” çerçevesinde uçağının ABD toprakları üzerinde çevrilmesiyle ilgili olarak, Yusuf İslam: “ABD'de bu hadiseden üzüntü duyan ve özür dileyen o kadar çok kişi oldu ki” dedi.

  İslam, Londra'da Müslüman ilköğretim okulu işlettiğinden, bu meseleyi İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ve ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'a iletmişti.

  SSCB'nin son lideri Gorbaçov, resmi adıyla “Barış Adamı Ödülü”nü Roma'da İslam'a takdim ederken, aralarında Şimon Peres, Lech Walesa ve Rigoberta Menchu gibi isimlerin bulunduğu Nobel Barış Ödülü sahiplerine çağrıda bulundu.

  18 YIL ÖNCE ANKARA VE 8 YIL ÖNCE BOSNA

  1971-73 arası “Tea for the Tillerman”, “Teaser and the Firecat” ve “Catch Bull at Four” adlı büyük albümlerini yayınlayan İslam, 1974'te son büyük eseri “Buddha and the Chocolate Box” albümünü çıkardı.

  Yusuf İslam, 18 yıl önce ilk kez Türkiye'ye gelmişti. 5 Nisan 1986 tarihinde yaptığı ziyaret sırasında Ankara'da TOBB konferans salonunda müzik yaşamı ve Müslümanlığı seçişinin öyküsünü anlatan Yusuf İslam, mecazi vurgu yaparak, “Eskiden sakattım, iki koltuk değneğim vardı. Bu koltuk değnekleri piyanom ve gitarımdı. İkisini de defettim gitti” demişti.

  İslam, 8 yıl önce Bosna-Hersek'i ziyareti sırasında da, ülkenin müziğinden çok etkilendiğini söylemiş ve bu coşkuyla çok sesli müziğe dönebileceğinin işaretini vermişti. Yusuf İslam, “Bosna şarkıları beni (müzik alanına) zorluyor” demişti.

  Kıbrıslı Rum baba, İngiliz annenin çocuğu olarak Londra'da dünyaya gelen Cat Stevens, 1979'da müziği bırakmıştı.

  İlk adı Stefan Dimitri Yorgo olan Yusuf İslam'ın Müslüman olduktan sonra yaptığı ilk kayıt, 1995 yılında Hz. Muhammed'in hayatını anlatan 66 dakikalık albümdü.


  (aa)