Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

Cat Stevens sizce ne demek, Cat Stevens size neyi çağrıştırıyor?

Cat Stevens terimi Sabit Dongu tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Sahne adı olarak Yusuf / Cat Stevens ismini kullanmaktadır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Katı bir İslam anlayışını terk ederek; kotunu, tişörtünü üstüne giyip, gitarını da eline alarak eski günlerdeki gibi konserler vermeye tekrar başlamıştır. Müziğin; barışın yollarını inşa etmek, ahlaki bir mesaj vermek ve cehaletten kurtulma niyetinin pozitif bir devamı olarak gördüğünü de belirtmiştir.

 • Sükûn Ve İnşirah
  Sükûn Ve İnşirah

  boad on the river..sad lisa..vb şarkılar yapmaya devam etmesini çok isterdim..ama yapmıyor..ilahileri de berbat bence..bu kadar ezgisiz ve kötü birşey dinlediğimi hatırlamıyorum..

  ares..

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  ain't no sunshine when she's gone

 • Seher Taşcıoğlu
  Seher Taşcıoğlu

  Yusuf İslam

 • Lanet Herif
  Lanet Herif

  müslüman olmadan önce güzel şarkılar söyleyen şahsiyet...

 • Salih Celık
  Salih Celık

  Yusuf İSLAM (Cat Stevans) geçenlerdeki bir ropörtajında şunu söylemişti: 'Müslüman olunca müziği bıraktım ama sonra Kur'anı Kerimi inceledim ve yasaklayan bir ayet bulamayınca tekrar müziğe döndüm'

  Olup bitenleri, din adına yapılan rezaletlikleri gördükçe, ahir zamanda olduğunu daha iyi anlıyor insan. Hemen Ehli Sünnet Kasidesi’ndeki şu dörtlük akla geliyor: “Bugünkü şaşkın halleri eylemişti, Resul beyan/ Demişti: Bir gün gelecek; garib olur bana uyan/ Her evde çalgı çalınır; işitilmez olur ezan/ Alim bulunmaz bir yerde cahillere kalır meydan...”
  Bu girizgahtan sonra, gündem yoğunluğu ile bahsedemediğim geçen ramazan ayında görülen renkli görüntülere yer vermek istiyorum bugün. En renkli yerlerden biri de dini kitap fuarları. Buralara giden kendini, halk türküleri konserinde veya saz evinde zannediyor. Her türlü çalgı aleti eşliğinde söylenen ilahiler, dinleyenlerin nefsini okşayan yine çalgılı, defli ve dümbelekli kadın sesli ilahiler...
  Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum; son yıllarda hızlı ve sinsi bir şekilde dinin içine müzik sokulmaya çalışılıyor. Çünkü dini bozmanın en kolay yollarından biri budur. Hristiyanlığı aslından uzaklaştıran önemli unsurlardan biri de Kiliselere müziğin sokulmasıdır. İslamiyeti de Hristiyanlığın durumuna düşürmek için müziğe ağırlık verilmektedir.
  Tabii ki böyle bir proje iç dinamiklerle yapılamaz. Etkili dış destek de lazım. Aşağıdaki gazete haberlerine bakılınca bu desteğin planlı bir şekilde sinsice fazlasıyla verildiği görülüyor:
  “Yedikule Zindanları, iftardan sonra zindan duvarlarını sarsacak kadar tempolu bir konsere tanıklık etti. Mustafa Özcan’ın Kur’an tilavetinden sonra Avusturya’dan gelen ve daha çok Türk Tasavvuf Musikisi icrasıyla tanınan Abdurrahman Toprak, soğuktan titreyen kalabalığı kendine eşlik ettirmeye çalışarak ilahi söyledi. Ardından bir zamanların ‘Yeşil Pop’çuları sahneye çıktı. Daha sonra heyecanla Yusuf İslam’ın geldiği müjdelendi. Hip Hop şarkılarıyla İslam çağrısı yapan, ramazan münasebetiyle özel olarak getirtilen Amerikalı müzik grubu Native Deen (Yerli Din) de sahnede yerini aldı. Her biri en fazla 20 yaşında üç tane çikolata renkli Afro-Amerikan, başlarındaki beyaz takkeler ile koşarak sahneye fırladı. Grubun üyeleri Joshua Salem, Naim Muhammed ve Abdülmelik Ahmed sahnede izleyici ile kurdukları diyalog açısından Yedikule Zindanlarındaki kalabalığı adeta kendinden geçirdi. En fazla ortaokul öğrencisi oldukları her hallerinden belli çocuklar, başlarına beyaz namaz takkelerini geçirmiş sahnenin hemen önünde ‘hip hop’ figürleriyle dans ettiler. Gece, Native Deen’in genç üyeleri ile öncüleri olan Yusuf İslam’ın birlikte söylediği sazlı sözlü ‘Taleal Bedru’ ile noktalandı...”
  Yedikule’de verdikleri konser büyük rağbet gören Amerikalı Native Deen grubu Eyüp Sultan’ı ziyaret edip, biri imam olup camide cemaatle namaz kılmayı da ihmal etmiyorlar. Gazetelerde bu fotoğraflar da yayınlanıyor. Verilen mesaj açık; namazımızı da kılıyoruz. Müziğin namaza, Müslümanlığa manisi yok.
  Ramazan aylarında yoğunlaştırılan bu faaliyetler projenin birinci aşamasıdır: Bu aşamada, dinimizce haram olan müziği meşru hale getirmek. (İbadetlerin içine sokulursa, mesela müzikli Kur’an-ı kerim okumak, mevlid, ilahi söylemek küfür olur.) Daha sonra da, müziği Hristiyanlıkta olduğu gibi ibadetin bir parçası haline sokmak. Birinci aşamada hayli yol alındı. Müziğin girmediği Müslüman evi neredeyse kalmadı.

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  İslâmiyeti takke, Cübbe, sakal sanan bir eski Yunanlı şarkıcı...Neredeyse Kur'anı besteliyordu da son anda çark etti...Kedi işte n'olcak? ..

 • Zehra Caliş
  Zehra Caliş

  hep beğendim müslüman oldukytan sonraki calişmalarıda seçtii yolda ne kadar kendini bulduğunun bi göstergesi.giyimi de bizim gayet kompleksli insanlarımızı cileden cıkartıo ama o bunu sallamayacak kadar kendinden emin,dilediğini yasayan biri..takva sahibi bi müslüman bunun anlamaını bilmeyenler:öğrenmek cok zor değil.ayrıca sadece kıyafetle Allaha yakınlaşma gibi bi düşüncesi kesinlikle olamaz o bunu hayatının her zerresine yaymaya calişan biri...bu yasayısından belli..

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  1975 ler de ablamların odasını süslerdi resimleri.....şimdi posterleri takunyacıların dergi ve gazetelerinde....yazık! !

 • Merve Çifcibaşı
  Merve Çifcibaşı

  yusuf ıslam...sami yusufun sıkı dostu.! (ama ne yalan solıyeyım samı yusufu daha cok sevıyorum)

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  My Lady D'arbanville

  Müslüman olunca Türkiye'deki müslümanları beğenmemiş, sarıklı ve cübbeli biridir.

  Her müslüman gibi dervişliğe hevesli ve evliya olma yolunda ilerlemiştir. Acuze gibi giyinmek onun gözünde tanrıya yakınlaşmaktır. Müziğindeki ses tonuyla Kuran okuması ile farklı gelebilir.

  Tabi Müslüman olduktan sonra benim gözümdeki değeri sıfırın altına düşmüştür o başka :)

 • Hatice Kuzucu
  Hatice Kuzucu

  Cat stevens....işte bu isim bana gerçek bir uyanışın örneğini çağrıştırıyor.güzel bir diriliş onun öyküsü.dahası kutsal.seçtiği yol aydınlık...
  ben onun eski albümlerini yusuf islama olan hayranlığımdan sonra dinledim.yani önce yusuf islamı sevdim sonra onun vesilesiyle cat stevensle tanıştım veee hayran kaldım.öncesi veya sonrası yok bu işin esasında.onun tercihleri değil belirleyici olan.üreticiliğidir.Güzel olanı sunmuş buzamana kadar ve sunmakta da...
  Onu her haliyle dinlemeye hazırır ve hevesliyim...

 • Barış İnan
  Barış İnan

  Adamın dini felan alet ettiği yok! ! ! Zaten çok zengin bir rock sanatçısıydı eskiden ve çok meşhurdu müslüman olduğu günlerde. Hristiyan olupta müslüman olanlara bakın hep önemli kişilerdir! ! ! Ama müslüman olupta hristiyanlığa geçen var mı? Geçen varsada sırf daha iyi yaşam koşulları için geçmiştir onlarda kandırılmıştır yani vaadlerle ve parayla! ! !

 • Ndk
  Ndk

  sonradan müslüman olmuştur..önceden ingiltere de çok sevilen bir rock çı iken sonra hain ilan edilmiştir...11 eylül saldırılarından sonra abd nin nedense üzerinde yoğunlaştığı isimdir