Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yaşlılık sizce ne demek, yaşlılık size neyi çağrıştırıyor?

yaşlılık terimi Dolun Ay tarafından 31.03.2005 tarihinde eklendi

 • Elvanı Sebaa
  Elvanı Sebaa29.03.2015 - 20:36

  Eskimek

 • Bilal Aköz
  Bilal Aköz24.03.2012 - 14:32

  Her yeni eskir, her yaşayan ölür...(Hz.Amine) Yaşlılıkta insanın eskimesidir. Ama eskidikçe daha bilgili, eskidikçe daha tecrübeli, eskidikçe bu dünyayı daha iyi anlayan biri olur...

 • Anlam Yolcusu
  Anlam Yolcusu18.03.2012 - 21:32

  hayal edemiyorum yasliligi. bir sarki sozu var idi /umarim yaslanmadan olurum/ diye. eskiden niyetim bu idi. ama simdi yaslanmak istiyorum. bu dunya ne hale gelecek kendi gozlerimle gormek istiyorum. elde degil tabi. kader....

 • Mete Esin
  Mete Esin17.03.2012 - 23:47

  Yaşlılık eskimektir!
  Burada, yaşlılık denip de konu sınırlanmamıştır. O hâlde… Yaşlılık, evrendeki canlı ve cansız her varlık için söz konusudur. O varlık canlıysa yaşlı, cansızsa eski olur. Gene o varlık canlıysa ömrü, cansız ve kullanımdaki bir şeyse miâdı söz konusudur. Bir de, uzun zaman dilimleri olan târih ve jeoloji çağlarının, Yunanca antik, arkaik ve paleo... diye dünyâ çapında adlandırılan yaşlılık dönemleri vardır.
  Bu Site’de, az sayıdaki yaşlılarından biri olarak, açılmış böyle bir konuya kayıtsız kalamazdık ki, kalamıyoruz zâten. İllâ… Konu öylesine engin ki, üzerine kitaplar yazılır. Şimdi, kısa bir mesaj olarak ne yapmalı ve nasıl yazmalıyız acaba? Biz önce bunu insana indirgeyelim. Sonra buradan Türkiye’ye gelip Ora’da karar kılalım. …ve devâm edelim.
  Ortalama insan ömrü, ülkeler bazında tespit edilmiş olup hâlen belli bulunmaktadır. Böyle bir hesaplamada tabiatıyla çocuk ölümleri de dikkate alınmıştır. Bu tür çocuklarsa ömür ortalamasını hayli düşürmektedirler. Bu ömür Ülke’miz için yetmiş yıldır. Yâni, şahsen bizim bu ortalamayı iki yıl geçtiğimiz anlamına gelmektedir! Şaka dahi olsa… Bu demektir ki, artık krediyle ve bir yere borçlanarak yaşamaktayız!
  Gençlikte, yaşlılık düşüncesine yer yoktur. Zâten normali de bu olmalıdır. Aksi hâlde, o çağın tadı kaçmaz mıydı! ? Ne var ki, zaman da hükmünü icrâ edip, kişiyi sinsice ve yavaş-yavaş sarıp sarmalamaktadır. Böylece, hiç anlamadan yaşlılığın gelip çattığını görmüş oluruz. Yaşlılık, kişinin genetik yapısıyla, gençliğinin hayat tarzı ve şartlarına bağlı olarak gelir. Yâni, bir bütün olarak vücut dediğimiz cihaz veyâ makinenin kalitesi yanında, kullanımına da bağlı olarak... Ya bir takım sağlık sorunlarıyla berâber yaşlanırız veyâ sâdece mekanizması yavaşlamış olarak. Bir de zihinsel yaş ile fiziksel yaş faktörleri vardır; beynin ve bedenin ayrı-ayrı sağlık sorunları… Bunlar, kişide bâzen her ikisi birden bulunur veyâ bulunmazlar. Bâzen de bir varken diğeri yoktur.
  Yaşlılık, hâliyle ölümü de çağrıştırmaktadır. Ölüm mukadder olduğuna ve bir gün, bir an her nasılsa geleceğine göre… Huzur için en doğrusu, Câhit Sıtkı Tarancı gibi ona takılı kalmamaktır. Annemizden beş yaş büyük babamız, mazbut bir hayâtı olup son derecede sağlıklı yapısına rağmen, ölümcül bir hatâsı sonucu onu kaybettiğimizde, bizim bugünümüzden ancak dört ay büyüktü. Neredeyse bütün ömrünü tansiyonuyla birlikte yaşayan annemizse, geçen yaz doksanüçü tamamlayıp gözlerini yumduğunda, o günkü genel seçimi kimin kazanacağını düşünüyordu!
  Bir üstte C.S.Tarancı’ya değindik. Kendisi, o unutulmaz şiirinde İtalyan şâir ve politikacı Alighieri Dante’yi (Durante) örnek gösterip, otuzbeş yaşı yolun yarısı saymıştır. Oysa kırkaltı yaşında ölmüştür; yetmiş yaşa örnek gösterdiği Dante’yse ellialtısında! ..
  Yaşlılık deyince aklımızdan geçenler kısaca bunlar olmuştur.
  Mete Esin

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün14.03.2012 - 16:37

  yaşlıyım,ancak bir ağaç gibi ayakta ve dimdik ölmek isterim

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün14.03.2012 - 16:35

  gençler bilebilse,yaşlılar yapabilse.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün14.03.2012 - 16:34

  gençliğinde yapamadıkların,yaşlılıkta sana hüsran olarak geri döner.

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı11.03.2012 - 22:36

  bizden ne kadar da geçmiş, gösteriyor aşk

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı11.03.2012 - 22:21

  korkutan gelecek....

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı11.03.2012 - 22:21

  ruhsal olarak; her yaşta olabilitesi mümkün, dünya düzenine taş gibi sağlam ve sert bir gerçekçilikle bakıp inziva eğilimi gösterme durumudur. Hamervahlığın tam zıttı gibi....