Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

yakup cemil sizce ne demek, yakup cemil size neyi çağrıştırıyor?

yakup cemil terimi Ali Erdem tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Tekin
  Gökhan Tekin

  Adını Tarihe Deyim Yerindeyse Altın Harflerle Yazdırmıs Birisi
  adını pek duymasakta yaptıklarıyla nasıl biri olduğu cok güzel anlasılıyor
  internetten bir alıntı yapmak istiyorum umarım sizlerinde hosuna gider

  Teşkilatı Mahsusa kurulduğunda. Kuşçubaşı Eşref'in ilk istediği adamlardan birisiydi Yakup Cemil. Kuşçubaşı Yakup Cemil'e görevini söyleyince. Bir izin istedi Kuşçubaşı'ndan. Kendi askerlerini seçme izni. Ve Ardından Sinop Cezaevinde yatan 2000 azılı mahkumun kendisine verilmesini istedi.

  Sinop Cezaevi. Üç kıtada varlık gösteren imparatorluğun en azılı mahkumlarının toplandığı cezaeviydi. Değil gardiyanlar, Jandarmalar bile mahkumların arasına girmezdi. Yakup Cemil cebinde yetkisi cezaevinin kapısına dayandı. Birbirinden korkunç suçlu katillerden oluşan 2000 mahkumun kaldığı kısıma geldiğinde. Kendi fedaileri ve jandarmalara gidebilirsiniz dedi. Cezaevi müdürünün yalvarmalarına aldırmadan 2000 caninin arasına tek başına girdi.

  2000 çift göz kısım avlusuna giren bu adama bakıyordu avluda bir sandalyenin üstüne çıktı ve 'siz hayatı beş para etmeyen adamlarsınız. Namımı duyanlarınız duymayanlara anlatsın sizi almaya geldim. Ya benim emrimde ben isteyince ölür, ben isteyince yaşarsınız. Yada bir tekinizi buradan sağ çıkartmam' dedi. Baş mahkumlardan birisi 'Adamların dışarıda kaldı çerkes' diye laf atınca onun kolunu kırdı ve emretti. Aranızda berberlik yapanlar öne çıksın.

  Öne çıkan berberlere sordu 'kaç leşiniz var' her berber kaç adam öldürdüğünü söyledi. İçlerinden birisi 14 deyince ona 'neyle öldürdüğünü sordu 14 kişiyi' berber 'ustura ile boğazlarını kestim' deyince, Yakup Cemil cebinden usturasını çıkardı, berbere uzattı ve 'al bakalım seni özel berberim tayin ettim. Traş et şimdi beni' dedi. Sandalyeyi altına çekip oturdu. 14 kişiyi usturayla boğazlayan berberin elinde ustura elinin altında Yakup Cemil'in boğazı. 14 kişiyi usturayla doğrayan berber elleri titreye titreye Yakup Cemil'i traş ederken. 2000 çift göz sanki Pier Loti'nin bahçesinde çayını yudumlayıp,manzarayı seyredip traş olur gibi. Tütün tüttüren Yakup Cemil'i seyretmekteydi.

  Yakup Cemil, Osman Kara'nın deyimiyle

  Ölümle liderlik arasındaki süre saniyeden de kısa. 14 leşli özel berber Yakup Cemil’in yüzünü sabunlamada, 2 bin kanlı katil sahneyi izlemede ve Yakup Cemil sandalyede ayak ayak üstüne atmış tütününü tüttürmede. O sandalyenin üstünde, o usturanın ucunda ve o 2 bin kanlı katilin huzurunda liderlik sınanmada, daha doğrusu insanlara liderlik dersi verilmede.

  O 2000 mahkum, Yakup Cemil'İn emrinde doğuda ölene kadar savaştılar ve herbiri ölene kadar Yakup Cemil'e sadık kaldılar

  Yakup Cemil'e verilen idam cezası. Tüm teşkilatı mahsusa ve ittihat terakki üyelerince sanki sanal bir ceza gibiydi. Yakup Cemil'i hizaya getirmek için ona verilen bir gözdağı veya ihtar gibi geliyordu herkese. Hiç kimse onun kurşuna dizileceğini yada bunun söz konusu bile olacağını düşünmüyordu. O büyük kahramanlarıydı.

  Talat Paşa'nın idamın infazı emri ulaştığında ilk üç komutan bu emri infaz etmektense hemen tabancalarını çekip kendi başlarına birer kurşun sıkmayı tercih edeceklerini bildirerek emre itaat etmediler (Osmanlı ordusundaki bu temayül günümüze kadar gelmiştir) . Bunun üstüne Talat Paşanın kurmayları Yakup Cemille beraber hiç savaşmamış genç bir subaya emri verdiler. Yakup Cemil hücresinden alındı idam edileceği yere götürülürken. Genç komutana 'yüzünü asma aslanım devletin emrini yerine getiriyorsun' dedi. Ve bir ricada bulundu 'bu güne kadar hiç karpuz yemedik müsade ette bir tane kestirelim' Araçlar durdu askerler bir karpuz seçtiler ve Yakup Cemil 14 adam boğazlamış berbere traş olurkenki gibi rahat karpuzunu yedi.

  Gözleri bağlandı. İdam mangası yerini aldı. Subay emretti 'nişan al'. İkinci kez emir 'nişan al' üçüncü, dördüncü askerler kıpırdamadı. Belkide o an askerler için 'devlet, idam, mahkeme, karar, emir' gibi kavramların hepsi uçup gitti. O andı önemli olan. Ellerinde silah namlunun ucunda Yakup Cemil. Cephede birbirlerine hikayelerini anlatarak cesaretlendikleri. 'Yakup Cemil adamlarıyla bu mıntıkadaymış' söylentisini duyduklarında rahatladıkları komutanı öldürmek üzereydiler.


  Askerlerin komutanlarının emrine karşı gelmelerini ve bunun sorumlusu olmayı kabul etmedi Yakup Cemil. Donup kalmış askerler o tanıdık sesle kendilerine geldiler 'Dikkat'. bağıran elleri arkadan ve gözleri bağlı Yakup Cemil'di. 'Nişan Al' ve 'Ateş' diye bağırarak kendi idam emrini verdi...

  Devrim ilk çocuğunu yedi böylece.

  'Yakup Cemil'in kurşuna dizilmeden içtiği son üç sigara
  Ömründe içtiği ilk üç sigara'


  kac insan kendi ölüm emrini böyle verebilirki...

 • Murat Kamar
  Murat Kamar

  yakub cemil teşkilat-ı mahsusa da gorev almıs eski bir silahşor..fedai..torunu da eski bir istihbarat elemanıdır ve dedesinin adını kod isim olarak kullanmıştır..yakub cemil hakkında sunu soyleyebilirim sanırım: duygularına gore hareket eden ama cok dusunmeyen bi insandı..pervasızca babıali baskınında Müşir Nazım Paşa'yı vurmasından bunu anlamak mümkündür..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  YAKUP CEMİL

  avaşın ortalarında Binbaşı Yakup Cemil (Babıâli baskınında Mazım Paşa'yı öldüren) savaşın kötü yöneltilmesinden ve memleketin felakete gitmesinden dolayı bir hükümet darbesi yapmaya girişti. O gece Enver Paşa'yı öldürecekti ve kuracağı hükümette Mustafa Kemal Paşa, Harbiye Nazırı (Milli Savunma Bakanı) ve Başkomutan Yardımcısı olacaktı.
  Bir arkadaşı hükümete sır vermiş, Yakup Cemil idam edilmişti.
  Atatürk bana demişti ki:
  - Yakup Cemil, girişimini başarsaydı, ben yeni görevi kabul ederdim. Fakat Harbiye Nazırı olunca ilk işim Yakup Cemil'i kurşuna dizdirmek olurdu.

  Ali Fuat ERDEM

  Kaynak: Ali Fuat Erdem - Atatürk

 • Onur Tuncay
  Onur Tuncay

  vatan için silahını kullanmaktan hiç çekinmedi.hapishanedeki suçlulardan bir ordu kurup batuma saldıracak kadar cesurdu.28 leşi olan bir katili kendine berber yapmış ve tüm ordusunun önünde kendini o azılı katile traş ettirmiştir.yani bu kadar cesur ve iradeliydi.

 • Onur Tuncay
  Onur Tuncay

  kurşuna dizildikden sonra akan kanlarının önce vatan yazdığı rivayet edilmiştir.her ne kadar inandırıcı olmasada vatan sevgisini açıklıyor.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  kurşuna dizilmeden önce sadece bir an hafifçe bir gülümsedi ve ağzından şu iki kelime çıktı:VATAN SAOLSUN! ! !
  herşeyini vatanını milletine adamış zalime yavuz haine azrail ölüme rakip olan asi ve psikopat ruhlu gözükara vatan evladı kalbimizdesin....

 • Cüneyterenler
  Cüneyterenler

  vatan toprağı kutsaldır

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  günümüz abdullah çatlısı...
  devlet tarafından kullanıldı rolü bitince bileti kesildi...
  yakuplar çatlılar ölmez türkçülük bitmez...

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  günümüz deyimiyle gerçek bir psikopattı...ama öyle şimdiki gibi orasını burasını jiletleyenler gibi değil psikopat ruhlu mangal yürekli gözü kara biriydi...ayrıca kendisini tamamen vatanına ve milletine adamıştı...hiçbirşeyden korkmadığının kanıtı...
  Adam darbe yapacak ama bunu kimseden gizlemiyor sadrazam Talat paşayı açıkça herkesin önünde tehdit ediyor..
  Darbe yapacakken yakalanıyor ve mahkeme önüne çıkarılıyor soruyorlar darbe yapıp kendi hükümetini kursaydın ne gibi ekonomik önlemler alacaktın?
  adam cevaba bakın:
  -Memlekette koyun çok koyunculuğa önem verecektim...

 • Bilal Gürkan
  Bilal Gürkan

  yakup cemil enver paşanı baş fedaisi.çerkes kökenli istanbul yenibahçe doğumlu.çocukluğunda yenibahçe mahallesinde casustur diye hiç kara kedi bırakmadığı söylenir.hayatının her dönemi maceralarla dolu bir yalnız idamlı vatansever.herzaman çift silah taşıyan en ufak şeylerde bile hiç çekinmeden tetik çeke bilen biri.babı ali baskınında genelkurmay başkanını kendilerine karşı çıktıları için kafasına kurşun sıkan enver paşayı bilehayretler içinde bırakan bir dava adamı.ittihat ve terakki yüreklere korku salarken en çok yakup cemilin çılgınlıklarından faydalanmış.traplusgarpta siyah tenli olduğu için komutanını düşmana bilgi sattığını düşünerek geceleyin çadırına gelip kafasına kurşun sıkan biri.ırak cephesindeyken enver paşanın amcası olan halil beyin emirlerini dinlemeyerek beklemekten sıkılıp burda böyle beklersek silahlarımız pas tutacak deyip kimseden emir almadan ingiz ordusuna saldıran biri.enver paşa kendisine rütbe vermediği için hükümete darbe girişimine başlamış ve darbeyi yapacağı sadrazamı bile tehtit edebilen biri.ölüm emrini bile kendisi vermiş.yere yığıldığında kanları toprağa önce vatan yazmış efsaneleşmiş biri.almanlar kalbini açıp incelediklerinde çift yürekli olduğunu görüp inanamadıkları biri.daha ne söylenebilirki.

 • Yasin Tekin
  Yasin Tekin

  Bu ülkeyi apoletlerini söküp atan bir nesil kurdu, yakub cemil de onlardan biriydi. geçek bir vatan severdi..

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Yakup Cemil son adamlarını, ünü bütün imparatorluğa yayılmış ve günümüze kadar da gelmiş olan Sinop Zindanlarından devşirir. Hepsi birbirinden belalı, hepsi birbirinden tehlikeli iki bin adam. “ Berberler bir adım öne çıksın” der. Ve komutlar komutları izler: “ 1 leşi, 2 leşi, 3 leşi, 4 leşi, 14 leşi olan bir adım öne çıksın.” Sonunda bir kişi kalır hem berber olan hem de 14 leşi bulunan, yani 14 cinayeti olan, yani 14 adam öldüren. Yakup Cemil 14 leşli berberi şöyle bir süzer tepeden tırnağa ve sonra “ getir bir sandalye ve beni tıraş et, seni özel berberim tayin ettim” der. Berberin gözü kanlı, Yakup Cemil’in gözü kara. Usturanın sapı katilin elinde, ağzı Yakup Cemil’in gırtlağında. Ölümle liderlik arasındaki süre saniyeden de kısa. 14 leşli özel berber Yakup Cemil’in yüzünü sabunlamada, 2 bin kanlı katil sahneyi izlemede ve Yakup Cemil sandalyede ayak ayak üstüne atmış tütününü tüttürmede. O sandalyenin üstünde, o usturanın ucunda ve o 2 bin kanlı katilin huzurunda liderlik sınanmada, daha doğrusu insanlara liderlik dersi verilmede.

  BİLMEM BAŞKA SÖZE GEREK VARMI? ? ?

 • Metin Yazıcı
  Metin Yazıcı

  vatanı için canını veren

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  enver paşa tarafından talat paşanın doldurulmasına gelerek yakalatıldığı zaman silahı alınamadı vermedi bu yiğit...
  her zaman asiydi...rütbesi teğmen olmasına rağmen yetkileri rütbesinin çok üstündeydi...ittihat terakkinin tetikçisiydi...özellikle darbeden önce abdülhamid hanın önemli adamlarını ortadan kaldıranda oydu...enver paşaya yüzde yüz bağlıydı...
  orduda ne komutanları ne de komutası altındakiler severdi onları...tam bir tetikçiydi icraati zamanında normal hayatındakinin yüzde yüz tersi bir insan olurdu...normal hayatta sevecen canayakın birisiken iş zamanı asla hata affetmeyen birisiydi...
  her zaman sol eli ile tokalaşırdı tanımadıkları ile...sağ eli her zaman silahındaydı...
  infaz edilmeden önce hapsedildiği odanın önüne konan nöbetçiler silahını alamayınca nöbetçileri 3 tane ayı gibi pehlivanlarla değiştirdiler..ve bir gafil anında silahı ancak alınabildi...
  infazı sırasında ise kendisini direğe bağlayan adama gülerek ipleri sıkı bağlamasını söyledi....karşısında kendisine ateş edecek askerlere ise gözlerini kırpmamalarını söyledi...
  Askerler emir geldiği halde ateş etmediler...ve ikinci bir emir...ama gene ateş yok...üçüncü emri bu sefer yakup cemil verir 'emre uyun denileni yapın' ve askerler ateş ederler...bu mangal yürekli gözüprek korkusuz babayiğit vatan evladı hakkın rahmetine kavuşur ve şehitlik mertebesine yükselir...

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Yakup Cemil Enver Paşa Cemal Paşa Mustafa Kemal Kazım Karabekir Kuşçubaşı Eşref İsmail Canbuladoğlu Çerkez Ethem Refet Bele Fevzi Çakmak Ali Fuat Cebesoy Nuri Conker Ali İhsan Efendi Mehmet Akif Ersoy Rauf Orbay Süleyman Askeri Resneli Niyazi Demirci Mehmet Efe....ve daha ismini sayamadığım niceleri...
  bu vatan sizlere ve sizin gibilere minnettardır bu vatan için kalbi çarpan türk insanının kalbinden asla çıkmayacaksınız...

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Enver Paşanın sağ kolu her icaatında yanındaydı ayrıca yoldaşı dostu kardeşiydi...
  Babıali baskını sırasında Enverle birlikte saraya girince dönemin harbiye nazırı(adını hatırlayamıyorum) 'napıyorsunuz asi herifler'demiştir...
  Yakup Cemil ise hiçbir cevap vermeden belinden silahını çıkarıp adamı şakağından vurmuştur...
  Olayı gören Enver Paşa 'Naptın Yakup 'deyince Yakup Cemil in cevabu şu olmuştur:'Yapmam Gerekeni'....

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  bu vatandan daha onun gibisi çok çıkar çıkacaktırda...
  duyun işbirlikçi hainler bu vatanı böldürmeyecez...

 • Hüseyin Aşık
  Hüseyin Aşık

  İttihat ve Terraki Cemiyetinin yılmaz bir ferdi.Aman diletmeyen bir cengaver, mangal gibi yüreği olan bir aslan.Osmanlı İmparatorluğunu parçalamak veya parçalatmak isteyenlere karşı savaşan bir silahşör.İlkeleri uğruna, memleket uğruna canını vermiş, yaptığı görevlerden gocunmayan ve imtina etmeyen şerefli bir asker.Fikirle, konuşmayla, anlaşmayla ikna olmayanların ensesinde biten bıçkın bir delikanlı.Gerekirse mete zoru, gerekirse silah diyen bir yiğit insan.

 • Ali Ak
  Ali Ak

  iii ki bu topraklarda yaşamışlar

  yattıkları yer nur olsun

 • Okan Emre
  Okan Emre

  kendi teşkilatı ile ulu önder atatürkün arasında kalan bir vatan sever

 • Oguz Zincirli
  Oguz Zincirli

  büyük bir ittihatçı.

  öldürülme anını bir an aklımdan geçirdim.tüylerim ürperdi.
  bütün silahlar üstüne doğrultulmuş.askerler böyle bir insanı öldürecek cesareti bulamıyorlar.sonunda emrediyor.

  anlatırken bile gözlerim doluyor:(

 • Bir Kara Karga
  Bir Kara Karga

  İttihat ve Terakki'nin en önemli tetikçisiydi. Ancak Enver Paşa, Talat Paşa tarafından Yakup Cemil’in darbe hazırlığında olduğuna ikna edilince tutuklandı. Vatana ihanetten idam edildi. ilginçtir, çocuklarına vatana hizmet maaşı bağlandı.

 • Ali Gungor
  Ali Gungor

  Arkadaşlarımın da dediği gibi tam bir İttihatci Milliyetci,ama bunların olması savaşma azmi olması vatanı milleti savunma hevesi olması herşeyin mükemmel olduğu anlamına gelmez.Hatta bunları icraate geçirmek bile...Sayın Akadaşlarım Ben sonuna kadar ülkücü milliyetci bir genç olarak size şole birşey soyleyeyim her okuduğunuz kitpta yazanlara inanmayınız.kaynak gosterseler bile....suanda piyasadaki yazarların coğu satılık insanlardır.ya sabotaist yada yahudi dönmesidir dikkatli olmanızı tavsiyemle beraber bir kaç kitap okuyup bole kararlar vermeyip onlarca kitap okuyup araştırıp karar vermeniz dileklerimle...

  Ölümüne Vatan Ölümüne Millet...

  **Yaşam Ne Kadar Güzel Olsada Ölüm Yaşamdan Daha Güzeldir! ! ! Layıkıyla Öldükten Sonra...***

 • Emre Karakuş
  Emre Karakuş

  yakup cemil bence tarihçi kişilikler tarafından bir döneme adını altın harflerle yazdırmış ama hakkettiği gibi ölememiş onlarca kahramandan biridir.Bugünün gazetecileri tarafından ise elinde silahı düşmeyem azılı bir hayduttur.Ama bence babıali baskını ve diğer cephe savaşlarında özellikle ırak cephesinde emirlere uymayarak İNGİLİZlere yaptığı taarruzda %100 bence başarılı olmuş biridir.Babıali'de gerçekleşen olay ise tamamen halkında istemesiyle ve yönetimin her önüne konan antlaşmayı imzalamasına bir tepki olarak milletin bir sesidir.Ben daha çok şey yazardımda alttaki dikkat yazısını gördüm ve tamam diyorum.sağolun

 • Mert Andaç
  Mert Andaç

  BAB_I ALİYE kuyruk sokumundaki 6 patlarıyla giren vatansefer,ihtilalci
  ve benim idollerimden biridir! ! !

 • Nesrin Bodur
  Nesrin Bodur

  20yaşıma kadar yakup cemili ve onun gibi kahramanlarımızın birçogunun ismini bile duymadığım için gerçekten çok üzgünüm o tam anlamıyla kendini hayatını herşeyini sadece vatana adamış bir kahraman evt biraz psikopat ruhlu hatta tabiri caizse tam bir deli cesur yürekli bir asker o hataları yapacak yürek onda olmasa zaten bu kadar kahraman olamazdı keşke tvler bizi abuk subuk programla uyutup milli duygularımızı bastırmak yerine yakup cemilleri bize bas bas bagırıp anlatsalarda atalarımızın kanlarıyla sulanan bu topraklarda layıkıyla yaşayabilsek ders kitaplarında enver paşanın alman düşkünlüşğünü anlatıp ögrencileri yanıltmak yerine bu kahramanlarımızın kahramanlıkları vatanperverlikleri anlatılarak gençler yatiştirilse KEŞKE

 • Çağrı Asyalı
  Çağrı Asyalı

  Torun'YAKUP CEMİL'in gerçek adının bu olmadığını biliyoruz.eğer ki bu sitelere vakit ayırıyorsak Yakub Ağabeyi de bu VATANıda seviyoruz.bize çağrıştırmak istediğini belki bir kaçımız seziyoruz.
  Hala adı YAKUB CEMİL ise bu VATAN bölünmesin,
  hepimiz çalışalım bu VATAN için YAKUB CEMİL'ler ölmesin

 • Çağrı Asyalı
  Çağrı Asyalı

  Yakup Ağabey herkesin yapması gerekeni yapmış.hakkında birkaç şey okudum,mert bir insan.ben 17 yaşındayım,içimdeki vatan sevgisiyle yapabileceklerim belki bir çok kişiyigeride bırakır ama unutmamam gerekir ki yapabileceklerim sınırlıdır.Ama bu VATAN'ın ikiavucuma sığacak toprağını kimselere vermemek için,canımı tereddüt etmeden veriririm,benim gibi vatanını kimseverse sevenlerde verir,VATAN diyen herkes verir.__saygılarımla__çağrı

 • Erdem Meral
  Erdem Meral

  bende yakup cemilleri en az sizler kadar taktir ediyorum yalnız bir şeyi merak ediyorum bizlere sorsalar anların yaşamımı yoksa bir fransa ve amerika yaşamımı acaba türkiyenin şeçimi ne olur ya sizce ne olur

 • Bekir Akkan
  Bekir Akkan

  yahu yakup cemil tetikçiymiş.babıaliyi basmış.falan filan.basmasaydı da hürriyet ve itilafçılar vatanı başkalarına peşkeş mi çekselerdi.
  var ol yakup cemil