Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Osman Yüksel
Osman Yüksel

EDİPLER EDEPLİ OLMALI

 • adalet27.10.2010 - 11:18

  Adalet; Hakliya hakkina vermektir. Zulum ise hakliya hakkini vermemektir.
  Adalet karsilikli bir hukuk, karsilikli bir alisveristen dogar. Karsilikli bir alisveris yoksa bir hukuk dogmaz. Kendi iradesiyle birisi birseyler dagitiyorsa istedigine istedigi kadar verir. Bundan dolayi az alanlar, veren adalatesiz verdi denilemez. Cunki aldigi sey ne ise onun icin bir karsilik odememistir. Meccanen almistir.
  Dunya duzeni icin adalet sarttir. Dinlerin uzerinde isledigi 4 esas var. Bunlar 1- Uluhiyet inanci 2- Nubuvet inanci 3- Ahiret inanci 4- Adalet inanci

 • 27 mayıs ihtilali27.10.2010 - 10:59

  27 Mayis ihtilali; Turkiyede demokrasinin rafa kaldirildigi tarihtir. 27 Mayis Turk milletinin iradesiyle secilen basbakanlarinin idam edilmesidir. 27 Mayis eskinin Ittihad Terakki'snin yeninin Ergenekon'un cirit oynadigi tarihtir. 27 Mayis statukonun dipcikle milli iradeyi yaraladigi olaydir. 27 Mayis Turk demokrasi tarihinin kara lekesidir.
  Bu olayin milletin icinde meydana getirdigi tramvalari anlamak icin toplumdaki serbest secimlerdeki iradesine bakmak yeterli. Belki rahmetli Menderes hayatiyla Turk demokrasisini kurtardi. Gerci uslanmadilar ama herkes gorduki gucle ayakta duranlar guclukle ayakta duran zavallilardir. Devrilmeye yikilmaya mahkumlar.

 • çelebi23.10.2010 - 20:14

  Celebi; Bugunki turkceyle evliya demektir. Ozturkcede Calap Tanri demektir. Calabi de Allah adami, Allah'in sevdigi kul manasindadir. Calabi bugunki turkcemizle biraz degisim gostererek celebi seklinde kullanilmaktadir.
  Zaman gore aldigi anlamlara bakarsak eger celebi; Egitimli, beyefendi manalarina da gelir

 • fethullah gülen26.06.2010 - 17:30

  Fethullah GULEN cemaatini gozyaslariyla yikamis Allah ve peygamber asigi bir alim bence alimin otesinde bir deha
  elestrilere gelince gunesten rahatsiz olanlar var...peygamberi bile kabul etmeyenler oldu ki...din kervani yuruyor sesler gelcek elbet..seytan uyumaz ki

 • şeytan17.07.2009 - 18:05

  Seytan, dogru yoldan sapan demektir. Allah'in emirlerine karsi gelen demektir.
  Seytanlik ise: Insanin heva ve heveslerini tatmin icin baskalarinin hakkina hukukuna namusuna tecavuz etme olayidir

 • harika17.07.2009 - 18:01

  harika: mukemmel demek fevk al ade demek yaniyle eksiksiz kusursuz noksansiz demek...insan oglunun zor basarabildigi sey demek

 • seni17.07.2009 - 18:00

  Samimiyetten seni diyebilecegimiz birileridir. Sen demek sana demek seni diyebilmek bir ayricaliktir

 • YEREL SEÇİMLER03.04.2009 - 16:36

  Yerel Seçimler; Toplumun kendi mahalli idarecilerini seçtiği seçtiği seçimlerdir.
  Yerel Seçimlerde toplum kendisine hizmet sunacak parti ve mahalli idarecilerini seçer. Bu idareciler muhtardan başlayıp büyük şehir başkanına kadar gider. Haliyle burda hem adaylar hem de partiler yarışır. Siyaset idare etme sanatıdır.işi zor olanlar siyasetçilerdir. Bu makamlar haliyle rant kazanma ve rant dağıtma makamlarıdır da. Bu makamların şeytandan aldıkları öğütler de var 'Bal tutan parmağını yalar' ' Devletin malı deniz yemeyen domuz' gibi. Ama çok dürüst idareciler de oldu. Allah yardımcıları olsun.

 • filistin16.02.2009 - 12:38

  Filistin; Şu modern zamanlarda insanlığın yere düştüğü bir yerdir.
  Filistin; Şu modern zamanlarda avrupalıların iğrenç yüzlerinin açıldığı bir yerdir
  Filistin; Şu modern zamanlarda yahudiliğin insanlığı taşıyamadığı bir yerdir
  Ve de Filistin; Şu modern zamanlarda müslümanların ne kadar aciz, ne kadar sefil, ne kadar korkak, ne kadar perişan, ne kadar maziden kopuk, tüm olumsuzlukarı barındırdıkları bir yerdir.

 • Kürtçe TV (Kanal Şeş)16.02.2009 - 01:48

  Ma bi khar be

  TRT ŞEŞ, yıl başından itibaren kürtçe yayına başlıyor. Ma bı khar be. Akıl da su gibi sonunda akacağı mecrasını bulu/r/yor. Tarihin derinliklerinden gelen bir milleti, bir dili çocukların bile inanamayacakları kart kurt uydurması karartmak ne mümkündü. Ama bu inkarlar, ihmaller, baskılar ve bu acılar neye mal oldu, nelere mal oldu. Tam bir asır sonra olduğumuz yere geldik. Neden sonra bunca candan sonra, neden sonra bunca milli servetten sonra, neden sonra bunca zamandan sonra. Madem yeni bir sayfa açtık. Geçmişin acılarını deşmenin bir anlamı yok. Her iki taraftan aileler, kaybettikleri evlatlarının acılarını onlar bilirler. Ateş düştüğü yeri yakar. Cenazelere katılmak, cenazelerde sloganlar atmak anne ve babalara yavrularını, yetim kalan çocuklara babalarını, dul kalan o gencecik kadınlara da eşlerini getiremedi, getiremezdi de.
  Bir osmanlı geçmişimiz vardı. O, Osmanlı geçmişimizden doğu ve güneydoğunun idaresine dair fikirler devşirmek mümkündü. Osmanlı’nın bedenlerine tahammül edemediğimiz gibi onların fikirlerine de tahammül edemedik. Ferdi hürriyetlerin, insanların haklarının, hukuklarının baskı altında tutulabileceğini ama böyle şartlarda bu yasaklı, hakkaniyeti olan fikirler yer altına iner, daha şuurlu, daha keskin ve daha programlı olarak devam ederler. Tarih buna dair bir değil, on değil yüzlerce örneklerle doludur. Emevilerin, Ehli beyte yaptıkları zülümler islam dünyasındaki bugünkü hastalıklı, problemli hali doğurmuştur. Hak sahibine hakkını vermek gerekir, bu bir erdem de değildir
  Karınlarını doyuralım kürtlüklerini unuturlar deniyorsa yanlıştır
  Eğitim seviyelerini yükseltelim kürtlüklerini unutturlar deniyorsa yanlıştır
  Etraf ülkelerin desteklerini kesersek kürtlüklerini unuturlar deniyorsa yanlıştır.

  Dilerim, bu yeni adım anlamlı olacaktır. Yeni anlayışlarla donanmış dev bir adım olacaktır. Yayın, kültürel programlarla güzelleştirilir, manevi dokumuz olan dinimize, kardeşliğimize dair içi dolu programlarla yüklü bir yayın yapılır. Ne fikirlerin, ne de teknolojinin önüne geçilemeyeceğini bir kez daha görerek, yaşayarak anladık. TRT ŞEŞ ilk kürtçe kanal değildir. İsteyen herkes, uydu antenleriyle istediği kürtçe kanalları zaten seyrediyorlardı. TRT ŞEŞ, yıllardır yayın yapan ve bir izleyici kitlesi de oluşturan diğer kürtçe kanalların arasında kendisine yer edinebilecek mi?
  Dilerim kanal şeş, şeş beş’e getirilmez, Kanal şeş, sadece kürtçe şarkı türkü kanalı olmakla sınırlandırılmaz..