Kültür Sanat Edebiyat Şiir

27 mayıs ihtilali sizce ne demek, 27 mayıs ihtilali size neyi çağrıştırıyor?

27 mayıs ihtilali terimi İsmi Mahfuz tarafından 14.05.2007 tarihinde eklendi

 • İlhan Aziz Baltalar
  İlhan Aziz Baltalar 16.04.2013 - 23:08

  27 mayıs 1960 ta askeriyenin yaptığı darbe..müdahele..

 • Mevladi Udugov
  Mevladi Udugov 10.04.2013 - 19:28

  27 MAYIS DRBESİ Halk Düşmanlığıdır çünkü Milletin seçtiği Başbakanı ve 2 Bakanı İDAM ettiler CHP nin yandaşı Darbeciler..
  Darbeciler ve CHP liler HAZİNELERİ HORTUMLAMIŞLARDIR..
  IMF ye Borçlanırken,Cem Uzan ülkeyi parsellerken, Millet Devalüasyonlarla, Enflasyonlarla EZİLİRKEN NEREDEYDİNİZ?

 • Filiz Meydan
  Filiz Meydan 10.04.2013 - 13:47

  27 Mayısı anlamak için yaptığı anayasya bakmak gerekir...Türk tarihinde hukukun ve sosyal adaletin en yüksek düzeyde korunduğu bir anayasadır..

  12 Eylül le bize çok bol gelen bu özgürlükçü anayasa rafa kaldırılıp,dar bir elbise geçirilmiştir...

 • Arıf Sahın
  Arıf Sahın 15.10.2011 - 16:41

  27 yedi mayis Turkiyede demokrasinin tesisi icin yapildigina inaniliyordu, ancak Amerikan menseli oldugu sonradan anlasilacaktir... Emperyalizmin bir baska hesap oyunu oldugu goruldu... Rahmetli mendresin katili ABD dir. Milli iradenin Turkiyede yerlesmesine Emperyalizim izin vermez bu gunde oldugu gibi..

 • Osman Yüksel
  Osman Yüksel 27.10.2010 - 10:59

  27 Mayis ihtilali; Turkiyede demokrasinin rafa kaldirildigi tarihtir. 27 Mayis Turk milletinin iradesiyle secilen basbakanlarinin idam edilmesidir. 27 Mayis eskinin Ittihad Terakki'snin yeninin Ergenekon'un cirit oynadigi tarihtir. 27 Mayis statukonun dipcikle milli iradeyi yaraladigi olaydir. 27 Mayis Turk demokrasi tarihinin kara lekesidir.
  Bu olayin milletin icinde meydana getirdigi tramvalari anlamak icin toplumdaki serbest secimlerdeki iradesine bakmak yeterli. Belki rahmetli Menderes hayatiyla Turk demokrasisini kurtardi. Gerci uslanmadilar ama herkes gorduki gucle ayakta duranlar guclukle ayakta duran zavallilardir. Devrilmeye yikilmaya mahkumlar.

 • Ayhan Bilge Ateş
  Ayhan Bilge Ateş 10.08.2010 - 16:38

  Atatürk ve devrimlerinin 1940 tan sonra kademe kademe bitirilişinin zirvedeki hali

 • Kezban Gündüz
  Kezban Gündüz 08.03.2010 - 14:43

  Eski mesajları okuyorken arkadaşlarımın purofillerine bakıyordum öncelikle teşekkürederim yorumunuz için,sonra okuduğum bu yorumunuz dikkatimi çekti.yakın zamanda trt 1 de yayına girecek adnan menderes belgeselinin sanat yönetmenliğini yaptım 13 bölüm çektiğimiz dizi ocakta yayına girecekken halen beklemekteyiz uzun lafın kısası adnan menderesi pek merak etmemiştim azda olsa ön yargım vardı rahmetli babamın o hayran olmasını bir türlü anlamıyordum oysa şimdi? bunca sene her konuda bilgi sahibi olurken bu denli yüce olan devlet adamını umursamadığım için pişmanım öğrendiklerim,yaşadıkları,mektupları,beni çok yaraladı en çokta onun tıkıldığı hücrenin aynısını yaparken nefes bile alamadığımı farkettim toprağı bol mekanı cennet olsun hoşça kalın efendim

 • İsmet Koyuncu
  İsmet Koyuncu 04.02.2010 - 00:05

  27 MAYIS İHTİLAL DEĞİLDİR
  İHTİLALİ HALK YAPAR VE BUNUN TÜRKİYEDE ÖRNEĞİ YOKTUR

  27 MAYIS DARBEDİR
  DIŞ MİHRAKLARIN YAPTIRDIĞI ÖZELLİKLE ADNAN MENDERESİN ABD YE KARŞI ÇIKMASI VE ÜLKENİN MENFAATLERİNİ DÜŞÜNME AŞAMASINDA ÇEKTİĞİ RESTİN SONUCUNDA YAPILMIŞTIR
  ABD İŞİMİZE GELMEZSE BİZDE ÜLKE OLARAK SOVYETLER BİRLİĞİNE DÖNERİZ RESTİNE KARŞI
  ABD NİN AYAK OYUNLARIYLA KFASI ÇALIŞMAYAN SUBAYLARA YAPTIRILAN HAİN BİR DARBEDİR
  BU ÜLKE VE HALKI UÇAK KAZASINDAN SAĞ KURTULAN ADNAN MENDERESE NİCE KURBANLAR KESERKEN DARBEDE SESİNİ ÇIKARAMAMIŞTIR HALK AYAKLANIP MENDERESİ KURTARSAYDI İŞTE O ZAMAN İHTİLAL OLURDU
  MENDERESİ HASTA VE DOKTOR RAPORU OLMASINA RAĞMEN İDAM ETMİŞLERDİR GÖRDÜĞÜ İŞKENCELER UTANÇ VESİLESİDİR
  VÜCUDUNDAKİ SİGARA YANIKLARIDA CABASIDIR

  İDAMIN DURDURULMASSI EMRİ GELMESİNE RAĞMEN BUNU UMURSAMAYIP İDAM OLSUN DİYE ORTADAN KAYBOLAN ALBAY İSE SONRASINDA SÖZDE MİLLİYETÇİ BİR LİDER OLARAK ORTAYA ÇIKMIŞTIR
  NE KADAR ACI BİR DURUMDURKİ VE BU ÜLKE BEDDUA ALMIŞTIR

  YORUMLARDAN BİRİNDE GÖRDÜM ARKADAŞLARDAN BİRİ DOĞRU NOKTAYA TEMAS ETMİŞ RAGIP GÜMÜŞPALA EĞER RÜTBEYE GÖRE DARBECİLER BİRİNİ BAŞA KOYMAZSA ANKARAYI KUŞATACAK DİĞER BİR ORDU VARDI
  VE BUNLAR KORKUDAN SİLAH ZORUYLA
  ADNAN MENDERESİN CUMHURBAŞKANI OLMASI İÇİN 1 AY ÖNCE MEKTUP YAZIP TAVSİYEDE BULUNAN CEMAL GÜRSELİ SİLAH ZORUYLA BAŞA GEÇİRİRLER

  BENZERİ ZİHNİYETLER
  12 MART 1971
  12 EYLÜL 1980
  28 ŞUBAT 1997

  BUNLARIN HEPSİ DARBEDİR

 • Mehmet Ali Demirel
  Mehmet Ali Demirel 02.02.2010 - 20:20

  ihtilallar her zaman ülkeler için tehlikeli ve ve zarardır başta ülkeyi en az on sene geriye götürür ve insanları köleleştirir bu tür zihniyetlerlerin artık de mode olmasını tarih bile bu tür şeyleri kabul etmemesini diliyorum.
  çünkü kenan evren ihtilalını yaşadım ve koca ankara bir köy haline bürünmüştü çok insanların suçsuz yere hapishanelere tıkanmıştı ve infaz edilenler de başka bir acıydı.

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ 12.10.2009 - 16:40

  tsk nin hükümeti indirdiği tarih

 • Anıl Öztürk
  Anıl Öztürk 17.04.2009 - 20:14

  27 Mayıs İhtilali, demokratik yollardan iktidara gelmiş ancak daha sonra demokrasiden uzaklaşıp, iktidardan uzaklaşmanın tüm demokratik yolları kapatılınca TSK tarafından zorunlu olarak gerçekleştirilen iktidara el koyma olayıdır.

 • İbrahim Özev
  İbrahim Özev 09.03.2009 - 17:08

  27 mayıs ülkemiz tarihinde karanlık odakların kurduğu aydınlanmanın önüne geçildiği bir dönemdir.Bu dönem milletimizin geleceğine vurulmuş büyük bir darbedir.

 • Efe Beyli
  Efe Beyli 07.01.2009 - 01:14

  ......genc türkiyemizin alnina sürülen kara leke.Her 15-20 senede bir oynanan trajedi

 • Ali Altay
  Ali Altay 23.09.2008 - 19:34

  Ülkenin kara bir lekesi... demokrasiden yoksun bir gün daha... 27 Mayıs Darbesi, 27 Mayıs 1960'da yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askerî darbe
  . Ayrıca 27 Mayıs Askerî Müdahalesi[3] veya 27 Mayıs İhtilâli[4], 27 Mayıs Devrimi olarak da anılır. 1950 yılında iktidara gelen Demokrat Parti'nin ülkeyi gitgide bir baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü gerekçelerini ileri sürerek Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir grup subay, 27 Mayıs 1960 sabahı ülke yönetimine bütünüyle el koydu. 37 subaydan oluşan Milli Birlik Komitesi bu harekat ile anayasa ve TBMM'yi feshetti, siyasi faaliyetleri askıya aldı, Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes başta olmak üzere bir çok Demokrat Parti'liyi tutuklattı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rüştü Erdelhun ve 'Kore Kahramanı' Tahsin Yazıcı da tutuklananlar arasındaydı.

  Milli Birlik Komitesi ülke yönetimini üstlendi. 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ragıp Gümüşpala'nın, eğer darbenin lideri kendisinden daha kıdemli değilse Ordusuyla Ankara'ya yürüyüp isyancıları yakalayacağını söylemesi üzerine darbeden haberi olmayan Emekli Orgeneral Cemal Gürsel Milli Birlik Komitesi'nin başına getirildi.[5] Bu darbenin daha sonraki yıllarda meydana gelen askeri darbelerden farkı, Türk Silahlı Kuvvetleri emir komuta zinciri içinde yapılmamış olmasıdır; [6] nitekim dönemin Genelkurmay başkanı da yönetime el koyan askeri güçler tarafından tutuklanmıştır.

 • Ahmet Karabulut
  Ahmet Karabulut 24.06.2008 - 02:38

  DEVLET TİYATROSUNDA SERGİLENEN KOMEDİNİN 1. PERDESİ..

  ÖNCE ASTILAR.. SONRA KURDUĞU ŞEKER FABRİKALARININ ŞEKERİNDEN YEDİLER.