Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • salvador dali27.06.2006 - 18:55

  Sürrealist ressam. Gerçekten müthiş bir adam. Üşütük olduğunu söylememe sanırım gerek yok. Bir Dahinin Güncesi'ni de okursanız Dali'nin ruh haliyle ilgili yorumlar yapabilirsiniz :) Ama gerçekten harika bir ressam. Autumn Cannibalism, Sleep, The Visage of War, Geopoliticus Child Watching the Birth of a New Man, The Battle of Teutan beğendiğim tablolarından.

 • sagu27.06.2006 - 15:19

  Sagu, İslamiyet öncesi Türk edebiyatının sözlü eserlerindendir. Yuğ törenlerinde söylenir, ölen kişinin kahramanlıkları, iyi özellikleri, onun
  ölümünden duyulan üzüntü anlatılır.

  Alp Er Tunga'nın yuğ töreninde söylenen bir sagu:

  Bu Türk Beğlerinde atı belgülük
  Tunga Alp Er idi katı belgülük

  Bedük bilgi birle öküş erdemi
  Biliglig ukuşlug budun ködremi

  Tacikler ayur ânı Afrasyab
  Bu Afrasyap tutdı iller talab

  'Alp Er Tunga, Türk Beyleri içinde adı ve kutsallığı bilinen ve tanınan bir yiğit idi; geniş bilgisinin yanında sayılamayacak kadar çok erdemi vardı: bilgiliydi, anlayışlıydı, meziyetleri çoktu. İranlılar ona, Afrasyab adını vermişlerdi. Afrasyab dünyaya hükmetti'

  Yine Alp Er Tunga için söylenmiş bir sagu:

  alp er tunga öldü mü?
  kötü dünya kaldı mı?
  felek öcünü aldı mı?
  şimdi yürek yırtılır.

  feleğin silahı hazır
  gizli tuzak kurdurur
  beyler beyini vurdurur
  kaçsa nasıl kurtulur?

  beyler atlarını yorup
  kaygıdan çaresiz durup
  beti benzi sararıp
  sarı safrana döndüler.

  erler kurt gibi uludu
  yaka bağır yırtıp durdu
  acı ağıtlar çığırdı
  yaş akar gözler kurur.

  gönlüm içinden yandı
  yetmiş yaş yaşlandı
  geçmiş zamanı andı
  geçen günler nerdedir?

 • keyif27.06.2006 - 01:05

  Klimalı bir odada elime koca bir bardak buzlu kola alıp bir yandan müzik dinleyip bir yandan bilgisayarımın başında olmak şu anda çok keyif verici mesela :)

 • kefir27.06.2006 - 01:01

  Şu an evimizde mevcut. Özellikle sabahları içiyorum çok faydalı bir içecek. Bilim adamlarının Kafkas Türklerinin ömürlerinin neden bu kadar uzun olduğunu araştırmaları sonucu ortaya bir sürü faydası çıkmıştır kefirin. Görünüşü biraz karnabahara benzer. Mayalandıktan sonra da tadı ayrana benzer ama daha koyu ve ekşidir.

 • karadeniz27.06.2006 - 00:56

  Cennet... Bu yaz Rize, Trabzon, Artvin gitmeyi düşündüğüm yerler arasında.. Hele Ayder! !

 • kanuni sultan süleyman 27.06.2006 - 00:23

  Kanuni Sultan Süleyman dönemi her büyük devletin çöküşe geçtiği dönem gibi en parlak dönem olarak görülmektedir.Tıpkı Büyük Selçuklularda Melikşah Devri gibi.
  Ancak Kanuni dönemi aslında çöküşün başlangıcıdır. Devlet hazinesinin ağzına kadar dolu olduğu, çok ihtişamlı bir dönemde padişah olmuştur ancak kendisinden sonraki padişahın cülusu için Sokullu Mehmet Paşa'dan borç alınmak zorunda kalmıştır.Yani devlet hazinesini sıfıra indirmiştir. Yerine geçebilecek oğullarının 3'ünü boğduruyor (ki bunlardan Mustafa, ordunun çok sevdiği, savaşçı ruhlu, tıpkı Yavuz Sultan Selim gibiydi) ve 2. Selim (ayyaş selim) tahta geçiyor ondan sonra. Osmanlı tamamen gerileme devrine giriyor. Kanuni döneminde ayrıca Fransa'ya verilen kapitülasyonlar ve 1. Viyana kuşatması da büyük hatalar arasında. 1. Viyana kuşatması tamamen gereksiz, hazırlık yapılmadan ve ordunun eli boş döndüğü bir kuşatma olarak tarihte yer almıştır.

 • kan ağlamak27.06.2006 - 00:13

  Eskiden Türkler yuğ törenlerinde(o zamanki cenaze gibi) acılarını belirtmek için yüzlerini keserlerdi ve yanaklarından kanlar akardı. Kan ağlamak deyiminin kaynağı budur.

 • Kalinka27.06.2006 - 00:10

  Muhteşem bir eserken bir bebek ürünü reklamında berbat edilen... :)

 • kalsiyum sandoz27.06.2006 - 00:09

  Küçüklüğümden beri evimizde her an bulunan ve içimizden birinde grip belirtileri görünmeye başlarsa hemen koşup içtiği vitamin...Alıştığımdan herhalde tadı hiç kötü gelmiyor :)

 • kalaşnikof27.06.2006 - 00:06

  Çağrışımı: Teröristler/Kürtler