Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • rassizm22.06.2006 - 18:22

  Fransızcası racisme, Almancası Rassismus herhalde arkadaş Almanca sormuş olacak.. Anlamı ırkçılık...

 • laz22.06.2006 - 18:16

  Rize'ye gittiğimde konuşmalarından hiçbir şey anlamadığım çok sevimli insanlar :)

 • fear factor22.06.2006 - 18:12

  Adının İngilizce olmasına kızdığım bir başka yarışma. Ayrıca izlediğim birkaç bölümündeki iğrençliklerden dolayı midemi bulandıran televizyon programı.

 • efrasiyab22.06.2006 - 18:10

  Alp Er Tunga, M.Ö. VII. yüzyılda yaşamış kahraman ve çok sevilen bir Saka hükümdarıdır.

  Alp Er Tunga Orta Asya'daki bütün Türk boylarını birleştirerek hâkimiyeti altına almış daha sonra Kafkasları aşarak Anadolu Suriye ve Mısır'ı fethetmiş ve Saka devletini kurmuştur.

  Alp Er Tunga ile iranlı Med hükümdarları arasındaki bu mücadelelerin hatıraları uzun asırlar hem Türkler hem İranlılar arasında yaşatılmıştır.
  Alp Er Tunga, Asur kaynaklarında Maduva, Heredot'ta Madyes, iran ve islâm kaynaklarında Efrasyab adlarıyla anılmaktadır. Orhun Yazıtlarında 'Dokuz Oğuzlar' arasında 'Er Tunga' adına yapılan 'yuğ' merasiminden söz edilmektedir. Turfan şehrinin batısında bulunan 'Bezegelik' mabedinin duvarında da Alp Er Tunga'nın kanlı resmi bulunmaktadır. 'Divan ü Lügat-it Türk' ün yazarı Kaşgarlı Mahmud'a ve ' Kutadgu Bilig' yazarı Yusuf Has Hacip'e göre 'Alp Er Tunga' iran destanı 'şehname' deki büyük ve efsanevî Turan hükümdarı 'Efrasiyab'dır.

  Divan ü Lûgat-it Türk'de Turan hükümdarlığının merkezi olarak 'Kaşgar' şehri gösterilmektedir. islâmiyeti kabul etmiş olan Karahanlı devleti hükümdarları da kendilerinin 'Efrasyap' sülalesinden geldiklerine inanmışlar ve bunu ifade etmişlerdir. Moğol tarihçisi Cüveyni de Uygur devletinin hükümdarlarının da Efrasyap soyundan olduğunu yazmaktadır.

  Şecere-i Terakime'ye göre Selçuklu Sultanları kendilerini Efrasyab soyundan kabul ederlerdi. Rusların Yakut adını verdiği Türk gurup aslında kendilerine Saka dediklerini söylemişlerdir. Tarih içinde kaybolduğunu düşündüğümüz Saka Türklerinin az da olsa bir bölümünün bugün hayatiyetlerini sürdürmeleri pek çok meselenin yeniden araştırılarak doğruların ortaya çıkmasına yardımcı olabilecektir. Tarihçi Mesudî de M.S.7. yüzyılın başındaki Köktürk hakanının 'Efrasyab' soyundan olduğunu yazmaktadır.

 • quo vadis22.06.2006 - 17:53

  Adını duymadığım bir filmdi ama bundan birkaç ay önce Kim 500 Milyar İster'de bir soruda çıkmıştı :)

 • quentin tarantino22.06.2006 - 17:51

  Üşütük yönetmen. Ama filmindeki kanlı sahnelerin insanları asla rahatsız etmemesi, aksine güldürmesi büyük bir başarı. Rezervuar Köpekleri hariç filmlerinin hepsini sıkılmadan izleyebilirim..

 • que sera sera22.06.2006 - 17:49

  Polifonik koroda bize öğretilen bir şarkı.. Bir de Fransızca bir şarkı vardı ki söylerken çenem ağrırdı...

 • milka22.06.2006 - 17:48

  Beyaz çikolata içinde kahve olan çeşidi çok güzel...

 • ahmed arif22.06.2006 - 17:45

  Dedemin arkadaşı. Tarzı inanılmaz derecede Enver Gökçe'ye benzeyen şair.

  Saçlarına
  Kızıl güller takayım
  Salın da gel,
  Bir o yana,
  Bir bu yana
  (Enver Gökçe)

  Saçlarına kan gülleri takayım
  Bir o yana
  Bir bu yana
  (Ahmed Arif)

 • Avrupa Yakası21.06.2006 - 21:39

  Sezon finali bugün.. :)