Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • ruh çağırmak21.06.2006 - 12:46

  Küçükken arkadaşlarla her ruh çağırma seansından sonraki gün onun hakkında konuşurduk. Hep güya gece başlarına gelen tuhaf şeyler anlatırlardı :))

 • Sami Yusuf21.06.2006 - 12:42

  Azeri olduğunu öğrenmeden önce Hasbi Rabbi'yi dinlediğimde Türkçe'sinin nasıl bu kadar temiz olduğuna hayret etmiştim...

 • zelal21.06.2006 - 11:57

  Çok iyi bir arkadaşımın ismi. Baba tarafı Kürt olduğu için bu ismin konmasında diretmiş. Ama o amcalarından ve halalarından nefret ediyor :)

 • ciwan haco21.06.2006 - 11:48

  Eski komşularımın akrabası. Ailecek uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgilenen komşularımın :)

 • parmak kütletme20.06.2006 - 22:35

  Küçüklüğümden beri alışkanlığım. Özellikle sınavlar sırasında çevredekileri rahatsız eden bir alışkanlık

 • suşi (sushi)20.06.2006 - 22:33

  Bir Japon yemeği.. ve tabi ki çiğ etin zararlarından bahsetmeyeceğim :)

 • zazaca20.06.2006 - 22:29

  Zazaca'nın Lehçeleri
  1) Kuzey Zazacası:

  Tunceli, Gümüşhane, Erzurum, Muş-Varto, Sivas, Kayseri (Sarız) ve Erzincan dolaylarında konuşulur. Bununda kendi içinde de kendi ara lehçeleri vardir. Doğu-Dersim, Batı-Dersim, Varto lehçeleri gibi. Zazaca'nın Dersim'deki Kırmanjki adlandırılması ile Kuzey-Kürtçesi Kurmancî birbirine karıştırılmamalıdır.

  2) Merkez Zazaca (Palu-Bingöl) :
  Bingöl, Elazığ ve Diyarbakır dolaylarında konuşulur. Bunun içinde de kendi ara ve geçiş lehçeleri vardir, Palu, Solhan, Hini, Ergani, Kulp, Piran, Maden lehçeleri gibi.

  3) Dimli / Güney Zazaca:
  Adıyaman (Gerger) , Malatya, (Pötürge, arapkir) , Diyarbakır (Çermik, Çüngüş) ve Şanlıurfa(Siverek) dolaylarında konuşulur. Bunun içinde de kendi ara lehçeleri vardir; Çermik, Gerger ve Siverek gibi.

  Aksaray, Sarız, Mutki Zaza coğrafyasının dışında konuşulan şiveleri de yan lehçeler olara adlandırılır.

  Zazaca'nın Sınıflandırılması Üzerine Tartışma
  Zazaca'nın İran dilleri arasındaki yeri politik bir tartışma konusudur. Bu tartışmada iki grup vardır. Birinci grup Zazaca'yı bir dil olarak kabul ederken. İkinci grup ise Zazaca'yi Kürtçenin dört lehçesi arasinda saymaktadir.

  Ethnologue Zazaca'yı, Hint-Avrupa dil ailesinin, Kuzey Batı İran dilleri bölümünün, Zaza-Gorani Dil Grubu içinde sınıflandırmaktadır.

  Ayrıca, Oskar Mann, Zazaca'yı Hazar Dillerine ve Goranca'ya yakın bir dil olarak kabul ederken, Goranca da Kürt dilinden sayılmıyor. Kürdolog Celalet Ali Bedirxan da Zazaca'yı Kürtçe'de SAYMAZ. Karl Hadank, T.L.Todd, Joyce Blau, Ludwig Paul, Zülfü Selcan ve Jost Gippert yine aynı görüştedir. Zazaca'nın bir lehçe değil de başlıbaşına bir dil olduğunu ilk olarak Oskar Mann, Peter Lerch'in ekiskliklerini de eleştirmekle birlikte, 'Mundarten der Zâza' adlı eserinde, 7 sayfalık bir sesbilimsel, morfolojik ve gramatik karşılaştırmayla KANITLAMIŞTIR. Keza Zülfü Selcan da Zazaca'nın neden Kürtçe ve diğer İrani dillerden farklı olduğunu, 'Grammatik der Zaza-Sprache' adlı doktora çalışmasında ayrıntılı işlemiştir. Zazaca'nın Kürtçe'ye dahil olduğuna dair birçok kaynak veya belirleme ve de yaygın görüş varken, dilbilimsel olarak KANITLANMAMIŞTIR. Hint-Avrupa dilleri uzmanı Prof. Dr. Jost Gippert'e göre Zazaca, belgelenmiş Orta-İrani Dillerden Part diline yakınlık arzetmekte. Bundan ötürü Orta-Zazaca (İslamlaşma çağından önce) Part diline çok yakın bir dil olmuş olması gerek.

 • londra20.06.2006 - 22:23

  2-6 yaş arasında yaşadığım, havası beni astım eden şehir :)

 • başbuğ20.06.2006 - 22:19

  ATATÜRK!

 • Avrupa Yakası20.06.2006 - 22:18

  Favori karakterlerimin Burhan ve Selin olduğu dizi.. Tabi bir de Kubilay var :))